Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Ćwiczenia siłowe ukierunkowane na rozwój masy i siły mięśniowej nie u wszystkich przynoszą takie same efekty. Sprawdź swoje warunki genetyczne! Adaptacja do bodźców, hormony, typ budowy ciała... przewodnik po kulturystycznym DNA.

Jakie czynniki mają wpływ na budowanie masy i siły mięśniowej?

Mamy ogromny wpływ na wiele warunków skutecznego treningu na siłę i masę mięśniową. Efekty ćwiczeń zależą przecież od prawidłowej techniki ćwiczeń, właściwej regeneracji, planu żywieniowego czy odpowiedniej metody treningowej. Poza nimi jednak znajdują się również czynniki niezależne od nas. Każdy ćwiczący bowiem ma inną strukturę mięśniową, stopień adaptacji na bodźce treningowe, równowagę hormonalną czy typ sylwetki. Ta druga grupa czynników również ma znaczny wpływ na skuteczność budowania masy i siły mięśniowej.

Budowanie masy i siły – włókna mięśniowe

W organizmie występują dwa rodzaje włókien mięśniowych. Można je odróżnić na podstawie szybkości skurczu. We włóknach szybkokurczliwych nie trzeba wiele czasu na wytwarzanie energii. Większe jest także tempo budowania ich objętości. Z drugiej strony jednak – mają mniejszą tolerancję na zmęczenie. W przypadku włókien wolnokurczliwych natomiast sytuacja wygląda odwrotnie. Każdy ćwiczący ma indywidualne zestawienie tych dwóch rodzajów włókien w mięśniach. Większe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej będą mieć osoby z przewagą włókien szybkokurczliwych.

Przewaga włókien wolnokurczliwych w organizmie zapewnia predyspozycje do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Budowanie masy i siły – adaptacja do bodźców treningowych

W tym przypadku duże znaczenie ma unerwienie włókien szybkokurczliwych. Nerwy bowiem odpowiadają za pracę włókien, a więc przekazywanie do nich impulsów. Te naturalne warunki do budowania masy i siły mięśniowej zależą więc od rozwinięcia się i funkcjonowania układu nerwowego.

Budowanie masy i siły – gospodarka hormonalna

Hormony pozwalają na osiągnięcie stanu anabolicznego po treningu. Największe znaczenie w trakcie budowania masy mięśniowej ma testosteron. Dzięki niemu mięśnie rosną znacznie szybciej. Na „startowy” poziom testosteronu w organizmie nie mamy wpływu. Można go jednak podnieść dzięki ćwiczeniom siłowym. Warto jednak pamiętać, że po zaprzestaniu treningów poziom testosteronu wraca do początkowej wartości.

Budowanie masy i siły – typy sylwetki

badanie predyspozycji do budowania masy mięśniowej

W przypadku mężczyzn mówi się o trzech typach sylwetki. Mianowicie: ektomorfiku, mezomorfiku i endomorfiku. Największe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej ma mezomorfik. Charakteryzuje się on atletyczną budową ciała, wąskimi ramionami i szerokimi barkami. Nie ustępuje mu jednak także endomorfik – jego warunki potencjalnie zwiększają lepsze wyniki w wielobojach czy podnoszeniu ciężarów. Ten jednak ma również predyspozycje do zwiększania także ilości tkanki tłuszczowej…

Jak sprawdzić własne predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej?

Najprostszy do sprawdzenia jest typ sylwetki ćwiczącego – widać go bowiem gołym okiem. Trudne natomiast jest określenie liczby i gęstości włókien mięśniowych. Przykładowo, ektomorficy mają większą liczbę włókien o większej gęstości mają lepsze naturalne warunki do rozwoju masy mięśniowej. Inaczej jest w przypadku małej liczby włókien o niskiej gęstości u mezomorfika. Ten w tym aspekcie jest „pokrzywdzony” przez matkę naturę. Siłę skurczu mięśni można natomiast przetestować w trakcie treningu. Oceń czy należysz do osób, które potrzebują intensywnych ćwiczeń z dużymi ciężarami, czy jednak do tych, które bez problemu pobudzają mięśnie ćwiczeniami o niskiej intensywności. W drugim przypadku widać, że masz predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej. Zastanów się również nad stanem własnej siły. Czy podnoszenie większych obciążeń sprawiało ci problem zanim rozpocząłeś treningi? Jeśli nie – masz większe szanse na szybsze zbudowanie siły i masy.

Sprawdzenie naturalnych warunków do treningu siłowego może opierać się również o określenie tonusu i twardości mięśni. Jednostajny i lekki przykurcz mięśni może świadczyć o dużej liczbie włókien mięśniowych. Ten sposób nie jest stuprocentowo pewny, lecz nie ma innych ogólnodostępnych sposobów na policzenie włókien mięśniowych.

Włókna szybkokurczliwe są podatne na trening wysiłkowy do momentu wyczerpania (zwykle 12-15 powtórzeń). W przypadku włókien wolnokurczliwych mięśnie są w stanie „znieść” 20-25 powtórzeń. Rodzaj włókien można przetestować także przy pomocy testu Coopera. Brak zadowalających wyników w tym teście może świadczyć o przewadze włókien szybkokurczliwych. Tym samym osiągną lepsze wyniki w sportach siłowych.

Na przekór genetyce – budujemy masę i siłę mięśniową!

Uwarunkowań genetycznych nie da się niestety zmienić. To, że nie mamy naturalnych warunków do treningu siłowego nie powinno nas jednak powstrzymać od aktywności w tym zakresie. Efekty treningów nie zależą przecież tylko od tego, jakimi predyspozycjami obdarzyła nas matka natura. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim przemyślana metoda treningowa indywidualnie dostosowana do możliwości każdego ćwiczącego. Z pomocą trenera personalnego możesz osiągnąć równie zadowalające efekty, co osoby „urodzone” na siłowni.

Dominika Górska 4 4 maja 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Risiu
  28 czerwca 2017
  Na pewno mają jakieś sposoby. Można na przykład zbadać skład ciała.
 • Jan Krawczyk
  9 maja 2017
  A czy na treningach personalnych da się w jakiś sposób zbadać własne predyspozycje do budowania masy mięśniowej? Chodzi mi o to, czy trenerzy mają jakieś narzędzia do tego celu?
 • Paulina Borysiewicz
  8 maja 2017
  Genetyka nie ma w sumie kluczowej roli, bo jednak największe znaczenie mają treningi i dieta. I jak się ktoś przykłada do ćwiczeń, to może naprawdę dużo zrobić i wypracować bardzo ładne ciało
 • Piotr43
  5 maja 2017
  Uwarunkowania genetyczne mogą być przekleństwem albo błogosławieństwem dla osób trenujących siłowo

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

Czym jest proces hipertrofii i jak wpływa na budowę masy mięśniowej. Poznaj mechanikę swoich mięśni!

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

Choć metody treningowe różnią się zamierzonym efektem – i tak trudno wybrać tę, nad którą chce się najbardziej pracować. W treningu siłowym czy kulturystycznym dominują dwa typy ćwiczeń – na siłę i na masę mięśniową. Na czym polegają oba typy treningów? I który z nich jest skuteczniejszy?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

Przyrost beztłuszczowej masy ciała jest celem wielu osób trenujących na siłowni. Żeby to osiągnąć, ważna jest praca nad zwiększaniem kapilarności mięśni, czyli po prostu ich objętości. W jaki sposób można to osiągnąć? Zobacz sprawdzone sposoby na zwiększenie masy mięśniowej.

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie

Hipertrofia jest jedynym potwierdzonym procesem wzrostu mięśni. Stanowi zarówno skutek ćwiczeń fizycznych, jak i ich cel. Z tego powodu powstała również metoda treningowa określana treningiem hipertroficznym. Na czym jednak właściwie polega ten proces? Jak ćwiczyć, żeby skutecznie budować mięśnie przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej? O tym w poniższym artykule.

trening-silowy-ciezary-podnosic-wolno-czy-szybko

Trening siłowy – ciężary podnosić wolno czy szybko?

Zgodnie z klasycznym podejściem mówi się o skuteczności wolnego podnoszenia ciężarów w treningu siłowym. W praktyce jednak tempo ćwiczeń zależy od wybranego celu treningowego. Jaka więc powinna być szybkość wykonywania powtórzeń w treningu siłowym?

ile-bialka-mozna-przyswoic-w-jednym-posilku

Ile białka można przyswoić w jednym posiłku?

Białko jest podstawowym budulcem do budowy masy mięśniowej. W wielu źródłach pojawia się jednak informacja o (rzekomym) limicie białka, które jednorazowo jest w stanie przyswoić organizm. Jak jest jednak naprawdę? Od czego zależy ilość spożywanego białka i jak ją skutecznie ustalić?

5-skutecznych-metod-szokowania-miesni

5 skutecznych metod szokowania mięśni

Krew, pot i łzy - tego pragnie wielu miłośników sportu od treningu siłowego. Jest wiele metod, którymi można katować mięśnie. Zobaczcie, co na ten temat mówi specjalista. Oto porady treningowe pozwalające na kontrolowany wzrost mięśni. No pain - no gain!

ciekawostki-na-temat-treningow-silowych-1

Ciekawostki na temat treningów siłowych

Coraz więcej osób przekonuje się do treningów siłowych. I dobrze! Niosą one ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co jednak na ten temat mówi nauka? Oto 5 ciekawostek na temat treningów siłowych - prosto od trenera!

kulturystyka-suplementacja-testosteronu

Kulturystyka – suplementacja testosteronu

Nie da się ukryć, że kulturyści bardzo często sięgają po suplementy i odżywki. Jedną z najbardziej popularnych form wspomagających jest kuracja testosteronem. Jak przebiega suplementacja tego hormonu? Jakie są jej efekty? Czy kuracja testosteronem jest bezpieczna? Odpowiedzi na te – i inne – pytania znajdziecie w naszym artykule!

zakres-ruchu-vs-ciezar

Zakres ruchu vs ciężar

„Machać sztangą każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…” . Tak zacząłem parafrazując nieco piosenkę Jerzego Stuhra. „(…) nie o to chodzi jak co komu wychodzi…” –  no chyba tutaj nie do końca, jeżeli chcesz budować w sposób przemyślany swoje mięśnie. Podnosząc sztangę z wybranym przez ciebie założonym ciężarem masz dwie opcje: podnieść go i tyle… lub podnieść go poprawnie technicznie.

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie

trening-silowy-ciezary-podnosic-wolno-czy-szybko

Trening siłowy – ciężary podnosić wolno czy szybko?

ile-bialka-mozna-przyswoic-w-jednym-posilku

Ile białka można przyswoić w jednym posiłku?

5-skutecznych-metod-szokowania-miesni

5 skutecznych metod szokowania mięśni

ciekawostki-na-temat-treningow-silowych-1

Ciekawostki na temat treningów siłowych

kulturystyka-suplementacja-testosteronu

Kulturystyka – suplementacja testosteronu

zakres-ruchu-vs-ciezar

Zakres ruchu vs ciężar