Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie, po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu? Zobacz rodzaje opadów śniegu w narciarstwie!
Rodzaje opadów śniegu: Świeży puch
Ten rodzaj śniegu spotyka si zwykle chwilę po opadzie śniegu (temperatura – poniżej 0 stopni Celsjusza, bezwietrznie). Puch oznacza lekki puszysty śnieg, który przy temperaturze około -8 stopni Celsjusza łamie się pod naciskiem powodując skrzypienie. Tę formę pokrycia stoku upodobali sobie szczególnie doświadczeni narciarze. Zjazdy na nartach po takim śniegu powodują zasypywanie się śladów nart. Utrudnione jest również podchodzenie. Ubity puch jest dobrym materiałem do jazdy na nartach. Jazda na nartach po świeżym puchu nie wymaga dużych umiejętności technicznych. Dodatkową zaletą śniegu typu świeży puch jest to, że łagodzi upadki.
Zsiadły puch - narciarstwo rodzaje śniegu
Wytwarza się podczas zapadania się świeżego puchu pod własnym naciskiem. Warunkami do tworzenia się tej warstwy jest bezwietrzna i mroźna pogoda. Wystarczy kilkadziesiąt godzin, by wykształcił się ten rodzaj pokrywy śnieżnej. Ten rodzaj śniegu jest cięższy od świeżego puchu, jednak stwarza komfortowe warunki do jazdy. Ślady nart są dużo wyraźniejsze niż na świeżym puchu.
Jakie są rodzaje śniegu: Gips przewiany
Powstaje w wyniku zbicia się śniegu pod wpływem wiatru. Powstają w ten sposób twarde płaty, śnieżno-lodowe formy lub zaspy śnieżne. Zazwyczaj powstają na terenach odsłoniętych oraz na graniach. Jazda po takiej pokrywie śnieżnej jest szybsza, a narty nie zapadają się.
Śnieg: Gips zbity
Tym mianem określa się większe przestrzenie twardego, ciężkiego, suchego i mocno ubitego śniegu. Podczas ewolucji narciarskich na takiej pokrywie może pojawić się opór. Zwiększa się ryzyko zapadania się nart – tworzą się ostre ślady o wyraźnych krawędziach.
Zmrożony śnieg płatkowy dla narciarzy
Tejn rodzaj opadów śniegu wytwarza się w wyniku krystalizacji mgły, najczęściej w okolicach szczytów na podłożu ze zsiadłego puchu. Narciarze mogą łatwo się poruszać po takim śniegu, o ile jest utwardzony.
Szreń in. szreń łamliwa
Oznacza cienką lodową powłokę wytworzoną na zsiadłym puchu. Wytwarza się pod wpływem wzrostu temperatury otoczenia, a następnie jej spadku (rozmarzanie, topnienie śniegu i jego ponowne zamrożenie). Możliwa również w wyniku zamarzania deszczu. Łamanie się tej pokrywy może utrudniać wykonywanie manewrów narciarskich. Wykonywanie skrętów jest możliwe w wyskoku lub poprzez tzw. przestępowanie. Tego typu nawierchnia utrudnia jazdę na nartach i jest dużym utrudnieniem dla snowboardzistów.
Lodoszreń na narty?
Wytwarza się w wyniku odwilży – z roztopionego śniegu. Wymagana jest temperatura poniżej zera, by wytworzyć silniej zlodowaciałą szreń. Mimo, że nie jest łamliwa, podnosi ryzyko przewrócenia się w trakcie zjazdów czy trawersów. Możliwa jest również utrata kontroli podczas jazdy (szybkie zsuwanie się ze stoku). Wyjątkowo niebezpieczna dla snowboardzistów.
Narciarstwo rodzaje śniegu: Lód
Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne podłoże do jazdy na nartach i snowboardzie.
Powstaje w wyniku zamarzania wód lub pozostałości po roztopionym śniegu. Narciarze poruszający się po lodzi powinni zaopatrzyć się w raki i czekany. Najlepiej jak najmniej przebywać na takiej pokrywie. Upadki mogą być wyjątkowo bolesne.
Mokry śnieg
Powstaje w wyniku topnienia kryształków śniegu – wszystkie zlepiają się ze sobą. Występuje podczas temperatur sięgających 0 stopni Celsjusza lub wyższych. Niezbyt korzystny dla narciarzy ze względu na to, że lepi się do sprzętu. W ten sposób utrudnione są ewolucje, a skręty wymagają podskoku lub przestępowania.
Ziarnisty śnieg na narty
Pokrywa śnieżna w tym przypadku jest złożona z wyraźnych ziarenek. Ten typ śniegu nadaje się szczególnie do zabaw np. lepienia bałwana. Tworzy się w wyniku odwilży (podczas ponownego spadku temperatury) lub po deszczu. Ziarnisty śnieg stwarza idealne warunki do jazdy na nartach.
Zamarznięty ziarnisty śnieg
Wytwarza się poprzez zamarzanie śniegu ziarnistego. Na takiej pokrywie można osiągnąć duże prędkości na nartach. Zapewnia również stabilne warunki. Tę formę śniegu można najczęściej spotkać na szlakach wyścigowych.
Rodzaje opadów śniegu: Firn
Składa się ze sporych mokrych ziaren lodu o nieregularnym kształcie. Nie łączą się one ze sobą – pomiędzy poszczególnymi elementami znajduje się powietrze. Mogą sięgać na duże głębokości. Firn jest jedną z lepszych pokryw śnieżnych do uprawiania narciarstwa. Najlepsze warunki uzyskuje się popołudniami – ten rodzaj śniegu jest znacznie bardziej miękki.
Sztuczny śnieg na narty?
Ta forma pokrycia stoku składa się z granulek, które razem tworzą gęstą pokrywę śnieżną. Może ona wytrzymać nawet pięciokrotnie większy nacisk niż naturalny śnieg. Najbardziej optymalną temperaturą do tworzenia sztucznego śniegu jest około 3 stopni Celsjusza. Jest produkowany dzięki armatkom śnieżnym. Dodatkowo, posiada bardzo dużą wilgotność. Mimo tego, że jest tworzony dla narciarzy i snowboardzistów – w stu procentach nie zastąpi naturalnych opadów śnieżnych.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!