Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Biomechanika jest szerokim działem nauki. Zajmuje się badaniem organizmów żywych przy pomocy zasad mechaniki. Dzięki niej jesteśmy w stanie m.in. odkryć mechanizmy sterujące naszymi ruchami podczas uprawiania sportu. Zaburzenia równowagi biomechanicznej mogą prowadzić do mikrourazów, a w efekcie kontuzji. Na czym właściwie polega równowaga biomechaniczna?

Czym się zajmuje biomechanika sportu?

Biomechanika sportu obejmuje m.in. badanie ruchu zawodników w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki tych badań przydają się do zapobiegania ewentualnym kontuzjom. Co więcej, dzięki wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu możliwe jest układanie bardziej zindywidualizowanych planów treningowych. Przykładowo, lekarze sportowi nagrywają biegaczy podczas treningu. Następnie analizują ich technikę biegu, by odszukać błędy. Tym samym są w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko przyszłych urazów. Analiza ruchu człowieka podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pozwala również na wykrycie i leczenie patologii (rehabilitacja).

Obszary zainteresowań biomechaniki sportu

- Mechanika kwantowa;

- Biomechanika przepływu płynów;

- Biomechanika kości;

- Biomechanika mięśnia;

- Biomechanika tkanek miękkich;

- Modelowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Równowaga w ujęciu biomechanicznym

Równowaga biomechaniczna oznacza umiejętność kontrolowania stabilności własnego ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje równowagi – statyczną i dynamiczną. Pierwsza z nich oznacza możliwość panowania nad ciałem niebędącym w ruchu. Innymi słowy, jesteśmy w stanie utrzymać ciało w nieruchomej pozycji. Równowaga statyczna jest więc możliwością zachowania stabilnej postawy i orientacji nad ciałem będącym w spoczynku. Równowaga dynamiczna natomiast oznacza sytuację kontrolowania własnego ciała w ruchu. Jest to sytuacja, w której mamy możliwość utrzymania stabilnej postawy i orientacji nad poszczególnymi partiami ciała będącymi w ruchu1

Równowaga biomechaniczna = stabilność + mobilność

Na równowagę biomechaniczną składają się stabilność i mobilność. Osoba znajdująca się w ruchu (np. biegacz) także ma okresy stabilności. Osoba niebędąca w ruchu natomiast – wykonuje niekiedy ruchy ciała. Uzasadnione jest więc włączenie mobilności do analizy równowagi biomechanicznej. Stabilność ciała oznacza opór ciała przed zmianą pozycji w poziomie. Mobilność natomiast odnosi się do ruchu w pozycji poziomej. Obie te cechy są od siebie zależne. Wzrost jednej prowadzi do zmniejszenia się drugiej. Zmiany w obrębie mobilności wywołują również zmiany w stabilności (i na odwrót). W zależności od uprawianej dyscypliny sportowej jedna z tych cech wychodzi na prowadzenie. Przykładowo, dla łucznika większe znaczenie ma stabilność, mobilność natomiast nie jest wymagana. Sprinter potrzebuje dużej mobilności i niskiej stabilności2.

Równowaga biomechaniczna – środek ciężkości

środek ciężkości w sporcie biomechanika

Środek ciężkości ciała oznacza punkt, w którym zgromadzona jest cała waga danego ciała. W praktyce im niżej znajduje się środek ciężkości, tym większa jest równowaga. Podczas wykonywania ćwiczeń należy więc wykonywać ruchy w taki sposób, by nie przenosić środka ciężkości poza podstawę wsparcia ciała. W takiej sytuacji można stracić stabilność określonej pozycji ciała.

Równowaga biomechaniczna – test

Specjalistyczne badania pod okiem lekarza sportowego pozwalają na szczegółową ocenę stanu równowagi biomechanicznej w organizmie. Dzięki nim możliwa jest kompleksowa ocena funkcjonowania tej cechy motorycznej. Można jednak samodzielnie sprawdzić własne możliwości. Test równowagi i stabilności polega na wykonaniu ćwiczenia. Należy stanąć w wyprostowanej pozycji. Następnie podnieść jedną nogę do momentu, w którym kolano utworzy kąt prosty. Później należy wykonać przysiad (kolano nie może wyjść poza linię palców stóp). Rozłożenie rąk pomoże w zachowaniu równowagi. W takiej pozycji trzeba policzyć czas, do momentu, w którym biodra zaczną się chwiać. Ćwiczenie należy wykonać na obie nogi. Wyniki: więcej niż 20 sekund – wspaniale; 15 sekund – dobrze, 5-10 sekund – dostatecznie, mniej niż 5 sekund – marnie3.

Równowaga biomechaniczna – porady jak zachować stabilność

1. W momencie utraty równowagi warto powiększyć podstawę wsparcia ciała i przenieść środek ciężkości. Przykładowo: szersze rozstawienie nóg pozwala zachować równowagę po popchnięciu.

2. Podczas niesienia lub podnoszenia ciężaru, przenieś ciężar ciała. Przykładowo: pochyl się w przeciwnym kierunku do tego, w którym niesiesz ciężar.

3. Obniż środek ciężkości. Przykładowo: podczas pchnięcia kulą wymagane jest zgięcie kolan. Dzięki temu zwiększa się stabilność, a zawodnik nie traci równowagi.

4. Im większe tarcie między powierzchnią, na której trenuje zawodnik a nim samym, tym większa zdolność do zachowania równowagi. Przykładowo: stabilność zwiększa się podczas ćwiczeń w butach, które uniemożliwiają ślizganie się po podłożu.

Dominika Górska 8 18 kwietnia 2017  1777

Dodaj komentarz

 • Dariaaaa
  28 czerwca 2017
  Ale jak się chce zmaksymalizować efekty, to wszystkie metody są ważne
 • Julia Baczyńska
  27 kwietnia 2017
  Takie nagrywanie treningu może i jest dobrym pomysłem, ale czasochłonnym i kosztownym.
 • Adam
  26 kwietnia 2017
  W sumie nigdy nie myślałem o zależności między rodzajem podeszwy butów a zachowywaniem równowagi
 • Bartek
  25 kwietnia 2017
  Ile to się można dowiedzieć. Nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeśli regularnie uprawia się sport
 • Tomek
  21 kwietnia 2017
  Racja, co dyscyplina, to inne cechy motoryczne mają ważniejszą rolę.
 • 20 kwietnia 2017
  W teście wyszło mi "wspaniale", także wszystko ze mną w jak najlepszym porządku :)
 • Albert
  19 kwietnia 2017
  Czyli równowagi biomechanicznej nie da się trenować? To jest coś nam dane w genach i po prostu można sprawdzić jaki ma stan?
 • Mikołaj Sosna
  18 kwietnia 2017
  Nigdy nie słyszałem o biomechanice sportu. Bardzo interesujący artykuł.

Artykuły z kategorii: Trening

wiosna-czyli-sezon-na-silownie-plenerowe-zostal-otwarty

Wiosna, czyli sezon na siłownie plenerowe został otwarty!

Z roku na rok w każdym mieście przybywa siłowni plenerowych. Miłośnicy aktywności fizycznej bardzo chętnie korzystają z maszyn na świeżym powietrzu. Jak ćwiczyć na siłowniach plenerowych, by uzyskać jak najlepsze efekty?

odchudzanie-najlepsze-cwiczenia-cardio-w-domu-i-na-silowni

Odchudzanie: najlepsze ćwiczenia cardio w domu i na siłowni

Trening cardio jest pomysłem na odchudzanie, rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy też utrzymanie zdrowia i formy. Ćwiczenia cardio można wykonywać w domu, na siłowni, na zewnątrz… Są one doskonałe zarówno dla początkujących i zaawansowanych W dzisiejszym odcinku – trening cardio od podstaw.

inteligentna-opaska-sportowa-potrzebny-gadzet-fitness

Inteligentna opaska sportowa – potrzebny gadżet fitness?

Monitorowanie aktywności fizycznej i mierzenie postępu to jedno z ważniejszych zadań trenującego. Tym łatwiej, gdy zamiast ręcznie uzupełnianego dziennika ćwiczeń, mamy urządzenia, które zapisują dane automatycznie. Czy opaska sportowa stała się już koniecznym gadżetem fitness?

przepuklina-a-trening-jak-sie-jej-ustrzec

Przepuklina a trening – jak się jej ustrzec?

Przepuklina jest stosunkowo częstą dolegliwością wśród osób aktywnych fizycznie. Jej leczenie zwykle polega na wykonaniu zabiegu. Jak nie dopuścić do rozwoju tego schorzenia? Czy można trenować po przebytej przepuklinie?

trening-miesni-glebokich-tylko-dla-pan

Trening mięśni głębokich tylko dla pań!

Trening core pozwala na zwiększenie stabilności całego ciała. Dzięki mocnemu gorsetowi mięśniowemu znacznie zmniejsza się ryzyko kontuzji. Zobacz, dlaczego powinnaś ćwiczyć mięśnie głębokie. Poznaj ćwiczenia na mięśnie posturalne stworzone z myślą o kobietach!

najpopularniejsi-i-najpopularniejsze-poznaj-sportowe-gwiazdy-street-workout

Najpopularniejsi i najpopularniejsze – poznaj sportowe gwiazdy street workout!

Street workout dość niedawno zyskał popularność – szczególnie na polskiej sportowej scenie. Niemniej, ma już wielu zasłużonych zawodników i zawodniczek. Oto zestawienie najpopularniejszych z nich!

dieta-cukrzycowa-czy-raczej-dieta-w-cukrzycy

Dieta CUKRZYCOWA – czy raczej dieta w cukrzycy

Powyższe nazewnictwo przyjęło się do powszechnego stosowania, jednak w nomenklaturze opisu diet nie występuje. Prawidłowo brzmiący odpowiednik diety cukrzycowej to dieta z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo-przyswajalnych. Nazwa długa i zawiła, dla wielu nie do końca zrozumiała.

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

Martwy ciąg jest ćwiczeniem funkcjonalnym. Niemal każdego dnia zdarza nam się wykonywać ten ruch (np. podczas schylania się). Żeby jednak nie nabawić się kontuzji czy bólu pleców – konieczne jest dbanie o prawidłową mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa. Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch partii mięśniowych jest bowiem podstawą dla wykonywania martwego ciągu. Jak zwiększyć ich mobilność? Jak rozgrzewać się przed treningiem, by zwiększyć zakres ruchu? O tym w poniższym materiale!

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

Sama praca nad zwiększaniem siły czy rzeźbieniem ciała nie wystarczy. Ogromne znaczenie ma również wzmocnienie mięśni głębokich, szczególnie mięśni brzucha i pleców. Dzięki włączeniu ćwiczeń rozciągających na mięśnie głębokie do planu treningowego można znacznie poprawić własne możliwości wysiłkowe, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zobacz, jak pracować nad mobilnością core!

wiosna-czyli-sezon-na-silownie-plenerowe-zostal-otwarty

Wiosna, czyli sezon na siłownie plenerowe został otwarty!

Z roku na rok w każdym mieście przybywa siłowni plenerowych. Miłośnicy aktywności fizycznej bardzo chętnie korzystają z maszyn na świeżym powietrzu. Jak ćwiczyć na siłowniach plenerowych, by uzyskać jak najlepsze efekty?

odchudzanie-najlepsze-cwiczenia-cardio-w-domu-i-na-silowni

Odchudzanie: najlepsze ćwiczenia cardio w domu i na siłowni

Trening cardio jest pomysłem na odchudzanie, rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy też utrzymanie zdrowia i formy. Ćwiczenia cardio można wykonywać w domu, na siłowni, na zewnątrz… Są one doskonałe zarówno dla początkujących i zaawansowanych W dzisiejszym odcinku – trening cardio od podstaw.

inteligentna-opaska-sportowa-potrzebny-gadzet-fitness

Inteligentna opaska sportowa – potrzebny gadżet fitness?

Monitorowanie aktywności fizycznej i mierzenie postępu to jedno z ważniejszych zadań trenującego. Tym łatwiej, gdy zamiast ręcznie uzupełnianego dziennika ćwiczeń, mamy urządzenia, które zapisują dane automatycznie. Czy opaska sportowa stała się już koniecznym gadżetem fitness?

przepuklina-a-trening-jak-sie-jej-ustrzec

Przepuklina a trening – jak się jej ustrzec?

Przepuklina jest stosunkowo częstą dolegliwością wśród osób aktywnych fizycznie. Jej leczenie zwykle polega na wykonaniu zabiegu. Jak nie dopuścić do rozwoju tego schorzenia? Czy można trenować po przebytej przepuklinie?

trening-miesni-glebokich-tylko-dla-pan

Trening mięśni głębokich tylko dla pań!

Trening core pozwala na zwiększenie stabilności całego ciała. Dzięki mocnemu gorsetowi mięśniowemu znacznie zmniejsza się ryzyko kontuzji. Zobacz, dlaczego powinnaś ćwiczyć mięśnie głębokie. Poznaj ćwiczenia na mięśnie posturalne stworzone z myślą o kobietach!

najpopularniejsi-i-najpopularniejsze-poznaj-sportowe-gwiazdy-street-workout

Najpopularniejsi i najpopularniejsze – poznaj sportowe gwiazdy street workout!

Street workout dość niedawno zyskał popularność – szczególnie na polskiej sportowej scenie. Niemniej, ma już wielu zasłużonych zawodników i zawodniczek. Oto zestawienie najpopularniejszych z nich!

dieta-cukrzycowa-czy-raczej-dieta-w-cukrzycy

Dieta CUKRZYCOWA – czy raczej dieta w cukrzycy

Powyższe nazewnictwo przyjęło się do powszechnego stosowania, jednak w nomenklaturze opisu diet nie występuje. Prawidłowo brzmiący odpowiednik diety cukrzycowej to dieta z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo-przyswajalnych. Nazwa długa i zawiła, dla wielu nie do końca zrozumiała.

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

Martwy ciąg jest ćwiczeniem funkcjonalnym. Niemal każdego dnia zdarza nam się wykonywać ten ruch (np. podczas schylania się). Żeby jednak nie nabawić się kontuzji czy bólu pleców – konieczne jest dbanie o prawidłową mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa. Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch partii mięśniowych jest bowiem podstawą dla wykonywania martwego ciągu. Jak zwiększyć ich mobilność? Jak rozgrzewać się przed treningiem, by zwiększyć zakres ruchu? O tym w poniższym materiale!

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

Sama praca nad zwiększaniem siły czy rzeźbieniem ciała nie wystarczy. Ogromne znaczenie ma również wzmocnienie mięśni głębokich, szczególnie mięśni brzucha i pleców. Dzięki włączeniu ćwiczeń rozciągających na mięśnie głębokie do planu treningowego można znacznie poprawić własne możliwości wysiłkowe, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zobacz, jak pracować nad mobilnością core!

{