Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie, po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu? Zobacz rodzaje opadów śniegu w narciarstwie!

Rodzaje opadów śniegu: Świeży puch

Ten rodzaj śniegu spotyka si zwykle chwilę po opadzie śniegu (temperatura – poniżej 0 stopni Celsjusza, bezwietrznie). Puch oznacza lekki puszysty śnieg, który przy temperaturze około -8 stopni Celsjusza łamie się pod naciskiem powodując skrzypienie. Tę formę pokrycia stoku upodobali sobie szczególnie doświadczeni narciarze. Zjazdy na nartach po takim śniegu powodują zasypywanie się śladów nart. Utrudnione jest również podchodzenie. Ubity puch jest dobrym materiałem do jazdy na nartach. Jazda na nartach po świeżym puchu nie wymaga dużych umiejętności technicznych. Dodatkową zaletą śniegu typu świeży puch jest to, że łagodzi upadki.

Zsiadły puch - narciarstwo rodzaje śniegu

Wytwarza się podczas zapadania się świeżego puchu pod własnym naciskiem. Warunkami do tworzenia się tej warstwy jest bezwietrzna i mroźna pogoda. Wystarczy kilkadziesiąt godzin, by wykształcił się ten rodzaj pokrywy śnieżnej. Ten rodzaj śniegu jest cięższy od świeżego puchu, jednak stwarza komfortowe warunki do jazdy. Ślady nart są dużo wyraźniejsze niż na świeżym puchu.

Jakie są rodzaje śniegu: Gips przewiany

Powstaje w wyniku zbicia się śniegu pod wpływem wiatru. Powstają w ten sposób twarde płaty, śnieżno-lodowe formy lub zaspy śnieżne. Zazwyczaj powstają na terenach odsłoniętych oraz na graniach. Jazda po takiej pokrywie śnieżnej jest szybsza, a narty nie zapadają się.

Śnieg: Gips zbity

Tym mianem określa się większe przestrzenie twardego, ciężkiego, suchego i mocno ubitego śniegu. Podczas ewolucji narciarskich na takiej pokrywie może pojawić się opór. Zwiększa się ryzyko zapadania się nart – tworzą się ostre ślady o wyraźnych krawędziach.

Zmrożony śnieg płatkowy dla narciarzy

Tejn rodzaj opadów śniegu wytwarza się w wyniku krystalizacji mgły, najczęściej w okolicach szczytów na podłożu ze zsiadłego puchu. Narciarze mogą łatwo się poruszać po takim śniegu, o ile jest utwardzony.

Szreń in. szreń łamliwa

Oznacza cienką lodową powłokę wytworzoną na zsiadłym puchu. Wytwarza się pod wpływem wzrostu temperatury otoczenia, a następnie jej spadku (rozmarzanie, topnienie śniegu i jego ponowne zamrożenie). Możliwa również w wyniku zamarzania deszczu. Łamanie się tej pokrywy może utrudniać wykonywanie manewrów narciarskich. Wykonywanie skrętów jest możliwe w wyskoku lub poprzez tzw. przestępowanie. Tego typu nawierchnia utrudnia jazdę na nartach i jest dużym utrudnieniem dla snowboardzistów. 

Lodoszreń na narty?

Wytwarza się w wyniku odwilży – z roztopionego śniegu. Wymagana jest temperatura poniżej zera, by wytworzyć silniej zlodowaciałą szreń. Mimo, że nie jest łamliwa, podnosi ryzyko przewrócenia się w trakcie zjazdów czy trawersów. Możliwa jest również utrata kontroli podczas jazdy (szybkie zsuwanie się ze stoku). Wyjątkowo niebezpieczna dla snowboardzistów

Narciarstwo rodzaje śniegu: Lód 

Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne podłoże do jazdy na nartach i snowboardzie. 

Powstaje w wyniku zamarzania wód lub pozostałości po roztopionym śniegu. Narciarze poruszający się po lodzi powinni zaopatrzyć się w raki i czekany. Najlepiej jak najmniej przebywać na takiej pokrywie. Upadki mogą być wyjątkowo bolesne.

Mokry śnieg

Powstaje w wyniku topnienia kryształków śniegu – wszystkie zlepiają się ze sobą. Występuje podczas temperatur sięgających 0 stopni Celsjusza lub wyższych. Niezbyt korzystny dla narciarzy ze względu na to, że lepi się do sprzętu. W ten sposób utrudnione są ewolucje, a skręty wymagają podskoku lub przestępowania.

Ziarnisty śnieg na narty

Pokrywa śnieżna w tym przypadku jest złożona z wyraźnych ziarenek. Ten typ śniegu nadaje się szczególnie do zabaw np. lepienia bałwana. Tworzy się w wyniku odwilży (podczas ponownego spadku temperatury) lub po deszczu. Ziarnisty śnieg stwarza idealne warunki do jazdy na nartach.

Zamarznięty ziarnisty śnieg

Wytwarza się poprzez zamarzanie śniegu ziarnistego. Na takiej pokrywie można osiągnąć duże prędkości na nartach. Zapewnia również stabilne warunki. Tę formę śniegu można najczęściej spotkać na szlakach wyścigowych.

Rodzaje opadów śniegu: Firn

Składa się ze sporych mokrych ziaren lodu o nieregularnym kształcie. Nie łączą się one ze sobą – pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się powietrze. Mogą sięgać na duże głębokości. Firn jest jedną z lepszych pokryw śnieżnych do uprawiania narciarstwa. Najlepsze warunki uzyskuje się popołudniami – ten rodzaj śniegu jest znacznie bardziej miękki.

Sztuczny śnieg na narty?

sztuczny śnieg na stoku naśnieżanie armatkami

Ta forma pokrycia stoku składa się z granulek, które razem tworzą gęstą pokrywę śnieżną. Może ona wytrzymać nawet pięciokrotnie większy nacisk niż naturalny śnieg. Najbardziej optymalną temperaturą do tworzenia sztucznego śniegu jest około 3 stopni Celsjusza. Jest produkowany dzięki armatkom śnieżnym. Dodatkowo, posiada bardzo dużą wilgotność. Mimo tego, że jest tworzony dla narciarzy i snowboardzistów – w stu procentach nie zastąpi naturalnych opadów śnieżnych.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 10 stycznia 2017  3700

Dodaj komentarz

 • Julian
  16 stycznia 2017
  Sztuczny śnieg nie powinien istnieć. Niby śnieg, ale to nie to samo
 • Alicja56
  13 stycznia 2017
  Na firnie to można poszaleć !
 • Patryk
  13 stycznia 2017
  Każdy narciarz?
 • Iwor
  13 stycznia 2017
  kto by pomyślał, że jest aż tyle rodzajów śniegu :o
 • Sonia
  12 stycznia 2017
  Puch idealny dla początkujących narciarzy. Przynajmniej tyłek od upadków nie boli :)
 • RafałO
  11 stycznia 2017
  Wiadomo, że po lodzie to nie ma sensu jeździć

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.