Zapasy dla początkujących

Zapasy dla początkujących

Chwytasz przeciwnika, rzucasz nim o matę, stosujesz dźwignię, a na koniec go przyduszasz (tzw. bodylock) – wszystko to w kontrolowanych warunkach maty zapaśniczej. Wbrew pozorom sport ten nie jest niebezpieczny, a chwyty, które mogłyby uszkodzić zdrowie zawodników, są surowo zabronione.

Zanim zapiszesz się na trening zapaśniczy

Na początek wybierz się do lekarza. Kluby zapaśnicze wymagają badań potwierdzających dobry stan zdrowia osoby, która chce zapisać się na treningi. Niepełnoletni kandydaci potrzebują jeszcze jednego dokumentu – zgody rodziców lub opiekunów prawnych. 

 

Przed wejściem na matę 

Zdejmujesz z siebie wszystkie elementy garderoby, które mogłyby zrobić krzywdę przeciwnikowi. Chodzi o okulary, zegarki i biżuterię. Zapasy to sport kontaktowy, odbywa się w bliskim dystansie, dlatego bardzo ważne jest zachowanie nienagannej higieny całego ciała – bezpośrednio przed treningiem skróć paznokcie do minimalnej długości i dokładnie umyj ręce. Nie musisz inwestować w specjalny kostium zapaśniczy. Na pierwsze treningi wystarczą Ci zwykłe spodenki, t-shirt lub dres. Jeśli chodzi o obuwie, zapasy uprawia się w lekkich i wygodnych butach sportowych. 

 

Chwyty niedozwolone w zapasach

Przed rozpoczęciem zajęć trener przedstawi uczestnikom zasady obowiązujące podczas walki. Niektóre zachowania na macie są niedopuszczalne. Gryzienie przeciwnika, uderzanie, kopanie, drapanie, chwytanie za włosy lub elementy stroju, wykręcanie rąk i nóg czy uciskanie szyi (duszenia) – to wszystko dyskwalifikuje zawodnika. Zabronione są rownież łamania na stawy. Stosowanie niedozwolonych technik może również efektować punktami karnymi.

 

 

Ćwiczenia poprawiające sprawność 

Zanim przystąpisz do walki z przeciwnikiem, musisz przygotować swoje ciało do podjęcia wysiłku i opanowania podstawowych technik zapaśniczych.   

Oto kilka przykładowych ćwiczeń z podręcznika dla początkujących zapaśników autorstwa trenera Janusza Tracewskiego: 

 • Skłony głowy w górę i w dół, a następnie intensywne krążenia głową. Najlepszy efekt uzyskamy, ćwicząc z drugą osobą. Jedna osoba zajmuje pozycję wyjściową w klęku podpartym i wykonuje krążenia  głową, druga zaś stara się blokować ruchy ćwiczącej osoby, przytrzymując głowę. 
 • Kładziemy się na plecach i wykonujemy tzw. mostek 
 • Kładziemy się na brzuchu, łapiemy się za kostki i robimy „kołyskę” 
 • Wykonujemy tzw. przejścia mostowe – z pozycji mostka, opierając się  na czole i stopach, wybijamy się nogami do góry i przechodzimy biodrami i klatką piersiową poza punkt podparcia i przechodzimy do klęku podpartego 
 • Tzw. mostowanie do tyłu, czyli przejście do mostka z pozycji stojącej – na początek ćwiczymy ze wsparciem drugiej osoby, później wykonujemy różne kombinacje z obciążeniem w postaci piłki lekarskiej. 

Osoby trenujące zapasy często uzupełniają trening zapaśniczy ćwiczeniami siłowymi, crossfitem lub treningami wytrzymałościowymi jak bieganie.

 

Podstawowe techniki zapaśnicze

Rozróżnia się dwa style walki zapaśniczej – klasyczny, uwzględniający chwyty wyłącznie powyżej pasa, oraz styl wolny, w którym możliwe są również chwyty za nogi. Treningi zapaśnicze rozpoczniesz od nauki najprostszych technik walki w parterze. Pozycja wyjściowa w zapasach to klęk podparty z szeroko rozstawionymi kolanami (dłonie w odległości około 40 cm od kolan), wszystkie kończyny tworzą kąt prosty z tułowiem. Walka dzieli się na dwie trzyminutowe rundy z trzydziestosekundową przerwą lub dwie rundy dwuminutowe z przerwą. Najpopularniejsze techniki walki to m.in. „rolada”, „wyjście z parteru”, „pół nelson z zabieganiem”, „hamerlok” i wiele innych. Dzowlone są również tzw. skoki.

Martyna Paprocka 3 21 kwietnia 2016  2690

Dodaj komentarz

 • Elwis
  20 lipca 2017
  Skoro zapasy nie są zabronione to po co te komentarze?
 • Palnix
  20 lipca 2017
  Każdy robi to, co lubi. A niektórzy potrzebują walki :)
 • 20 lipca 2017
  Ja tam nie rozumiem, że ktoś może trenować zapasy, skoro na świecie jest tak dużo innych fajniejszych sportów...

Artykuły z kategorii: Sporty Walki

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

sporty-walki-jak-nokaut-wplywa-na-zdrowie

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Uprawianie sportów walki jest opatrzone niemałym ryzykiem. Niektóre walki – szczególnie bokserskie – kończą się nie tylko nokautem. Zdarza się, że w wyniku poważnych obrażeń następuje śmierć przegranego boksera. Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć nokaut? Co należy robić, kiedy się przytrafi? Jak zabezpieczyć się przed nokautem?

dystanse-w-sportach-walki

Dystanse w sportach walki

W sportach walki odległość między przeciwnikami określa warunki walki. Innych technik można użyć w półdystansie, a innych podczas walki w klinczu. Czym charakteryzują się poszczególne dystanse w takich sportach walki jak MMA czy boks?

sporty-walki-trening-silowy-miesni-karku

Sporty walki – trening siłowy mięśni karku

Trening siłowy w sportach walki wydaje się niezbędny do osiągnięcia sukcesu. Siny kark to większa odporność na uderzenia w głowę. Zmniejsza ryzyko nokautu i daje przewagę w walce. Zobacz jak trenować mięśnie szyi.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

sporty-walki-jak-nokaut-wplywa-na-zdrowie

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

dystanse-w-sportach-walki

Dystanse w sportach walki

sporty-walki-trening-silowy-miesni-karku

Sporty walki – trening siłowy mięśni karku