Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.
Żeglowanie po jeziorach: jak to powinno wyglądać?
Aby wszystko miało ręce i nogi, konieczne jest zasięgnięcie wiedzy w zakresie żeglarstwa. Na dobry początek wybierz niewielki zbiornik wodny np. na Mazurach. Ważne, aby wybrany przez ciebie akwen nie miał zbyt małej głębokości - tylko na konkretnej wodzie będziesz mieć szansę wykorzystać opanowaną wiedzę teoretyczną w praktyce. Musisz wiedzieć, że żeglowanie po jeziorach to świetny sposób nie tylko na czas wolny, ale też na przekraczanie własnych barier. Na samym początku przygody z żeglugą śródlądową trudno będzie ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości - kwestie bezpieczeństwa są szczególnie ważne, tym bardziej, że z każdej strony otaczać cię będzie woda. Nauka żeglowania to na pewno świetna sprawa, jeśli chcesz spędzać w ten sposób więcej niż tylko jeden weekend w roku.
Patent na żeglowanie po jeziorach: czy jest konieczny?
Warto jasno określić sytuację żeglarzy w Polsce. Szkoły żeglarskie oferują co prawda kursy i szkolenia, które kończą się wydaniem patentu na określone wody i środki transportu wodnego. Warto pamiętać, że żeglowanie po jeziorach co do zasady nie wymaga patentu żeglarskiego - wymagany jest dopiero w przypadku żeglarza jachtowego. Kolejne poziomy patentów to jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy - właśnie dlatego nie ma konieczności wyrabiania patentu. Jeśli żeglowanie po jeziorach ma być dla ciebie formą rekreacyjnej odskoczni od codziennych obowiązków zawodowych, możesz zrealizować podstawowe szkolenie z obsługi żaglowca, aby móc odnaleźć się na wodzie w każdej sytuacji.
Żeglowanie po jeziorach w Polsce: oto sprawdzone miejsca!

Jak Polska długa i szeroka, pasmo pojezierzy daje szerokie horyzonty dla zapalonych żeglarzy. Jezioro Nidzkie w Rucianych Nidach, Jezioro Solińskie nazywane bieszczadzkim morzem czy Pętla Raduńska na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego to miejsca idealne na żeglowanie po jeziorach. Oprócz tych 3 miejsc, żegluga uda się na pewno na Jeziorze Charzykowskim w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, Jeziorze Czorsztyńskim i na Jeziorze Sztynorckim, skąd można wypłynąć na Jezioro Kisajno, Jezioro Dargin czy Jezioro Łabap. I choć ten ostatni zbiornik nie jest szczególnie duży, malownicze krajobrazy zrekompensują wszystko.
Czytaj: Etykieta żeglarska
Gdy nie możesz spać: jak wygląda żeglowanie po jeziorach nocą?
Przede wszystkim nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, dla których żeglowanie po jeziorach jest czymś nowym. Tutaj wymagane są wysoko rozwinięte umiejętności żeglarskie, a także pewność siebie i żaglowca, którym płyniemy. Warto pamiętać, że w świetle przepisów ruch wodny w porze nocnej, w tym również żeglowanie po jeziorach, może odbywać się po takich drogach wodnych, gdzie oznakowanie szlaku żeglownego jest odpowiednio przygotowane. Niezależnie od tego, dopuszcza się żeglowanie na godzinę przed wschodem słońca oraz zaraz po zachodzie słońca, przede wszystkim w celu zakończenia rejsu, który rozpoczęliśmy wcześniej.
Dygresja: żeglowanie po jeziorach z dziećmi
Wiele osób myśli, że jeśli żeglowanie po jeziorach, to absolutnie bez dzieci, bo to nie miejsce dla nich. Jest zupełnie odwrotnie! Jeśli tylko pozwala na to wasza relacja i jako rodzice jesteście w stanie odpowiednio zorganizować czas sobie i swoim dzieciom oraz ustalić zasady działania, żeglowanie po jeziorach w pełnym rodzinnym składzie może być najlepszym pomysłem na wolny czas. Pamiętajcie, że dzieci to jednak tylko dzieci i ich pokłady cierpliwości bardzo szybko się wyczerpują - jeśli planujecie całodzienną żeglugę po polskich jeziorach, koniecznie zadbajcie o różnego rodzaju czasoumilacze, jak np. gry planszowe, książki oraz zabawki.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!