W zimie także można jeździć konno!

Zimowa jazda konna jest zupełnie inna od jazdy w dodatnich temperaturach. Utrudnieniem są niebezpieczne dla konia przeszkody pokryte śniegiem czy zmniejszenie komfortu jazdy przez mróz. Jeździectwo nie jest jednak wykluczone w tym okresie – wystarczy dobrze się do niego przygotować.
Dlaczego warto jeździć konno w zimie?
Niskie temperatury mają wpływ na rozgrzewanie ciała. Dzięki temu jeździec spala więcej kalorii podczas tej aktywności fizycznej. Co więcej, zimne powietrze doskonale działa na funkcjonowanie układu oddechowego. Jazda konna w tym okresie może być fascynującym przeżyciem. W ten sposób nie trzeba także porzucać na długie miesiące ulubionego sportu. Należy jednak pamiętać, że jeżdżenie konno po zamarzniętej i śliskiej ziemi jest niebezpieczne dla konia. Może nabawić się urazów kopyt i ścięgien, a jeździec – może spaść z grzbietu.
Porady dla jeźdźca w zakresie jazdy konnej na mrozie
1. Odpowiednie ubranie. Pod bryczesy warto założyć getry lub wybrać te ocieplane. Ważna jest także ciepła kurtka oraz kominiarka zakładana pod kask. Można również zainwestować w ciepłą derkę na kolana.
2. Dobra widoczność. Zimą znacznie szybciej robi się ciemno. Podczas jazdy konnej należy wziąć to pod uwagę. Wieczorami dobrym wyjściem jest zaopatrzenie się w latarkę-czołówkę.
3. Bezpieczeństwo konia. W okresie zimowym jazda stanie się bezpieczniejsza, jeśli wyposażymy konia w antypoślizgowe wkładki pod podkowy (poruszanie się po oblodzonych szlakach będzie łatwiejsze).
4. Zmniejszanie ryzyka. Spacery konne lepiej odbywać na znanych terenach. Można także wybrać się na trening z osobą, która dokładnie zna dane miejsce. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ewentualnych przeszkód, takich jak np. zaspy śnieżne czy głębokie jary.
5. Optymalny czas jeżdżenia konno. W zimie powinno się raczej jeździć krócej i mniej intensywnie niż w innych porach roku.
6. Warunki atmosferyczne. Zima jest okresem, kiedy często zdarzają się niesprzyjające warunki pogodowe. Najlepszym czasem na jazdę konną jest słoneczna pogoda. Dzięki temu zwiększa się zadowolenie z jazdy i staje się ona bezpieczniejsza.
Ubiór podczas zimowej jazdy konnej
- ciepła, oddychająca bielizna;
- bluzka termoaktywna, na nią – polar;
- ciepła kurtka, najlepszym wyjściem jest kurtka przeznaczona do jazdy konnej (ma dłuższy tył);
- zimowe bryczesy (zazwyczaj podszyte cienkim, drapanym materiałem);
- grube skarpety;
- ciepłe buty, warto zainwestować w zimowe sztyblety (podszyte neoprenem);
- kominiarka, chustka, bandanka czy opaska na uszy zakładana pod kask;
- rękawiczki do zimowej jazdy konnej.
Zimą ważne jest… rozgrzanie zarówno jeźdźca jak i wierzchowca!
Rozgrzaniu mięśni jeźdźca i konia może służyć intensywne czyszczenie zwierzęcia przed jazdą. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, a jej uczestnicy przejdą rozgrzewkę przed właściwą aktywnością fizyczną. Przed rozpoczęciem jazdy powinno się również znaleźć czas na rozciągnięcie. W taki sposób zmniejszy się ryzyko ewentualnych kontuzji. Na rozgrzewkę konia należy przeznaczyć trochę więcej czasu niż w cieplejszych miesiącach.
Rozgrzać należy również wędzidło. W ten sposób koń uniknie zbędnego stresu. Wystarczy rozgrzać ścięgierz w dłoniach lub użyć chemicznego rozgrzewacza dłoni.
Kwestie, o których należy pamiętać podczas jazdy konnej w zimie
1. Przeznacz czas na osuszanie konia po zakończonym treningu. W przypadku strzyżonych koni – używaj także ciepłej derki (podczas jazdy półderki);
2. Zorientuj się, czy twoje buty mieszczą się w strzemieniu. Można także kupić większe strzemiona na zimę lub wybrać żelowe ocieplacze wkładane w buty;
3. By uniknąć odwodnienia i hipotermii – weź ze sobą właściwą ilość płynów. Zapewnij także możliwość napojenia konia (ciepła woda jest dla nich lepsza w zimie);
4. W razie bardzo niskich temperatur – zrezygnuj z treningu. W tym czasie możesz zająć się na przykład czyszczeniem sprzętu lub stajni;
5. Ustal cele na cieplejsze miesiące. Dzięki temu planowanie zimowych treningów będzie skuteczniejsze. Co więcej, wzrośnie twoja motywacja. Pośrednie cele są stopniowym dążeniem do realizacji głównych założeń.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!