Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementach na stawy!

Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementach na stawy!

Problemy w obrębie stawów najczęściej atakują kolana i plecy. Na rynku znajdziemy mnóstwo suplementów wspomagających ich funkcjonowanie. Czy dostępne suplementy jednak faktycznie działają? Co znajduje się w ich składzie? Jak powinno się je stosować i komu mogą się przydać? Oto kompendium wiedzy o suplementach na stawy.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o stawy?

Zarówno mięśnie, jak i więzadła, chrząstki a także stawy wymagają odpowiedniego czasu na regenerację. Duże znaczenie ma również ich właściwa odbudowa oraz odżywienie. Zapewnienie prawidłowego stanu tkanki chrzęstnej wiąże się więc z dostarczeniem jej określonych elementów budulcowych. Występują one naturalnie w organizmie. Starzenie się organizmu jednak powoduje stopniowe zmniejszanie się ich ilości. Tym samym ważne jest dostarczenie potrzebnych substancji z zewnątrz. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w tkance łącznej wzrasta także wskutek dynamicznej eksploatacji stawu (np. intensywnych treningów). Organizm bowiem ma za zadanie naprawić powstałe mikrourazy. Potrzebne substancje z powodzeniem można zawrzeć w codziennym planie żywieniowym. W niektórych przypadkach jednak wymagana jest dodatkowa suplementacja.

Nadwyrężenia czy przeciążenia stawów mogą zakończyć się tylko bólem. Zdarza się jednak, że w obrębie zaniedbanych stawów pojawiają się poważniejsze schorzenia np. choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza).

Suplementy na stawy – skład
suplementy na stawy

Najczęściej spotkamy się z suplementami wspomagającymi funkcjonowanie stawów opartymi na czterech różnych substancjach czynnych. Mianowicie, glukozaminie, kolagenie, kwasie hialuronowym lub chondroitynie. Niektóre z suplementów zawierają połączenie tych trzech składników. Poza nimi wyróżnia się również ziołowe preparaty, a także takie z zawartością enzymów. W trosce o stawy powstały również suplementy na bazie witaminy C, B6 i D3, manganu, magnezu, wapnia czy ekstraktów z roślin. Wszystkie z nich jednak mają podobną funkcję – usprawnić pracę stawu. Dzięki odpowiedniej suplementacji na bazie tych związków chemicznych możliwe jest zwiększenie mobilności i zakresu ruchu stawu czy zmniejszenie ryzyka ewentualnych kontuzji oraz wspomaganie leczenia tych już istniejących.

Suplementy na stawy – Glukozamina

Glukozaminą określa się aminocukier należący do podstawowych składników budulcowych chrząstki stawowej. Może ona ulec uszkodzeniom pod wpływem dużych obciążeń treningowych (podobnie dzieje się w przypadku intensywnej pracy fizycznej). Zachowanie prawidłowej pracy stawów wiąże się z uzupełnieniem tej substancji. Tym samym – naprawieniem powstałych urazów. W innym przypadku może przyspieszyć proces niszczenia się chrząstki stawowej.

Glukozamina jest odpowiedzialna za pobudzanie w organizmie procesów produkcji kolagenu. Co więcej, ma również wpływ na spowolnienie tempa wytracania się tego składnika z organizmu. Dzięki niemu możliwe jest więc zachowanie odpowiedniego „nasmarowania” stawów. Suplementy z tym składnikiem przeznaczone są głównie dla osób intensywnie trenujących (np. siłowo) czy cierpiących na bóle stawów.

Suplementy na bazie glukozaminy nie należą do najpopularniejszych preparatów. Dlaczego? Choć jej działanie jest potwierdzone – na rynku znajdziemy skuteczniejsze środki. Mimo to suplementy z tą substancją wspomagającą funkcjonowanie stawów są stosunkowo tanie.

Dzienna dawka glukozaminy dla przeciętnego zdrowego człowieka wynosi 900-1500 mg.

Suplementy na stawy – Kolagen

Kolagen zalicza się do białek. Co więcej, obejmuje on około 70% wszystkich białek znajdujących się w organizmie. Kolagen odpowiada za elastyczność oraz odporność na zgniatanie i rozciąganie tkanki łącznej. Dodatkowo, umożliwia jej spajanie. Zachowanie właściwego poziomu kolagenu w organizmie wiąże się z jego regularną regeneracją.

Kolagen składa się z dość dużych cząsteczek białka. Ważne jest więc sięganie po suplementy wykorzystujące kolagen podzielony uprzednio na aminokwasy. Dzięki temu możliwe będzie jego wchłonięcie się przez mikrokosmki do organizmu. Wyróżnia się jednak kilka typów kolagenu. Po dostarczeniu go z zewnątrz do organizmu ulega on przemianie w jeden z rodzajów. Kontrola tego procesu jest jednak niemożliwa. Czy więc warto suplementować kolagen? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy suplementacja kolagenu z zewnątrz spowoduje jego regenerację w organizmie. Jest jednak szansa, że zmieni się on właśnie w ten brakujący typ. Suplementy na bazie kolagenu sprawdzą się również wśród sportowców po kontuzjach. Dzięki niemu chrząstka ulega wzmocnieniu, a staw staje się mniej obciążony.

Zgodnie z badaniami suplementy składające się jedynie z kolagenu nie są w stanie w żaden sposób wpłynąć na poprawę funkcjonowania stawów. Co ważne – na pewno im również nie zaszkodzi.

Suplementy na stawy – Kwas hialuronowy

Jeden ze składników tkanki łącznej. Połączenie go z wodą tworzy lepką i gęstą substancję (podobną do żelu). Kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeniach międzystawowych. Dzięki niemu chrząstki są odżywione i odpowiednio nasmarowane. Dodatkowo, ten składnik ma wpływ na zmniejszenie siły tarcia oraz pobudzanie komórek chrzęstnych do produkcji mazi stawowej. W ten sposób możliwa staje się właściwa praca stawów oraz procesy regeneracyjne w ich obrębie.

Ostatnio najpopularniejszą formą suplementacji kwasu hialuronowego są zastrzyki. Koszt takiej terapii mieści się w granicach 1000-1500 złotych. Najczęściej polega ona na przyjmowaniu 3-5 zastrzyków w tygodniowych odstępach. Suplementy z kwasem hialuronowym występują również w tabletkach i płynie. Zwykle należy przyjmować jedną tabletkę dziennie.

Suplementy na stawy – chondroityna

Chondroityna jest jednym ze składników chrząstki stawowej. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi elementami stawu. Właściwe działanie tego związku zależy od stanu płynu w płynie zlokalizowanym w przestrzeniach międzystawowych. Długotrwałe odchylenia od normy stanu płynu mogą prowadzić do zaburzenia właściwości chondroityny. W efekcie – do chorób reumatycznych.

W ostatnim czasie odchodzi się od suplementów na stawy na bazie chondroityny. Badania bowiem wykazały, że nie ma ona wpływu na poprawę stanu stawów ani zwężanie szpar międzystawowych.

Czy suplementy na stawy naprawdę działają?
skuteczność suplementów

Stosowanie suplementacji w przypadku problemów ze stawami (zwykle w okolicach kolan czy placów) powinno być ostatnim wyjściem. Pierwszym krokiem natomiast jest odpowiednia dieta. Ważne jest bowiem jak najskuteczniejsze dostarczenie brakujących składników odżywczych do organizmu. Jak wiadomo – najlepiej przyswajalne substancje znajdziemy w pożywieniu. Niekiedy jednak trzeba sięgnąć po suplementy. Ich działanie jest jednak dyskusyjne. Jedno jest pewne – nie generują skutków ubocznych przez co są w pełni bezpieczne dla organizmu.

Ogromne znaczenie w trosce o zdrowe stawy ma również regularna aktywność fizyczna. Plan ułożony przez trenera personalnego powinien składać się z ćwiczeń, które zbytnio nie przeciążają aparatu ruchu (szczególnie jeśli masz problemy ze stawami). Zanim sięgniesz po suplementację na stawy – zastanów się czy naprawdę jej potrzebujesz.

Komu mogą przydać się suplementy na stawy?

Suplementy na stawy poleca się przede wszystkim osobom odczuwającym bóle w ich obrębie. Takie dolegliwości mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęstszymi z nich są m.in. zwyrodnienia stawów, uszkodzenia mechaniczne, przeciążenia (spowodowane pracą fizyczną bądź intensywnymi treningami) czy uwarunkowania genetyczne. Do bólów stawów mogą więc doprowadzić skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia czy zerwania więzadeł.

Suplementy na stawy powinny więc stosować osoby narażone na powyższe czynniki bądź przechodzące rehabilitację po kontuzji. Skorzystają na nich również osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz te intensywnie ćwiczące.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Anna Jarosz 0 25 września 2020  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Zdrowie i Odżywianie

skuteczna-dieta-na-obnizenie-cholesterolu

Skuteczna dieta na obniżenie cholesterolu!

W dzisiejszych czasach otyłość powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Bardzo często osoby z nadwagą i otyłością mają podwyższony cholesterol LDL. Ale nie tylko te osoby to grupa ryzyka. Co raz częściej zdarza się, że osoby młode i na pierwszy rzut oka zdrowa, również mają wysoki cholesterol. Od czego zależy jego zbyt wysoki poziom i jak go skutecznie obniżyć?

jedz-wszystko-na-co-masz-ochote-i-chudnij-jak-dziala-dieta-3d-chili

Jedz wszystko na co masz ochotę i chudnij! Jak działa dieta 3D chili?

Czy słyszeliście już o zbawiennym działaniu diety 3D chili? Jeżeli nie, to może warto się nią zainteresować? Fenomen diety 3D chili opiera się na stosowaniu przypraw. Jak to działa? Jakie przyprawy stosować? Czy szybko można schudnąć na tej diecie?

dieta-hashimoto-jak-podejsc-do-zywienia-w-tak-trudnym-przypadku

Dieta Hashimoto: jak podejść do żywienia w tak trudnym przypadku?

Stosowanie dietoterapii w jednostkach chorobowych to ważny krok w całym procesie. Choroby tarczycy to temat szczególnie trudny, a choroba Hashimoto jest co do zasady przypadkiem najtrudniejszym. Nie oznacza to jednak, że dieta w Hashimoto nie poprawi jakości naszego życia. Czym jest ta choroba, jak podejść do diety w takim przypadku i jakich efektów można się spodziewać?

zdrowe-zamienniki-dla-niezdrowych-przekasek-czyli-jak-przetrwac-redukcje

Zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, czyli jak przetrwać redukcję?

Odchudzanie to dość trudny okres w całym procesie treningowym. Nie tylko brakuje nam energii, ale też coraz więcej jest pokus ciągnących nas w stronę podjadania. I nie ma w tym nic dziwnego - to naturalna reakcja organizmu! Podpowiadamy, jakie są zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, aby bez wyrzutów sumienia móc skubnąć co i raz małe co nieco, gdy nikt nie patrzy.

bialko-na-mase-bialko-na-rzezbe-co-musisz-wiedziec-w-tym-temacie

Białko na masę, białko na rzeźbę: co musisz wiedzieć w tym temacie?

Choć wielu osobom kojarzy się głównie z koncentratem serwatki, białko to przede wszystkim budulec naszych mięśni i komórek. Źródła pozyskiwania białka to nie tylko odżywki sportowe, ale też produkty, które spożywamy na co dzień. Co ciekawe, nie każde źródła białka będą działać tak samo. Dlaczego?

naturalne-spalacze-tluszczu-gdzie-ich-szukac-i-ktore-sa-najlepsze

Naturalne spalacze tłuszczu - gdzie ich szukać i które są najlepsze?

To już znak naszych czasów - nie mamy czasu na aktywność fizyczną, dużo pracujemy i przez to nasza sylwetka nie wygląda najlepiej. Jeśli zależy ci na szybkich efektach odchudzania lub chcesz pozbyć się nadliczbowych kilogramów w sprytny sposób, włącz do swojej diety naturalne spalacze tłuszczu. Oto 5 grup produktów, po które warto sięgnąć!

pomysly-na-fit-kolacje-czyli-co-zjesc-by-utrzymac-piekna-i-zadbana-sylwetke

Pomysły na fit kolację, czyli co zjeść, by utrzymać piękną i zadbaną sylwetkę?

Trenujesz i nie wiesz, co jeść wieczorem? A może zastanawiasz się, jaki posiłek będzie najlepszy przed snem, jeśli zależy ci na szczupłej sylwetce? Z nami będzie ci łatwiej - sprawdź nasze pomysły na fit kolację i już teraz wybierz swój ulubiony. To idealnie skomponowane posiłki, które nie pozwolą ci pójść spać o pustym żołądku i jednocześnie nie dadzą wyrzutów sumienia. Zaczynamy?

dieta-wzmacniajaca-odpornosc-poznaj-jej-tajniki-i-zadbaj-o-zdrowie

Dieta wzmacniająca odporność: poznaj jej tajniki i zadbaj o zdrowie!

Witalność i wysoka odporność - to obecnie nasze najbardziej pożądane supermoce. Wbrew pozorom, aby utrzymać wysoki poziom zdrowia i wieść życie wysokiej jakości nie trzeba wprowadzać egzotycznych diet, w których stosowane produkty miałyby cudownie wpływać na nasze zdrowie. Sprawdź, jak wygląda dieta wzmacniająca odporność i jakie produkty powinny stanowić bazę żywieniową.

pomysly-na-fit-sniadania-nasze-patenty-na-zdrowy-start-kazdego-dnia

Pomysły na fit śniadania - nasze patenty na zdrowy start każdego dnia!

Szybko, smacznie i zdrowo, najlepiej bez potrzeby wstawania wcześniej, by gotować czy piec. Pomysły na fit śniadania w zasadzie nie mają końca - nam przypadło do gustu kilkanaście z nich. Wybraliśmy dla was top 5 patentów na szybkie śniadania, które dadzą wam porządny zastrzyk energii na cały poranek!

skuteczna-dieta-na-obnizenie-cholesterolu

Skuteczna dieta na obniżenie cholesterolu!

W dzisiejszych czasach otyłość powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Bardzo często osoby z nadwagą i otyłością mają podwyższony cholesterol LDL. Ale nie tylko te osoby to grupa ryzyka. Co raz częściej zdarza się, że osoby młode i na pierwszy rzut oka zdrowa, również mają wysoki cholesterol. Od czego zależy jego zbyt wysoki poziom i jak go skutecznie obniżyć?

jedz-wszystko-na-co-masz-ochote-i-chudnij-jak-dziala-dieta-3d-chili

Jedz wszystko na co masz ochotę i chudnij! Jak działa dieta 3D chili?

Czy słyszeliście już o zbawiennym działaniu diety 3D chili? Jeżeli nie, to może warto się nią zainteresować? Fenomen diety 3D chili opiera się na stosowaniu przypraw. Jak to działa? Jakie przyprawy stosować? Czy szybko można schudnąć na tej diecie?

dieta-hashimoto-jak-podejsc-do-zywienia-w-tak-trudnym-przypadku

Dieta Hashimoto: jak podejść do żywienia w tak trudnym przypadku?

Stosowanie dietoterapii w jednostkach chorobowych to ważny krok w całym procesie. Choroby tarczycy to temat szczególnie trudny, a choroba Hashimoto jest co do zasady przypadkiem najtrudniejszym. Nie oznacza to jednak, że dieta w Hashimoto nie poprawi jakości naszego życia. Czym jest ta choroba, jak podejść do diety w takim przypadku i jakich efektów można się spodziewać?

zdrowe-zamienniki-dla-niezdrowych-przekasek-czyli-jak-przetrwac-redukcje

Zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, czyli jak przetrwać redukcję?

Odchudzanie to dość trudny okres w całym procesie treningowym. Nie tylko brakuje nam energii, ale też coraz więcej jest pokus ciągnących nas w stronę podjadania. I nie ma w tym nic dziwnego - to naturalna reakcja organizmu! Podpowiadamy, jakie są zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, aby bez wyrzutów sumienia móc skubnąć co i raz małe co nieco, gdy nikt nie patrzy.

bialko-na-mase-bialko-na-rzezbe-co-musisz-wiedziec-w-tym-temacie

Białko na masę, białko na rzeźbę: co musisz wiedzieć w tym temacie?

Choć wielu osobom kojarzy się głównie z koncentratem serwatki, białko to przede wszystkim budulec naszych mięśni i komórek. Źródła pozyskiwania białka to nie tylko odżywki sportowe, ale też produkty, które spożywamy na co dzień. Co ciekawe, nie każde źródła białka będą działać tak samo. Dlaczego?

naturalne-spalacze-tluszczu-gdzie-ich-szukac-i-ktore-sa-najlepsze

Naturalne spalacze tłuszczu - gdzie ich szukać i które są najlepsze?

To już znak naszych czasów - nie mamy czasu na aktywność fizyczną, dużo pracujemy i przez to nasza sylwetka nie wygląda najlepiej. Jeśli zależy ci na szybkich efektach odchudzania lub chcesz pozbyć się nadliczbowych kilogramów w sprytny sposób, włącz do swojej diety naturalne spalacze tłuszczu. Oto 5 grup produktów, po które warto sięgnąć!

pomysly-na-fit-kolacje-czyli-co-zjesc-by-utrzymac-piekna-i-zadbana-sylwetke

Pomysły na fit kolację, czyli co zjeść, by utrzymać piękną i zadbaną sylwetkę?

Trenujesz i nie wiesz, co jeść wieczorem? A może zastanawiasz się, jaki posiłek będzie najlepszy przed snem, jeśli zależy ci na szczupłej sylwetce? Z nami będzie ci łatwiej - sprawdź nasze pomysły na fit kolację i już teraz wybierz swój ulubiony. To idealnie skomponowane posiłki, które nie pozwolą ci pójść spać o pustym żołądku i jednocześnie nie dadzą wyrzutów sumienia. Zaczynamy?

dieta-wzmacniajaca-odpornosc-poznaj-jej-tajniki-i-zadbaj-o-zdrowie

Dieta wzmacniająca odporność: poznaj jej tajniki i zadbaj o zdrowie!

Witalność i wysoka odporność - to obecnie nasze najbardziej pożądane supermoce. Wbrew pozorom, aby utrzymać wysoki poziom zdrowia i wieść życie wysokiej jakości nie trzeba wprowadzać egzotycznych diet, w których stosowane produkty miałyby cudownie wpływać na nasze zdrowie. Sprawdź, jak wygląda dieta wzmacniająca odporność i jakie produkty powinny stanowić bazę żywieniową.

pomysly-na-fit-sniadania-nasze-patenty-na-zdrowy-start-kazdego-dnia

Pomysły na fit śniadania - nasze patenty na zdrowy start każdego dnia!

Szybko, smacznie i zdrowo, najlepiej bez potrzeby wstawania wcześniej, by gotować czy piec. Pomysły na fit śniadania w zasadzie nie mają końca - nam przypadło do gustu kilkanaście z nich. Wybraliśmy dla was top 5 patentów na szybkie śniadania, które dadzą wam porządny zastrzyk energii na cały poranek!