Wspinaczka dla początkujących

Wspinaczka dla początkujących

Zainteresowałeś się wspinaczką? Zobacz porady które ułatwią Ci zorientowanie się w świecie wspinania. Wspinaczka jest sportem ekstremalnym ale to też coś więcej niż sport. Dla osób które się wspinają jest to pasja i styl życia. Zobacz jak postawić pierwsze kroki we wspinaczce skałkowej.

8 Porad Wspinaczki skałkowej

Wspinaczka jest ciekawym sportem łączącym turystykę, sport ekstremalny, trening siłowo-wytrzymalościowy oraz ciekawy styl życia. Każdy może odnosić sukcesy we wspinaczce niezależnie od wieku, płci czy predyspozycji. Liczy się pasja i ciągły trening, doskonalenie.

Należy pamiętać by podczas treningu wspinaczki przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, w razie wypadku podczas wspinania konsekwencje mogą być poważne. Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji dla początkujących osób chcących rozpocząć naukę wspinaczki.

1. Zapisz się na kurs wspinaczkowy

kurs wspinaczki skałkowej od podstaw

Dobra opcja dla osób początkujących. Podczas kursu będziesz miał okazję wspinać się w skałach. Na rynku jest dostępnych wiele ofert kursów wspinaczkowych komercyjnych. Jeżeli jednak odpowiednio wkręcisz się w środowisko z pewnością będziesz miał możliwość zrobić taki kurs koleżeńsko. Kursy mają rożną długość zazwyczaj trwają ok kilku dni. W ramach treningu poznasz zasady bezpieczeństwa we wspinaczce, technikę asekuracji, podstawy operowania sprzętem wspinaczkowym, linami, robić węzły. Dobrym pomysłem przed przystąpieniem do kursu poczytać trochę o teorii wspinaczki z książek lub internetu.

2. Zacznij treningi na ścianie wspinaczkowej

ściana wspinaczkowa warszawa

Wygodny sposób na naukę wspinaczki. W tej chwili ściana wspinaczkowa jest w większości miast w Polsce. W Warszawie jest takich miejsc kilka. Na ściankę wspinaczkową można iść po pracy/szkole i łapać podstawy. Na ściance nauczą podstaw asekuracji „na wędkę”. Przekonasz się tam też dlaczego warto zainwestować w buty do wspinaczki które znacznie ułatwiają utrzymanie stopnia w porównaniu do adidasów lub innych butów. Dodatkowo regularne treningi na ścianie wspinaczkowej poprawią Twoją siłę ramion oraz chwytu. Łatwiej będzie przychodziło zachowanie równowagi i płynność ruchów podczas wspinania. Dodatkowo na ścianie spotkasz instruktorów wspinaczki którzy mogą pomóc w nauce. Często też w takich miejscach są organizowane kursy wspinaczki (sekcje wspinaczkowe).

3. Dostosuj trasy wspinaczkowe do swoich umiejętności

Nie ważne czy trenujesz na ścianie czy w skalach. Zanim zaczniesz się wspinać sprawdź czy dana droga jest odpowiednia do Twoich umiejętności i panujących warunków. Trasy dla początkujących są wyceniane na trudność III i IV. Wszystkie informacje o trudności znajdziesz w internecie i przewodnikach dla wspinaczy. W przypadku treningu w skalach ważna jest również strona świata na którą są skierowane skały – w czasie upału lepiej w cieniu, jak jest chłodno to w słońcu.

4. Zadbaj o odpowiedni sprzęt wspinaczkowy

sprzęt wspinaczkowy podstawowy

Jeżeli już wkręcisz się we wspinaczkę zacznij kompletować własny sprzęt. Wiadomo podstawa to buty do wspinaczki i uprząż. Do drogi o poziomie trudności III i IV każdy początkujący powinien sobie poradzić. Dobrze jest przejść ją najpierw na wędkę a dopiero później prowadzić. Bądź wcześniej przygotowany i postaraj się nie mieć braków sprzętowych. Podstawa to odpowiednia lina wspinaczkowa. Tylko pamiętaj że kiedy skała ma 20 metrów to lina powinna mieć minimum 41 metrów bo do zjazdu ze szczytu trzeba ją złożyć na pół.

5. Dbaj o etykę wspinaczkową

Jak w każdym sporcie, również we wspinaczce skałkowej jest coraz więcej osób trenujących amatorsko. Dlatego ważne jest przestrzeganie etyki wspinaczkowej i dbanie o środowisko. Będąc w skałach zadbaj o to by nie przeszkadzać innym wspinaczom i nie śmiecić.

6. Podczas wspinaczki odciążaj ręce i staraj się dociążać nogi

wspinaczka skałkowa trudna ściana

Dobry wspinacz kładzie nacisk na nogi. Oczywiście są osoby które umieją wspinać się praktycznie na samych rękach, jednak zdecydowanie efektywniej i mniejszym wysiłkiem wspina się poprawnie używając nóg. W tym celu postaraj się nie spinać i dobrze rozkładać ciężar ciała na nogi. Chwyty staraj się trzymać z wyprostowanymi rękoma tak by ciężar przejmowały mięśnie szkieletowe. Pozwoli Ci to zachować siły na najtrudniejsze ruchy. Stopy dobrze jest stawiać prostopadle do ściany i kłaść nacisk na duży palec u nogi.

7 Wspinaj się z instruktorem wspinaczki lub kimś doświadczonym

Podczas wspinaczki bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego warto jest wspinać się z instruktorem wspinaczki lub osobą która ma duże doświadczenie. Od takiej osoby nauczysz poprawnych operacji sprzętowych, wyrobisz dobre nawyki wspinaczkowe. W końcu kiedy się wspinasz musisz mieć zaufanie do liny która Cię asekuruje.

8. Panuj nad strachem

Wspinaczka może być stresująca i zawsze jest potencjalnie niebezpieczna. Strach przed odpadnięciem od ściany jest naturalny i większość osób które się wspinają go przeżywa. Trudne chwyty, ekspozycja i duże wysokości potrafią wywołać zastrzyk adrenaliny i pocenie się. W takich chwilach ważne jest zapanowanie nad strachem i emocjami. Oddychaj głęboko i powoli rób kolejne ruchy. Nie śpiesz się, pośpiech jest złym doradcą we wspinaczce.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 3 10 sierpnia 2016  3211

Dodaj komentarz

 • Mikołaj Sosna
  20 lipca 2017
  jak juz kto woli - zależy gdzie chcesz się docelowo wspinać
 • Wiktor Grzybowski
  20 lipca 2017
  Lepiej najpierw ścianka czy od razu skałki?
 • 20 lipca 2017
  Jakoś ciągle mi chodzi po głowie, żeby się wybrać na ściankę, ale nie mogę przełamać lęku wysokości

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

ciekawostki-o-masazu-czyli-co-wiesz-o-skorze-miesniach-i-kosciach

Ciekawostki o masażu, czyli co wiesz o skórze, mięśniach i kościach?

Jako forma relaksu jest dostępny we wszystkich salonach odnowy biologicznej, jednak to nie jedyna jego forma. Masaż to także skuteczna metoda leczenia zwyrodnień oraz regeneracji mięśni po kontuzjach i urazach. Poznaj ciekawostki o masażu i sprawdź, jak rozległy jest jego wpływ na ciało i umysł.

wszechstronny-trening-inaczej-poznaj-ciekawostki-o-obiektach-sportowych

Wszechstronny trening inaczej: poznaj ciekawostki o obiektach sportowych

Stadiony, boiska, kluby fitness, pływalnie i zielone siłownie. Sporo tego w dużych miastach i jeszcze więcej w kraju i na świecie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze miejsca tego typu i na jaki trening wybrać się w konkretne miejsce. Zobacz najlepsze ciekawostki o obiektach sportowych i zaplanuj swoją treningową trasę na urlop!

jak-utrzymac-zycie-w-rownowadze-poznaj-ciekawostki-ze-swiata-jogi

Jak utrzymać życie w równowadze? Poznaj ciekawostki ze świata jogi

Swoją popularnością joga obiegła już cały świat. Z każdym dniem zdobywa kolejnych fascynatów i nie zwalnia tempa nawet na chwilę. Sam trening to jednak nie wszystko - liczy się coś więcej. Poznaj nasze ciekawostki o jodze, najtrudniejsze asany i najprostsze sposoby na lepszy komfort życia.

najlepsze-czeka-pod-powierzchnia-poznaj-ciekawostki-o-nurkowaniu

Najlepsze czeka pod powierzchnią - poznaj ciekawostki o nurkowaniu!

Bogactwo podwodnego świata fauny i flory ciekawi wielu nurków zawodowych i amatorskich na całym świecie. Czym jednak jest nurkowanie i jak się przygotować do zejścia pod powierzchnię? Zobacz ciekawostki dot. nurkowania i poznaj ten sport zza kulis.

co-wiesz-na-temat-redukcji-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-odchudzaniu

Co wiesz na temat redukcji? Poznaj najlepsze ciekawostki o odchudzaniu!

Wysoka intensywność treningu, zbilansowana dieta i garść suplementów na co dzień. To jednak nie wszystko! Odchudzanie to bardziej złożony proces i wymaga sporo poświęceń. Sprawdź nasze ciekawostki o odchudzaniu i dowiedz się, jak zdrowo podejść do redukcji.

najlepsze-ciekawostki-o-sporcie-zobacz-co-wiesz-a-czego-jeszcze-nie

Najlepsze ciekawostki o sporcie - zobacz, co wiesz, a czego jeszcze nie?

Jak świat długi i szeroki, wydarzenia sportowe wywołują prawdziwe emocje i poruszają serca miliardów ludzi. Niezależnie od tego, czy dana dyscyplina stanowi sport narodowy, kibicujemy wielu drużynom i zawodnikom indywidualnym. Poznaj ciekawostki ze świata sportu i zobacz, jak wiele niesłychanych rzeczy dzieje się w tym sektorze kultury.

ciekawostki-o-jezdzie-konnej-zobacz-czy-wiesz-wszystko-o-koniach-i-jezdziectwie

Ciekawostki o jeździe konnej: zobacz, czy wiesz wszystko o koniach i jeździectwie!

Konie to wyjątkowo mądre stworzenia, a w sporcie pełnią przede wszystkim rolę wiernego partnera. Czy wiesz wszystko o wierzchowcach i jeździe konnej? Poznaj najlepsze ciekawostki na temat koni i dyscypliny sportu tak bardzo popularnej na Zachodzie. W naszym środowisku zaczyna odgrywać coraz większą rolę.

ciekawostki-o-sztukach-walki-poznaj-fakty-ktore-poloza-cie-na-lopatki

Ciekawostki o sztukach walki: poznaj fakty, które położą cię na łopatki!

Wydawać by się mogło, że o sztukach walki wiemy wszystko i dlatego skupiamy się na krwawych sportach walki. Okazuje się, że ciekawostki o sztukach walki są cały czas nie do końca odkryte. Chcesz poznać te najlepsze? Sprawdź, co wiesz na temat karate i aikido oraz ich udziale w olimpiadzie.

ciekawostki-o-sportach-zimowych-sprawdz-co-wiesz-o-aktywnosci-na-czas-ferii

Ciekawostki o sportach zimowych - sprawdź, co wiesz o aktywności na czas ferii!

Każdego roku w sezonie zimowym wiele osób kieruje swoje myśli w stronę górskich stoków. Część decyduje się na urlop w polskich górach, inni z kolei spędzają ten czas w Alpach. Zobacz, jakie sporty zimowe cieszą się największą popularnością i poznaj najlepsze ciekawostki na temat każdego z nich!

sporty-walki-za-kulisami-poznaj-najlepsze-ciekawostki

Sporty walki za kulisami - poznaj najlepsze ciekawostki

Można by twierdzić, że skoro sporty walki wyłoniły się ze sztuk walki, trudno doszukiwać się ciekawych faktów również tutaj. Prawda jest jednak inna - im więcej odmian, tym więcej ciekawostek. Poznaj te najlepsze ze świata sportów walki i dowiedz się, o co tyle rozlewu krwi.

ciekawostki-o-masazu-czyli-co-wiesz-o-skorze-miesniach-i-kosciach

Ciekawostki o masażu, czyli co wiesz o skórze, mięśniach i kościach?

Jako forma relaksu jest dostępny we wszystkich salonach odnowy biologicznej, jednak to nie jedyna jego forma. Masaż to także skuteczna metoda leczenia zwyrodnień oraz regeneracji mięśni po kontuzjach i urazach. Poznaj ciekawostki o masażu i sprawdź, jak rozległy jest jego wpływ na ciało i umysł.

wszechstronny-trening-inaczej-poznaj-ciekawostki-o-obiektach-sportowych

Wszechstronny trening inaczej: poznaj ciekawostki o obiektach sportowych

Stadiony, boiska, kluby fitness, pływalnie i zielone siłownie. Sporo tego w dużych miastach i jeszcze więcej w kraju i na świecie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze miejsca tego typu i na jaki trening wybrać się w konkretne miejsce. Zobacz najlepsze ciekawostki o obiektach sportowych i zaplanuj swoją treningową trasę na urlop!

jak-utrzymac-zycie-w-rownowadze-poznaj-ciekawostki-ze-swiata-jogi

Jak utrzymać życie w równowadze? Poznaj ciekawostki ze świata jogi

Swoją popularnością joga obiegła już cały świat. Z każdym dniem zdobywa kolejnych fascynatów i nie zwalnia tempa nawet na chwilę. Sam trening to jednak nie wszystko - liczy się coś więcej. Poznaj nasze ciekawostki o jodze, najtrudniejsze asany i najprostsze sposoby na lepszy komfort życia.

najlepsze-czeka-pod-powierzchnia-poznaj-ciekawostki-o-nurkowaniu

Najlepsze czeka pod powierzchnią - poznaj ciekawostki o nurkowaniu!

Bogactwo podwodnego świata fauny i flory ciekawi wielu nurków zawodowych i amatorskich na całym świecie. Czym jednak jest nurkowanie i jak się przygotować do zejścia pod powierzchnię? Zobacz ciekawostki dot. nurkowania i poznaj ten sport zza kulis.

co-wiesz-na-temat-redukcji-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-odchudzaniu

Co wiesz na temat redukcji? Poznaj najlepsze ciekawostki o odchudzaniu!

Wysoka intensywność treningu, zbilansowana dieta i garść suplementów na co dzień. To jednak nie wszystko! Odchudzanie to bardziej złożony proces i wymaga sporo poświęceń. Sprawdź nasze ciekawostki o odchudzaniu i dowiedz się, jak zdrowo podejść do redukcji.

najlepsze-ciekawostki-o-sporcie-zobacz-co-wiesz-a-czego-jeszcze-nie

Najlepsze ciekawostki o sporcie - zobacz, co wiesz, a czego jeszcze nie?

Jak świat długi i szeroki, wydarzenia sportowe wywołują prawdziwe emocje i poruszają serca miliardów ludzi. Niezależnie od tego, czy dana dyscyplina stanowi sport narodowy, kibicujemy wielu drużynom i zawodnikom indywidualnym. Poznaj ciekawostki ze świata sportu i zobacz, jak wiele niesłychanych rzeczy dzieje się w tym sektorze kultury.

ciekawostki-o-jezdzie-konnej-zobacz-czy-wiesz-wszystko-o-koniach-i-jezdziectwie

Ciekawostki o jeździe konnej: zobacz, czy wiesz wszystko o koniach i jeździectwie!

Konie to wyjątkowo mądre stworzenia, a w sporcie pełnią przede wszystkim rolę wiernego partnera. Czy wiesz wszystko o wierzchowcach i jeździe konnej? Poznaj najlepsze ciekawostki na temat koni i dyscypliny sportu tak bardzo popularnej na Zachodzie. W naszym środowisku zaczyna odgrywać coraz większą rolę.

ciekawostki-o-sztukach-walki-poznaj-fakty-ktore-poloza-cie-na-lopatki

Ciekawostki o sztukach walki: poznaj fakty, które położą cię na łopatki!

Wydawać by się mogło, że o sztukach walki wiemy wszystko i dlatego skupiamy się na krwawych sportach walki. Okazuje się, że ciekawostki o sztukach walki są cały czas nie do końca odkryte. Chcesz poznać te najlepsze? Sprawdź, co wiesz na temat karate i aikido oraz ich udziale w olimpiadzie.

ciekawostki-o-sportach-zimowych-sprawdz-co-wiesz-o-aktywnosci-na-czas-ferii

Ciekawostki o sportach zimowych - sprawdź, co wiesz o aktywności na czas ferii!

Każdego roku w sezonie zimowym wiele osób kieruje swoje myśli w stronę górskich stoków. Część decyduje się na urlop w polskich górach, inni z kolei spędzają ten czas w Alpach. Zobacz, jakie sporty zimowe cieszą się największą popularnością i poznaj najlepsze ciekawostki na temat każdego z nich!

sporty-walki-za-kulisami-poznaj-najlepsze-ciekawostki

Sporty walki za kulisami - poznaj najlepsze ciekawostki

Można by twierdzić, że skoro sporty walki wyłoniły się ze sztuk walki, trudno doszukiwać się ciekawych faktów również tutaj. Prawda jest jednak inna - im więcej odmian, tym więcej ciekawostek. Poznaj te najlepsze ze świata sportów walki i dowiedz się, o co tyle rozlewu krwi.