Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie, po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu? Zobacz rodzaje opadów śniegu w narciarstwie!

Rodzaje opadów śniegu: Świeży puch

Ten rodzaj śniegu spotyka si zwykle chwilę po opadzie śniegu (temperatura – poniżej 0 stopni Celsjusza, bezwietrznie). Puch oznacza lekki puszysty śnieg, który przy temperaturze około -8 stopni Celsjusza łamie się pod naciskiem powodując skrzypienie. Tę formę pokrycia stoku upodobali sobie szczególnie doświadczeni narciarze. Zjazdy na nartach po takim śniegu powodują zasypywanie się śladów nart. Utrudnione jest również podchodzenie. Ubity puch jest dobrym materiałem do jazdy na nartach. Jazda na nartach po świeżym puchu nie wymaga dużych umiejętności technicznych. Dodatkową zaletą śniegu typu świeży puch jest to, że łagodzi upadki.

Zsiadły puch - narciarstwo rodzaje śniegu

Wytwarza się podczas zapadania się świeżego puchu pod własnym naciskiem. Warunkami do tworzenia się tej warstwy jest bezwietrzna i mroźna pogoda. Wystarczy kilkadziesiąt godzin, by wykształcił się ten rodzaj pokrywy śnieżnej. Ten rodzaj śniegu jest cięższy od świeżego puchu, jednak stwarza komfortowe warunki do jazdy. Ślady nart są dużo wyraźniejsze niż na świeżym puchu.

Jakie są rodzaje śniegu: Gips przewiany

Powstaje w wyniku zbicia się śniegu pod wpływem wiatru. Powstają w ten sposób twarde płaty, śnieżno-lodowe formy lub zaspy śnieżne. Zazwyczaj powstają na terenach odsłoniętych oraz na graniach. Jazda po takiej pokrywie śnieżnej jest szybsza, a narty nie zapadają się.

Śnieg: Gips zbity

Tym mianem określa się większe przestrzenie twardego, ciężkiego, suchego i mocno ubitego śniegu. Podczas ewolucji narciarskich na takiej pokrywie może pojawić się opór. Zwiększa się ryzyko zapadania się nart – tworzą się ostre ślady o wyraźnych krawędziach.

Zmrożony śnieg płatkowy dla narciarzy

Tejn rodzaj opadów śniegu wytwarza się w wyniku krystalizacji mgły, najczęściej w okolicach szczytów na podłożu ze zsiadłego puchu. Narciarze mogą łatwo się poruszać po takim śniegu, o ile jest utwardzony.

Szreń in. szreń łamliwa

Oznacza cienką lodową powłokę wytworzoną na zsiadłym puchu. Wytwarza się pod wpływem wzrostu temperatury otoczenia, a następnie jej spadku (rozmarzanie, topnienie śniegu i jego ponowne zamrożenie). Możliwa również w wyniku zamarzania deszczu. Łamanie się tej pokrywy może utrudniać wykonywanie manewrów narciarskich. Wykonywanie skrętów jest możliwe w wyskoku lub poprzez tzw. przestępowanie. Tego typu nawierchnia utrudnia jazdę na nartach i jest dużym utrudnieniem dla snowboardzistów. 

Lodoszreń na narty?

Wytwarza się w wyniku odwilży – z roztopionego śniegu. Wymagana jest temperatura poniżej zera, by wytworzyć silniej zlodowaciałą szreń. Mimo, że nie jest łamliwa, podnosi ryzyko przewrócenia się w trakcie zjazdów czy trawersów. Możliwa jest również utrata kontroli podczas jazdy (szybkie zsuwanie się ze stoku). Wyjątkowo niebezpieczna dla snowboardzistów

Narciarstwo rodzaje śniegu: Lód 

Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne podłoże do jazdy na nartach i snowboardzie. 

Powstaje w wyniku zamarzania wód lub pozostałości po roztopionym śniegu. Narciarze poruszający się po lodzi powinni zaopatrzyć się w raki i czekany. Najlepiej jak najmniej przebywać na takiej pokrywie. Upadki mogą być wyjątkowo bolesne.

Mokry śnieg

Powstaje w wyniku topnienia kryształków śniegu – wszystkie zlepiają się ze sobą. Występuje podczas temperatur sięgających 0 stopni Celsjusza lub wyższych. Niezbyt korzystny dla narciarzy ze względu na to, że lepi się do sprzętu. W ten sposób utrudnione są ewolucje, a skręty wymagają podskoku lub przestępowania.

Ziarnisty śnieg na narty

Pokrywa śnieżna w tym przypadku jest złożona z wyraźnych ziarenek. Ten typ śniegu nadaje się szczególnie do zabaw np. lepienia bałwana. Tworzy się w wyniku odwilży (podczas ponownego spadku temperatury) lub po deszczu. Ziarnisty śnieg stwarza idealne warunki do jazdy na nartach.

Zamarznięty ziarnisty śnieg

Wytwarza się poprzez zamarzanie śniegu ziarnistego. Na takiej pokrywie można osiągnąć duże prędkości na nartach. Zapewnia również stabilne warunki. Tę formę śniegu można najczęściej spotkać na szlakach wyścigowych.

Rodzaje opadów śniegu: Firn

Składa się ze sporych mokrych ziaren lodu o nieregularnym kształcie. Nie łączą się one ze sobą – pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się powietrze. Mogą sięgać na duże głębokości. Firn jest jedną z lepszych pokryw śnieżnych do uprawiania narciarstwa. Najlepsze warunki uzyskuje się popołudniami – ten rodzaj śniegu jest znacznie bardziej miękki.

Sztuczny śnieg na narty?

sztuczny śnieg na stoku naśnieżanie armatkami

Ta forma pokrycia stoku składa się z granulek, które razem tworzą gęstą pokrywę śnieżną. Może ona wytrzymać nawet pięciokrotnie większy nacisk niż naturalny śnieg. Najbardziej optymalną temperaturą do tworzenia sztucznego śniegu jest około 3 stopni Celsjusza. Jest produkowany dzięki armatkom śnieżnym. Dodatkowo, posiada bardzo dużą wilgotność. Mimo tego, że jest tworzony dla narciarzy i snowboardzistów – w stu procentach nie zastąpi naturalnych opadów śnieżnych.

Dominika Górska 6 10 stycznia 2017  2806

Dodaj komentarz

 • Julian
  16 stycznia 2017
  Sztuczny śnieg nie powinien istnieć. Niby śnieg, ale to nie to samo
 • Alicja56
  13 stycznia 2017
  Na firnie to można poszaleć !
 • Patryk
  13 stycznia 2017
  Każdy narciarz?
 • Iwor
  13 stycznia 2017
  kto by pomyślał, że jest aż tyle rodzajów śniegu :o
 • Sonia
  12 stycznia 2017
  Puch idealny dla początkujących narciarzy. Przynajmniej tyłek od upadków nie boli :)
 • RafałO
  11 stycznia 2017
  Wiadomo, że po lodzie to nie ma sensu jeździć

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?