Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Biomechanika jest szerokim działem nauki. Zajmuje się badaniem organizmów żywych przy pomocy zasad mechaniki. Dzięki niej jesteśmy w stanie m.in. odkryć mechanizmy sterujące naszymi ruchami podczas uprawiania sportu. Zaburzenia równowagi biomechanicznej mogą prowadzić do mikrourazów, a w efekcie kontuzji. Na czym właściwie polega równowaga biomechaniczna?

Czym się zajmuje biomechanika sportu?

Biomechanika sportu obejmuje m.in. badanie ruchu zawodników w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki tych badań przydają się do zapobiegania ewentualnym kontuzjom. Co więcej, dzięki wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu możliwe jest układanie bardziej zindywidualizowanych planów treningowych. Przykładowo, lekarze sportowi nagrywają biegaczy podczas treningu. Następnie analizują ich technikę biegu, by odszukać błędy. Tym samym są w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko przyszłych urazów. Analiza ruchu człowieka podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pozwala również na wykrycie i leczenie patologii (rehabilitacja).

Obszary zainteresowań biomechaniki sportu

- Mechanika kwantowa;

- Biomechanika przepływu płynów;

- Biomechanika kości;

- Biomechanika mięśnia;

- Biomechanika tkanek miękkich;

- Modelowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Równowaga w ujęciu biomechanicznym

Równowaga biomechaniczna oznacza umiejętność kontrolowania stabilności własnego ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje równowagi – statyczną i dynamiczną. Pierwsza z nich oznacza możliwość panowania nad ciałem niebędącym w ruchu. Innymi słowy, jesteśmy w stanie utrzymać ciało w nieruchomej pozycji. Równowaga statyczna jest więc możliwością zachowania stabilnej postawy i orientacji nad ciałem będącym w spoczynku. Równowaga dynamiczna natomiast oznacza sytuację kontrolowania własnego ciała w ruchu. Jest to sytuacja, w której mamy możliwość utrzymania stabilnej postawy i orientacji nad poszczególnymi partiami ciała będącymi w ruchu1

Równowaga biomechaniczna = stabilność + mobilność

Na równowagę biomechaniczną składają się stabilność i mobilność. Osoba znajdująca się w ruchu (np. biegacz) także ma okresy stabilności. Osoba niebędąca w ruchu natomiast – wykonuje niekiedy ruchy ciała. Uzasadnione jest więc włączenie mobilności do analizy równowagi biomechanicznej. Stabilność ciała oznacza opór ciała przed zmianą pozycji w poziomie. Mobilność natomiast odnosi się do ruchu w pozycji poziomej. Obie te cechy są od siebie zależne. Wzrost jednej prowadzi do zmniejszenia się drugiej. Zmiany w obrębie mobilności wywołują również zmiany w stabilności (i na odwrót). W zależności od uprawianej dyscypliny sportowej jedna z tych cech wychodzi na prowadzenie. Przykładowo, dla łucznika większe znaczenie ma stabilność, mobilność natomiast nie jest wymagana. Sprinter potrzebuje dużej mobilności i niskiej stabilności2.

Równowaga biomechaniczna – środek ciężkości

środek ciężkości w sporcie biomechanika

Środek ciężkości ciała oznacza punkt, w którym zgromadzona jest cała waga danego ciała. W praktyce im niżej znajduje się środek ciężkości, tym większa jest równowaga. Podczas wykonywania ćwiczeń należy więc wykonywać ruchy w taki sposób, by nie przenosić środka ciężkości poza podstawę wsparcia ciała. W takiej sytuacji można stracić stabilność określonej pozycji ciała.

Równowaga biomechaniczna – test

Specjalistyczne badania pod okiem lekarza sportowego pozwalają na szczegółową ocenę stanu równowagi biomechanicznej w organizmie. Dzięki nim możliwa jest kompleksowa ocena funkcjonowania tej cechy motorycznej. Można jednak samodzielnie sprawdzić własne możliwości. Test równowagi i stabilności polega na wykonaniu ćwiczenia. Należy stanąć w wyprostowanej pozycji. Następnie podnieść jedną nogę do momentu, w którym kolano utworzy kąt prosty. Później należy wykonać przysiad (kolano nie może wyjść poza linię palców stóp). Rozłożenie rąk pomoże w zachowaniu równowagi. W takiej pozycji trzeba policzyć czas, do momentu, w którym biodra zaczną się chwiać. Ćwiczenie należy wykonać na obie nogi. Wyniki: więcej niż 20 sekund – wspaniale; 15 sekund – dobrze, 5-10 sekund – dostatecznie, mniej niż 5 sekund – marnie3.

Równowaga biomechaniczna – porady jak zachować stabilność

1. W momencie utraty równowagi warto powiększyć podstawę wsparcia ciała i przenieść środek ciężkości. Przykładowo: szersze rozstawienie nóg pozwala zachować równowagę po popchnięciu.

2. Podczas niesienia lub podnoszenia ciężaru, przenieś ciężar ciała. Przykładowo: pochyl się w przeciwnym kierunku do tego, w którym niesiesz ciężar.

3. Obniż środek ciężkości. Przykładowo: podczas pchnięcia kulą wymagane jest zgięcie kolan. Dzięki temu zwiększa się stabilność, a zawodnik nie traci równowagi.

4. Im większe tarcie między powierzchnią, na której trenuje zawodnik a nim samym, tym większa zdolność do zachowania równowagi. Przykładowo: stabilność zwiększa się podczas ćwiczeń w butach, które uniemożliwiają ślizganie się po podłożu.

Dominika Górska 8 18 kwietnia 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Dariaaaa
  28 czerwca 2017
  Ale jak się chce zmaksymalizować efekty, to wszystkie metody są ważne
 • Julia Baczyńska
  27 kwietnia 2017
  Takie nagrywanie treningu może i jest dobrym pomysłem, ale czasochłonnym i kosztownym.
 • Adam
  26 kwietnia 2017
  W sumie nigdy nie myślałem o zależności między rodzajem podeszwy butów a zachowywaniem równowagi
 • Bartek
  25 kwietnia 2017
  Ile to się można dowiedzieć. Nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeśli regularnie uprawia się sport
 • Tomek
  21 kwietnia 2017
  Racja, co dyscyplina, to inne cechy motoryczne mają ważniejszą rolę.
 • 20 kwietnia 2017
  W teście wyszło mi "wspaniale", także wszystko ze mną w jak najlepszym porządku :)
 • Albert
  19 kwietnia 2017
  Czyli równowagi biomechanicznej nie da się trenować? To jest coś nam dane w genach i po prostu można sprawdzić jaki ma stan?
 • Mikołaj Sosna
  18 kwietnia 2017
  Nigdy nie słyszałem o biomechanice sportu. Bardzo interesujący artykuł.

Artykuły z kategorii: Trening

ergometr-wioslarski-wady-i-zalety

Ergometr wioślarski wady i zalety

Bywalcy siłowni pewnie znają ten sprzęt nazywany potocznie wioślarzem. Moim zdaniem to najlepsza maszyna cardio. Zobacz jak prawidłowo wykorzystać ten sprzęt treningowy.

budowanie-masy-miesniowej-podstawowe-zalozenia

Budowanie masy mięśniowej - podstawowe założenia

Niezwykle popularny temat, zwłaszcza wśród mężczyzn. Kto nie chciał by mieć tak zwanej sylwetki plażowej ? Na pewno znajdą się tacy, którzy chcą być tylko szczupli ale większość mężczyzn marzy o estetycznej, umięśnionej sylwetce. Kobiety, wbrew obaw stosując trening hipertroficzny (na masę mięśniową) wcale nie urosną jak mężczyźni - ale ujędrnią ciało.

pot-wyznacznikiem-dobrego-treningu

Pot wyznacznikiem dobrego treningu?

Czy trening w wysokiej temperaturze jest skuteczniejszy? Czy stosowanie dodatkowego ubioru na trening ma sens?

przysiad-uwagi-techniczne

Przysiad - uwagi techniczne

Nie ma innego ćwiczenia, z pewnością nie na maszynach, które w taki sposób aktywuje centralny układ nerwowy, poprawia koordynację, wzmacnia układ kostny i tkanki łączne...

ile-razy-w-tygodniu-trenowac

Ile razy w tygodniu trenować ?

Bardzo istotna kwestia. Ciągle wiele osób trenuje okazyjnie raz na parę tygodniu i dziwi się, że nie ma żadnych postępów. W tym artykule przedstawię tę kwestię w dużym uproszczeniu tak aby przekazać cenne informacje osobom trenującym rekreacyjnie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że rekreacyjnie nie znaczy lekko !

jak-budowac-dobry-wyskok

Jak budować dobry wyskok?

Wyskok czyli składowa siły i szybkości. Istotny element dla siatkarzy, koszykarzy czy lekkoatletów. "Skoczność" daje dobry pogląd o aktualnym stanie motoryczności zawodnika. Jak pracować nad tą umiejętnością motoryczną od strony treningu siłowego.

ktora-silownie-wybrac-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-silowni-poradnik

Którą siłownie wybrać? Czym kierować się przy wyborze siłowni - Poradnik

Wybór siłowni jest często źródłem problemów. Pod uwagę trzeba przecież wziąć tak wiele aspektów - lokalizację, ofertę, cenę... Czym jeszcze należy kierować się podczas wybierania siłowni lub klubu fitness? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

co-sie-dzieje-po-przedawkowaniu-sterydow-anabolicznych

Co się dzieje po przedawkowaniu sterydów anabolicznych?

Wielu trenujących zażywa anaboliki w celu poprawienia efektów treningowych. Dzięki nim można przyspieszyć i zintensyfikować przyrost masy mięśniowej, wytrzymałości czy siły. W każdej suplementacji jednak ważny jest rozsądek. Stosowanie zbyt dużych ilości wspomagaczy może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. O tym, jakie są skutki uboczne przedawkowania sterydów anabolicznych przeczytacie w poniższym artykule.

kiedy-po-treningu-boli-skuteczne-sposoby-na-zakwasy

Kiedy po treningu boli – skuteczne sposoby na zakwasy

Zdarza się to zwykle dzień po intensywnych ćwiczeniach. Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego. W jaki sposób z nimi walczyć? Oto niezawodne metody na pozbycie się zakwasów po treningu!

jakie-sa-najczestsze-przyczyny-katabolizmu-miesni

Jakie są najczęstsze przyczyny katabolizmu mięśni?

Dla aktywnych fizycznie – szczególnie tych doskonalących kompozycję mięśni – ważne role odgrywają dwa przeciwstawne sobie procesy. Mianowicie anabolizm i katabolizm. Pierwszy z nich ma bezpośredni związek ze wzrostem tkanki mięśniowej. Drugi – z jej rozpadem. Jakie są przyczyny zmniejszania się mięśni i czy naprawdę trzeba się go tak bardzo obawiać?

ergometr-wioslarski-wady-i-zalety

Ergometr wioślarski wady i zalety

budowanie-masy-miesniowej-podstawowe-zalozenia

Budowanie masy mięśniowej - podstawowe założenia

pot-wyznacznikiem-dobrego-treningu

Pot wyznacznikiem dobrego treningu?

przysiad-uwagi-techniczne

Przysiad - uwagi techniczne

ile-razy-w-tygodniu-trenowac

Ile razy w tygodniu trenować ?

jak-budowac-dobry-wyskok

Jak budować dobry wyskok?

ktora-silownie-wybrac-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-silowni-poradnik

Którą siłownie wybrać? Czym kierować się przy wyborze siłowni - Poradnik

co-sie-dzieje-po-przedawkowaniu-sterydow-anabolicznych

Co się dzieje po przedawkowaniu sterydów anabolicznych?

kiedy-po-treningu-boli-skuteczne-sposoby-na-zakwasy

Kiedy po treningu boli – skuteczne sposoby na zakwasy

jakie-sa-najczestsze-przyczyny-katabolizmu-miesni

Jakie są najczęstsze przyczyny katabolizmu mięśni?