Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Kifoza – co to takiego?

kifoza wada postawy wygięte plecy praca biurowa

Kifoza jest chorobą powodującą duże wygięcie kręgosłupa w tył do odcinka piersiowego i krzyżowego. Postępuje ona stopniowo. Zdrowy kręgosłup wygina się delikatnie w obszarze lędźwi. Pogłębienie oryginalnego wygięcia określa się właśnie mianem kifozy. Kifoza angażuje kości, mięśnie i więzadła. Jedną z najczęstszych przyczyn tego skrzywienia kręgosłupa jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Zwykle kifoza bierze się ze spędzania zbyt dużej ilości czasu w pochylonej pozycji np.  przed biurkiem. 

Jakie są rodzaje kifozy?

Hiperkifoza piersiowa, czyli zbyt duże pogłębienie krzywizny kręgosłupa w tył w odcinku piersiowym. Inaczej - nadmierna kifoza piersiowa.

Kifoza wysoka/niska, czyli niesymetryczne wygięcie kręgosłupa. Może wystąpić w górnym bądź dolnym odcinku kręgosłupa. Wyróżnia się więc kifozę piersiową i kifozę szyjną. 

Kifoza totalna, czyli plecy okrągłe na całej długości kręgosłupa.

Sprawdź największą bazę fizjoterapeutów i trenerów sportowych z całej Polski

fizjoterapeuta

Stan mięśni u osób z kifozą | Ćwiczenia na kifozę

Wraz z wystąpieniem pleców okrągłych, czyli kifozy, zaburzeniu ulega także praca mięśni. Nadmiernie przykurczone zostają mięśnie klatki piersiowej oraz mięsień zębaty przedni. Większość mięśni jednak ulega zbyt dużemu rozciągnięciu. Nadmiernie rozciągnięte są: mięśnie równoległoboczne, czworoboczne, prostownika grzbietu (odcinek piersiowy), mięśnie karku i mięsień najszerszy grzbietu. W takim stanie mięśni mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Niekiedy – u dzieci – może zatrzymać się rozwój mięśni. Konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na kifozę.

Przyczyny pojawienia się kifozy

- długotrwałe przyjmowanie pochylonej pozycji

- urazy kręgosłupa

- wady wrodzone m.in. rozszczep kręgosłupa, guzy

- osteoporoza

- artretyzm

- choroby zwyrodnieniowe kości

- dystorfia mięśniowa

- choroby układu hormonalnego

- choroby tkanki łącznej

- polio

- choroba Pageta

- starzenie się organizmu

- u dzieci: choroba Scheuermanna, czyli tzw. kifoza młodzieńcza bądź jałowa martwica kręgosłupa

Jakie są objawy kifozy?

- wysunięcie barków do przodu

- zaokrąglenie ramion

- zbyt duże wysunięcie głowy do przodu

- rozsunięcie i wystawanie łopatek

- niekiedy pojawia się ból w górnej partii pleców

Jak diagnozuje się kifozę?

Żeby zdiagnozować plecy okrągłe (kifozę) konieczna jest wizyta u lekarza. Wykonuje on badanie palpacyjne kręgosłupa. Konieczne jest również przyjęcie określonych pozycji. Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić w jakim stanie jest kręgosłup pacjenta. Może pojawić się konieczność zrobienia badania rentgenowskiego kręgosłupa. Jeśli diagnozą jest kifoza – należy podjąć odpowiednie leczenie. W łagodniejszych przypadkach wystarczą same ćwiczenia fizyczne na kifozę oraz zmiana materaca w łóżku na bardziej miękki. W trudniejszych przypadkach kifozy zwykle należy podjąć leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe), zapisać się na gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię czy nosić szelki ortopedyczne. W leczeniu kifozy polecane są również zajęcia jogi czy masaże. Nie zawsze wystarczą same ćwiczenia na kifozę. 

W kifozie przede wszystkim trzeba unikać: jazdy na rowerze, pływania na plecach, dźwigania ciężkich przedmiotów

Kto jest najbardziej narażony na kifozę?

- chłopcy w wieku 10-15 lat

- młode dziewczęta z wadami postawy (np. skoliozą)

- osoby dorosłe chorujące na osteoporozę

- osoby cierpiące na zaburzenia w obrębie tkanki łącznej

Porady treningowe dla osób z kifozą | Kifoza ćwiczenia

Podobnie jak w przypadku skoliozy, osoby z kifozą, mogą śmiało wykonywać ćwiczenia fizyczne (także siłowe). Dobrze ułożony plan treningowy może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia, a nawet zlikwidowania okrągłych pleców. Warto jednak na samym początku udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Specjaliści są w stanie ocenić, jakie ćwiczenia będą bezpieczne i efektywne w przypadku zdiagnozowania kifozy. Mimo indywidualnego podejścia do każdej osoby z kifozą, istnieje kilka zasad stosowanych przy większości treningów. Należy pamiętać o ćwiczeniach na kifozę mających wpływ na przywrócenie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co więcej, ruchy powinny wpływać na zwiększenie lordozy i zmniejszenia kifozy. Ćwiczący z kifozą muszą pracować nad właściwym ustawieniem miednicy. Ważne są również ćwiczenia na zwiększenie pojemności płuc.

Jakie ćwiczenia dla osób z kifozą?

Na kifozę sprawdzają się więc ćwiczenia rozciągające. Szczególnie ważne przy kifozie jest rozciąganie mięśni: piersiowego większego i małego, mięśni grupy kulszowo-goleniowej oraz mięśnia zębatego przedniego. Ponadto przy kifozie trzeba pamiętać o ich wzmacnianiu. W tym przypadku ćwiczeń na kifozę powinny być zaangażowane mięśnie: prostownik (odcinek lędźwiowy), mięsień czworoboczny, naramienny (tylny akton), najszerszy grzbietu, równoległoboczny oraz biodrowo-lędźwiowy. Te rady dotyczą ćwiczeń na kifozę na siłowni. 

Dobrym rozwiązaniem przy kifozie jest także – poza siłownią – wybranie się na trening na basenie. Ćwiczenia w wodzie mają bardzo dobry wpływ na korektę wad postawy, także kifozęOdradza się natomiast skoki, sprint, ćwiczenia w staniu z dużymi ciężarami czy stanie na rękach.

Kifoza ćwiczenia (w warunkach domowych)

trening na okrągłe plecy kifoza ćwiczenie

1. Stań w niewielkim rozkroku. Ramiona rozłóż na boki. Wdech – odchylenie ramion w tył. Wydech – odchylenie ramion w przód | forma rozgrzewki;

2. Spleć dłonie za plecami. Barki odchyl do tyłu. Rozpocznij odsuwanie dłoni od pośladków. W momencie, gdy poczujesz rozciąganie – zatrzymaj się w tej pozycji na 10-20 sekund. Cały czas wykonuj głębokie wdechy | forma rozgrzewki;

3. W leżeniu na brzuchu wyprostuj ramiona i rozłóż je na boki. Czoło powinno dotykać podłoża. Unieś ramiona tak, by łopatki zbliżyły się do kręgosłupa. Zrób około 15 powtórzeń tego ćwiczenia | forma rozgrzewki;

4. Stań bokiem do ściany. Ramiona przenieś bokiem do góry i połóż na karku. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj ćwiczenie przez trzy minuty zachowując wolne tempo;

5. Usiądź na krześle. Złącz nogi i postaw je na podłodze. Złap szeroko drążek (może być np. kij od szczotki) i przenieś go nad głowę. Następnie połóż go na plecach na wysokości łopatek. Wytrzymaj w tej pozycji przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy;

6. Przyjmij pozycję siadu skulonego podpartego. Złącz stopy. Unoś biodra i opuszczaj. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy.

trening pleców na kifozę garbate plecy

7. Połóż się plecami na rolce piankowej. Odpychając się nogami wykonuj ruch w górę i w dół kręgosłupa starając się wyginać kręgosłup do dołu. 

Sięgnij po pomoc fizjoterapeuty | kifoza ćwiczenia

W przypadku wady postawy, także kifozy najlepiej jest skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera personalnego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą ograniczyć dolegliwości lub nawet całkowicie zlikwidować kifozę pod warunkiem regularnych treningów. 

AKTUALIZACJA 2020
hiperkifoza piersiowa

Hiperkifoza piersiowa - poznaj przyczyny problemu i ćwiczenia rehabilitacyjne

Pogłębienie lub zanik naturalnej krzywizny kręgosłupa w jego konkretnym odcinku to częsta wada postawy. Chociaż do najczęściej występujących należy skolioza, hiperkifoza piersiowa wiedzie ostatnio prym pośród wszystkich odstępstw od postawy prawidłowej. Czym się charakteryzuje ta wada?

Jak do tego doszło: hiperkifoza piersiowa charakterystyka

Powszechnie znana jest jako plecy okrągłe, choć tak naprawdę oznacza pogłębienie naturalnej kifozy w piersiowym odcinku kręgosłupa. Hiperkifoza piersiowa to obok skoliozy najpopularniejsza wada postawy. Anomalia polega w tym przypadku na zbytnim wygięciu piersiowego odcinka kręgosłupa do tyłu i tym samym pochylenie w przód karku i głowy. Takie zniekształcenie prawidłowej postawy niesie ze sobą szereg strukturalnych zaburzeń. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może sprawić, że zmiany w układzie kostnym będą nieodwracalne, a w późniejszym czasie mogą nawet wystąpić nerwobóle i inne nieprzyjemne dolegliwości. Wbrew pozorom nie są na nią narażone wyłącznie dzieci. Hiperkifoza piersiowa dotyka coraz więcej osób dorosłych. Czym się objawia ta wada postawy i jakie są jej przyczyny?

Czym się objawia hiperkifoza piersiowa: symptomy wady postawy

Wygląd sylwetki typowy dla osób z tą przypadłością to zaokrąglone plecy, odstające łopatki i spłaszczona, zapadnięta klatka piersiowa. Taka wadliwa postawa oznacza nadmierne rozciągnięcie mięśni najszerszych grzbietu, prostownika odc. piersiowego, mm. czworobocznego i równoległobocznego, a także mięśni płatowych szyi i karku. W efekcie wszystkie te mięśnie są osłabione i nie są w stanie utrzymać kręgosłupa w jego standardowej pozycji. Hiperkifoza piersiowa to również nadmierne napięcie antagonistów grzbietu, głównie mm. piersiowych i mm. zębatych przednich. Przykurcz tych mięśni wiąże się też z nadmiernym skurczem więzadła podłużnego przedniego. Redukcja amplitudy ruchu wynikająca ze skrócenia brzuśca mięśni sprawia, że nie są one w stanie wyprostować grzbietu. Jak leczyć hiperkifozę piersiową i czy może być na to za późno?

Rehabilitacja hiperkifozy piersiowej: przede wszystkim ćwiczenia korekcyjne
kifoza piersiowa

Po stwierdzonej diagnozie leczenie hiperkifozy piersiowej sprowadza się najczęściej do ćwiczeń korekcyjnych z użyciem prostych akcesoriów. Gimnastyka może być prowadzona pod okiem rehabilitanta lub trenera personalnego. Jeśli osoba z wadą postawy może sobie pozwolić na zakup piłki gimnastycznej, szarfy, woreczków czy taśm, nie nie stoi na przeszkodzie, aby trening rehabilitacyjny realizować w domu. Hiperkifoza piersiowa to dość trudna wada postawy, a im wcześniej rozpocznie się leczenie i rehabilitację, tym większe szanse na poprawę. Ćwiczenia rehabilitacyjne wykorzystywane w leczeniu pleców okrągłych bazują na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni. Zwiększa się także tzw. czucie głębokie mięśni oraz stabilizację sylwetki. Ważna jest również praca oddechem, dzięki czemu stawy i mięśnie zwiększają swoją ruchomość.

Efekty leczenia: czy można się pozbyć hiperkifozy piersiowej?

W leczeniu pleców okrągłych najważniejszy jest czas. I nie chodzi tu o sam proces rehabilitacji - ten siłą rzeczy musi nieco potrwać, by przyniósł jakiekolwiek efekty. Najistotniejszy jest czas diagnozy, która zdefiniuje problem. Hiperkifoza piersiowa dotyka coraz więcej osób na całym świecie, a wpływ na nią mają pośrednio siedzący tryb pracy, czas spędzany przed komputerem lub ekranem telefonu a także niewłaściwa postawa ciała podczas czytania i pisania. Mimo powszechnej opinii, że plecy okrągłe to wada postawy charakterystyczna dla dzieci w wieku szkolnym i skrzypków, odsetek osób dotkniętych hiperkifozą piersiową jasno wskazuje, że jest zupełnie inaczej. Leczenie można wspierać klasycznym lub fizjoterapeutycznym masażem. Może się zdarzyć, że hiperkifoza piersiowa będzie na tyle mocna, że nie uda się jej całkowicie wyleczyć. Warto jednak próbować, tak by choć w najmniejszym stopniu zminimalizować wadę.


~ Aleks Dorosiński

admin 5 16 kwietnia 2020  13390

Dodaj komentarz

 • Woojcio
  17 listopada 2019
  Ja w tym artykule czegoś nie rozumiem. Raz autor pisze cyt." W kifozie przede wszystkim trzeba unikać: jazdy na rowerze, pływania na plecach..." a w dalszej części artykułu cyt."Osoby z kifozą powinny wybrać pływanie na plecach". No to jak Panie autorze jest z tym pływaniem na plecach bo w swoich wywodach jest Pan nie do końca chyba wiarygodny gdyż sam sobie Pan zaprzecza.
 • Marianna90
  26 stycznia 2017
  Ja się sama zastanawiam czy nie iść się przebadać pod kątem wad postawy. W sumie całe dnie spędzam w biurze i jakoś zaczynam odczuwać większe przechylenie ciała w prawą stronę. W sumie nie wiem czy to coś poważnego, ale na pewno nie zaszkodzi sprawdzić
 • Mirek
  25 stycznia 2017
  Moje dzieciaki na basenie wyrobiły sobie perfekcyjne sylwetki. Żadnych wad postawy. Polecam, naprawdę. Pływanie dodatkowo to dla dzieci świetna zabawa
 • Antonio
  23 stycznia 2017
  Chyba muszę się wybrać do fizjoterapeuty, bo jakoś niepokojąco mnie boli górna część pleców, ale sam nie potrafię ocenić czy kręgosłup jest jakoś skrzywiony
 • Janek
  20 stycznia 2017
  To prawda, że w pracy biurowej można się nabawić schorzeń kręgosłupa. Sam wiem o tym najlepiej - 8-16 za biurkiem zdecydowanie mi nie służy...

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!