Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!
Od czego zacząć: żeglowanie dla początkujących w pigułce
Niezależnie od tego, który rodzaj żeglarstwa kręci nas bardziej - morskie czy śródlądowe - warto wiedzieć, od czego zacząć. Żeglowanie dla początkujących to spokojne wody na start - najlepiej sprawdzi się niewielkie akwen, jak np. jezioro o odpowiedniej głębokości. Musisz wiedzieć, że zbyt płytki zbiornik nie będzie odpowiednio bezpieczny, a z uwagi na dość duże wymagania, jakie stawia nauka żeglowania przed początkującymi adeptami tego sportu, kwestie bezpieczeństwa grają tu pierwsze skrzypce. Czym się kierować, stawiając pierwsze kroki na jachcie i na co zwrócić uwagę, by w pełni ujarzmić żeglowanie dla początkujących?
Czym kierować się na jachcie: żeglowanie dla początkujących zasady
Wiemy już, że pierwsze lekcje pływania jachtem najlepiej organizować na głębszych i jednocześnie spokojnych wodach. Ważne są również podstawowe terminy żeglarskie, takie jak bosak, szot, zwrot przez sztag czy kambuz. Komunikacja w trakcie żeglugi to kluczowy temat i nie mogą występować tu jakiekolwiek usterki. Żeglowanie dla początkujących to także nauka komend oraz odpowiedniej techniki żeglugi. Warto stosować się do zasady: jedna ręka dla jachtu, druga dla mnie. Może się przecież zdarzyć, że podczas wykonywania manewru jacht zacznie się kołysać, zwłaszcza gdy warunki pogodowe nie będą do końca sprzyjające. Stosowanie się do zasady jednej ręki pozwoli zachować równowagę.
Żeglowanie dla początkujących: te rzeczy musisz mieć!

Ważną zasadą podczas żeglowania jest przewidywanie pogody, dlatego kluczową umiejętnością jest obserwacja nieba i bycia na bieżąco z prognozami. Na pewno wiesz, że chmury pierzaste zwiastują piękną pogodę, zaś tę kłębiaste mogą być zapowiedzią deszczu czy nawet burzy. Żeglowanie dla początkujących to także podstawowy ekwipunek, który zabierasz na jach. Musisz wiedzieć, że absolutny must have to dla ciebie sztormiak lub kurtka przeciwdeszczowa oraz wodoodporne spodnie i kalosze. W podręcznym bagażu pokładowym nie może zabraknąć takich elementów ubioru, jak czapka, okulary przeciwsłoneczne oraz krem do opalania z filtrem. I nie chodzi tu o piękną i równomierną opaleniznę. Filtry UV ochronią cię przed poparzeniami w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Żeglowanie dla początkujących: czy dostępne są dedykowane kursy?
W ofercie licencjonowanych szkół żeglarskich dostępne są różnorodne kursy i szkolenia dla osób zainteresowanych tzw. patentem. to nic innego jak uprawnienie do kierowania jachtem o określonej wielkości i rodzaju. Co ważne, patent obowiązuje na określonych wodach. Warto wiedzieć, że patenty rozpoczynają się od żeglarza jachtowego, kolejnym jest jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Żeglowanie dla początkujących nie wymaga jednak żadnego z nich. Prowadzenie jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w mechaniczny napęd pomocniczy (długość kadłuba max 7,5 m), jak również prowadzenie jachtów motorowych o mocy silnika do 13,6 KM może się odbywać po realizacji szkolenia w zakresie żeglarstwa dla osób początkujących.
Zaplanuj pierwsze wakacje na jachcie: żeglowanie dla początkujących
Jeśli wiesz, że żeglowanie dla początkujących podbije twoje serce, koniecznie zaplanuj swój pierwszy rejs. Zwróć uwagę na pogodę i przygotuj się na prawdziwą przygodę. Spakuj się w wygodną torbę, która nie będzie zabierać zbyt dużo miejsca jak np. walizka. Zabierz najpotrzebniejsze rzeczy i zadbaj o odpowiedni zapas żywności i ubrania odpowiednie na różną pogodę. Podczas żeglugi, zwłaszcza tej na otwartym morzu, spotka cię zarówno słońce, jak i rzęsisty deszcz. Właśnie dlatego przydadzą się zarówno krótkie spodenki i przewiewne koszule oraz wodoodporne ubrania i płaszcz przeciwdeszczowy.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!