Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Zapisane w genach – czy mam predyspozycje do budowania masy mięśniowej i siły?

Ćwiczenia siłowe ukierunkowane na rozwój masy i siły mięśniowej nie u wszystkich przynoszą takie same efekty. Sprawdź swoje warunki genetyczne! Adaptacja do bodźców, hormony, typ budowy ciała... przewodnik po kulturystycznym DNA.

Jakie czynniki mają wpływ na budowanie masy i siły mięśniowej?

Mamy ogromny wpływ na wiele warunków skutecznego treningu na siłę i masę mięśniową. Efekty ćwiczeń zależą przecież od prawidłowej techniki ćwiczeń, właściwej regeneracji, planu żywieniowego czy odpowiedniej metody treningowej. Poza nimi jednak znajdują się również czynniki niezależne od nas. Każdy ćwiczący bowiem ma inną strukturę mięśniową, stopień adaptacji na bodźce treningowe, równowagę hormonalną czy typ sylwetki. Ta druga grupa czynników również ma znaczny wpływ na skuteczność budowania masy i siły mięśniowej.

Budowanie masy i siły – włókna mięśniowe

W organizmie występują dwa rodzaje włókien mięśniowych. Można je odróżnić na podstawie szybkości skurczu. We włóknach szybkokurczliwych nie trzeba wiele czasu na wytwarzanie energii. Większe jest także tempo budowania ich objętości. Z drugiej strony jednak – mają mniejszą tolerancję na zmęczenie. W przypadku włókien wolnokurczliwych natomiast sytuacja wygląda odwrotnie. Każdy ćwiczący ma indywidualne zestawienie tych dwóch rodzajów włókien w mięśniach. Większe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej będą mieć osoby z przewagą włókien szybkokurczliwych.

Przewaga włókien wolnokurczliwych w organizmie zapewnia predyspozycje do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Budowanie masy i siły – adaptacja do bodźców treningowych

W tym przypadku duże znaczenie ma unerwienie włókien szybkokurczliwych. Nerwy bowiem odpowiadają za pracę włókien, a więc przekazywanie do nich impulsów. Te naturalne warunki do budowania masy i siły mięśniowej zależą więc od rozwinięcia się i funkcjonowania układu nerwowego.

Budowanie masy i siły – gospodarka hormonalna

Hormony pozwalają na osiągnięcie stanu anabolicznego po treningu. Największe znaczenie w trakcie budowania masy mięśniowej ma testosteron. Dzięki niemu mięśnie rosną znacznie szybciej. Na „startowy” poziom testosteronu w organizmie nie mamy wpływu. Można go jednak podnieść dzięki ćwiczeniom siłowym. Warto jednak pamiętać, że po zaprzestaniu treningów poziom testosteronu wraca do początkowej wartości.

Budowanie masy i siły – typy sylwetki

badanie predyspozycji do budowania masy mięśniowej

W przypadku mężczyzn mówi się o trzech typach sylwetki. Mianowicie: ektomorfiku, mezomorfiku i endomorfiku. Największe predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej ma mezomorfik. Charakteryzuje się on atletyczną budową ciała, wąskimi ramionami i szerokimi barkami. Nie ustępuje mu jednak także endomorfik – jego warunki potencjalnie zwiększają lepsze wyniki w wielobojach czy podnoszeniu ciężarów. Ten jednak ma również predyspozycje do zwiększania także ilości tkanki tłuszczowej…

Jak sprawdzić własne predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej?

Najprostszy do sprawdzenia jest typ sylwetki ćwiczącego – widać go bowiem gołym okiem. Trudne natomiast jest określenie liczby i gęstości włókien mięśniowych. Przykładowo, ektomorficy mają większą liczbę włókien o większej gęstości mają lepsze naturalne warunki do rozwoju masy mięśniowej. Inaczej jest w przypadku małej liczby włókien o niskiej gęstości u mezomorfika. Ten w tym aspekcie jest „pokrzywdzony” przez matkę naturę. Siłę skurczu mięśni można natomiast przetestować w trakcie treningu. Oceń czy należysz do osób, które potrzebują intensywnych ćwiczeń z dużymi ciężarami, czy jednak do tych, które bez problemu pobudzają mięśnie ćwiczeniami o niskiej intensywności. W drugim przypadku widać, że masz predyspozycje do budowania masy i siły mięśniowej. Zastanów się również nad stanem własnej siły. Czy podnoszenie większych obciążeń sprawiało ci problem zanim rozpocząłeś treningi? Jeśli nie – masz większe szanse na szybsze zbudowanie siły i masy.

Sprawdzenie naturalnych warunków do treningu siłowego może opierać się również o określenie tonusu i twardości mięśni. Jednostajny i lekki przykurcz mięśni może świadczyć o dużej liczbie włókien mięśniowych. Ten sposób nie jest stuprocentowo pewny, lecz nie ma innych ogólnodostępnych sposobów na policzenie włókien mięśniowych.

Włókna szybkokurczliwe są podatne na trening wysiłkowy do momentu wyczerpania (zwykle 12-15 powtórzeń). W przypadku włókien wolnokurczliwych mięśnie są w stanie „znieść” 20-25 powtórzeń. Rodzaj włókien można przetestować także przy pomocy testu Coopera. Brak zadowalających wyników w tym teście może świadczyć o przewadze włókien szybkokurczliwych. Tym samym osiągną lepsze wyniki w sportach siłowych.

Na przekór genetyce – budujemy masę i siłę mięśniową!

Uwarunkowań genetycznych nie da się niestety zmienić. To, że nie mamy naturalnych warunków do treningu siłowego nie powinno nas jednak powstrzymać od aktywności w tym zakresie. Efekty treningów nie zależą przecież tylko od tego, jakimi predyspozycjami obdarzyła nas matka natura. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim przemyślana metoda treningowa indywidualnie dostosowana do możliwości każdego ćwiczącego. Z pomocą trenera personalnego możesz osiągnąć równie zadowalające efekty, co osoby „urodzone” na siłowni.

Dominika Górska 4 4 maja 2017  1086

Dodaj komentarz

 • Risiu
  28 czerwca 2017
  Na pewno mają jakieś sposoby. Można na przykład zbadać skład ciała.
 • Jan Krawczyk
  9 maja 2017
  A czy na treningach personalnych da się w jakiś sposób zbadać własne predyspozycje do budowania masy mięśniowej? Chodzi mi o to, czy trenerzy mają jakieś narzędzia do tego celu?
 • Paulina Borysiewicz
  8 maja 2017
  Genetyka nie ma w sumie kluczowej roli, bo jednak największe znaczenie mają treningi i dieta. I jak się ktoś przykłada do ćwiczeń, to może naprawdę dużo zrobić i wypracować bardzo ładne ciało
 • Piotr43
  5 maja 2017
  Uwarunkowania genetyczne mogą być przekleństwem albo błogosławieństwem dla osób trenujących siłowo

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

Słyszysz dziwne określenia sprzętu na siłowni? Zupełnie nie wiesz jak trenować na niektórych przyrządach? Oto krótki poradnik wyjaśniający zawiłe kwestie treningu ze sprzętem na siłowni.

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Treningi na siłowni niosą ze sobą wiele możliwości wykonywania ćwiczeń. Większość z nich jest skuteczna. Są jednak i te, których lepiej nie robić. Dlaczego? Część z nich jest niebezpieczna, a cześć – niemal zabawna. Oto zestawienie najgorszych ćwiczeń na siłowni!

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

Nie da się zaprzeczyć, że masaż jest efektywnym uzupełnieniem treningu. Niewiele osób jednak jest w stanie pozwolić sobie na skorzystanie z usług masażysty. A gdyby tak istniały techniki, które można wykonywać na własną rękę? Zobacz, jak przeprowadzić automasaż mięśni po treningu siłowym oraz sesji rozciągania!

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

W dzisiejszym odcinku – Jarosław Domański – trener jakich mało. Poznaj specjalistę który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem!

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

Brakuje energii do treningu? Odczuwasz zmęczenie? Oto materiał o rodzajach przedtreningówek i ich wpływie na organizm. Poznaj sposoby na podniesienie własnej wydajności przed treningiem siłowym czy wytrzymałościowym. Opowie nam o tym trener personalny Jacek Kremer.

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

Uprawianie każdej aktywności fizycznej wiąże się z możliwością nabawienia się kontuzji. Jak to jest w przypadku podciągania się na drążku? Otóż najbardziej narażone są barki i łokcie. Czy to ćwiczenie szkodzi na stawy barkowe i łokciowe? Jak prawidłowo się podciągać, by zmniejszyć ryzyko urazów? O tym w poniższym artykule!

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

Czym jest proces hipertrofii i jak wpływa na budowę masy mięśniowej. Poznaj mechanikę swoich mięśni!

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

Choć metody treningowe różnią się zamierzonym efektem – i tak trudno wybrać tę, nad którą chce się najbardziej pracować. W treningu siłowym czy kulturystycznym dominują dwa typy ćwiczeń – na siłę i na masę mięśniową. Na czym polegają oba typy treningów? I który z nich jest skuteczniejszy?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

Przyrost beztłuszczowej masy ciała jest celem wielu osób trenujących na siłowni. Żeby to osiągnąć, ważna jest praca nad zwiększaniem kapilarności mięśni, czyli po prostu ich objętości. W jaki sposób można to osiągnąć? Zobacz sprawdzone sposoby na zwiększenie masy mięśniowej.

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie

Hipertrofia jest jedynym potwierdzonym procesem wzrostu mięśni. Stanowi zarówno skutek ćwiczeń fizycznych, jak i ich cel. Z tego powodu powstała również metoda treningowa określana treningiem hipertroficznym. Na czym jednak właściwie polega ten proces? Jak ćwiczyć, żeby skutecznie budować mięśnie przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej? O tym w poniższym artykule.

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

trening-na-sile-czy-mase-miesniowa

Trening na siłę czy masę mięśniową?

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie