>

Wing Tsun – sposób na skuteczną samoobronę

Wing Tsun – sposób na skuteczną samoobronę

Wing Tsun jest jednym z najpopularniejszych stylów walki na zachodzie. Technika jest oparta na logice oraz ułożeniu. Jako jeden z nielicznych stylów walki pozwala słabszemu na pokonanie silniejszego. Poznaj charakterystykę tego sportu walki.

Historia i początki Wing Tsun

Dokładne pochodzenie tego stylu walki nie jest znane. Jeden z przekazów podaje, że jego twórcami są mistrzowie z klasztoru Szaolin (XVII-XVIII w.). Nie udało im się jednak dokończyć zasad – klasztor został spalony przez Mandżurów. Jedna z uratowanych mniszek, Ng Mui, dopracowała zasady i przekazała wiedzę swojej uczennicy Yim Wing Chun. Nazwa stylu pochodzi właśnie od jej imienia, a jednocześnie znaczy ‘piękna wiosna’.

Wing Chun jest jednym ze stylów wushu (kung fu), czyli chińskich sztuk walki. W około 60 krajach są szkoły uczące tego sportu, a uczniów jest grubo ponad milion. W obrębie Wing Chun wyróżnia się również style pochodne. Sama główna nazwa występuje w różnych formach – Wing Chun, Wing Tsun, Ving Tsun.

Ten sport walki dotarł do naszego kraju dopiero w latach 70. XX wieku.

Zasady uprawiania Wing Tsun

Podstawowymi formami ręcznymi w tym stylu walki są (nazwy w języku kantońskim): Siu Nim Tao - „mała idea”; Chum Kiu - „szukanie mostu” oraz Biu Tze - „strzelające palce”. Początkowo walka toczona była bez broni, następnie wprowadzono do walki parę noży motylkowych. Kolejnym etapem stało się wykorzystanie do walki długiego kija służącego do kierowania łodzią.

Podczas walki Wing Tsun ważną rolę odgrywa technika. Jedną z nich jest chi sao, czyli „złączone ręce/lepkie ręce”. Polega ona na wyczuwaniu kierunku działania przeciwnika, a następnie szybkiej reakcji. Techniki oparte na podobnej zasadzie są stosowane również w treningu nóg (chi kuk) oraz kijów (chi kwun) Dzięki tej technice trenujący uczy się szybkości reakcji oraz walki w bliskiej odległości. Ponadto, ważnymi elementami treningu są również ćwiczenia z workami, tarczami czy sparingi. W zależności od konkretnej szkoły, m.in. technika używana podczas Wing Tsun może się różnić.

Narzędzie walki w Wing Tsun

wing tsun długi kij leung ting walka trening walki

Główną bronią w tym sporcie walki jest około dwumetrowy kij. Technika posługiwania się kijem jest wykonywana w niskiej pozycji. Przyjmuje się, że pochodzi ona od Chi Shina, czyli jednego z Pięciu Starszych Szaolinu. Kolejną bronią są noże motylkowe bart cham dao. Wyglądem przypominają miecze o jednosiecznym i szerokim ostrzu. Podczas walki są traktowane jako przedłużenie ramion.

Wing Tsun – cel treningów

Wing Tsun jest metodą walki, która pozwala na obronę własnego i cudzego życia w sytuacji zagrożenia. Techniki walki są pozbawione wszelkich elementów pokazowo-akrobatycznych (np. kopnięcia z wyskoku), są proste i praktyczne. Adepci Wing Tsun uczą się jedynie technik, które mogą realnie przydać się podczas niebezpieczeństwa. Ta metoda walki dąży również do jak najszybszego wyeliminowania przeciwnika z dalszej walki. Podczas tego sportu liczy się przede wszystkim technika, metoda i szybkość, dlatego nawet najsłabszy jest w stanie pokonać silnego przeciwnika. Prostota i efektywność technik złożonych na Wing Tsun sprawia, że jest on sportem dla każdego. Często, ze względu na pochodzenie nazwy, mówi się, że jest to styl kobiecy.

Skuteczność technik Wing Tsun

Metody walk Wing Tsun są nauczane w wielu jednostkach antyterrorystycznych, oddziałach specjalnych czy oddziałach policji na całym świecie (m.in. FBI, Marine Corps, RAID). Rozprzestrzenienie techniki walki Wing Tsun, szczególnie w środowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, świadczy o ich skuteczności. Jedną z najbardziej znanych osób, które popularyzowały ten sport walki był Bruce Lee. Do końca swojego życia zgłębiał techniki Wing Tsun oraz nauczał innych.

Zobacz szkoły i trenerów stylu Wing Tsun w naszej bazie

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 7 27 października 2016  1172

Dodaj komentarz

 • Sihing
  22 listopada 2017
  Wing Tsun nie jest sportem
 • Kazio
  4 listopada 2016
  Chyba mało popularny sport, bo w bazie macie tylko trzech instruktorów.
 • Ewa
  3 listopada 2016
  Owszem, ale same lekcje samoobrony uczą jak się zachować w sytuacji niebezpiecznej i przecież wing tsun to nie tylko machanie kijem.
 • Alicja
  31 października 2016
  No, okej, ale jak wracam z pracy i ktoś mnie napada to raczej nie noszę ze sobą dwumetrowego kija....
 • Pawello
  31 października 2016
  I właśnie to jest coś potrzebnego. Sztuki walki oparte na akrobacjach to zwykła pokazówka. Ważne, żeby to co się trenuje przydawało się w codziennym życiu. Wing tsun jest idealne do samoobrony.
 • Edek
  28 października 2016
  Fajne! Raczej nie będę trenować, bo sztuki walki nie są dla mnie, ale jestem całym sercem za tym sportem
 • Izabella
  27 października 2016
  Bardzo ciekawy sport, choć - jak dla mnie - mało kobiecy :) Jakoś nie wyobrażam sobie mnie biegającej z kijem na treningu :)

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

{