>

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

Wioślarstwo w Polsce nie jest specjalnie popularne, mimo że nasi rodacy zdobyli tu wiele medali igrzysk olimpijskich, w tym 4 złote (2 X dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, czwórka podwójna mężczyzn i ostatnio w Rio dwójka podwójna kobiet).

Jako, że przez 7 lat trenowałem wioślarstwo (na początku tylko na ergometrze wioślarskim, a potem także na wodzie) postaram się Wam przybliżyć o co chodzi w tym sporcie.

Wiosłowanie - rodzaj wysiłku

W wioślarstwie kluczowa jest wytrzymałość siłowa. Ruch składa się tutaj z tak zwanych przeciągnięć, które wykonuje się cyklicznie. Potrzebna jest zarówno moc, tak by każde przeciągnięcie było dynamiczne jak i wytrzymałość by wykonywać powtarzalne ruchy kilkaset razy podczas zawodów i tysiące razy podczas treningów. Oczywiście by była moc musi być też siła. Takie wymaganie z jednej strony czynią z wioślarzy bardzo wszechstronnych sportowców, ale z drugiej trudno mieć którąś z cech motorycznych na bardzo wysokim poziomie, ponieważ zaburzają się one nawzajem.

Zawody odbywają się zazwyczaj na dystansie 2 kilometrów, a trwają na ergometrze wioślarskim od 6 do 8 minut, a na wodzie, zależ

nie od rodzaju osady i warunków atmosferycznych, od 5 do 9 minut. W takim czasie główne źródła energetyczne pochodzą z glikolizy beztlenowej i tlenowej.

Technika wiosłowania

Wiele osób myśli, że w wioślarstwie pracują głównie ręce. Co ciekawe sam tak myślałem, zanim na studiach trafiłem do sekcji ergometru wioślarskiego. Prawda jest mniej więcej taka, że podczas wkiosłowania 60 % wysiłku wykonują nogi, 30 % plecy, a reszta tylko około 10 %.

Sam ruch jest bardzo podobny do martwego ciągu. To trochę tak jakby wykonywać to ćwiczenie z małym obciążeniem, dynamicznie i z bardzo dużą ilością powtórzeń. Pierwszą fazę (przeciągnięcia) należy zrobić jak najbardziej dynamicznie. W drugiej fazie (powrotu) ,inaczej niż w treningu siłowym, powinniśmy się rozluźnić. Podobnie w obu rodzajach treningu faza negatywna powinna być wykonywana wolniej niż pozytywna.

W wioślarstwie fazę przeciągnięcia zaczynamy odpychając się mocno nogami, następnie odchylamy plecy i ściągamy ręce. W drodze powrotnej najpierw prostujemy ręce, potem pochylamy plecy i na koniec wracamy nogami. Całość powtarzamy wielokrotnie.

Na ergometrze wioślarskim dosyć łatwo nauczyć się podstaw technicznych. Na łódce niestety jest dużo ciężej. Sam tego doświadczyłem. Trzeba tutaj poradzić sobie z prowadzeniem wioseł i utrzymaniem równowagi. Dodatkowo potrzebne jest dobre czucie wody.

Trening wioślarski

W wioślarstwie trzeba wykonywać wiele rodzajów treningu. Konieczna jest praca na siłowni nad siłą i mocą ale także wytrzymałością siłową. Dobrze te treningi wykonywać cyklicznie w rocznym planie treningowym. Doskonałym sposobem w ułatwieniu sobie planowania treningów jest prowadzenie dziennika treningowego

Więcej niż na siłowni trenować trzeba na ergometrach wioślarskich zimą i na łódkach gdy można już schodzić na wodę. Tu dobrze się sprawdzą treningi interwałowe poprawiające naszą wydolność.

Sprzęt treningowy

Na ergometrze sprawa jest prostsza. Ktoś może mieć pecha i trafić na zawodach wadliwy sprzęt, ale to zdarza się raczej rzadko. Problemy zaczynają się gdy pływamy na łódkach. Niestety na słabym sprzęcie nie ma się szans w zawodach. Każde obicie kadłuba może odebrać nam kilka sekund. Nowa łódka (jedynka), dobra do ścigania, kosztuje około 15 tysięcy złotych, a taka naprawdę dobra nawet 60 tysięcy. Koszt ósemki to nawet 200 tysięcy złotych.

Zawody wioślarskie - konkurencje sportowe

Zarówno na ergometrze wioślarskim jak i w klasycznym wioślarstwie podstawowy dystans to 2000 metrów. Na wodzie mamy konkurencje: jedynka, dwójka podwójna, dwójka bez sternika, dwójka ze sternikiem, czwórka podwójna, czwórka bez i ze sternikiem, ósemka. Dodatkowo niektóre osady mają podział na wagę lekko i normalną. Do każdej konkurencji potrzeba oczywiście innego rodzaju łódki. Na ergometrze mamy tylko podział wagowy.

Oczywiście nie da się napisać wyczerpująco o wioślarstwie w jednym artykule. Ja nakreśliłem tu tylko najistotniejsze kwestię tak by przybliżyć wam ten niezbyt popularny w Polsce, choć olimpijski sport. Z pewnością trenowanie zapewni nam wszechstronny rozwój i pozwoli także popracować nad charakterem (treningi bywają tu naprawdę ciężkie). Dodatkowym atutem jest obcowanie z naturą podczas treningów. Niestety nie łatwo zacząć. Jeśli nie zgłosimy się do klubu w bardzo młodym wieku to raczej będziemy mieli okazję zejść na wodę na profesjonalnej łódce już tylko na studiach.

 

Trener Personalny Mateusz Grabowski

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Mateusz Grabowski 1 3 października 2017  1060

Dodaj komentarz

  • Ewin
    23 marca 2018
    Wioślarstwo chyba jednak nie jest za bardzo popularnym sportem. A szkoda, bo można sobie wypracować wszystkie partie mięśniowe :)

Artykuły z kategorii: Sport

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness!

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody?

treningi-olimpijczykow-gdzie-oni-cwicza

Treningi olimpijczyków – gdzie oni ćwiczą?

Udział w Igrzyskach Olimpijskich jest dla wielu sportowców głównym celem treningów. Przygotowania do startu trwają jednak bardzo długo. W takim przypadku liczy się więc odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Zobacz, na jakich obiektach sportowych trenują olimpijczycy.

zawody-sylwetkowe-kremy-brazujace

Zawody sylwetkowe – kremy brązujące

Podczas zawodów sportowcy prezentują pięknie wyrzeźbione i opalone ciała. Bronzer zapewnia im podkreślone mięśnie, intensywny kolor oraz połysk skóry.

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness!

treningi-olimpijczykow-gdzie-oni-cwicza

Treningi olimpijczyków – gdzie oni ćwiczą?

zawody-sylwetkowe-kremy-brazujace

Zawody sylwetkowe – kremy brązujące