Uraz treningowy: kolano biegacza

Uraz treningowy: kolano biegacza

Przyczyny, rozpoznanie i metody leczenia bólu kolan wywołanych wysiłkiem fizycznym szczególnie bieganiem, grą w piłkę nożną czy jazdą na rowerze, popularnie nazywanych kolanem biegacza.

Kolano biegacza

Najczęstsze objawy kolana biegacza:

 • Dolegliwości podczas aktywności fizycznej, szczególnie podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów, przysiadów i wykroków
 • Trudny do zlokalizowania, rozlany ból w okolicy rzepki
 • Dyskomfort przy długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji
 • Trzeszczenie, „strzelanie” podczas uginania kolana
 • Może pojawić się uczucie blokowania, ograniczenia zakresu ruchu kolana
 • Obrzęk miejscowy, kolano może być spuchnięte
 • Uczucie pełności, wody w kolanie

Lokalizacja bólu w przypadku kolana biegacza

Dysfunkcja powszechnie nazywana kolanem biegacza dotyczy przedniej części stawu kolanowego (miejsce za stawem rzepkowo-udowym). Inne nazwy tego schorzenia to: zespół rzepkowo – udowy, zespół bólowy przedniego przedziału kolana, czy PFPS (ang. patellofemoral pain syndrome).

Kolano biegacza jest newralgicznym punktem. Staw rzepkowo-udowy przenosi największe obciążenia ze wszystkich stawów w ciele człowieka zwłaszcza podczas aktywności takich jak bieg.

Schorzenie to dotyczy głównie osób aktywnie uprawiających sporty oraz  osób z wysokim BMI. Sporty największego ryzyka to biegi długodystansowe (maraton, półmaraton), piłka nożna, kolarstwo, narciarstwo, crossfit i podnoszenie ciężarów.

Przyczyny powstania kolana biegacza

Schorzenie powstaje najczęściej w wyniku przeciążeń stawu, kumulowanie mikrourazów np. w okresie intensywnych treningów. Ból może się pojawić niespodziewanie bez urazu, np. w trakcie biegu. Ognisko bólu zazwyczaj jest zlokalizowane w okolicach rzepki. Niestety ból kolana biegacza charakteryzuje się najczęściej rozlaniem dlatego określenie dokładnej lokalizacji jest trudne.

Mechanizm powstawania schorzenia

Przeciążeniowy

Podczas zginania kolana rzepka zostaje przyparta (cofa się) do kości udowej. Na skutek tego przesunięcia dochodzi do ciasnoty przedniej kolana. Działa to drażniąco i może uszkadzać struktury okołorzepkowe czyli: podrażniać błonę maziową (będącą swoistym smarem dla stawu). Maź jest odpowiedzialna za prawidłową pracę stykających się ze sobą powierzchni chrzęstnych kości. Podrażniona, obrzęknięta błona może powodować stan zapalny i wysięk. Dalsze drażnienie może doprowadzić do przerostu błony maziowej i wydzielania większych ilości płynów (stąd uczucie wody w kolanie). W wyniku tych patologicznych zmian funkcjonowanie kolana zostaje pogorszone i pojawia się ból.

Rozmiękanie chrząstki stawowej

Inną, rzadszą przyczyną powstania kolana biegacza jest rozmiękanie chrząstki stawowej czyli  chondromolacja. Jeżeli przyczyną jest rozmiękanie pojawiają się strzelanie, trzeszczenie kolana w trakcie zginania. Dodatkowo mogą wystąpić przypadki „blokowania” się kolana. Chrząstka stawowa nie jest unerwiona dlatego początkowo nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby może wystąpić silny ból kolan.  Na tą dolegliwość są szczególnie narażone młode kobiety w wieku 12 – 18 lat, co ma związek ze zmianami hormonalnymi.

Najważniejsze czynniki ryzyka urazu kolan

Do czynników ryzyka mogących powodować wystąpienie kolna biegacza zalicza się:

 • Przetrenowanie, błędy treningowe, zbyt duża intensywność ćwiczeń,
 • Zła technika ćwiczeń, brak rozgrzewki,
 • Nadwaga, bark aktywności fizycznej
 • Źle dobrane obuwie do biegania
 • Zbyt krótka regeneracja po treningu
 • Pronacja stopy - nadmierne obciążanie wewnętrznej krawędzi stopy podczas biegu
 • supinacja stopy -  nadmierne obciążanie zewnętrznej krawędzi stopy
 • Osłabienie mięśnia obszernego przyśrodkowego ( czynny stabilizator przyśrodkowy kolana) względem mięśnia obszernego bocznego ( czynny stabilizator boczny kolana)
 • Przykurcz mięśni goleniowych, przywodzicieli uda, trójgłowych łydki lub pasma piszczelowo – biodrowego
 • Słaba stabilizacja tułowia – brak wsparcia core

Rozpoznanie kolana biegacza

Kolano biegacza jest trudne do zdiagnozowania. Może być mylone z innymi kontuzjami kolan. Najważniejsze jest ustalenie jakie zmiany wpływają na ból w kolanie.

W przypadku wystąpienia dolegliwości najlepiej udać się do lekarza sportowego ortopedy lub fizjoterapeuty.

Metody diagnostyczne to wywiad, badanie kliniczne, testy funkcjonalne, badanie RTG, badanie rezonansem magnetycznym i artroskopię diagnostyczną.

Fizjoterapia kolana biegacza

Leczenie kolana biegacza przebiega według zaleceń indywidualnie ustalonych dla każdego przypadku. Ze względu na różnorodność czynników mogących wywoływać dysfunkcje przebieg leczenia może przybrać różne rodzaje.

Leczenie zmian przeciążeniowych kolana biegacza

Podstawowym celem leczenia jest zazwyczaj zmniejszenie intensywności i czasu treningów oraz innych czynników wywołujących ból kolana. W niektórych przypadkach zalecane jest całkowite przerwanie treningów do czasu wyleczenia problemu.

Stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen).

W podobnie jak w przypadku innych urazów można stosować metodę RICE czyli:  Rest- odpoczynek, Ice- lód, Commpression - ucisk, Elevation - uniesienie kończyny.

W przypadku gdy doraźne metody zawodzą konieczne może być skonsultowanie się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą. Postawienie trafnej diagnozy i wykluczenie innych stanów patologicznych pozwoli zastosować odpowiednie leki przeciwzapalne w tym sterydy.

W leczeniu kolna biegacza stosuje się również fizykoterapie poprzez zastosowanie pola magnetycznego, krioterapii lub ultradźwięków.

Przy każdym leczeniu zalecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających osłabione mięśnie, stabilizację i rozciągnięcie przykurczonych mięśni, stosowanie wkładek do obuwia

Ostateczną formą leczenie jest zabieg operacyjny: artroskopia - czyli zabieg polegający na określeniu rodzaju urazu i jego rozległości. Działanie naprawcze zależy od rozpoznania i najczęściej polega na wycięciu przerośniętej błony maziowej, odbudowie chrząstki stawowej czy przesunięcie przyczepu więzadła. Po zabiegu pacjent przechodzi rehabilitację przeciętnie 4-6 tygodni.

 

Cierpisz na ból kolan? Zobacz materiał o domowym treningu wzmacniajacym na kolana: Trening na ból kolan

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 3 16 maja 2016  9956

Dodaj komentarz

 • Malwiana
  20 lipca 2017
  W sumie nie słyszałam o tej nazwie, ale rzeczywiście, trafne określenie.
 • Rychu
  20 lipca 2017
  Skonsultuj się najpierw z ortopedą. On skieruje Cię na odpowiednie leczenie - jeśli będzie konieczne.
 • Mikołaj
  20 lipca 2017
  Moje kolano ostatnio szaleje. Jednak nie jestem w stanie znaleźć przyczyny bólu. Lepiej udać się do lekarza czy do fizjoterapeuty?

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?