>

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Ćwiczenia siłowe ukierunkowane na rozwój masy i siły mięśniowej nie u wszystkich przynoszą takie same efekty. Sprawdź swoje warunki genetyczne! Adaptacja do bodźców, hormony, typ budowy ciała... przewodnik po kulturystycznym DNA.

Jakie czynniki mają wpływ na budowanie masy i siły mięśniowej?

Mamy ogromny wpływ na wiele warunków skutecznego treningu na siłę i masę mięśniową. Efekty ćwiczeń zależą przecież od prawidłowej techniki ćwiczeń, właściwej regeneracji, planu żywieniowego czy odpowiedniej metody treningowej. Poza nimi jednak znajdują się również czynniki niezależne od nas. Każdy ćwiczący bowiem ma inną strukturę mięśniową, stopień adaptacji na bodźce treningowe, równowagę hormonalną czy typ sylwetki. Ta druga grupa czynników również ma znaczny wpływ na skuteczność budowania masy i siły mięśniowej.

Budowanie masy i siły – włókna mięśniowe

W organizmie występują dwa rodzaje włókien mięśniowych. Można je odróżnić na podstawie szybkości skurczu. We włóknach szybkokurczliwych nie trzeba wiele czasu na wytwarzanie energii. Większe jest także tempo budowania ich objętości. Z drugiej strony jednak – mają mniejszą tolerancję na zmęczenie. W przypadku włókien wolnokurczliwych natomiast sytuacja wygląda odwrotnie. Każdy ćwiczący ma indywidualne zestawienie tych dwóch rodzajów włókien w mięśniach. Większe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej będą mieć osoby z przewagą włókien szybkokurczliwych.

Przewaga włókien wolnokurczliwych w organizmie zapewnia predyspozycje do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Budowanie masy i siły – adaptacja do bodźców treningowych

W tym przypadku duże znaczenie ma unerwienie włókien szybkokurczliwych. Nerwy bowiem odpowiadają za pracę włókien, a więc przekazywanie do nich impulsów. Te naturalne warunki do budowania masy i siły mięśniowej zależą więc od rozwinięcia się i funkcjonowania układu nerwowego.

Budowanie masy i siły – gospodarka hormonalna

Hormony pozwalają na osiągnięcie stanu anabolicznego po treningu. Największe znaczenie w trakcie budowania masy mięśniowej ma testosteron. Dzięki niemu mięśnie rosną znacznie szybciej. Na „startowy” poziom testosteronu w organizmie nie mamy wpływu. Można go jednak podnieść dzięki ćwiczeniom siłowym. Warto jednak pamiętać, że po zaprzestaniu treningów poziom testosteronu wraca do początkowej wartości.

Budowanie masy i siły – typy sylwetki

badanie predyspozycji do budowania masy mięśniowej

W przypadku mężczyzn mówi się o trzech typach sylwetki. Mianowicie: ektomorfiku, mezomorfiku i endomorfiku. Największe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej ma mezomorfik. Charakteryzuje się on atletyczną budową ciała, wąskimi ramionami i szerokimi barkami. Nie ustępuje mu jednak także endomorfik – jego warunki potencjalnie zwiększają lepsze wyniki w wielobojach czy podnoszeniu ciężarów. Ten jednak ma również predyspozycje do zwiększania także ilości tkanki tłuszczowej…

Jak sprawdzić własne predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej?

Najprostszy do sprawdzenia jest typ sylwetki ćwiczącego – widać go bowiem gołym okiem. Trudne natomiast jest określenie liczby i gęstości włókien mięśniowych. Przykładowo, ektomorficy mają większą liczbę włókien o większej gęstości mają lepsze naturalne warunki do rozwoju masy mięśniowej. Inaczej jest w przypadku małej liczby włókien o niskiej gęstości u mezomorfika. Ten w tym aspekcie jest „pokrzywdzony” przez matkę naturę. Siłę skurczu mięśni można natomiast przetestować w trakcie treningu. Oceń czy należysz do osób, które potrzebują intensywnych ćwiczeń z dużymi ciężarami, czy jednak do tych, które bez problemu pobudzają mięśnie ćwiczeniami o niskiej intensywności. W drugim przypadku widać, że masz predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej. Zastanów się również nad stanem własnej siły. Czy podnoszenie większych obciążeń sprawiało ci problem zanim rozpocząłeś treningi? Jeśli nie – masz większe szanse na szybsze zbudowanie siły i masy.

Sprawdzenie naturalnych warunków do treningu siłowego może opierać się również o określenie tonusu i twardości mięśni. Jednostajny i lekki przykurcz mięśni może świadczyć o dużej liczbie włókien mięśniowych. Ten sposób nie jest stuprocentowo pewny, lecz nie ma innych ogólnodostępnych sposobów na policzenie włókien mięśniowych.

Włókna szybkokurczliwe są podatne na trening wysiłkowy do momentu wyczerpania (zwykle 12-15 powtórzeń). W przypadku włókien wolnokurczliwych mięśnie są w stanie „znieść” 20-25 powtórzeń. Rodzaj włókien można przetestować także przy pomocy testu Coopera. Brak zadowalających wyników w tym teście może świadczyć o przewadze włókien szybkokurczliwych. Tym samym osiągną lepsze wyniki w sportach siłowych.

Na przekór genetyce – budujemy masę i siłę mięśniową!

Uwarunkowań genetycznych nie da się niestety zmienić. To, że nie mamy naturalnych warunków do treningu siłowego nie powinno nas jednak powstrzymać od aktywności w tym zakresie. Efekty treningów nie zależą przecież tylko od tego, jakimi predyspozycjami obdarzyła nas matka natura. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim przemyślana metoda treningowa indywidualnie dostosowana do możliwości każdego ćwiczącego. Z pomocą trenera personalnego możesz osiągnąć równie zadowalające efekty, co osoby „urodzone” na siłowni.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 4 maja 2017  1554

Dodaj komentarz

 • Risiu
  28 czerwca 2017
  Na pewno mają jakieś sposoby. Można na przykład zbadać skład ciała.
 • Jan Krawczyk
  9 maja 2017
  A czy na treningach personalnych da się w jakiś sposób zbadać własne predyspozycje do budowania masy mięśniowej? Chodzi mi o to, czy trenerzy mają jakieś narzędzia do tego celu?
 • Paulina Borysiewicz
  8 maja 2017
  Genetyka nie ma w sumie kluczowej roli, bo jednak największe znaczenie mają treningi i dieta. I jak się ktoś przykłada do ćwiczeń, to może naprawdę dużo zrobić i wypracować bardzo ładne ciało
 • Piotr43
  5 maja 2017
  Uwarunkowania genetyczne mogą być przekleństwem albo błogosławieństwem dla osób trenujących siłowo

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

czym-jest-trening-push-pull-legs

Czym jest trening Push Pull Legs?

Trening Push Pull Legs, czyli pchaj i ciągnij jest jedną z odmian treningu dzielonego. Ta metoda ćwiczeń pozwala na zapewnienie odpowiedniego czasu na regenerację mięśni. Czym jednak właściwie charakteryzuje się trening Push Pull Legs?

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

Zbyt częste treningi siłowe nie dadzą wymiernych efektów. Podobnie rzecz ma się ze zbyt rzadkimi sesjami treningowymi. Jednak co metoda treningowa, to inna częstotliwość trenowania danych partii mięśniowych. Ile razy w tygodniu można ćwiczyć jedną partię mięśni? Jak łączyć partie mięśni? Trening na wszystkie partie mięśni.

trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

Panuje przekonanie, że trening siłowy jest zbyt dużym obciążeniem dla układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Czy jednak jest ono uzasadnione? Jak wygląda bezpieczny trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

Treningi na siłowni stanowią nieodłączny element aktywnego życia. Chodzimy także na zajęcia fitness, zumbę, pilates czy jogę. Korzystanie z takich usług wiąże się z kosztami. Czy w dużych miastach zapłacimy więcej za karnet na siłownię?

rola-testosteronu-w-treningu-silowym

Rola testosteronu w treningu siłowym

Testosteron jest odpowiedzialny za budowanie masy mięśniowej, rozwój kości czy stabilizowanie nastroju u mężczyzn. Podnoszenie jego poziomu jest możliwe również podczas treningów siłowych. Zobacz, jaką rolę odgrywa ten hormon w typowo męskich treningach na siłowni.

trening-silowy-dzieci-i-mlodziezy-mity-kontra-fakty

Trening siłowy dzieci i młodzieży. Mity kontra fakty

Trening oporowy (siłowy) dzieci i młodzieży to wciąż temat TABU, z którym związane jest więcej MITÓW niż FAKTÓW. Rozmawiając z trenerami, instruktorami i rodzicami młodych atletów, temat ten jest rzadko poruszany. A jeśli już, to budzi on niemałe emocje. Najczęstsze zarzuty, jakie kierowane są w stronę treningu siłowego to: hamowanie wzrostu, duża urazowość a także spadek ogólnie rozumianej wydajności organizmu.

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

Słyszysz dziwne określenia sprzętu na siłowni? Zupełnie nie wiesz jak trenować na niektórych przyrządach? Oto krótki poradnik wyjaśniający zawiłe kwestie treningu ze sprzętem na siłowni.

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Treningi na siłowni niosą ze sobą wiele możliwości wykonywania ćwiczeń. Większość z nich jest skuteczna. Są jednak i te, których lepiej nie robić. Dlaczego? Część z nich jest niebezpieczna, a cześć – niemal zabawna. Oto zestawienie najgorszych ćwiczeń na siłowni!

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

Nie da się zaprzeczyć, że masaż jest efektywnym uzupełnieniem treningu. Niewiele osób jednak jest w stanie pozwolić sobie na skorzystanie z usług masażysty. A gdyby tak istniały techniki, które można wykonywać na własną rękę? Zobacz, jak przeprowadzić automasaż mięśni po treningu siłowym oraz sesji rozciągania!

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

W dzisiejszym odcinku – Jarosław Domański – trener jakich mało. Poznaj specjalistę który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem!

czym-jest-trening-push-pull-legs

Czym jest trening Push Pull Legs?

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

rola-testosteronu-w-treningu-silowym

Rola testosteronu w treningu siłowym

trening-silowy-dzieci-i-mlodziezy-mity-kontra-fakty

Trening siłowy dzieci i młodzieży. Mity kontra fakty

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

{