Zalety treningu na bieżni mechanicznej - dlaczego warto biegać na bieżni

Zalety treningu na bieżni mechanicznej - dlaczego warto biegać na bieżni

Profesjonalni biegacze często omijają bieżnię mechaniczną szerokim łukiem. Wolą biegać na stadionach, w parku, w lesie, po mieście lub jakimkolwiek innym miejscu, gdzie zmienia się krajobraz. Czy unikanie bieżni jest uzasadnione? Okazuje się, że istnieją liczne zalety biegania na bieżni. Oto one!

Różnice między bieganiem na bieżni mechanicznej a klasycznym bieganiem

Pierwsza różnica między bieganiem na bieżni mechanicznej a bieganiem na świeżym powietrzu to brak czynnika jakim jest wiatr. Ma to dobrą i złą stronę. Dobra strona to brak oporu, czyli mniej męczące bieganie. Zła strona to brak orzeźwienia, które przynosi wiatr. Z tego powodu na bieżni jesteśmy bardziej spoceni i szybciej się przegrzewamy. 

Druga różnica to powierzchnia po której się poruszamy. Na bieżni mechanicznej znajduje się nieustannie poruszająca się rolka, przez którą w bieganie mniej angażujemy mięśnie dwugłowe uda. Z tego powodu warto dodatkowo je ćwiczyć na przykład w trakcie treningu siłowego.

Bieganie na bieżni – dobra alternatywa

Na bieżni mechanicznej możesz biegać na siłowni, w klubie fitness lub we własnym domu. Dlaczego bieganie na bieżni jest doskonałą alternatywą do klasycznego biegania na świeżym powietrzu? Istnieje na to kilka mocnych argumentów.

Przede wszystkim, na bieżni można biegać niezależnie od pogody. Za oknem deszcz i kałuże? Śnieg i mróz? A może upał? Zła pogoda nie musi być dla ciebie przeszkodą!

Bieganie po zmroku może okazać się niebezpieczne. Zwłaszcza kobiety mają obawy, że ktoś je zaczepi lub zaatakuje bezpański pies. Biegając na bieżni mechanicznej możesz zapomnieć o zagrożeniu i biegać o każdej porze dnia i nocy.

Masz problem z trzymaniem równego tempa? Bieżnia mechaniczne jest dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Wymusi na tobie stałe tempo i nauczy trzymania odpowiedniego rytmu.

Korzystając z bieżni w klubie fitness możesz połączyć swój trening biegowy z treningiem siłowym. Zaraz po zejściu z bieżni możesz przejść do ćwiczeń, których nie mógłbyś wykonać poza siłownią.

Bieganie na bieżni mechanicznej jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które narzekają na brak czasu. Wystarczy zakupić bieżnię do domu i biegać w wolnej chwili bez wychodzenia z domu. Ta opcja sprawdza się również u osób z małymi dziećmi, których nie chcą spuszczać z oczu.

Największa zaleta treningu biegowego na bieżni

trening na bieżni zastępuje trening na stadionie

To dokładność pomiarów wszystkich parametrów biegu. Dodatkowo trening na bieżni jest dobrym testem biegowym dla osób które nie mają dostępu do torów lekkoatletycznych na stadionach. Bieżnia może więc być swoistym substytutem treningu biegowego na stadionie. Dlaczego? Bo jest idealnie gładka i biegnąc na bieżni masz pewność że nic nie będzie ci przeszkadzało w biegu. Tego nie może zagwarantować trening w parku czy na ulicy gdzie są inni biegacze, spacerowicze, samochody, światła uliczne itp.

Zalety treningu na bieżni mechanicznej

Na bieżni utrzymujesz równe tempo. W chwili słabości nie pozwolisz sobie na zwolnienie i będziesz biegł dalej.

Rolka bieżni mechanicznej to gładki teren do biegania. Nie ma ryzyka potknięcia się o korzeń, kamień lub krawężnik chodnika. Nie będziesz musiał zatrzymać się na światłach lub omijać przeszkody.

Biegając na bieżni mechanicznej sam decydujesz o warunkach terenowych. Na świeżym powietrzu praktycznie niemożliwe jest znalezienie miejsca, w którym można zrobić interwałowy podbieg o wystarczającej długości.

Bieżnia oferuje ci różne programy treningowe. Decyzja o kącie nachylenia bieżni oraz tempa biegu należy do ciebie.

Trening na bieżni w klubie fitness to również sposób na spotkanie ze znajomymi. Możecie wspólnie biegać niezależnie od poziomu zaawansowania – poziom trudności dobieracie indywidualnie!

Trening na bieżni mechanicznej – rodzaje ćwiczeń

Prawdą jest, że trening na bieżni mechanicznej może nudzić. Ciągle patrzymy w to samo miejsce, krajobraz się nie zmienia, czas zaczyna się dłużyć…

Monotonność treningu na bieżni jest jego największą wadą. Jednakże można z nią walczyć! W trakcie biegania na siłowni można słuchać muzyki, oglądać telewizję lub rozmawiać z innym biegaczem. Ale przede wszystkim, sam trening na bieżni warto urozmaicić zmieniając sposób biegania. Najciekawsze rozwiązania to interwały (na bieżni nie zwolnisz, gdy się zmęczysz, bo inaczej spadniesz z rolki), bieg zmiennym tempem (trening na bieżni minie w mgnieniu oka) oraz podbiegi (na bieżni możesz wybrać dowolny kąt oraz dowolny dystans, jesteś niezależny od ukształtowania terenu). Trening na bieżni daje wiele możliwości, dlatego warto zmieniać jego rodzaj i próbować nowych rzeczy. Dlatego następnym razem, gdy za oknem będzie zła pogoda nie rezygnuj z treningu! Wybierz bieżnię mechaniczną i pozostań w dobrej formie.

Karolina Szweda 3 3 października 2016  4004

Dodaj komentarz

 • Iza
  10 października 2016
  Bieganie na bieżni jest ekstra. Mniejsze ryzyko urazu, miękka i stabilna nawierzchnia. Nie jest tez nudno, można zmieniać nachylenie i wykonywać różne treningi. Ja bardzo lubie bieżnię.
 • jaaa
  7 października 2016
  teraz pogoda nie sprzyja biegaczom. Bardzo sobie cenię bieżnię mechaniczną. Nie zastąpi zwykłego biegania, ale jest dobrym zamiennikiem w trakcie takiej pogody jak teraz.
 • Marta34
  6 października 2016
  Dla mnie bieganie na bieżni nie ma większego sensu. Wiadomo, zima, nie chce się biegać na zewnątrz, ale żadna bieżnia nie zastąpi normalnego podłoża.

Artykuły z kategorii: Bieganie

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

O maratonie słyszał każdy. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd właściwie pochodzi tradycja biegów maratońskich. Interesujące wydaje się również to, w którym momencie uznano je za dyscyplinę sportową. Poznaj historię maratonu i najsłynniejszych maratończyków!

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

Już  Już 17 – 18 lutego 2018 roku odbędzie się ESP, czyli Europe Sport Power to jedno z największych spotkań branży fitness w Polsce. Zobacz wydarzenie które przyciąga setki profesjonalnych sportowców oraz amatorów z całej Polski. Występy kulturystyczne, nowości ze świata sportu, konferencje i wiele więcej

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

O maratonie słyszał każdy. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd właściwie pochodzi tradycja biegów maratońskich. Interesujące wydaje się również to, w którym momencie uznano je za dyscyplinę sportową. Poznaj historię maratonu i najsłynniejszych maratończyków!

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

Już  Już 17 – 18 lutego 2018 roku odbędzie się ESP, czyli Europe Sport Power to jedno z największych spotkań branży fitness w Polsce. Zobacz wydarzenie które przyciąga setki profesjonalnych sportowców oraz amatorów z całej Polski. Występy kulturystyczne, nowości ze świata sportu, konferencje i wiele więcej