Wpływ używek i narkotyków na trening

Osoby dbające o swoje zdrowie i trenujące fizycznie powinny stronić od używek i zażywania narkotyków. Ich działanie mimo chwilowego "kopa" jest w dłuższej perspektywie niekorzystne dla organizmu. W tym artykule opiszę w jaki sposób poszczególne narkotyki pogarszają efekty ćwiczeń fizycznych.
Narkotyki a trening
Narkotyki mają negatywny wpływ na wydolność orgaznizmu podczas wysiłku. Dodatkowo utrudniają regenerację i zdolność do budowana masy mięśniowej.
Zestawienie szkodliwości narkotyków
Alkohol znajduje się podium pod względem ogólnej szkodliwości. Skutkuje to występowaniem negatywnych efektów działających na otoczenie i zdrowie użytkownika.
Pod względem szkodliwości dla zdrowia pierwsze miejsce zajmuje metaamfetamina. Na drugim miejscu najwięcej szkód w organiźmie robi heroina, później alkohol, kokaina i amfetamina.
Alkohol a aktywność fizyczna
Alkohol jest najpopularniejszym legalnym narkotykiem. W skali szkodliwości opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii z 2016 roku (powyżej) alkohol zajmuje pierwsze miejsce pod względem ogólnej szkodliwości¹ Raport uwzględnia jednak dwa czynniki: szkodliwość dla użytkownika i szkodliwość dla otoczenia. Z raportu wynika, że alkohol jest bardziej szkodliwy dla otoczenia niż użytkownika. Jednak jego toksyczność i szkodliwość dla organizmu nadal jest bardzo wysoka i plasuje go w grupie "twardych narkotyków".
Wpływ alkoholu na trening
Wiele badań potwierdziło tezę, że alkohol odwadnia organizm. Odwodnienie sprawia, że mięśnie się kurczą i są słabsze. Wnioski nasuwają się same.Dodatkowo, alkohol jest kaloryczny z powodu dużej zawartości węglowodanów. Osoby regularnie spożywające alkohol mogą więc mieć problem z nadmierną tkanką tłuszczową.
Jedno piwo 4,5% (500 ml) to ok 18 gram czystego alkoholu
Zobacz też: Piwo po treningu - wskazane czy nie?
Inne negatywne efekty spożywania alkoholu istotne dla osób trenujących fizycznie to:
- gorsza synteza białek - Skuteczność treningowa spada nawet do 20 %. Stan utrzymuje się do 24 godzin po spożyciu alkoholu (czyli jeżeli wczoraj balowałeś trening następnego dnia będzie dużo mniej skuteczny)
- redukcja poziomu insulinopodobnego - czynnika wzrostu
- obniżenie poziomu testosteronu w przypadku spożycia większej dawki niż 1,5g czystego alkoholu / kg masy ciała (czyli dla osoby o wadze 70 kg będzie to odpowiednik 5 i pół butelek piwa lub 330 ml wódki)
- zwiększenie łaknienia wywołanego skokiem poziomu insuliny
- piwo nie zawiera białka – podstawowego budulca mięśni
Metaamfetamina a trening
Silnie uzależniająca psychicznie substancja. Podnosi zdolność czuwania, pobudza aktywność fizyczną, zmniejsza apetyt.
Wpływ metaamfetaminy na trening
Negatywne skutki zażywania metaamfetaminy są głównie psychiczne (niepokój, dezorientacja, halucynacje, paranoja) – dlatego osoby uzależnione od tego środka będą mieć trudności z podjęciem zdrowej aktywności fizycznej i dbaniem o dietę.
Metaamfetamina jest wysoce toksyczna – powoduje skrócenie drzewa neuronowego w układzie nerwowym. Czyli najprościej mówiąc ,doprowadza do degeneracji mózgu. Jej przyjmowanie zwiększa również ryzyko infekcji, szczególnie w przypadku przyjmowania domięśniowego lub dożylnego. Dodatkowo "meta" może powodować wypadanie zębów (tak, będziesz szczerbaty od metaamfetaminy) i duże problemy z układem trawiennym.
Metaamfetamina może też powodować bezsenność. Brak snu fatalnie wpływa na zdolność regeneracji organizmu po wysiłku.
Papierosy a aktywność fizyczna
Dym papierosowy jest źródłem wielu trujących substancji. Obecnie liczba wykrytych szkodliwych substancji wynosi ok 5 tysięcy! Dodatkowo palenie papierosów pogarsza cechy motoryczne palacza. Zmniejsza się siła, wytrzymałość, zwinność oraz równowaga osoby palącej. To sprawia, że osoba uzależniona od nikotyny nigdy nie będzie wykorzystywać w 100% swojego potencjału genetycznego do ćwiczeń.
Wpływ palenia papierosów na trening
Dodatkowo palenie papierosów zmniejsza pojemność płuc. Skutkuje to obniżeniem progu tlenowego i słabszą wytrzymałością. To utrudnia zrobienie optymalnego treningu.
Inne negatywne efekty wdychania dymu papierosowego istotne dla osób trenujących fizycznie:
- zwiększona produkcja Miostyny – substancji hamującej przyrosty mięśniowe. Maleje tempo budowania siły i masy mięśniowej
- negatywna modyfikacja hemoglobiny we krwi – Hemoglobina jest związkiem odpowiedzialnym za transport tlenu w organizmie. W efekcie spada wytrzymałość organizmu.
- zwiększa ryzyko nowotworów
Marihuana a trening
Marihuana jest popularnym „miękkim narkotykiem”. Często można spotkać się z opinią, że palenie marihuany nie przeszkadza w treningach, budowaniu masy mięśniowej, czy nie wpływa negatywnie na kondycję (wytrzymałość). Jest to całkowita nieprawda.
THC zawarta w marihuanie może wpływać na zahamowanie procesów komórkowych w jądrach. Skutkuje to obniżeniem produkcji testosteronu – najważniejszego hormonu odpowiedzialnego za budowanie masy mięśniowej.
Zobacz też: Naturalne sposoby na zwiększenie produkcji testosteronu
Inne negatywne efekty palenia marihuany istotne dla osób trenujących fizycznie:
- zwiększenie produkcji estrogenu – wzrost tkanki tłuszczowej
- zwiększenie łaknienia
- negatywny wpływ na układ krążenia. Zażywanie marihuany może doprowadzić do tachykardii, czyli przyśpieszenia akcji serca. Powoduje to skoki ciśnienia, zawroty głowy, omdlenia, uczucie słabości, mrowienie w kończynach.
- zmniejszenie pojemności płuc – podobnie jak palenie papierosów, marihuana osadza się w postaci substancji smolistych w płucach zanieczyszczając je i utrudniając wchłanianie tlenu z powietrza.
Kokaina a trening
Kokaina jest silnie pobudzającym i mocno uzależniającym narkotykiem. Jej zażywanie przynosi krótkotrwale efekty. Zażywanie tej substancji może prowadzić do depresji. W takcie, której raczej ostatnią rzeczą, o której się myśli jest trening na siłowni. Dodatkowo wciąganie kokainy uszkadza błonę śluzową nosa. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do przedziurawienia przegrody nosowej i deformacji jamy nosowej. Kokaina wyczerpuje zasoby energetyczne organizmu. Konsekwencją tego jest, wydłużony czas regeneracji organizmu. W dłuższej perspektywie maleje efektywność ćwiczeń.
Inne negatywne efekty zażywania kokainy istotne dla osób trenujących fizycznie:
- spowolnienie metabolizmu (glikogenu) w mięśniach
- zwiększenie syntezowania mleczanów – substancji hamujących rozwój masy mięśniowej
- szybsze zmęczenie treningiem
- negatywny wpływ na układ krążenia i serce – zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego
- wysokie ryzyko uzależnienia psychicznego
Tabletki ekstazy (MDMA)
Bardzo popularny narkotyk, szczególnie w okresie letnich imprez. Zwiększa empatię osoby zażywającej. Powoduje euforię i pobudza organizm. Dokładne działanie tabletek ekstazy jest przedmiotem badań. Dotychczas ustalono że ekstazy ma potencjalnie szkodliwe działanie na układ nerwowy. Jednak spożywanie MDMA nie powinno znacząco wpływać na syntezę białek oraz inne procesy regeneracyjne organizmu.
Do szkodliwych skutków zażywania MDMA należy zaliczyć:
- ryzyko odwodnienia – w wyniku pobudzenia i wysokiej temperatury znacząco zwiększa się temperatura ciała i potliwość
źródła:
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!