Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Zapisane w genach – równowaga biomechaniczna

Biomechanika jest szerokim działem nauki. Zajmuje się badaniem organizmów żywych przy pomocy zasad mechaniki. Dzięki niej jesteśmy w stanie m.in. odkryć mechanizmy sterujące naszymi ruchami podczas uprawiania sportu. Zaburzenia równowagi biomechanicznej mogą prowadzić do mikrourazów, a w efekcie kontuzji. Na czym właściwie polega równowaga biomechaniczna?

Czym się zajmuje biomechanika sportu?

Biomechanika sportu obejmuje m.in. badanie ruchu zawodników w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki tych badań przydają się do zapobiegania ewentualnym kontuzjom. Co więcej, dzięki wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu możliwe jest układanie bardziej zindywidualizowanych planów treningowych. Przykładowo, lekarze sportowi nagrywają biegaczy podczas treningu. Następnie analizują ich technikę biegu, by odszukać błędy. Tym samym są w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko przyszłych urazów. Analiza ruchu człowieka podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych pozwala również na wykrycie i leczenie patologii (rehabilitacja).

Obszary zainteresowań biomechaniki sportu

- Mechanika kwantowa;

- Biomechanika przepływu płynów;

- Biomechanika kości;

- Biomechanika mięśnia;

- Biomechanika tkanek miękkich;

- Modelowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Równowaga w ujęciu biomechanicznym

Równowaga biomechaniczna oznacza umiejętność kontrolowania stabilności własnego ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje równowagi – statyczną i dynamiczną. Pierwsza z nich oznacza możliwość panowania nad ciałem niebędącym w ruchu. Innymi słowy, jesteśmy w stanie utrzymać ciało w nieruchomej pozycji. Równowaga statyczna jest więc możliwością zachowania stabilnej postawy i orientacji nad ciałem będącym w spoczynku. Równowaga dynamiczna natomiast oznacza sytuację kontrolowania własnego ciała w ruchu. Jest to sytuacja, w której mamy możliwość utrzymania stabilnej postawy i orientacji nad poszczególnymi partiami ciała będącymi w ruchu1

Równowaga biomechaniczna = stabilność + mobilność

Na równowagę biomechaniczną składają się stabilność i mobilność. Osoba znajdująca się w ruchu (np. biegacz) także ma okresy stabilności. Osoba niebędąca w ruchu natomiast – wykonuje niekiedy ruchy ciała. Uzasadnione jest więc włączenie mobilności do analizy równowagi biomechanicznej. Stabilność ciała oznacza opór ciała przed zmianą pozycji w poziomie. Mobilność natomiast odnosi się do ruchu w pozycji poziomej. Obie te cechy są od siebie zależne. Wzrost jednej prowadzi do zmniejszenia się drugiej. Zmiany w obrębie mobilności wywołują również zmiany w stabilności (i na odwrót). W zależności od uprawianej dyscypliny sportowej jedna z tych cech wychodzi na prowadzenie. Przykładowo, dla łucznika większe znaczenie ma stabilność, mobilność natomiast nie jest wymagana. Sprinter potrzebuje dużej mobilności i niskiej stabilności2.

Równowaga biomechaniczna – środek ciężkości

środek ciężkości w sporcie biomechanika

Środek ciężkości ciała oznacza punkt, w którym zgromadzona jest cała waga danego ciała. W praktyce im niżej znajduje się środek ciężkości, tym większa jest równowaga. Podczas wykonywania ćwiczeń należy więc wykonywać ruchy w taki sposób, by nie przenosić środka ciężkości poza podstawę wsparcia ciała. W takiej sytuacji można stracić stabilność określonej pozycji ciała.

Równowaga biomechaniczna – test

Specjalistyczne badania pod okiem lekarza sportowego pozwalają na szczegółową ocenę stanu równowagi biomechanicznej w organizmie. Dzięki nim możliwa jest kompleksowa ocena funkcjonowania tej cechy motorycznej. Można jednak samodzielnie sprawdzić własne możliwości. Test równowagi i stabilności polega na wykonaniu ćwiczenia. Należy stanąć w wyprostowanej pozycji. Następnie podnieść jedną nogę do momentu, w którym kolano utworzy kąt prosty. Później należy wykonać przysiad (kolano nie może wyjść poza linię palców stóp). Rozłożenie rąk pomoże w zachowaniu równowagi. W takiej pozycji trzeba policzyć czas, do momentu, w którym biodra zaczną się chwiać. Ćwiczenie należy wykonać na obie nogi. Wyniki: więcej niż 20 sekund – wspaniale; 15 sekund – dobrze, 5-10 sekund – dostatecznie, mniej niż 5 sekund – marnie3.

Równowaga biomechaniczna – porady jak zachować stabilność

1. W momencie utraty równowagi warto powiększyć podstawę wsparcia ciała i przenieść środek ciężkości. Przykładowo: szersze rozstawienie nóg pozwala zachować równowagę po popchnięciu.

2. Podczas niesienia lub podnoszenia ciężaru, przenieś ciężar ciała. Przykładowo: pochyl się w przeciwnym kierunku do tego, w którym niesiesz ciężar.

3. Obniż środek ciężkości. Przykładowo: podczas pchnięcia kulą wymagane jest zgięcie kolan. Dzięki temu zwiększa się stabilność, a zawodnik nie traci równowagi.

4. Im większe tarcie między powierzchnią, na której trenuje zawodnik a nim samym, tym większa zdolność do zachowania równowagi. Przykładowo: stabilność zwiększa się podczas ćwiczeń w butach, które uniemożliwiają ślizganie się po podłożu.

Dominika Górska 8 18 kwietnia 2017  1653

Dodaj komentarz

 • Dariaaaa
  28 czerwca 2017
  Ale jak się chce zmaksymalizować efekty, to wszystkie metody są ważne
 • Julia Baczyńska
  27 kwietnia 2017
  Takie nagrywanie treningu może i jest dobrym pomysłem, ale czasochłonnym i kosztownym.
 • Adam
  26 kwietnia 2017
  W sumie nigdy nie myślałem o zależności między rodzajem podeszwy butów a zachowywaniem równowagi
 • Bartek
  25 kwietnia 2017
  Ile to się można dowiedzieć. Nawet człowiek nie zdaje sobie sprawy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeśli regularnie uprawia się sport
 • Tomek
  21 kwietnia 2017
  Racja, co dyscyplina, to inne cechy motoryczne mają ważniejszą rolę.
 • 20 kwietnia 2017
  W teście wyszło mi "wspaniale", także wszystko ze mną w jak najlepszym porządku :)
 • Albert
  19 kwietnia 2017
  Czyli równowagi biomechanicznej nie da się trenować? To jest coś nam dane w genach i po prostu można sprawdzić jaki ma stan?
 • Mikołaj Sosna
  18 kwietnia 2017
  Nigdy nie słyszałem o biomechanice sportu. Bardzo interesujący artykuł.

Artykuły z kategorii: Trening

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

Martwy ciąg jest ćwiczeniem funkcjonalnym. Niemal każdego dnia zdarza nam się wykonywać ten ruch (np. podczas schylania się). Żeby jednak nie nabawić się kontuzji czy bólu pleców – konieczne jest dbanie o prawidłową mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa. Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch partii mięśniowych jest bowiem podstawą dla wykonywania martwego ciągu. Jak zwiększyć ich mobilność? Jak rozgrzewać się przed treningiem, by zwiększyć zakres ruchu? O tym w poniższym materiale!

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

Sama praca nad zwiększaniem siły czy rzeźbieniem ciała nie wystarczy. Ogromne znaczenie ma również wzmocnienie mięśni głębokich, szczególnie mięśni brzucha i pleców. Dzięki włączeniu ćwiczeń rozciągających na mięśnie głębokie do planu treningowego można znacznie poprawić własne możliwości wysiłkowe, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zobacz, jak pracować nad mobilnością core!

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

Czy zastanawiasz się, przekraczając próg siłowni, nad tym co stanowi o twojej sile? Prawdopodobnie nie, bo to wydaje się dość oczywiste – im większy ciężar dźwigam, tym silniejszy się staję. Jednak każdy z nas natrafi w pewnym momencie na blokadę, ciężar, jakoś nie będzie chciał się zwiększyć. Mało tego, każdy z nas rozumie siłę jako coś niekonkretnego. Jasne, ktoś jest silny bo potrafi otworzyć ciężkie drzwi, albo ktoś wygląda na silnego, bo ma duże mięśnie. Czym jednak jest siła oraz – przede wszystkim – jak ją budować?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

Zbyt intensywne ćwiczenia, złe dobranie aktywności fizycznej do możliwości organizmu czy brak rozgrzewki – to najczęstsze przyczyny zakwasów mięśni. Bardzo często pojawiają się one w okolicach ramion. W jaki sposób zmniejszyć bolesność zakwasów na ramionach?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

Zbyt duże obciążenia treningowe czy zbyt duża objętość treningu klatki piersiowej mogą spowodować pojawienie się zakwasów w tej partii ciała. Poznaj sposoby na zakwasy mięśni, które pomogą zniwelować bolesność mięśni po treningu wywołaną mikrourazami.

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

Intensywne treningi mogą skutkować ostrym bólem mięśni nóg. Jest to naturalna reakcja organizmu – rozpoczyna się proces naprawy mikrouszkodzeń. A w efekcie – budowania masy mięśniowej. Z tym bólem można jednak walczyć. Zobacz, jakie są sposoby na zakwasy nóg.

myfitweb-pl-rewolucja-w-kupowaniu-wejsciowek-na-fitness-i-silownie

Myfitweb.pl - rewolucja w kupowaniu wejściówek na fitness i siłownię!

Chcesz iść na siłownię, ale nie chcesz przepłacać? Nic prostszego. Dzięki Myfitweb możesz kupić pojedyncze wejściówki na zajęcia w atrakcyjnej cenie, do 70% taniej lub Multikarnety Open, dzięki którym będziesz mieć nieograniczony wstęp do wielu klubów jednocześnie. Jak to działa?

narciarz-a-lawina-jak-uniknac-zagrozenia

Narciarz a lawina – jak uniknąć zagrożenia?

Pewne jest, że do jazdy na nartach powinno się wybierać miejsca niezagrożone lawinami. Niemniej, wielu śmiałków preferuje właśnie te bardziej niebezpieczne. A i każdej lawiny nie da się przewidzieć. Pewne jest jedno. Przed wyjazdem na narty warto zrobić sobie przeszkolenie z bezpieczeństwa na stoku. Także właśnie w aspekcie zagrożenia lawinowego. Zobacz, jak uniknąć zagrożenia lawiną oraz co zrobić, jeśli taka sytuacja się pojawi.

anatomia-treningu-jak-przeplywa-energia-podczas-ruchu

Anatomia treningu – jak przepływa energia podczas ruchu?

Do wykonania każdego ruchu ciała konieczna jest energia. W zależności od tego, jaki charakter ma trening – pozyskiwana jest ona z innych źródeł. Jak jednak wygląda sam przepływ energii podczas ćwiczeń?

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

myfitweb-pl-rewolucja-w-kupowaniu-wejsciowek-na-fitness-i-silownie

Myfitweb.pl - rewolucja w kupowaniu wejściówek na fitness i siłownię!

narciarz-a-lawina-jak-uniknac-zagrozenia

Narciarz a lawina – jak uniknąć zagrożenia?

anatomia-treningu-jak-przeplywa-energia-podczas-ruchu

Anatomia treningu – jak przepływa energia podczas ruchu?

{