Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie, po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu? Zobacz rodzaje opadów śniegu w narciarstwie!

Rodzaje opadów śniegu: Świeży puch

Ten rodzaj śniegu spotyka si zwykle chwilę po opadzie śniegu (temperatura – poniżej 0 stopni Celsjusza, bezwietrznie). Puch oznacza lekki puszysty śnieg, który przy temperaturze około -8 stopni Celsjusza łamie się pod naciskiem powodując skrzypienie. Tę formę pokrycia stoku upodobali sobie szczególnie doświadczeni narciarze. Zjazdy na nartach po takim śniegu powodują zasypywanie się śladów nart. Utrudnione jest również podchodzenie. Ubity puch jest dobrym materiałem do jazdy na nartach. Jazda na nartach po świeżym puchu nie wymaga dużych umiejętności technicznych. Dodatkową zaletą śniegu typu świeży puch jest to, że łagodzi upadki.

Zsiadły puch - narciarstwo rodzaje śniegu

Wytwarza się podczas zapadania się świeżego puchu pod własnym naciskiem. Warunkami do tworzenia się tej warstwy jest bezwietrzna i mroźna pogoda. Wystarczy kilkadziesiąt godzin, by wykształcił się ten rodzaj pokrywy śnieżnej. Ten rodzaj śniegu jest cięższy od świeżego puchu, jednak stwarza komfortowe warunki do jazdy. Ślady nart są dużo wyraźniejsze niż na świeżym puchu.

Jakie są rodzaje śniegu: Gips przewiany

Powstaje w wyniku zbicia się śniegu pod wpływem wiatru. Powstają w ten sposób twarde płaty, śnieżno-lodowe formy lub zaspy śnieżne. Zazwyczaj powstają na terenach odsłoniętych oraz na graniach. Jazda po takiej pokrywie śnieżnej jest szybsza, a narty nie zapadają się.

Śnieg: Gips zbity

Tym mianem określa się większe przestrzenie twardego, ciężkiego, suchego i mocno ubitego śniegu. Podczas ewolucji narciarskich na takiej pokrywie może pojawić się opór. Zwiększa się ryzyko zapadania się nart – tworzą się ostre ślady o wyraźnych krawędziach.

Zmrożony śnieg płatkowy dla narciarzy

Tejn rodzaj opadów śniegu wytwarza się w wyniku krystalizacji mgły, najczęściej w okolicach szczytów na podłożu ze zsiadłego puchu. Narciarze mogą łatwo się poruszać po takim śniegu, o ile jest utwardzony.

Szreń in. szreń łamliwa

Oznacza cienką lodową powłokę wytworzoną na zsiadłym puchu. Wytwarza się pod wpływem wzrostu temperatury otoczenia, a następnie jej spadku (rozmarzanie, topnienie śniegu i jego ponowne zamrożenie). Możliwa również w wyniku zamarzania deszczu. Łamanie się tej pokrywy może utrudniać wykonywanie manewrów narciarskich. Wykonywanie skrętów jest możliwe w wyskoku lub poprzez tzw. przestępowanie. Tego typu nawierchnia utrudnia jazdę na nartach i jest dużym utrudnieniem dla snowboardzistów. 

Lodoszreń na narty?

Wytwarza się w wyniku odwilży – z roztopionego śniegu. Wymagana jest temperatura poniżej zera, by wytworzyć silniej zlodowaciałą szreń. Mimo, że nie jest łamliwa, podnosi ryzyko przewrócenia się w trakcie zjazdów czy trawersów. Możliwa jest również utrata kontroli podczas jazdy (szybkie zsuwanie się ze stoku). Wyjątkowo niebezpieczna dla snowboardzistów

Narciarstwo rodzaje śniegu: Lód 

Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne podłoże do jazdy na nartach i snowboardzie. 

Powstaje w wyniku zamarzania wód lub pozostałości po roztopionym śniegu. Narciarze poruszający się po lodzi powinni zaopatrzyć się w raki i czekany. Najlepiej jak najmniej przebywać na takiej pokrywie. Upadki mogą być wyjątkowo bolesne.

Mokry śnieg

Powstaje w wyniku topnienia kryształków śniegu – wszystkie zlepiają się ze sobą. Występuje podczas temperatur sięgających 0 stopni Celsjusza lub wyższych. Niezbyt korzystny dla narciarzy ze względu na to, że lepi się do sprzętu. W ten sposób utrudnione są ewolucje, a skręty wymagają podskoku lub przestępowania.

Ziarnisty śnieg na narty

Pokrywa śnieżna w tym przypadku jest złożona z wyraźnych ziarenek. Ten typ śniegu nadaje się szczególnie do zabaw np. lepienia bałwana. Tworzy się w wyniku odwilży (podczas ponownego spadku temperatury) lub po deszczu. Ziarnisty śnieg stwarza idealne warunki do jazdy na nartach.

Zamarznięty ziarnisty śnieg

Wytwarza się poprzez zamarzanie śniegu ziarnistego. Na takiej pokrywie można osiągnąć duże prędkości na nartach. Zapewnia również stabilne warunki. Tę formę śniegu można najczęściej spotkać na szlakach wyścigowych.

Rodzaje opadów śniegu: Firn

Składa się ze sporych mokrych ziaren lodu o nieregularnym kształcie. Nie łączą się one ze sobą – pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się powietrze. Mogą sięgać na duże głębokości. Firn jest jedną z lepszych pokryw śnieżnych do uprawiania narciarstwa. Najlepsze warunki uzyskuje się popołudniami – ten rodzaj śniegu jest znacznie bardziej miękki.

Sztuczny śnieg na narty?

sztuczny śnieg na stoku naśnieżanie armatkami

Ta forma pokrycia stoku składa się z granulek, które razem tworzą gęstą pokrywę śnieżną. Może ona wytrzymać nawet pięciokrotnie większy nacisk niż naturalny śnieg. Najbardziej optymalną temperaturą do tworzenia sztucznego śniegu jest około 3 stopni Celsjusza. Jest produkowany dzięki armatkom śnieżnym. Dodatkowo, posiada bardzo dużą wilgotność. Mimo tego, że jest tworzony dla narciarzy i snowboardzistów – w stu procentach nie zastąpi naturalnych opadów śnieżnych.

Dominika Górska 6 10 stycznia 2017  2197

Dodaj komentarz

 • Julian
  16 stycznia 2017
  Sztuczny śnieg nie powinien istnieć. Niby śnieg, ale to nie to samo
 • Alicja56
  13 stycznia 2017
  Na firnie to można poszaleć !
 • Patryk
  13 stycznia 2017
  Każdy narciarz?
 • Iwor
  13 stycznia 2017
  kto by pomyślał, że jest aż tyle rodzajów śniegu :o
 • Sonia
  12 stycznia 2017
  Puch idealny dla początkujących narciarzy. Przynajmniej tyłek od upadków nie boli :)
 • RafałO
  11 stycznia 2017
  Wiadomo, że po lodzie to nie ma sensu jeździć

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.