Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Biomechanika jest szerokim działem nauki. Zajmuje się badaniem organizmów żywych przy pomocy zasad mechaniki. Dzięki niej jesteśmy w stanie m.in. odkryć mechanizmy sterujące naszymi ruchami podczas uprawiania sportu. Zaburzenia równowagi biomechanicznej mogą prowadzić do mikrourazów, a w efekcie kontuzji. Na czym właściwie polega równowaga biomechaniczna?

Czym się zajmuje biomechanika sportu?

Biomechanika sportu obejmuje m.in. badanie ruchu zawodników w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki tych badań przydają się do zapobiegania ewentualnym kontuzjom. Co więcej, dzięki wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu możliwe jest układanie bardziej zindywidualizowanych planów treningowych. Przykładowo, lekarze sportowi nagrywają biegaczy podczas treningu. Następnie analizują ich technikę biegu, by odszukać błędy. Tym samym są w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko przyszłych urazów. Analiza ruchu człowieka podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pozwala również na wykrycie i leczenie patologii (rehabilitacja).

Obszary zainteresowań biomechaniki sportu

- Mechanika kwantowa;

- Biomechanika przepływu płynów;

- Biomechanika kości;

- Biomechanika mięśnia;

- Biomechanika tkanek miękkich;

- Modelowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Równowaga w ujęciu biomechanicznym

Równowaga biomechaniczna oznacza umiejętność kontrolowania stabilności własnego ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje równowagi – statyczną i dynamiczną. Pierwsza z nich oznacza możliwość panowania nad ciałem niebędącym w ruchu. Innymi słowy, jesteśmy w stanie utrzymać ciało w nieruchomej pozycji. Równowaga statyczna jest więc możliwością zachowania stabilnej postawy i orientacji nad ciałem będącym w spoczynku. Równowaga dynamiczna natomiast oznacza sytuację kontrolowania własnego ciała w ruchu. Jest to sytuacja, w której mamy możliwość utrzymania stabilnej postawy i orientacji nad poszczególnymi partiami ciała będącymi w ruchu1

Równowaga biomechaniczna = stabilność + mobilność

Na równowagę biomechaniczną składają się stabilność i mobilność. Osoba znajdująca się w ruchu (np. biegacz) także ma okresy stabilności. Osoba niebędąca w ruchu natomiast – wykonuje niekiedy ruchy ciała. Uzasadnione jest więc włączenie mobilności do analizy równowagi biomechanicznej. Stabilność ciała oznacza opór ciała przed zmianą pozycji w poziomie. Mobilność natomiast odnosi się do ruchu w pozycji poziomej. Obie te cechy są od siebie zależne. Wzrost jednej prowadzi do zmniejszenia się drugiej. Zmiany w obrębie mobilności wywołują również zmiany w stabilności (i na odwrót). W zależności od uprawianej dyscypliny sportowej jedna z tych cech wychodzi na prowadzenie. Przykładowo, dla łucznika większe znaczenie ma stabilność, mobilność natomiast nie jest wymagana. Sprinter potrzebuje dużej mobilności i niskiej stabilności2.

Równowaga biomechaniczna – środek ciężkości

środek ciężkości w sporcie biomechanika

Środek ciężkości ciała oznacza punkt, w którym zgromadzona jest cała waga danego ciała. W praktyce im niżej znajduje się środek ciężkości, tym większa jest równowaga. Podczas wykonywania ćwiczeń należy więc wykonywać ruchy w taki sposób, by nie przenosić środka ciężkości poza podstawę wsparcia ciała. W takiej sytuacji można stracić stabilność określonej pozycji ciała.

Równowaga biomechaniczna – test

Specjalistyczne badania pod okiem lekarza sportowego pozwalają na szczegółową ocenę stanu równowagi biomechanicznej w organizmie. Dzięki nim możliwa jest kompleksowa ocena funkcjonowania tej cechy motorycznej. Można jednak samodzielnie sprawdzić własne możliwości. Test równowagi i stabilności polega na wykonaniu ćwiczenia. Należy stanąć w wyprostowanej pozycji. Następnie podnieść jedną nogę do momentu, w którym kolano utworzy kąt prosty. Później należy wykonać przysiad (kolano nie może wyjść poza linię palców stóp). Rozłożenie rąk pomoże w zachowaniu równowagi. W takiej pozycji trzeba policzyć czas, do momentu, w którym biodra zaczną się chwiać. Ćwiczenie należy wykonać na obie nogi. Wyniki: więcej niż 20 sekund – wspaniale; 15 sekund – dobrze, 5-10 sekund – dostatecznie, mniej niż 5 sekund – marnie3.

Równowaga biomechaniczna – porady jak zachować stabilność

1. W momencie utraty równowagi warto powiększyć podstawę wsparcia ciała i przenieść środek ciężkości. Przykładowo: szersze rozstawienie nóg pozwala zachować równowagę po popchnięciu.

2. Podczas niesienia lub podnoszenia ciężaru, przenieś ciężar ciała. Przykładowo: pochyl się w przeciwnym kierunku do tego, w którym niesiesz ciężar.

3. Obniż środek ciężkości. Przykładowo: podczas pchnięcia kulą wymagane jest zgięcie kolan. Dzięki temu zwiększa się stabilność, a zawodnik nie traci równowagi.

4. Im większe tarcie między powierzchnią, na której trenuje zawodnik a nim samym, tym większa zdolność do zachowania równowagi. Przykładowo: stabilność zwiększa się podczas ćwiczeń w butach, które uniemożliwiają ślizganie się po podłożu.

Dominika Górska 8 18 kwietnia 2017  2015

Dodaj komentarz

 • Dariaaaa
  28 czerwca 2017
  Ale jak się chce zmaksymalizować efekty, to wszystkie metody są ważne
 • Julia Baczyńska
  27 kwietnia 2017
  Takie nagrywanie treningu może i jest dobrym pomysłem, ale czasochłonnym i kosztownym.
 • Adam
  26 kwietnia 2017
  W sumie nigdy nie myślałem o zależności między rodzajem podeszwy butów a zachowywaniem równowagi
 • Bartek
  25 kwietnia 2017
  Ile to się można dowiedzieć. Nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeśli regularnie uprawia się sport
 • Tomek
  21 kwietnia 2017
  Racja, co dyscyplina, to inne cechy motoryczne mają ważniejszą rolę.
 • 20 kwietnia 2017
  W teście wyszło mi "wspaniale", także wszystko ze mną w jak najlepszym porządku :)
 • Albert
  19 kwietnia 2017
  Czyli równowagi biomechanicznej nie da się trenować? To jest coś nam dane w genach i po prostu można sprawdzić jaki ma stan?
 • Mikołaj Sosna
  18 kwietnia 2017
  Nigdy nie słyszałem o biomechanice sportu. Bardzo interesujący artykuł.

Artykuły z kategorii: Trening

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

wykonaj-trening-silowy-w-domu-bez-uzycia-sprzetu

Wykonaj trening siłowy w domu | Bez użycia sprzętu!

Trening siłowy może wykonać każda osoba w swoim domu. W domowy sposób możesz wzmocnić swoje mięśnie, naprężyć skórę i ujędrnić ciało bez użycia sprzętu treningowego! O treningu siłowym w domu bez sprzętu i niesamowitych efektach w dzisiejszym artykule!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

wybor-stroju-do-zumby-podstawowe-informacje

Wybór stroju do zumby – Podstawowe informacje

Zumba to bardzo energiczny sposób na spalanie kalorii. Jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących latynoskie tańce. Strój pełnią bardzo ważną rolę w treningu zumby. Dowiedź się, jaki strój sprawdza się na zajęciach zumby.

trening-silowy-czas-na-cardio

Trening siłowy | czas na cardio!

Warunki występujące po odbyciu treningu siłowego przypominają stan, kiedy jesteśmy na czczo. Jest to idealny stan do wykonania treningu cardio. Dowiedz się jakie jest zalecane cardio po treningu siłowym i ile powinno trwać.

poszukiwania-trenera-personalnego-kielce-opinie-cena-praca

Poszukiwania trenera personalnego Kielce – opinie, cena, praca

Mieszkasz w województwie świętokrzyskim? Szukasz trenera personalnego, a może sam chcesz nim zostać? Jeśli interesuje Cię to, jak znaleźć trenera personalnego w Kielcach i okolicach to dobrze trafiłeś. Poznaj przydatne informacje o cenach, opiniach i pracy trenera personalnego w Kielcach.

domowa-bieznia-do-biegania-przydatne-informacje

Domowa bieżnia do biegania – przydatne informacje

Bieżnie do biegania są bardzo cenione przez osoby dbające o swoją kondycję. Szybki trucht lub wolny spacer na bieżni jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bieżni do biegania w domu, ale nie wiesz, na którą się zdecydować, przeczytaj dalszą część artykułu.

trening-brzucha-abs-podstawowe-pojecia

Trening brzucha ABS – podstawowe pojęcia

Trening ABS to nic innego jak zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Ich głównym celem jest wyrzeźbienie górnej i dolnej partii mięśni brzucha. Niesamowite efekty widoczne są już po pierwszych tygodniach. Poznaj ciekawe przykłady treningu brzucha ABS.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

wykonaj-trening-silowy-w-domu-bez-uzycia-sprzetu

Wykonaj trening siłowy w domu | Bez użycia sprzętu!

Trening siłowy może wykonać każda osoba w swoim domu. W domowy sposób możesz wzmocnić swoje mięśnie, naprężyć skórę i ujędrnić ciało bez użycia sprzętu treningowego! O treningu siłowym w domu bez sprzętu i niesamowitych efektach w dzisiejszym artykule!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

wybor-stroju-do-zumby-podstawowe-informacje

Wybór stroju do zumby – Podstawowe informacje

Zumba to bardzo energiczny sposób na spalanie kalorii. Jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących latynoskie tańce. Strój pełnią bardzo ważną rolę w treningu zumby. Dowiedź się, jaki strój sprawdza się na zajęciach zumby.

trening-silowy-czas-na-cardio

Trening siłowy | czas na cardio!

Warunki występujące po odbyciu treningu siłowego przypominają stan, kiedy jesteśmy na czczo. Jest to idealny stan do wykonania treningu cardio. Dowiedz się jakie jest zalecane cardio po treningu siłowym i ile powinno trwać.

poszukiwania-trenera-personalnego-kielce-opinie-cena-praca

Poszukiwania trenera personalnego Kielce – opinie, cena, praca

Mieszkasz w województwie świętokrzyskim? Szukasz trenera personalnego, a może sam chcesz nim zostać? Jeśli interesuje Cię to, jak znaleźć trenera personalnego w Kielcach i okolicach to dobrze trafiłeś. Poznaj przydatne informacje o cenach, opiniach i pracy trenera personalnego w Kielcach.

domowa-bieznia-do-biegania-przydatne-informacje

Domowa bieżnia do biegania – przydatne informacje

Bieżnie do biegania są bardzo cenione przez osoby dbające o swoją kondycję. Szybki trucht lub wolny spacer na bieżni jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bieżni do biegania w domu, ale nie wiesz, na którą się zdecydować, przeczytaj dalszą część artykułu.

trening-brzucha-abs-podstawowe-pojecia

Trening brzucha ABS – podstawowe pojęcia

Trening ABS to nic innego jak zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Ich głównym celem jest wyrzeźbienie górnej i dolnej partii mięśni brzucha. Niesamowite efekty widoczne są już po pierwszych tygodniach. Poznaj ciekawe przykłady treningu brzucha ABS.