Wszystko o klasycznym sporcie walki: karate

Wszystko o klasycznym sporcie walki: karate

Karate to sztuka walki popularna już na całym świecie. Na treningi karate chodzą dorośli i dzieci niezależnie od płci. Obecnie wyróżniamy około 100 stylów karate. Dlaczego trening karate jest tak atrakcyjny?

Czym jest karate?

Karate to sztuka walki pochodząca z japońskiej Okinawy. Oryginalnie karate zostało stworzone jako sposób na samoobronę bez użycia broni, której posiadanie było zabronione. Naturalną bronią stało się ciało człowieka. Im sprawniejsze i częściej trenowane tym większe szanse na wygranie walki. Nauka karate to szkoła kształtowania charakteru, doskonalenie cech psychicznych poprzez rygorystyczny trening ciała. W karate obowiązuje system stopni uczniowskich i mistrzowskich. Został stworzony aby zmotywować ćwiczących do zgłębiania karate i ciągłego rozwoju.

Idea nauki karate

Nauka karate ma na celu osiągnięcie jedności ciała i ducha. Trening karate poprawia szybkość, siłę i koordynację oraz wzmacnia całe ciało. Zmysły karateki są wyostrzone. Zwiększa się jego czujność i pewność swoich możliwości. Trening karate uczy zaufania we własne siły. Przynosi wewnętrzny spokój i opanowanie.

Nauka karate na zaawansowanym poziomie to zgłębianie wiedzy o stosowaniu technik, które pozwalają dokonywać rzeczy na pierwszy rzut oka niemożliwych. Biegły karateka łączy energię fizyczną z doświadczeniami psychologicznymi. Powstaje potężna siła napędowa, która daje karatece niesamowitą moc.

Rodzaje treningów karate

Nauka karate składa się na kilka rodzajów. Należą do nich prawidłowe oddychanie, kata (formy), kumite (walka) oraz tamashiwari (sztuka łamania).

W nauce karate bardzo ważne jest odpowiednie oddychanie. Prawidłowy oddech odświeża system oddechowy i wspiera dolną strefę brzucha. Jego wykonanie polega na napięciu mięśni ciała i skoncentrowaniu siły. Odpowiednie wypuszczenie powietrza nazywa się kiai. Jest to okrzyk wychodzący z dolnej partii brzucha, który zwiększa pewność siebie i poprawia skuteczność techniki. Prawidłowy okrzyk kiai może zaskoczyć przeciwnika i zmniejszyć jego szanse na atak.

Kata to formy demonstrowania obrony, ataku i kontrataku. Nauka kata polega na ćwiczeniu złożonych schematów poruszania się, które wykorzystuje się w walce. Walka w karate polega na ataku poprzez uderzenia i kopnięcia. Niedozwolony jest atak na głowę, kręgosłup, genitalia i kolana przeciwnika.

Trening karate to również tamashiwari, czyli sztuka łamania. Karatecy ćwiczą jak rozbić bryłę lodu, kamień lub złamać sosnową deskę. Jest to możliwe dzięki opanowaniu odpowiedniej techniki, maksymalnemu skupieniu i szybkości.

Zalety treningu karate

zalety treningu karate czarny pas

Nauka karate to równomierny rozwój całego ciała. Ćwiczy się zachowanie odpowiedniej postawy ciała, koordynacji ruchowej i utrzymanie równowagi. Karateka dzięki ćwiczeniom jest coraz szybszy i wytrzymały. Doskonale poprawia kondycję fizyczną. Nauka karate zwiększa pojemność płuc. Karate może uprawiać każdy, ponieważ ćwiczenia dopasowuje się do możliwości osoby ćwiczącej. Jest to dobry sposób na relaks, a także na zrzucenie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie sylwetki. Trening karate poprawia koncentrację i uczy panowania nad emocjami. Nauka karate korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie, ale również na twoich najbliższych!

Karate dla dzieci

karate dla dzieci lekcje

Wielu rodzicom może się wydawać, że karate, tak jak i pozostałe sztuki walki, jest pełne agresji. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że trening karate dla dzieci przynosi wiele korzyści i nie ma nic wspólnego z przemocą. Dzieci trenujące karate są otwarte na innych, wierzą w swoje możliwości, potrafią skupić się na nauce i są spokojniejsze. Nauka karate dla dzieci jest sposobem na poznanie swoich mocnych i słabych stron. Dzieci poznają również czym jest przynależność do grupy i wzajemny szacunek. Trening karate dla dzieci przynosi korzyści zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Karate – podstawowe techniki

Do podstawowych technik w karate zalicza się niskie i szerokie przejścia przeplatane silnymi i dynamicznymi. Zwykle należy trzymać ręce nisko na biodrach. Uderzenia natomiast wyprowadza się po liniach w pobliżu środkowej części ciała. Jeśli chodzi o techniki nożne – nawet te wysokie wymagają dość niskich stabilnych postaw.

PODSTAWOWE KOPNIĘCIA W KARATE

- mawashi-geri, czyli kopnięcie okrężne;

- mae-geri, czyli kopnięcie w przód;

- mae-keage, czyli kopnięcie w przód prostą nogą.

PODSTAWOWE UDERZENIA W KARATE

- seiken ago-uchi, czyli uderzenie w podbródek pięścią;

- seiken mawashi-uchi, czyli uderzenie okrężne pięścią;

- uraken mawashi-uchi, czyli uderzenie okrężne odwróconą pięścią;

- uraken shomen-uchi, czyli uderzenie w przód odwróconą pięścią;

- uraken sayo-uchi, czyli uderzenie w bok odwróconą pięścią.

Jak trzymać gardę w karate?

Trzymanie gardy w karate jest kwestią indywidualną. W zależności od stylu – polecane są różne techniki. Przykładowo, jeśli walka odbywa się w bliskim dystansie, można przybliżyć ręce do głowy. Tym samym zyskuje ona ochronę. W dalszym dystansie natomiast – zyskujemy więcej czasu na przyjęcie pozycji. Rękę, która jest po stronie wysuniętej nogi w przód, także trzymamy z przodu. Drugą rękę przenosimy w pobliże szczęki.

 

Karolina Szweda 0 25 sierpnia 2016  1441

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!