Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementach na stawy!

Problemy w obrębie stawów najczęściej atakują kolana i plecy. Na rynku znajdziemy mnóstwo suplementów wspomagających ich funkcjonowanie. Czy dostępne suplementy jednak faktycznie działają? Co znajduje się w ich składzie? Jak powinno się je stosować i komu mogą się przydać? Oto kompendium wiedzy o suplementach na stawy.
Dlaczego tak ważne jest dbanie o stawy?
Zarówno mięśnie, jak i więzadła, chrząstki a także stawy wymagają odpowiedniego czasu na regenerację. Duże znaczenie ma również ich właściwa odbudowa oraz odżywienie. Zapewnienie prawidłowego stanu tkanki chrzęstnej wiąże się więc z dostarczeniem jej określonych elementów budulcowych. Występują one naturalnie w organizmie. Starzenie się organizmu jednak powoduje stopniowe zmniejszanie się ich ilości. Tym samym ważne jest dostarczenie potrzebnych substancji z zewnątrz. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w tkance łącznej wzrasta także wskutek dynamicznej eksploatacji stawu (np. intensywnych treningów). Organizm bowiem ma za zadanie naprawić powstałe mikrourazy. Potrzebne substancje z powodzeniem można zawrzeć w codziennym planie żywieniowym. W niektórych przypadkach jednak wymagana jest dodatkowa suplementacja.
Nadwyrężenia czy przeciążenia stawów mogą zakończyć się tylko bólem. Zdarza się jednak, że w obrębie zaniedbanych stawów pojawiają się poważniejsze schorzenia np. choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza).
Suplementy na stawy – skład

Najczęściej spotkamy się z suplementami wspomagającymi funkcjonowanie stawów opartymi na czterech różnych substancjach czynnych. Mianowicie, glukozaminie, kolagenie, kwasie hialuronowym lub chondroitynie. Niektóre z suplementów zawierają połączenie tych trzech składników. Poza nimi wyróżnia się również ziołowe preparaty, a także takie z zawartością enzymów. W trosce o stawy powstały również suplementy na bazie witaminy C, B6 i D3, manganu, magnezu, wapnia czy ekstraktów z roślin. Wszystkie z nich jednak mają podobną funkcję – usprawnić pracę stawu. Dzięki odpowiedniej suplementacji na bazie tych związków chemicznych możliwe jest zwiększenie mobilności i zakresu ruchu stawu czy zmniejszenie ryzyka ewentualnych kontuzji oraz wspomaganie leczenia tych już istniejących.
Suplementy na stawy – Glukozamina
Glukozaminą określa się aminocukier należący do podstawowych składników budulcowych chrząstki stawowej. Może ona ulec uszkodzeniom pod wpływem dużych obciążeń treningowych (podobnie dzieje się w przypadku intensywnej pracy fizycznej). Zachowanie prawidłowej pracy stawów wiąże się z uzupełnieniem tej substancji. Tym samym – naprawieniem powstałych urazów. W innym przypadku może przyspieszyć proces niszczenia się chrząstki stawowej.
Glukozamina jest odpowiedzialna za pobudzanie w organizmie procesów produkcji kolagenu. Co więcej, ma również wpływ na spowolnienie tempa wytracania się tego składnika z organizmu. Dzięki niemu możliwe jest więc zachowanie odpowiedniego „nasmarowania” stawów. Suplementy z tym składnikiem przeznaczone są głównie dla osób intensywnie trenujących (np. siłowo) czy cierpiących na bóle stawów.
Suplementy na bazie glukozaminy nie należą do najpopularniejszych preparatów. Dlaczego? Choć jej działanie jest potwierdzone – na rynku znajdziemy skuteczniejsze środki. Mimo to suplementy z tą substancją wspomagającą funkcjonowanie stawów są stosunkowo tanie.
Dzienna dawka glukozaminy dla przeciętnego zdrowego człowieka wynosi 900-1500 mg.
Suplementy na stawy – Kolagen
Kolagen zalicza się do białek. Co więcej, obejmuje on około 70% wszystkich białek znajdujących się w organizmie. Kolagen odpowiada za elastyczność oraz odporność na zgniatanie i rozciąganie tkanki łącznej. Dodatkowo, umożliwia jej spajanie. Zachowanie właściwego poziomu kolagenu w organizmie wiąże się z jego regularną regeneracją.
Kolagen składa się z dość dużych cząsteczek białka. Ważne jest więc sięganie po suplementy wykorzystujące kolagen podzielony uprzednio na aminokwasy. Dzięki temu możliwe będzie jego wchłonięcie się przez mikrokosmki do organizmu. Wyróżnia się jednak kilka typów kolagenu. Po dostarczeniu go z zewnątrz do organizmu ulega on przemianie w jeden z rodzajów. Kontrola tego procesu jest jednak niemożliwa. Czy więc warto suplementować kolagen? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy suplementacja kolagenu z zewnątrz spowoduje jego regenerację w organizmie. Jest jednak szansa, że zmieni się on właśnie w ten brakujący typ. Suplementy na bazie kolagenu sprawdzą się również wśród sportowców po kontuzjach. Dzięki niemu chrząstka ulega wzmocnieniu, a staw staje się mniej obciążony.
Zgodnie z badaniami suplementy składające się jedynie z kolagenu nie są w stanie w żaden sposób wpłynąć na poprawę funkcjonowania stawów. Co ważne – na pewno im również nie zaszkodzi.
Suplementy na stawy – Kwas hialuronowy
Jeden ze składników tkanki łącznej. Połączenie go z wodą tworzy lepką i gęstą substancję (podobną do żelu). Kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeniach międzystawowych. Dzięki niemu chrząstki są odżywione i odpowiednio nasmarowane. Dodatkowo, ten składnik ma wpływ na zmniejszenie siły tarcia oraz pobudzanie komórek chrzęstnych do produkcji mazi stawowej. W ten sposób możliwa staje się właściwa praca stawów oraz procesy regeneracyjne w ich obrębie.
Ostatnio najpopularniejszą formą suplementacji kwasu hialuronowego są zastrzyki. Koszt takiej terapii mieści się w granicach 1000-1500 złotych. Najczęściej polega ona na przyjmowaniu 3-5 zastrzyków w tygodniowych odstępach. Suplementy z kwasem hialuronowym występują również w tabletkach i płynie. Zwykle należy przyjmować jedną tabletkę dziennie.
Suplementy na stawy – chondroityna
Chondroityna jest jednym ze składników chrząstki stawowej. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi elementami stawu. Właściwe działanie tego związku zależy od stanu płynu w płynie zlokalizowanym w przestrzeniach międzystawowych. Długotrwałe odchylenia od normy stanu płynu mogą prowadzić do zaburzenia właściwości chondroityny. W efekcie – do chorób reumatycznych.
W ostatnim czasie odchodzi się od suplementów na stawy na bazie chondroityny. Badania bowiem wykazały, że nie ma ona wpływu na poprawę stanu stawów ani zwężanie szpar międzystawowych.
Czy suplementy na stawy naprawdę działają?

Stosowanie suplementacji w przypadku problemów ze stawami (zwykle w okolicach kolan czy placów) powinno być ostatnim wyjściem. Pierwszym krokiem natomiast jest odpowiednia dieta. Ważne jest bowiem jak najskuteczniejsze dostarczenie brakujących składników odżywczych do organizmu. Jak wiadomo – najlepiej przyswajalne substancje znajdziemy w pożywieniu. Niekiedy jednak trzeba sięgnąć po suplementy. Ich działanie jest jednak dyskusyjne. Jedno jest pewne – nie generują skutków ubocznych przez co są w pełni bezpieczne dla organizmu.
Ogromne znaczenie w trosce o zdrowe stawy ma również regularna aktywność fizyczna. Plan ułożony przez trenera personalnego powinien składać się z ćwiczeń, które zbytnio nie przeciążają aparatu ruchu (szczególnie jeśli masz problemy ze stawami). Zanim sięgniesz po suplementację na stawy – zastanów się czy naprawdę jej potrzebujesz.
Komu mogą przydać się suplementy na stawy?
Suplementy na stawy poleca się przede wszystkim osobom odczuwającym bóle w ich obrębie. Takie dolegliwości mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęstszymi z nich są m.in. zwyrodnienia stawów, uszkodzenia mechaniczne, przeciążenia (spowodowane pracą fizyczną bądź intensywnymi treningami) czy uwarunkowania genetyczne. Do bólów stawów mogą więc doprowadzić skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia czy zerwania więzadeł.
Suplementy na stawy powinny więc stosować osoby narażone na powyższe czynniki bądź przechodzące rehabilitację po kontuzji. Skorzystają na nich również osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz te intensywnie ćwiczące.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!