Zaburzenia ciśnienia krwi - przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia ciśnienia krwi - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi? Co robić w przypadku nadciśnienia, niedociśnienia i wahań ciśnienia? O tym z opowie trener personalny i specjalista ds. żywienia - Dominik Gronostajski.

Ciśnie krwi – co to jest i jak się je mierzy?

Ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupka rtęci i przyjmuje się, że idealne  wartości to 120/80 mmHg. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe (podczas skurczu serca), a druga to ciśnienie rozkurczowe (pomiędzy skurczami). Powtarzający się wynik około 140/90 mmHg, oznaczałby nadciśnienie. Lekarze twierdzą, że nadciśnienie wynika ze spożywania za dużej ilości soli, a konkretnie zawartego w niej sodu. Niestety są dość daleko od prawdy i przez to przepisywane przez nich leki nie zawsze są skuteczne. Nie zapominajmy również o niskim ciśnieniu krwi.  Światowa Organizacja Zdrowia WHO określiła wartość ciśnienia krwi jako niskie poniżej 100/60 mmHg u kobiet i mniej niż 110/70 mmHg u mężczyzn. O ile za niskie ciśnienie nie doprowadzi nas do udaru czy zawału, o tyle może przyczyniać się do poważnych konsekwencji. Wilicza się w nie grzybicę paznokci, problemy z koncentracją, a nawet demencję.

 

Jakie są objawy nadciśnienia krwi?

Początkowe objawy nadciśnienia tętniczego są bardzo ogólne:
·  bóle głowy
·  osłabienie
·  bezsenność
Dlatego też u wielu ludzi choroba pozostaje niezdiagnozowana przez wiele lat. Nie można jednak jej bagatelizować. Z biegiem czasu może uszkadzić nam nerki, układ krążenia, wzrok i układ nerwowy.

Jakie są przyczyny nadciśnienia krwi?
sól przyczyną nadciśnienia krwi

Przyczyn nadciśnienia jest sporo i dość często pokrywają się z innymi schorzeniami lub idą z nimi w parze. Najczęstsze z nich to:

 • Sól kuchenna – czynnik najczęściej wymieniany przez lekarzy. Lecz nie tu leży problem. Jeżeli już za nadciśnienie obwiniamy sód –  to prędzej ten zawarty w fast foodach, przetworzonej żywności, itp. Poza tym to nie ilość sodu ma wpływ na ciśnienie krwi, ale stosunek sodu do potasu. To także tłumaczy, dlaczego leki na nadciśnienie są nieskuteczne. Leki te w większości są moczopędne i prowadzą do wydalania elektrolitów przez nerki z moczem, więc tak naprawdę pogarszają sprawę. Sól jak najbardziej jest dozwolona, jednak najlepiej stosować sól himalajską lub kłodawską, a nie zwykła kuchenną.
 • Niedobór potasu, magnezu – tak jak wspomniałem wcześniej, nie nadmiar sodu, a raczej niedobór potasu jest bardziej szkodliwy. Do tego możemy również dołączyć niedobór magnezu, na który cierpi większość Polaków. Źródłem potasu w pożywieniu są banany i inne owoce, pomidor, ziemniaki i inne warzywa. Magnez znajdziemy w owocach, warzywach, wodzie o wysokim stopniu mineralizacji (powyżej 1500 ogólnej mineralizacji), kakao.

 • Wysokie spożycie cukru, a w szczególności fruktozy - wpływa negatywnie na ciśnienie krwi. Nie chodzi tu jednak o fruktozę zawartą w owocach, a tę zawartą w przetworzonej żywności (syrop glukozowo-fruktozowy, soki owocowe, syropy owocowe, itp.). Ogólnie zachwiana gospodarka cukrowa skutkuje wysokim ciśnieniem.
 • Przewlekły stres - również podnosi nam ciśnienie na stałe.
 • Słaba wątroba - często oznacza wysokie ciśnienie.
 • Tłusze - tak samo jak tłuszcze trans (tłuszcze przetworzone zawarte w większości produktów na sklepowych półkach. Pomagają one utrzymywać długi termin przydatności do spożycia: ciasta są wilgotne, nadzienia kremowe i tak dalej. W połączeniu ze zbyt dużym spożyciem cukrów powodują wiele chorób.)
 • No i oczywiście podstawy jak nadwaga (co często jest wypadkową zaburzonej gospodarki cukrowej i innych przyczyn wymienionych powyżej) i brak aktywności fizycznej.

Jakie są metody leczenia nadciśnienia krwi?

 • Aktywność fizyczna o lekkiej intensywności (szczególnie aktywność aerobowa) – ćwicząc lub nawet spacerując (najlepiej robić około 10 000 kroków) możemy znacznie poprawić nasze ciśnienie krwi.
 • Zdrowa dieta pozbawiona zbóż, mleka i jego przetworów i innych czynników antyżywieniowych i prozapalnych.
 • Cholesterol reguluje ciśnienie krwi – warto więc zadbać o jego prawidłowy poziom. Błędnie przyjęta norma wynosi do 190 dla cholesterolu całkowitego, lecz może on spokojnie sięgać 250, a przy niektórych przypadkach nawet do 300.
 • Wyrównanie niedoborów magnezu i potasu – powinniśmy przyjmować minimum 500 mg magnezu dziennie. Mężczyźni mają większe zapotrzebowanie. Jeżeli chodzi o suplementację to cytrynian magnezu sprawdza się najlepiej u większości osób. Potasu potrzebujemy trochę więcej 2000-3500 mg.
 • Kwasy Omega 3 – Działają przeciwzapalnie oraz regulują gospodarkę cukrową i ciśnienie. Dzienna dawka dla kwasów omega 3 powinna wynosić 1000-2000 g kwasów EPA+DHA. Na opakowaniu często jest podana dawka oleju rybiego, co nie jest równoznaczne z zawartością kwasów EPA i DHA. Patrzymy więc na sumę obydwu tych kwasów. Idealnie proporcja między nimi powinna wynosić 2-3:1 EPA do DHA.
 • Witaminy D, K, A – zestaw witamin D3, K2 i A (w formie retinolu) przyjmowane codziennie również regulują ciśnienie krwi. Dawka witaminy D wahać się będzie u każdej osoby od 2000IU do 10 000 IU, a czasami nawet więcej. Do określenia naszego zapotrzebowania należy wykonać badanie witaminy D OH(25). Mierzmy tutaj w poziom 70-80. Witamina K2 zawsze idzie w parze z witaminą D.
 • Koenzym Q 10 – 200-300 mg dziennie po jedzeniu
 • Witaminy z grupy B

Niedociśnienie krwi?
niedociśnienie krwi leczenie

Kiedy mamy słabe ciśnienie krwi – cierpią na tym nasze tkanki najbardziej oddalone od serca, czyli dłonie, stopy, a przede wszystkim mózg. O ile krew do stóp czy dłoni prędzej czy później dotrze za sprawą grawitacji, o tyle z dotarciem do mózgu jest już większy problem. W konsekwencji nasz mózg nie ma dostarczanych podstawowych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Słaba cyrkulacja może więc dawać objawy zmęczenia, osłabienia, słabej pamięci i koncentracji czy problemy ze skupieniem uwagi.

Jakie są objawy niedociśnienia krwi?

Objawy niedociśnienia  mogą się pokrywać również z objawami innych schorzeń. Do głównych konsekwencji możemy jednak zaliczyć:
· Zimne dłonie i stopy
· Ciągłą potrzebę picia kawy
· Kiepską koncentrację i słabą odporność
· Białe łożysko paznokci - słabą cyrkulację można sprawdzić naciskając sobie na paznokieć, gdy szybko wraca do różowego koloru to mamy dobrą cyrkulację krwi, gdy jest biały to raczej ta cyrkulacja jest słaba.
· Grzybicę paznokci – przy słabej cyrkulacji krwi składniki odżywcze (witaminy, minerały) nie są transportowane w wystarczającej ilości do tkanek położonych najdalej serca – czyli do stóp, dłoni i mózgu.
· Skurcze kończyn

Gdzie tkwią przyczyny niedociśnienia krwi?

 • Wyczerpane nadnercza – jeżeli mało lub źle śpimy, przesiadujemy długo po nocach a w życiu codziennym towarzyszy nam stres, to nasze nadnercza nie mają szansy na regenerację.
 • Stres – prowadzi do wyczerpania nadnerczy.
 • Autoimmunologia
 • Anemia – wytwarza się za mało hemoglobiny, która transportuje tlen do tkanek.
 • Brak kolagenu – słabe żyły, żylaki.

Sposoby leczenia niedociśnienia krwi

Jak poprawić cyrkulację krwi? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu – lekkie ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie. Wzmocnijmy również nasze nadnercza. Cierpią one przede wszystkim przy długotrwałym stresie, a więc ograniczmy ekpozycję na stresory. Nie tylko te psychiczne, ale również fizjologiczne takie jak: skoki cukru we krwi, toksyny, pestycydy, infekcje, stany zapalne, czy używki. Niezwykle silnym stresorem dla organizmu jest brak wody! Do tego dajmy naszemu ciału odpowiedni czas na regenerację, czyli minimum 7h snu dziennie.

A co z wahaniami ciśnienia?
wahania ciśnienia krwi

Skoki ciśnienia tętniczego mogą obejmować zarówno jego spadki, jak i wzrosty.

Jakie są objawy wahań ciśnienia?

 • bóle głowy
 • zawroty
 • bóle oczu
 • klucie w klatce piersiowej
 • potliwość
 • mdłości
 • wymioty
 • omdlenia
 • udary krwotoczne mózgu
 • pęknięcia tętniaków

Gdzie tkwią przyczyny wahań ciśnienia?

Przyczyny skoków ciśnienia są podobne do tych , które odpowiadają za nadciśnienie i niedociśnienie.

Metody leczenia w przypadku skoków ciśnienia

Proces leczenia wygląda podobnie we wszystkich trzech przypadkach. Trzeba zadbać o podstawy. Przede wszystkim zapewnijmy sobie odpowiednią dawkę ruchu – lekkie ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie. Ograniczmy czynniki stresogenne. Dbajmy także o właściwy sposób odżywiania się, prawidłową dewkę snu i nawodnienie organimzu.

Dany materiał jest materiałem informacyjnym. Stosujesz go na własną odpowiedzialność.
Jeżeli masz wątpliwości co do zaleceń, skontaktuj się z lekarzem lub bezpośrednio ze mną.

Autor:
Trener Personalny Dominik Gronostajski


Źródła:
http://takeithealthy.blogspot.com/2016/04/gdy-cisnienie-krwi-jest-za-niskie.html

Dominik Gronostajski 1 22 marca 2018  < 1000

Dodaj komentarz

 • Kamil
  23 marca 2018
  A jeśli ja mam ciągle zmarźnięte ręce i stopy to znaczy, że mogę mieć problemy z ciśnieniem?

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

dietetyczne-bounty-homemade

Dietetyczne bounty. Homemade!

Wiosną większość kobiet, a coraz częściej również i mężczyzn (tak trzymać!) zaczyna uważniej przyglądać się swojej diecie. Po zimowych szaleństwach kulinarnych i eksperymentach ze zbyt ciężkim i kalorycznym jedzeniem, zaczyna być oczywiste, że tak dalej być nie może.

zielony-mlody-jeczmien-zielona-bomba-witaminowa

Zielony młody jęczmień - zielona bomba witaminowa

Młody jęczmień stał się niejako gwiazdą, zdobywając coraz to większą popularność na rynku farmaceutycznym. Coraz częściej spotykamy rekomendacje znanych osobistości, specjalistów w danej branży, jak i lekarzy, którzy zauważają znaczący, pozytywny wpływ na nasz organizm.

jak-radzic-sobie-z-wiosenna-alergia-podczas-treningow-na-dworze

Jak radzić sobie z wiosenną alergią podczas treningów na dworze?

Piękna słoneczna pogoda za oknem aż kusi do rozpoczęcia treningów na zewnątrz. Wraz z wiosną jednak rozpoczyna się pylenie roślin, a w konsekwencji – wiosenna alergia. Sportowcy uczuleni na pyłki powinni szczególnie na siebie uważać w trakcie treningów na dworze. Zobacz, jak nie dać się skutkom alergii wziewnej i trenować w komfortowych warunkach!

dieta-dukana-o-co-w-niej-chodzi

DIETA DUKANA - o co w niej chodzi?

Dieta tzw. Dukana to wysokoproteinowa dieta, której autorem jest Dr Pierre Dukan, francuski lekarz, neurolog. Nazwa diety pochodzi od nazwiska autora.

twoj-zdrowy-brzuszek-to-zdrowy-maluszek-czyli-rzecz-o-ciazowej-diecie

Twój zdrowy brzuszek to zdrowy maluszek, czyli rzecz o ciążowej diecie

Planujesz ciążę albo już w niej jesteś? Zapewne zastanawiasz się co możesz jeść, a czego Ci nie wolno. Krąży wiele mitów na temat odżywiania w odmiennym stanie, ale postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości.

top-5-najbardziej-szkodliwych-slodyczy

Top 5 najbardziej szkodliwych słodyczy

Niektórzy nie są w stanie zrezygnować ze słodkości. Nie jest to niebezpieczne, jeśli sięgamy po nie z rozsądkiem. Warto jednak wiedzieć, które ze słodyczy mają najgorszy wpływ na nasze zdrowie. Zobacz, których słodkości lepiej unikać!

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

Znaleźć dietetyka jest łatwo. Trudniej, gdy konieczne jest sprawdzenie, czy dany dietetyk jest dobry. Podpowiadamy, jak szukać dobrego dietetyka w Bydgoszczy. Poznaj nasze wskazówki – i wybierz najlepszego specjalistę.

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

Co i rusz słyszy się o nowych dietach, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych wariacji na temat odchudzania. Dziś na tapecie dieta, która jest ostatnio na językach. Dosłownie i w przenośni – poznajcie dietę paleo!

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

Ofert dietetyków i poradni dietetycznych w Katowicach jest naprawdę dużo. Jak spośród ich wszystkich wybrać tego najlepszego dietetyka? Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać dietetyka w Katowicach, by była to najlepsza z ofert!

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

W dobie XXI wieku przyszło nam mierzyć się z różnymi dziwnymi nazwami diet, jednak dieta bezglutenowa już od dłuższego czasu nie powoduje zdziwienia. Coraz częściej wzbudza zainteresowanie, ale zarazem także kontrowersje.

dietetyczne-bounty-homemade

Dietetyczne bounty. Homemade!

Wiosną większość kobiet, a coraz częściej również i mężczyzn (tak trzymać!) zaczyna uważniej przyglądać się swojej diecie. Po zimowych szaleństwach kulinarnych i eksperymentach ze zbyt ciężkim i kalorycznym jedzeniem, zaczyna być oczywiste, że tak dalej być nie może.

zielony-mlody-jeczmien-zielona-bomba-witaminowa

Zielony młody jęczmień - zielona bomba witaminowa

Młody jęczmień stał się niejako gwiazdą, zdobywając coraz to większą popularność na rynku farmaceutycznym. Coraz częściej spotykamy rekomendacje znanych osobistości, specjalistów w danej branży, jak i lekarzy, którzy zauważają znaczący, pozytywny wpływ na nasz organizm.

jak-radzic-sobie-z-wiosenna-alergia-podczas-treningow-na-dworze

Jak radzić sobie z wiosenną alergią podczas treningów na dworze?

Piękna słoneczna pogoda za oknem aż kusi do rozpoczęcia treningów na zewnątrz. Wraz z wiosną jednak rozpoczyna się pylenie roślin, a w konsekwencji – wiosenna alergia. Sportowcy uczuleni na pyłki powinni szczególnie na siebie uważać w trakcie treningów na dworze. Zobacz, jak nie dać się skutkom alergii wziewnej i trenować w komfortowych warunkach!

dieta-dukana-o-co-w-niej-chodzi

DIETA DUKANA - o co w niej chodzi?

Dieta tzw. Dukana to wysokoproteinowa dieta, której autorem jest Dr Pierre Dukan, francuski lekarz, neurolog. Nazwa diety pochodzi od nazwiska autora.

twoj-zdrowy-brzuszek-to-zdrowy-maluszek-czyli-rzecz-o-ciazowej-diecie

Twój zdrowy brzuszek to zdrowy maluszek, czyli rzecz o ciążowej diecie

Planujesz ciążę albo już w niej jesteś? Zapewne zastanawiasz się co możesz jeść, a czego Ci nie wolno. Krąży wiele mitów na temat odżywiania w odmiennym stanie, ale postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości.

top-5-najbardziej-szkodliwych-slodyczy

Top 5 najbardziej szkodliwych słodyczy

Niektórzy nie są w stanie zrezygnować ze słodkości. Nie jest to niebezpieczne, jeśli sięgamy po nie z rozsądkiem. Warto jednak wiedzieć, które ze słodyczy mają najgorszy wpływ na nasze zdrowie. Zobacz, których słodkości lepiej unikać!

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

Znaleźć dietetyka jest łatwo. Trudniej, gdy konieczne jest sprawdzenie, czy dany dietetyk jest dobry. Podpowiadamy, jak szukać dobrego dietetyka w Bydgoszczy. Poznaj nasze wskazówki – i wybierz najlepszego specjalistę.

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

Co i rusz słyszy się o nowych dietach, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych wariacji na temat odchudzania. Dziś na tapecie dieta, która jest ostatnio na językach. Dosłownie i w przenośni – poznajcie dietę paleo!

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

Ofert dietetyków i poradni dietetycznych w Katowicach jest naprawdę dużo. Jak spośród ich wszystkich wybrać tego najlepszego dietetyka? Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać dietetyka w Katowicach, by była to najlepsza z ofert!

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

W dobie XXI wieku przyszło nam mierzyć się z różnymi dziwnymi nazwami diet, jednak dieta bezglutenowa już od dłuższego czasu nie powoduje zdziwienia. Coraz częściej wzbudza zainteresowanie, ale zarazem także kontrowersje.