Zbilansowana dieta wegańska, czyli jak podejść do jadłospisu na bazie roślin?

Modny swego czasu wegetarianizm to odrzucenie produktów mięsnych z codziennego jadłospisu. Jego radykalna odmiana to weganizm, który wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Co zrobić, aby dieta wegańska była zbilansowana, a nasz organizm czerpał jak najwięcej z tego rodzaju żywienia?
Jak to wygląda: zbilansowana dieta wegańska od podstaw
Choć krytykowany przez wielu weganizm dorobił się już wielu mitów, to zwolenników tego sposobu odżywiania jest coraz więcej. Dieta wegańska to całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego i zasadniczo nie ma jako takich przeciwwskazań to przejścia na tę formę odżywiania z dnia na dzień. Ważne jest jednak pozostawanie w stałym kontakcie z dietetykiem, który pomoże w obserwacji zmian zachodzących w organizmie. Zbilansowana dieta wegańska to prawdziwa sztuka, a kunszt ten najlepiej uprawiają zawodowi dietetycy. By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, należy dostarczyć odpowiednie ilości poszczególnych składników odżywczych. Jakie to produkty?
Zbilansowana dieta wegańska: podstawowe źródła energii
Pełnowartościowe posiłki to podstawa każdego programu żywieniowego. Zbilansowana dieta wegańska bazuje przede wszystkim na produktach zbożowych, m.in. z ryżu, pszenicy, owsa, prosa i żyta. Podstawę piramidy żywieniowej diety wegańskiej stanowią również owoce i warzywa. Należy je spożywać jak najczęściej, aby zapewnić sobie energię na co dzien. Kolejny poziom zapełniają rośliny strączkowe i oleiste - m.in. siemię lniane, sezam, pestki dyni i nasiona słonecznika - a także grzyby i glony morskie, głównie algi. Tutaj znajdziemy także mleko roślinne (m.in. migdałowe i sojowe) oraz tofu. Te produkty należy spożywać z umiarem. Ostatnia grupa produktów to te, których spożycie trzeba wyjątkowo mocno ograniczać, choć nie należy ich całkowicie wykluczać. To cukier, kawa i herbata.
Dieta wegańska: zbilansowana żywność na bazie roślin

Tak jak w każdym programie dietetycznym, również tutaj kluczowe jest to, jak przygotowujemy potrawy i przetwarzamy produkty spożywcze. Zbilansowana dieta wegańska zakłada spożywanie przede wszystkim posiłków surowych, choć dopuszcza się możliwie niewielkie ich przetwarzanie, np. grillowanie czy gotowanie.Wynika to z prostego faktu: jakakolwiek obróka termiczna zmniejsza ilość składników mineralnych i witamin w produktach spożywczych - z tego wgzględu, aby dieta wegańska była zbilansowana, stosuje się dodatkową suplementację. Kluczowe są witaminy z grupy B, witamina D3, żelazo i wapń. 2 ostatnie elementy zbilansowana dieta wegańska jest w stanie zapewnić z takich produktów, jak rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, nasiona sezamu, orzechy i figi.
Czytaj: Dieta wegetariańska a budowanie masy
Przeciwwskazania: zbilansowana dieta wegańska nie dla każdego
Nie kazdy wie, że rośliny strączkowe to spore wyzwanie dla naszego ukadu trawienia. W zbożach i strączkach występuje dodatkowo niestrawny kwas fitynowy, a ten poważnie obniża wchłanianie wartości odżywczych z minerałów oraz wypłukuje je z jelit. Ponadto podstawowe produkty żywieniowe w diecie wegańskiej tj. zboża i strączki zawierają toksyczne lektyny, które powodują stany zapalne jelit. Właśnie dlatego nawet najbardziej zbilansowana dieta wegańska nie sprawdzi się u osób z nadwrażliwością jelit. Tego typu dolegliwości powstają w wyniku zatrucia układu pokarmowego sztucznym jedzeniem antybiotykami i pestycydami. Spory wpływ na kondycję jelit ma również tzw. zdrowa żywność, np. produkty tpu light i fitness, śniadaniowe muesli czy pieczywo wieloziarniste.
Zobacz: Co powinieneś wiedzieć zanim przejdziesz na wegetarianizm?
Zbilansowana dieta wegańska: jakie daje efekty?
Krytykowana przez wielu dieta wegetariańska to wbrew pozorom wyjątkowo zdrowy plan odżywiania. Nalezy oczywiscie mieć na uwadze, że konieczna jest suplementacja oraz stały kontakt z dietetykiem, który może zlecać dodatkowe badania krwi. Tym niemniej rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego to nie tylko nasze lepsze samopoczucie - to także dobry krok w stronę ochrony zwierząt i środowiska naturalnego oraz ograniczenie szkodliwej działalności przetwórstwa spożywczego.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!