Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Kifoza – co to takiego?

kifoza wada postawy wygięte plecy praca biurowa

Kifoza jest chorobą powodującą duże wygięcie kręgosłupa w tył do odcinka piersiowego i krzyżowego. Postępuje ona stopniowo. Zdrowy kręgosłup wygina się delikatnie w obszarze lędźwi. Pogłębienie oryginalnego wygięcia określa się właśnie mianem kifozy. Kifoza angażuje kości, mięśnie i więzadła. Jedną z najczęstszych przyczyn tego skrzywienia kręgosłupa jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Zwykle kifoza bierze się ze spędzania zbyt dużej ilości czasu w pochylonej pozycji np.  przed biurkiem. 

Jakie są rodzaje kifozy?

Hiperkifoza piersiowa, czyli zbyt duże pogłębienie krzywizny kręgosłupa w tył w odcinku piersiowym. Inaczej - nadmierna kifoza piersiowa.

Kifoza wysoka/niska, czyli niesymetryczne wygięcie kręgosłupa. Może wystąpić w górnym bądź dolnym odcinku kręgosłupa. Wyróżnia się więc kifozę piersiową i kifozę szyjną. 

Kifoza totalna, czyli plecy okrągłe na całej długości kręgosłupa.

Sprawdź największą bazę fizjoterapeutów i trenerów sportowych z całej Polski

fizjoterapeuta

Stan mięśni u osób z kifozą | Ćwiczenia na kifozę

Wraz z wystąpieniem pleców okrągłych, czyli kifozy, zaburzeniu ulega także praca mięśni. Nadmiernie przykurczone zostają mięśnie klatki piersiowej oraz mięsień zębaty przedni. Większość mięśni jednak ulega zbyt dużemu rozciągnięciu. Nadmiernie rozciągnięte są: mięśnie równoległoboczne, czworoboczne, prostownika grzbietu (odcinek piersiowy), mięśnie karku i mięsień najszerszy grzbietu. W takim stanie mięśni mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Niekiedy – u dzieci – może zatrzymać się rozwój mięśni. Konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na kifozę.

Przyczyny pojawienia się kifozy

- długotrwałe przyjmowanie pochylonej pozycji

- urazy kręgosłupa

- wady wrodzone m.in. rozszczep kręgosłupa, guzy

- osteoporoza

- artretyzm

- choroby zwyrodnieniowe kości

- dystorfia mięśniowa

- choroby układu hormonalnego

- choroby tkanki łącznej

- polio

- choroba Pageta

- starzenie się organizmu

- u dzieci: choroba Scheuermanna, czyli tzw. kifoza młodzieńcza bądź jałowa martwica kręgosłupa

Jakie są objawy kifozy?

- wysunięcie barków do przodu

- zaokrąglenie ramion

- zbyt duże wysunięcie głowy do przodu

- rozsunięcie i wystawanie łopatek

- niekiedy pojawia się ból w górnej partii pleców

Jak diagnozuje się kifozę?

Żeby zdiagnozować plecy okrągłe (kifozę) konieczna jest wizyta u lekarza. Wykonuje on badanie palpacyjne kręgosłupa. Konieczne jest również przyjęcie określonych pozycji. Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić w jakim stanie jest kręgosłup pacjenta. Może pojawić się konieczność zrobienia badania rentgenowskiego kręgosłupa. Jeśli diagnozą jest kifoza – należy podjąć odpowiednie leczenie. W łagodniejszych przypadkach wystarczą same ćwiczenia fizyczne na kifozę oraz zmiana materaca w łóżku na bardziej miękki. W trudniejszych przypadkach kifozy zwykle należy podjąć leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe), zapisać się na gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię czy nosić szelki ortopedyczne. W leczeniu kifozy polecane są również zajęcia jogi czy masaże. Nie zawsze wystarczą same ćwiczenia na kifozę. 

W kifozie przede wszystkim trzeba unikać: jazdy na rowerze, pływania na plecach, dźwigania ciężkich przedmiotów

Kto jest najbardziej narażony na kifozę?

- chłopcy w wieku 10-15 lat

- młode dziewczęta z wadami postawy (np. skoliozą)

- osoby dorosłe chorujące na osteoporozę

- osoby cierpiące na zaburzenia w obrębie tkanki łącznej

Porady treningowe dla osób z kifozą | Kifoza ćwiczenia

Podobnie jak w przypadku skoliozy, osoby z kifozą, mogą śmiało wykonywać ćwiczenia fizyczne (także siłowe). Dobrze ułożony plan treningowy może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia, a nawet zlikwidowania okrągłych pleców. Warto jednak na samym początku udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Specjaliści są w stanie ocenić, jakie ćwiczenia będą bezpieczne i efektywne w przypadku zdiagnozowania kifozy. Mimo indywidualnego podejścia do każdej osoby z kifozą, istnieje kilka zasad stosowanych przy większości treningów. Należy pamiętać o ćwiczeniach na kifozę mających wpływ na przywrócenie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co więcej, ruchy powinny wpływać na zwiększenie lordozy i zmniejszenia kifozy. Ćwiczący z kifozą muszą pracować nad właściwym ustawieniem miednicy. Ważne są również ćwiczenia na zwiększenie pojemności płuc.

Jakie ćwiczenia dla osób z kifozą?

Na kifozę sprawdzają się więc ćwiczenia rozciągające. Szczególnie ważne przy kifozie jest rozciąganie mięśni: piersiowego większego i małego, mięśni grupy kulszowo-goleniowej oraz mięśnia zębatego przedniego. Ponadto przy kifozie trzeba pamiętać o ich wzmacnianiu. W tym przypadku ćwiczeń na kifozę powinny być zaangażowane mięśnie: prostownik (odcinek lędźwiowy), mięsień czworoboczny, naramienny (tylny akton), najszerszy grzbietu, równoległoboczny oraz biodrowo-lędźwiowy. Te rady dotyczą ćwiczeń na kifozę na siłowni. 

Dobrym rozwiązaniem przy kifozie jest także – poza siłownią – wybranie się na trening na basenie. Ćwiczenia w wodzie mają bardzo dobry wpływ na korektę wad postawy, także kifozęOdradza się natomiast skoki, sprint, ćwiczenia w staniu z dużymi ciężarami czy stanie na rękach.

Kifoza ćwiczenia (w warunkach domowych)

trening na okrągłe plecy kifoza ćwiczenie

1. Stań w niewielkim rozkroku. Ramiona rozłóż na boki. Wdech – odchylenie ramion w tył. Wydech – odchylenie ramion w przód | forma rozgrzewki;

2. Spleć dłonie za plecami. Barki odchyl do tyłu. Rozpocznij odsuwanie dłoni od pośladków. W momencie, gdy poczujesz rozciąganie – zatrzymaj się w tej pozycji na 10-20 sekund. Cały czas wykonuj głębokie wdechy | forma rozgrzewki;

3. W leżeniu na brzuchu wyprostuj ramiona i rozłóż je na boki. Czoło powinno dotykać podłoża. Unieś ramiona tak, by łopatki zbliżyły się do kręgosłupa. Zrób około 15 powtórzeń tego ćwiczenia | forma rozgrzewki;

4. Stań bokiem do ściany. Ramiona przenieś bokiem do góry i połóż na karku. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj ćwiczenie przez trzy minuty zachowując wolne tempo;

5. Usiądź na krześle. Złącz nogi i postaw je na podłodze. Złap szeroko drążek (może być np. kij od szczotki) i przenieś go nad głowę. Następnie połóż go na plecach na wysokości łopatek. Wytrzymaj w tej pozycji przez 20 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy;

6. Przyjmij pozycję siadu skulonego podpartego. Złącz stopy. Unoś biodra i opuszczaj. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy.

trening pleców na kifozę garbate plecy

7. Połóż się plecami na rolce piankowej. Odpychając się nogami wykonuj ruch w górę i w dół kręgosłupa starając się wyginać kręgosłup do dołu. 

Sięgnij po pomoc fizjoterapeuty | kifoza ćwiczenia

W przypadku wady postawy, także kifozy najlepiej jest skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera personalnego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą ograniczyć dolegliwości lub nawet całkowicie zlikwidować kifozę pod warunkiem regularnych treningów. 

AKTUALIZACJA 2020
ćwiczenia na kifozę

Kiedy plecy wymykają się spod kontroli: kifoza i ćwiczenia korekcyjne

Nadmierne pochylanie pleców w przód i wyciąganie szyi może doprowadzić do stanów zapalnych, a w dłuższej perspektywie nawet do patologicznych zwyrodnień. Jakie są jeszcze przyczyny kifozy szyjnej i piersiowej, jak je diagnozować i jakie ćwiczenia korekcyjne pomogą w zmniejszeniu problemu?

Zanim sięgniesz po ćwiczenia: kifoza i jej przyczyny

Okrągłe plecy lub żółwia szyja - takich terminów najczęściej używa się w odniesieniu do pogłębionej kifozy odcinka piersiowego lub szyjnego kręgosłupa. Pogłębionej, bo w naturalnych jego krzywiznach występują zarówno kifozy, jak i lordozy. I choć kifoza może być efektem urazu kręgosłupa, dłuższej infekcji kości czy wad wrodzonych, to za najczęstszą przyczynę uznaje się nieprzestrzeganie zasad higieny pracy i zaniedbania prowadzące do wad postawy. Kifozę łatwo rozpoznać po ustawieniu sylwetki - głowa i barki są wysunięte do przodu, ramiona zaokrąglone, klatka piersiowa wydaje się być zapadnięta, a łopatki są rozsunięte i odstające. To sygnał alarmowy zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W profilaktyce i korektywie kifozy warto sięgnąć po proste ćwiczenia do wykonania w domu lub w studiu fitness.

Kifoza piersiowa: ćwiczenia korekcyjne, które wykonasz w domu

Jeśli dużo pracujesz przy biurku, czytasz w najdziwniejszych pozycjach lub sporo jeździsz autem, może się zdarzyć, że twoje plecy przybiorą nienaturalny wygląd, będą okrągłe, a łopatki lekko odstające. To właśnie kifoza piersiowa, która w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa w odc. piersiowym. Aby skutecznie rozprawić się z tą przypadłością, możesz sięgnąć po 3 proste ćwiczenia na kifozę piersiowa, które wykonasz w domu lub na siłowni.
Ćwiczenie 1 - uklęknij na podłodze, ustawiając kolana na szer. bioder. Wyginaj się stopniowo do tyłu w taki sposób, aby dłonie opadły na pięty.
Ćwiczenie 2 - zacznij od leżenia przodem (na brzuchu). Ramiona odwiedź na boki i oprzyj się całym tułowiem o podłoże. Wykonuj odwodzenie ramion, tak aby poczuć zbliżanie łopatek do kręgosłupa.
Ćwiczenie 3 - stań w lekkim rozkroku, ramiona odwiedź na boki i maksymalnie odchyl ręce w tył. Wykonuj na zmianę odwodzenie w przód i przywodzenie w przód.
Ćwiczenia na kifozę piersiową wykonaj w 4 seriach po ok. 20 powtórzeń.

Kifoza szyjna: zestaw ćwiczeń korekcyjnych do domu i na siłownię

Mocne pochylenie głowy do przodu to nie tylko domena zawodowych skrzypków. Żółwia szyja to również przypadłość osób, które od najmłodszych lat wysuwają głowę w przód np. podczas czytania lub korzystania z urządzeń mobilnych. Problem jest jednak bardzo poważny - zniesiona lordoza szyjna często oznacza podatność na dyskopatię. Jeśli zauważasz u siebie znaczne pochylenie głowy ku przodowi, to znak, że kifoza szyjna dotyczy również ciebie. Sięgnij po proste ćwiczenia na tę dolegliwość, a na pewno uda ci się ją zmniejszyć!
Ćwiczenie 1 - w leżeniu bokiem na twardym podłożu. Unieś głowę tak, by szyja była ustawiona w osi. Wytrzymaj przez ok. 15-20 sekund i powtórz w ok. 4 seriach. Pamiętaj, aby zmieniać strony ułożenia ciała.
Ćwiczenie 2 - sprawdzi się u osób pracujących przy biurku. Siądź na krześle i stabilnie oprzyj plecy. Głowa powinna nie mieć asekuracji zagłówka, tak aby swobodnie obracać nią na boki oraz w przód i w tył. Staraj się jednocześnie napinać mm. płatowe szyi i karku.
Powtórz sekwencję ok. 20 razy w 4 seriach.

Ćwiczenia na redukcję kifozy: czy to w ogóle działa?

Kifoza piersiowa i szyjna to niewłaściwe ułożenie kręgosłupa. I chociaż ćwiczenia nie wyeliminują w pełni tych odchyleń, warto wykonywać je regularnie. Pogłębiona kifoza piersiowa oraz zanik lordozy szyjnej mogą przyczynić się do schorzeń kręgosłupa w dalszej przyszłości, osłabiając skutecznie całe nasze ciało. Patologiczne kifozy mogą być przyczyną ostrych bólów grzbietu i pulsowania w skroniach, a poprzez degenerację korzeni nerwowych może nastąpić podrażnienie opon mózgowych. Regularnie wykonywane ćwiczenia na kifozę piersiową i szyjną pozwolą na zatrzymanie dalszego rozwoju tym przypadłościom i zachować komfort codziennego życia.

Pogłębiona lordoza - sprawdzone ćwiczenia na wklęsłe plecy
hiperkifoza piersiowa

Jeśli słyszysz, że chodzisz jak kaczuszka lub że masz wklęsłe plecy, najprawdopodobniej masz dość popularną wadę postawy. Pogłębiona lordoza lędźwiowa to obok skoliozy i pleców okrągłych częsta dolegliwość. Aby skutecznie zmniejszyć wadę i poprawić sylwetkę, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Lordoza nie ma szans!

Na czym polega lordoza: charakterystyka i przyczyny

Naturalne krzywizny kręgosłupa sprawiają, że nasza postawa, mimo wygięcia grzbietu w kilku miejscach, jest prosta. Głowa ustawiona jest w prawidłowy sposób względem tułowia, a szkielet jest chroniony przed wstrząsami. Niestety, coraz częściej stwierdza się tzw. hiperlordozę, czyli plecy wklęsłe. Ta wada postawy polega na nadmiernym wygięciu grzbietu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, przez co plecy są wklęsłe, brzuch wypięty, a pośladki zdecydowanie bardziej uwypuklone. Przyczyny pogłębionej lordozy nie są jednoznaczne - najczęściej wada postawy wynika z innej np. pogłębionej kifozy lub z urazów (zwichnięcie biodra). W skrajnych przypadkach lordoza może być efektem powikłań chorób układu oddechowego jak np. gruźlica. Odpowiednio wczesna diagnoza lordozy może sprawić, że ewentualna gimnastyka korekcyjna zmniejszy wadę i pozwoli na zachowanie higieny kręgosłupa.

Lordoza ćwiczenia korekcyjne: wzmocnij mięśnie brzucha

W diagnostyce lordozy często pomocne jest badanie RTG kręgosłupa. Zdecydowana większość przypadków nie wymaga specjalistycznego leczenia, wystarczą tak naprawdę ćwiczenia korekcyjne, dzięki którym lordoza ulegnie zmniejszeniu. Ponieważ za naturalną lordozę w tym odcinku grzbietu odpowiadają mięśnie pasa lędźwiowego, najprostsze jest wzmocnienie właśnie ich. Zacznij od mięśni brzucha - ćwiczenia na lordozę wykonujesz bez dodatkowych obciążeń, liczy się skrupulatność i technika. Wykonaj spięcia brzucha w leżeniu tyłem na macie i skręty tułowia w leżeniu tyłem. Dobrze sprawdzą się też boczne spięcia tułowia, które nie tylko wzmocnią mm. proste brzucha, ale jednocześnie zwiększą wytrzymałość mm. skośnych wewnętrznych i zewnętrznych. Każde z tych ćwiczeń wykonuj w liczbie ok. 20 powtórzeń około 3-4 serie. Taki trening wykonuj min. 3 razy w tygodniu.

Rozciąganie pośladków i koci grzbiet: pogłębiona lordoza ćwiczenia
kifoza piersiowa

Pogłębiona lordoza to także ćwiczenia mm. grzbietu oraz rozciąganie. Jeśli problem nie jest zaawansowany i nie wymaga leczenia, łatwo zredukujesz widoczność wady. Na początek rozciąganie mm. pośladkowych. Połóż się na plecach i zegnij jedną nogę w kolanie Druga pozostaje wyprostowana i cały czas przylega do podłoża. Zgiętą nogę przyciągnij do klatki piersiowej. Dociśnij kolano dłońmi i wytrzymaj przez ok. 20 sekund, a następnie zmień nogi. Profilaktyczne ćwiczenia na lordozę to również koci grzbiet znany m.in. z gimnastyki w szkole podstawowej. W klęku podpartym wypychaj kręgosłup raz w górę, raz w dół. Pamiętaj o odpowiednim oddychaniu i ostrożności podczas pracy mięśniami grzbietu, tak by nie narazić się na niepotrzebne przeciążenia.

Pogłębiona lordoza ćwiczenia: jakich efektów się spodziewać?

Jeśli podejdziesz do zadania całkowicie na serio, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. Ćwiczenia na pogłębioną lordozę pozwolą ci na zmniejszenie widoczności wady postawy i skutecznie poprawią twój komfort codziennego życia. Wszystkie czynności, które dotychczas sprawiały ci trudność, przestają takie być. Co ważniejsze, przeciążone mm. prostowniki grzbietu będą mogły wreszcie odetchnąć z ulgą, a wzmocnione mm. brzucha pozwolą na wykonywanie codziennych ruchów bez najmniejszych przeszkód. Pamiętaj, że ćwiczenia na lordozę sprawdzą się jedynie wówczas, gdy wada nie jest bardzo zaawansowana. Dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja i jak najszybsze działanie. Jeśli tylko możesz, wykonuj regularnie ćwiczenia korekcyjne, a nadmiernie wygięty kręgosłup lędźwiowy przestanie być twoim utrapieniem.


~ Aleks Dorosiński

admin 5 6 kwietnia 2020  12514

Dodaj komentarz

 • Woojcio
  17 listopada 2019
  Ja w tym artykule czegoś nie rozumiem. Raz autor pisze cyt." W kifozie przede wszystkim trzeba unikać: jazdy na rowerze, pływania na plecach..." a w dalszej części artykułu cyt."Osoby z kifozą powinny wybrać pływanie na plecach". No to jak Panie autorze jest z tym pływaniem na plecach bo w swoich wywodach jest Pan nie do końca chyba wiarygodny gdyż sam sobie Pan zaprzecza.
 • Marianna90
  26 stycznia 2017
  Ja się sama zastanawiam czy nie iść się przebadać pod kątem wad postawy. W sumie całe dnie spędzam w biurze i jakoś zaczynam odczuwać większe przechylenie ciała w prawą stronę. W sumie nie wiem czy to coś poważnego, ale na pewno nie zaszkodzi sprawdzić
 • Mirek
  25 stycznia 2017
  Moje dzieciaki na basenie wyrobiły sobie perfekcyjne sylwetki. Żadnych wad postawy. Polecam, naprawdę. Pływanie dodatkowo to dla dzieci świetna zabawa
 • Antonio
  23 stycznia 2017
  Chyba muszę się wybrać do fizjoterapeuty, bo jakoś niepokojąco mnie boli górna część pleców, ale sam nie potrafię ocenić czy kręgosłup jest jakoś skrzywiony
 • Janek
  20 stycznia 2017
  To prawda, że w pracy biurowej można się nabawić schorzeń kręgosłupa. Sam wiem o tym najlepiej - 8-16 za biurkiem zdecydowanie mi nie służy...

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!