Żeglarstwo śródlądowe - słońce i wiatr

Żeglarstwo śródlądowe - słońce i wiatr

Złap wiatr w żagle, chwyć za ster i wypłyń na jeziora. Na wodzie można zapomnieć o pracy, stresie, codziennym zmaganiu się z obowiązkami. Jest tylko łódka, woda i Twoja załoga. Pływanie jest dostępne dla każdego, kto opanuje podstawy manewrowania jachtem żaglowym. Zobaczcie, jak ten temat wygląda w praktyce.

Czym jest żeglarstwo

Żeglarstwo to nie sport, to charakter – twierdził Sir Francis Chichester, który swoim jachtem samotnie opłynął dookoła Ziemię. Nie musisz wypływać na szerokie wody, aby zmierzyć się z żywiołem i samym sobą. Polskie jeziora również mają dużo do zaoferowania. Bogata baza jachtowa, duża ilość portów i przystani, rozwinięta baza noclegowa i mnóstwo atrakcji w sezonie. Nad wodą dobrze spędzą czas zarówno osoby poszukujące spokoju i oddechu, jak również spragnieni rozrywki.

Żeglowanie to szybko zyskujący na popularności sport. Wypad na łódki, nie jest tylko pływaniem po jeziorze. To również gry ze znajomymi i wspólne ogniska. Aktywni mogą wypróbować różne sporty wodne jak pływanie, nurkowanie, windsurfing.

Na żaglach wrzuć na luz 

Na jachcie czas płynie o wiele wolniej. To doskonały moment na złapanie oddechu i bliski kontakt z naturą. Można się opalać, czytać, obserwować ptaki (na Mazurach szczególnie kormorany, perkozy i czaple). Żeglowanie sprzyja także zacieśnianiu więzi z przyjaciółmi. Wreszcie nikt nigdzie się nie spieszy.

 żeglowanie czyli sport wodny

Naturalne jeziora i zalewy to najlepsze miejsce do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem. Pływanie po wodach śródlądowych jest bezpieczne – silne sztormy zdarzają się bardzo rzadko, a przy tym zawsze jest możliwość przybicia do brzegu i przeczekania do momentu poprawy pogody. Podczas żeglugi po jeziorach nie jesteśmy zdani sami na siebie tak jak na morzu. Zawsze możemy liczyć na pomoc innych żeglarzy i ratowników wodnych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc żeglować jachtem? 

Na początek dobra wiadomość dla nowicjuszy – do prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 7,5 metra i mocy silnika do 10 kW (13,60 KM) nie jest wymagany patent żeglarski. Patentu nie wymagają także jachty motorowe o mocy do 75 kW i maksymalnej prędkości 15 km/h. Jednak w praktyce wyczarterowanie jachtu bez patentu może być trudne. Prowadzenie łodzi żaglowej różni się od jazdy samochodem. Dlatego wyrobienie patentu jest zalecane. Na szkoleniu przygotowującym do patentu można zdobyć wszystkie niezbędne umiejętności, aby bezpiecznie pływać jachtem żaglowym.

żeglowanie na mazurach jacht

O podstawowy patent żeglarza jachtowego można ubiegać się już od 14. roku życia. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy dokument uprawniający do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, morskich wodach wewnętrznych (czyli zatokach i portach) oraz po morzu w strefie do 2 Mm od brzegu w ciągu dnia. Pozostałe patenty -  jachtowego sternika morskiego oraz kapitana jachtowego umożliwiają swobodne poruszanie się jachtem po morzu i kierowanie większymi jednostkami. Jednak do pływania po Mazurach i innych jeziorach wystarczy najniższy stopień patentu. Dzięki niemu możemy wyczarterować większość dostępnych modeli jachtów.  

Najlepsze miejsca do żeglugi w Polsce

miejsca do żeglowania w Polsce

Polskie jeziora, rzeki i sztuczne zbiorniki sprzyjają żeglarzom. Gdzie można popłynąć w rejs? 

 

- Pojezierze Mazurskie i Suwalskie. Tutaj jest wszystko - piękno przyrody, idealne warunki do żeglowania oraz rozwinięta sieć przystani i portów jachtowych, gdzie można wynająć jacht i przycumować na noc. Największe i najpiękniejsze jeziora: Śniardwy, Mamry, Niegocin, Jagodne, Tałty. 

- Pojezierze Pomorskie. Miejsce do żeglowania dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski. W jego skład wchodzą Pojezierze Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie oraz Południowopomorskie. Jedno z największych jezior to Drawsko, bardzo głębokie (2. miejsce po Hańczy). 

- Jezioro Zegrzyńskie – to zbiornik retencyjny na Narwi, położony około 30 km na północ od Warszawy. Ulubione miejsce weekendowe mieszkańców stolicy. Wokół jeziora znajduje się wiele ośrodków sportów wodnych, gdzie można wypożyczyć lub przycumować jacht. Z Zegrza możemy dopłynąć Narwią i Pisą aż na Mazury. To trasa idealna dla spragnionych ciszy – tutaj rzadko spotyka się innych ludzi. 

- Zalew Sulejowski – kolejny sztuczny zbiornik wodny położony w centralnej Polsce w województwie łódzkim na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zarówno początkujący, jak i doświadczeni żeglarze mogą wynająć jacht. 

- Solina w Bieszczadach – zbiornik zaporowy, położony malowniczo wśród bieszczadzkich wzniesień. Żegluga po jeziorze nie należy do najłatwiejszych ze względu na wahania tafli wody, wysokie brzegi oraz zmienne wiatry. 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Maria Krajewska 3 13 marca 2016  3585

Dodaj komentarz

 • Auja
  20 lipca 2017
  Ale spokój i odpoczynek widać na tych zdjęciach :)
 • 20 lipca 2017
  Aż się che wyruszyć na żagle...
 • FGH
  17 marca 2016
  No właśnie choler.... patent i po co. We Francji, Włoszech możesz sobie wyczarterować jacht 50 stóp i więcej bez żadnych bzdurnych patentów. Co innego, że trzeba umieć pływać bo można stracić życie ale żaden urzędas nie decyduje za nas i to jest zdrowe.

Artykuły z kategorii: Żeglarstwo

pomysl-na-urlop-zeglowanie-po-jeziorach

Pomysł na urlop - żeglowanie po jeziorach

Żeglowanie po polskich jeziorach to nie tylko pływanie, ale przede wszystkim poznawanie wspaniałych miejsc historycznych i nowych terenów. W naszym kraju jest wiele miejsc w których można śmiało uprawiać tę sztukę. Liczne jeziora, a może Bałtyk? Podpowiemy Ci, gdzie się udać, aby spędzić niezapomniany urlop.

zeglowanie-z-dziecmi-czyli-co-musicie-wiedziec-na-dlugo-przed-wyjazdem

Żeglowanie z dziećmi, czyli co musicie wiedzieć na długo przed wyjazdem

Ostatnie tygodnie pięknej pogody to idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Gdy w grę wchodzą dzieci, nie ma innej możliwości, jak zaplanować wyjazd właśnie z nimi. Jak podejść do rodzinnego urlopu i jak zorganizować żeglowanie z dziećmi, by obyło się bez jakichkolwiek strat (zwłaszcza na naszym zdrowiu psychicznym)?

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-etykieta-jachtowa-jak-zachowywac-sie-podczas-zeglowania

Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.

pomysl-na-urlop-zeglowanie-po-jeziorach

Pomysł na urlop - żeglowanie po jeziorach

Żeglowanie po polskich jeziorach to nie tylko pływanie, ale przede wszystkim poznawanie wspaniałych miejsc historycznych i nowych terenów. W naszym kraju jest wiele miejsc w których można śmiało uprawiać tę sztukę. Liczne jeziora, a może Bałtyk? Podpowiemy Ci, gdzie się udać, aby spędzić niezapomniany urlop.

zeglowanie-z-dziecmi-czyli-co-musicie-wiedziec-na-dlugo-przed-wyjazdem

Żeglowanie z dziećmi, czyli co musicie wiedzieć na długo przed wyjazdem

Ostatnie tygodnie pięknej pogody to idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Gdy w grę wchodzą dzieci, nie ma innej możliwości, jak zaplanować wyjazd właśnie z nimi. Jak podejść do rodzinnego urlopu i jak zorganizować żeglowanie z dziećmi, by obyło się bez jakichkolwiek strat (zwłaszcza na naszym zdrowiu psychicznym)?

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-etykieta-jachtowa-jak-zachowywac-sie-podczas-zeglowania

Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.