Wiosna, czyli sezon na siłownie plenerowe został otwarty!

Z roku na rok w każdym mieście przybywa siłowni plenerowych. Miłośnicy aktywności fizycznej bardzo chętnie korzystają z maszyn na świeżym powietrzu. Jak ćwiczyć na siłowniach plenerowych, by uzyskać jak najlepsze efekty?
Siłownia plenerowa efekty, które możemy zyskać
Każdy trening na świeżym powietrzu to pomysł na poprawę wydolności i ogólnego samopoczucia. Dzięki ćwiczeniom na siłowni plenerowej możemy przyjemniej spędzić treningowy czas niż na dusznej siłowni. W plenerze łatwiej nam o motywację – w domu łatwo o wymówkę od ćwiczeń. Jednocześnie, sam trening na siłowni plenerowej zapewnia nam codzienną dawkę witaminy D. Tego natomiast nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie podczas ćwiczeń w pomieszczeniach. Wszystkie maszyny w siłowniach plenerowych są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jeśli więc chcemy poćwiczyć tylko rekreacyjnie i nie chcemy wydawać pieniędzy na karnet – śmiało wybierzmy się na siłownię plenerową. Z tego powodu ćwiczenia w plenerze chętnie wybierają osoby starsze. Co więcej, każde urządzenie jest opisane instrukcją obsługi. Dzięki temu ćwiczenia nie są trudne i może wykonać je każda osoba.
Czytaj też: Aktywny urlop pomysły
Siłownia plenerowa efekty, które możemy wyćwiczyć
Jak każdy trening, ćwiczenia na siłowni plenerowej mogą przynieść nam niezliczone korzyści. Taki trening ma charakter ogólnorozwojowy, co oznacza, że śmiało możemy wykształcić ogólną sprawność organizmu. Ćwiczenia na siłowni plenerowej zapewnią nam więc silniejsze i bardziej wytrzymałe mięśnie czy też zniwelują bóle nóg albo pleców. Regularne chodzenie na siłownię plenerową może dać w efekcie lepszą kondycję czy wygląd sylwetki. Oczywiście, za pomocą planu treningowego możemy ćwiczyć partie mięśniowe w izolacji, jednak dużo częściej wybieranym sposobem są treningi ogólnorozwojowe. Treningi na siłowni plenerowej to również dobry sposób na poprawę odporności organizmu oraz wydajniejsze niż na siłowni dotlenienie mięśni.
Siłownia plenerowa jak ćwiczyć na poszczególnych maszynach?

- Stepper. Treningi lekkie dla stawów. Podczas ćwiczenia do pracy zaangażowane są mięśnie nóg. Na tej maszynie można poprawić wydolność.
- Wioślarz. Ćwiczenia na poprawę siły i wytrzymałości mięśni pleców, ramion i nóg.
- Twister. Do pracy zaangażowane są mięśnie pleców i brzucha. Jednocześnie mamy szansę na polepszenie zmysłu koordynacji.
- Wyciąg górny. Doskonała maszyna do treningu górnych partii (ramiona, plecy).
- Orbitrek. Pracują mięśnie nóg i bioder, ale także barki i ramiona.
- Instalacje kalisteniczne, czyli do treningu z masą własnego ciała. Zaliczymy do nich wszelkiego rodzaju drążki, uchwyty, drabinki… Te maszyny wymagają jednak nieco cięższej pracy.
Czytaj: Zestawy treningu crossfit w parku
A czy siłownia plenerowa ma jakieś wady?
Jeśli trenujemy rekreacyjnie ta wada nas oczywiście nie dotyczy, jednak na siłowni plenerowej nie ma możliwości dostosowania obciążenia. Osoby mające już doświadczenie w treningach mogą więc nie zauważyć postępów ze względu na zbyt niski poziom ćwiczeń. W takim przypadku zostają drążki, które wymagają większej siły i wytrzymałości mięśni i mogą nieźle zmęczyć. Z oczywistych względów, na siłownię plenerową nie można chodzić zawsze wtedy, gdy się chce. Minusem treningów na świeżym powietrzu jest zła pogoda. Często mamy także do czynienia ze zniszczeniami maszyn na siłowniach plenerowych. Część osób nie szanuje wspólnego dobra i nie wszystkie maszyny mogą nadawać się do użytku. Raz na jakiś czas warto jednak wybrać się na siłownię plenerową – chociażby traktując ją jako alternatywę dla klasycznych treningów na siłowni.
Czytaj też: Alergia a trening na dworze
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!