Wspinaczka dla początkujących

Wspinaczka dla początkujących

Zainteresowałeś się wspinaczką? Zobacz porady które ułatwią Ci zorientowanie się w świecie wspinania. Wspinaczka jest sportem ekstremalnym ale to też coś więcej niż sport. Dla osób które się wspinają jest to pasja i styl życia. Zobacz jak postawić pierwsze kroki we wspinaczce skałkowej.

8 Porad Wspinaczki skałkowej

Wspinaczka jest ciekawym sportem łączącym turystykę, sport ekstremalny, trening siłowo-wytrzymalościowy oraz ciekawy styl życia. Każdy może odnosić sukcesy we wspinaczce niezależnie od wieku, płci czy predyspozycji. Liczy się pasja i ciągły trening, doskonalenie.

Należy pamiętać by podczas treningu wspinaczki przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, w razie wypadku podczas wspinania konsekwencje mogą być poważne. Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji dla początkujących osób chcących rozpocząć naukę wspinaczki.

1. Zapisz się na kurs wspinaczkowy

kurs wspinaczki skałkowej od podstaw

Dobra opcja dla osób początkujących. Podczas kursu będziesz miał okazję wspinać się w skałach. Na rynku jest dostępnych wiele ofert kursów wspinaczkowych komercyjnych. Jeżeli jednak odpowiednio wkręcisz się w środowisko z pewnością będziesz miał możliwość zrobić taki kurs koleżeńsko. Kursy mają rożną długość zazwyczaj trwają ok kilku dni. W ramach treningu poznasz zasady bezpieczeństwa we wspinaczce, technikę asekuracji, podstawy operowania sprzętem wspinaczkowym, linami, robić węzły. Dobrym pomysłem przed przystąpieniem do kursu poczytać trochę o teorii wspinaczki z książek lub internetu.

2. Zacznij treningi na ścianie wspinaczkowej

ściana wspinaczkowa warszawa

Wygodny sposób na naukę wspinaczki. W tej chwili ściana wspinaczkowa jest w większości miast w Polsce. W Warszawie jest takich miejsc kilka. Na ściankę wspinaczkową można iść po pracy/szkole i łapać podstawy. Na ściance nauczą podstaw asekuracji „na wędkę”. Przekonasz się tam też dlaczego warto zainwestować w buty do wspinaczki które znacznie ułatwiają utrzymanie stopnia w porównaniu do adidasów lub innych butów. Dodatkowo regularne treningi na ścianie wspinaczkowej poprawią Twoją siłę ramion oraz chwytu. Łatwiej będzie przychodziło zachowanie równowagi i płynność ruchów podczas wspinania. Dodatkowo na ścianie spotkasz instruktorów wspinaczki którzy mogą pomóc w nauce. Często też w takich miejscach są organizowane kursy wspinaczki (sekcje wspinaczkowe).

3. Dostosuj trasy wspinaczkowe do swoich umiejętności

Nie ważne czy trenujesz na ścianie czy w skalach. Zanim zaczniesz się wspinać sprawdź czy dana droga jest odpowiednia do Twoich umiejętności i panujących warunków. Trasy dla początkujących są wyceniane na trudność III i IV. Wszystkie informacje o trudności znajdziesz w internecie i przewodnikach dla wspinaczy. W przypadku treningu w skalach ważna jest również strona świata na którą są skierowane skały – w czasie upału lepiej w cieniu, jak jest chłodno to w słońcu.

4. Zadbaj o odpowiedni sprzęt wspinaczkowy

sprzęt wspinaczkowy podstawowy

Jeżeli już wkręcisz się we wspinaczkę zacznij kompletować własny sprzęt. Wiadomo podstawa to buty do wspinaczki i uprząż. Do drogi o poziomie trudności III i IV każdy początkujący powinien sobie poradzić. Dobrze jest przejść ją najpierw na wędkę a dopiero później prowadzić. Bądź wcześniej przygotowany i postaraj się nie mieć braków sprzętowych. Podstawa to odpowiednia lina wspinaczkowa. Tylko pamiętaj że kiedy skała ma 20 metrów to lina powinna mieć minimum 41 metrów bo do zjazdu ze szczytu trzeba ją złożyć na pół.

5. Dbaj o etykę wspinaczkową

Jak w każdym sporcie, również we wspinaczce skałkowej jest coraz więcej osób trenujących amatorsko. Dlatego ważne jest przestrzeganie etyki wspinaczkowej i dbanie o środowisko. Będąc w skałach zadbaj o to by nie przeszkadzać innym wspinaczom i nie śmiecić.

6. Podczas wspinaczki odciążaj ręce i staraj się dociążać nogi

wspinaczka skałkowa trudna ściana

Dobry wspinacz kładzie nacisk na nogi. Oczywiście są osoby które umieją wspinać się praktycznie na samych rękach, jednak zdecydowanie efektywniej i mniejszym wysiłkiem wspina się poprawnie używając nóg. W tym celu postaraj się nie spinać i dobrze rozkładać ciężar ciała na nogi. Chwyty staraj się trzymać z wyprostowanymi rękoma tak by ciężar przejmowały mięśnie szkieletowe. Pozwoli Ci to zachować siły na najtrudniejsze ruchy. Stopy dobrze jest stawiać prostopadle do ściany i kłaść nacisk na duży palec u nogi.

7 Wspinaj się z instruktorem wspinaczki lub kimś doświadczonym

Podczas wspinaczki bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego warto jest wspinać się z instruktorem wspinaczki lub osobą która ma duże doświadczenie. Od takiej osoby nauczysz poprawnych operacji sprzętowych, wyrobisz dobre nawyki wspinaczkowe. W końcu kiedy się wspinasz musisz mieć zaufanie do liny która Cię asekuruje.

8. Panuj nad strachem

Wspinaczka może być stresująca i zawsze jest potencjalnie niebezpieczna. Strach przed odpadnięciem od ściany jest naturalny i większość osób które się wspinają go przeżywa. Trudne chwyty, ekspozycja i duże wysokości potrafią wywołać zastrzyk adrenaliny i pocenie się. W takich chwilach ważne jest zapanowanie nad strachem i emocjami. Oddychaj głęboko i powoli rób kolejne ruchy. Nie śpiesz się, pośpiech jest złym doradcą we wspinaczce.

Marcin Lemański 3 10 sierpnia 2016  2531

Dodaj komentarz

 • Mikołaj Sosna
  20 lipca 2017
  jak juz kto woli - zależy gdzie chcesz się docelowo wspinać
 • Wiktor Grzybowski
  20 lipca 2017
  Lepiej najpierw ścianka czy od razu skałki?
 • 20 lipca 2017
  Jakoś ciągle mi chodzi po głowie, żeby się wybrać na ściankę, ale nie mogę przełamać lęku wysokości

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!