Wing Tsun – sposób na skuteczną samoobronę

Wing Tsun – sposób na skuteczną samoobronę

Wing Tsun jest jednym z najpopularniejszych stylów walki na zachodzie. Technika jest oparta na logice oraz ułożeniu. Jako jeden z nielicznych stylów walki pozwala słabszemu na pokonanie silniejszego. Poznaj charakterystykę tego sportu walki.

Historia i początki Wing Tsun

Dokładne pochodzenie tego stylu walki nie jest znane. Jeden z przekazów podaje, że jego twórcami są mistrzowie z klasztoru Szaolin (XVII-XVIII w.). Nie udało im się jednak dokończyć zasad – klasztor został spalony przez Mandżurów. Jedna z uratowanych mniszek, Ng Mui, dopracowała zasady i przekazała wiedzę swojej uczennicy Yim Wing Chun. Nazwa stylu pochodzi właśnie od jej imienia, a jednocześnie znaczy ‘piękna wiosna’.

Wing Chun jest jednym ze stylów wushu (kung fu), czyli chińskich sztuk walki. W około 60 krajach są szkoły uczące tego sportu, a uczniów jest grubo ponad milion. W obrębie Wing Chun wyróżnia się również style pochodne. Sama główna nazwa występuje w różnych formach – Wing Chun, Wing Tsun, Ving Tsun.

Ten sport walki dotarł do naszego kraju dopiero w latach 70. XX wieku.

Zasady uprawiania Wing Tsun

Podstawowymi formami ręcznymi w tym stylu walki są (nazwy w języku kantońskim): Siu Nim Tao - „mała idea”; Chum Kiu - „szukanie mostu” oraz Biu Tze - „strzelające palce”. Początkowo walka toczona była bez broni, następnie wprowadzono do walki parę noży motylkowych. Kolejnym etapem stało się wykorzystanie do walki długiego kija służącego do kierowania łodzią.

Podczas walki Wing Tsun ważną rolę odgrywa technika. Jedną z nich jest chi sao, czyli „złączone ręce/lepkie ręce”. Polega ona na wyczuwaniu kierunku działania przeciwnika, a następnie szybkiej reakcji. Techniki oparte na podobnej zasadzie są stosowane również w treningu nóg (chi kuk) oraz kijów (chi kwun) Dzięki tej technice trenujący uczy się szybkości reakcji oraz walki w bliskiej odległości. Ponadto, ważnymi elementami treningu są również ćwiczenia z workami, tarczami czy sparingi. W zależności od konkretnej szkoły, m.in. technika używana podczas Wing Tsun może się różnić.

Narzędzie walki w Wing Tsun

wing tsun długi kij leung ting walka trening walki

Główną bronią w tym sporcie walki jest około dwumetrowy kij. Technika posługiwania się kijem jest wykonywana w niskiej pozycji. Przyjmuje się, że pochodzi ona od Chi Shina, czyli jednego z Pięciu Starszych Szaolinu. Kolejną bronią są noże motylkowe bart cham dao. Wyglądem przypominają miecze o jednosiecznym i szerokim ostrzu. Podczas walki są traktowane jako przedłużenie ramion.

Wing Tsun – cel treningów

Wing Tsun jest metodą walki, która pozwala na obronę własnego i cudzego życia w sytuacji zagrożenia. Techniki walki są pozbawione wszelkich elementów pokazowo-akrobatycznych (np. kopnięcia z wyskoku), są proste i praktyczne. Adepci Wing Tsun uczą się jedynie technik, które mogą realnie przydać się podczas niebezpieczeństwa. Ta metoda walki dąży również do jak najszybszego wyeliminowania przeciwnika z dalszej walki. Podczas tego sportu liczy się przede wszystkim technika, metoda i szybkość, dlatego nawet najsłabszy jest w stanie pokonać silnego przeciwnika. Prostota i efektywność technik złożonych na Wing Tsun sprawia, że jest on sportem dla każdego. Często, ze względu na pochodzenie nazwy, mówi się, że jest to styl kobiecy.

Skuteczność technik Wing Tsun

Metody walk Wing Tsun są nauczane w wielu jednostkach antyterrorystycznych, oddziałach specjalnych czy oddziałach policji na całym świecie (m.in. FBI, Marine Corps, RAID). Rozprzestrzenienie techniki walki Wing Tsun, szczególnie w środowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, świadczy o ich skuteczności. Jedną z najbardziej znanych osób, które popularyzowały ten sport walki był Bruce Lee. Do końca swojego życia zgłębiał techniki Wing Tsun oraz nauczał innych.

Zobacz szkoły i trenerów stylu Wing Tsun w naszej bazie

Dominika Górska 7 27 października 2016  < 1000

Dodaj komentarz

 • Sihing
  22 listopada 2017
  Wing Tsun nie jest sportem
 • Kazio
  4 listopada 2016
  Chyba mało popularny sport, bo w bazie macie tylko trzech instruktorów.
 • Ewa
  3 listopada 2016
  Owszem, ale same lekcje samoobrony uczą jak się zachować w sytuacji niebezpiecznej i przecież wing tsun to nie tylko machanie kijem.
 • Alicja
  31 października 2016
  No, okej, ale jak wracam z pracy i ktoś mnie napada to raczej nie noszę ze sobą dwumetrowego kija....
 • Pawello
  31 października 2016
  I właśnie to jest coś potrzebnego. Sztuki walki oparte na akrobacjach to zwykła pokazówka. Ważne, żeby to co się trenuje przydawało się w codziennym życiu. Wing tsun jest idealne do samoobrony.
 • Edek
  28 października 2016
  Fajne! Raczej nie będę trenować, bo sztuki walki nie są dla mnie, ale jestem całym sercem za tym sportem
 • Izabella
  27 października 2016
  Bardzo ciekawy sport, choć - jak dla mnie - mało kobiecy :) Jakoś nie wyobrażam sobie mnie biegającej z kijem na treningu :)

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki