Typy instruktorów jazdy konnej

Typy instruktorów jazdy konnej

Chcesz rozpocząć naukę jazdy konnej, zobacz 8 najpopularniejszych typów instruktorów jeździectwa. Uprawiasz jeździectwo? Zobacz jakim typem instruktora jest twój trener jazdy konnej!

Typ instruktora jazdy konnej: „koń jest najważniejszy”

Instruktor, który ponad wszystko ceni dobro i zdrowie konia. Niby rzecz oczywista, ale są tacy trenerzy, których nadgorliwość jest irytująca. Przychodzisz na zajęcia a instruktor oznajmia, że konia nie wolno męczyć i nici z wykańczającego treningu. Zapomnij o galopie i skakaniu. Koń ma problemy z kręgosłupem i się stresuje. Powinien być tylko i wyłącznie na luźnej wodzy.

Brzmi znajomo? Taki instruktor jazdy konnej myśli, że zachowuje się szlachetnie. Prawda jest taka, że klient jest zirytowany i ma poczucie wyrzucenia pieniędzy na trening w błoto. Instruktor powinien zachować umiar w komentarzach. Jeśli koń danego dnia już długo pracował, klient powinien móc ćwiczyć z wypoczętym koniem, który spokojnie będzie w stanie galopować i skakać. Trening powinien być satysfakcjonujący dla klienta, a przesadna troska o konia w tym nie pomoże.

Typ instruktora jazdy konnej: „klient jest najważniejszy”

instruktor jazdy konnej

Skrajnym typem instruktora „koń jest najważniejszy” jest instruktor, który zapomina o koniu i przesadnie dba o klienta. Trener traktuje konia jako maszynę do zarabiania pieniędzy i nie zwraca uwagi na jego zmęczenie. Po treningu koń jest wykończony, a klient niezadowolony. Przecież w treningu jeździectwa najpiękniejsze jest spędzanie czasu ze szczęśliwym zwierzęciem i partnerstwo. Tymczasem instruktor jazdy konnej przesadnie dbający o klienta zapomina o tym szczególe. Przyjmuje jednego klienta za drugim, a koń pracuje bez przerwy. Przypadek rzadko spotykany, ale niestety się zdarza.

Typ instruktora jazdy konnej: katarynka

Przychodzisz na trening jazdy konnej i ledwo zdążysz przedstawić się instruktorowi, on już zaczyna nawijać jak najęty. Opowiada ci swoją historię, historię stajni i każdego konia, który w niej przebywa lub przebywał. Z początku klient jest zadowolony. W końcu trener jest otwarty, miły i dużo opowiada. Jednak po jakimś czasie po powrocie z jazdy konnej klient nie wraca z bólem kości ogonowej tylko głowy. Instruktor „katarynka” nie da ci ani chwili wytchnienia. Będziesz znał wszystkie plotki ze stajni ze wszystkimi szczegółami.

Typ instruktora jazdy konnej: ignorant

Instruktor, który już od twojego wejścia ma zniesmaczoną minę. Jest rozdrażniony, że przyszedł kolejny klient i musi mu pomóc. Łaskawie, praktycznie bez słowa odprowadza cię do konia. Wszystko tłumaczy bardzo krótko, tak abyś zrozumiał, że nie ma na to ochoty. Powinieneś być szczęśliwy, że w ogóle zaszczycił cię swoją obecnością! Regularnie co kilka minut zerka na zegarek, żeby sprawdzić za ile koniec zajęć. W trakcie treningu umila sobie czas paląc papierosa, jedząc batona lub pijąc kawę. Czasem rozmawia przez telefon nawet ponad połowę treningu, ale w międzyczasie rzuci kilka razy ważną wskazówkę. A tak poza tym to radź sobie sam. Gdy w końcu nastąpi koniec treningu, energicznie się żegna i szybko znika ci z oczu.

Typ instruktora jazdy konnej: rzut na głęboką wodę

nauka skoki przez przeszkody jeździectwo

Odmiana instruktora ignoranta. Jest przekonany, że najlepiej uczyć się na własnych błędach. Wierzy, że rzucenie klienta na głęboką wodę przyniesie szybkie efekty. Wszystko robisz sam, chociaż niczego tak naprawdę szczegółowo ci nie wyjaśnił. Czaprak zarzucasz tył na przód, na wszelki wypadek wyrzucasz skośnik, a siodło kładziesz na zadzie. Gdy zaczyna się jazda konna, otrzymujesz szczątkowe wskazówki. A raczej sugestie dotyczące ćwiczeń, które możesz wykonać. Bo tego JAK je wykonać nie mówi. Po treningu z takim instruktorem tak naprawdę jesteś samoukiem. Główne motto treningów to nauka na zasadzie prób i błędów. Wiedzę teoretyczną musisz czerpać z fachowej prasy i instruktarzy w internecie. Inna odmiana instruktora jeździectwa to ryzykant, czyli soro masz już dwie godziny jazdy za sobą to ruszamy w teren lub uczymy się skoków przez przeszkody.

Typ instruktora jazdy konnej: terrorysta

Najważniejsze narzędzie instruktora terrorysty to krzyk. A nawet nie. To jest WRZASK! Nie interesuje go to, że stresujesz się ty, koń, inni jeźdźcy i on sam. Ciągle wykrzykuje jakieś uwagi nie oszczędzając języka nawet na przekleństwach. Ty zaś zachowujesz się cicho i nie wchodzisz w dyskusję. Grzecznie wykonujesz wszystkie polecenia w obawie, że instruktor krzyknie jeszcze głośniej.

Instruktor terrorysta ma jedną ogromną zaletę. Każda jego pochwała jest dla ciebie niczym najwspanialszy skarb świata. Gdy instruktor milczy, jesteś pełen dumny, że nie ma się do czego przyczepić. Taki instruktor sprawdzi się jedynie u osób z silnym charakterem. Najsłabsze jednostki szybko zrezygnują i uciekną z płaczem. Za to silni pod wpływem nieprzyjemnych komentarzy i krzyków dadzą z siebie wszystko i pokażą na co ich stać! Kluczem jest determinacja i wytrwałość.

Typ instruktora jazdy konnej: milutki

Przeciwieństwo terrorysty. Nieustanie chwali i pociesza klientów. Powtarza, że masz talent i głaszcze cię po głowie nawet jak popełniasz błędy. Jeździectwo z takim trenerem u boku to czysta przyjemność. Po zakończonych zajęciach już nie możesz doczekać się kolejnych. Z milutkim instruktorem czujesz się doceniony i pewny siebie. Masz poczucie wiary w swoje umiejętności. Jazda konna jest dla ciebie coraz ciekawsza.

Z czasem, gdy umiesz już coraz więcej, przesłodzona atmosfera zaczyna cię denerwować. Zaczynasz rozumieć jakie błędy popełniasz i oczekujesz, że instruktor jazdy konnej ci je wytknie i poprawi. Prawda jest taka, że milutki instruktor zabija ambicje klientów. Jedni decydują się na dalsze treningi pełne pochwał i braku poprawek. Silniejsi zaś przenoszą się do bardziej wymagającego trenera by szlifować swoje umiejętności i być coraz lepszym.

Typ instruktora jazdy konnej: IDEALNY

dobry instruktor jeździectwa lonża

Jaki jest zatem idealny instruktor jazdy konnej? Łatwo go rozpoznać w tłumie innych instruktorów. Jest profesjonalnie ubrany i uśmiechnięty. Ma na sobie bryczesy, sztyblety i koszulkę firmową stajni. Gdy widzi zdezorientowaną twarz nowego klienta, podchodzi aby spytać jak może pomóc. Pyta cię o twoje potrzeby i umiejętności. Na tej podstawie wyjaśnia co ma do zaoferowania. Zanim pozwoli ci podejść do konia, wyjaśnia czego możesz się po nim spodziewać. Ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem, jednocześnie nie zniechęcając do zwierzęcia. Służy pomocą przy siodłaniu. Dokładnie tłumaczy jak to się robi i na co należy uważać. Jednocześnie nie wyręcza klienta. W trakcie jazdy konnej wyczerpująco wszystko tłumaczy aż zrozumiesz. Cierpliwie słucha twoich pytań. Do treningu motywuje łagodnie, acz stanowczo.

Oczywiście nie ma ludzi perfekcyjnych, więc nawet idealny instruktor jeżdziectwa może mieć gorszy dzień. Zrozum to. Następnym razem znów będzie idealnie!

 

Czytaj więcej: Czego uczy jazda konna

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marta Sikora 3 5 sierpnia 2016  8575

Dodaj komentarz

 • Izabela
  20 lipca 2017
  Mój jest idealny! Podeślę mu ten artykuł, dzięki :)
 • Sylwek
  20 lipca 2017
  W praktyce, to instruktorzy raczej składają się z połączenia tych wszystkich cech.
 • Eliza
  20 lipca 2017
  Właściwie większość tych typów to stereotypy

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.