Typy instruktorów jazdy konnej

Chcesz rozpocząć naukę jazdy konnej, zobacz 8 najpopularniejszych typów instruktorów jeździectwa. Uprawiasz jeździectwo? Zobacz jakim typem instruktora jest twój trener jazdy konnej!
Typ instruktora jazdy konnej: „koń jest najważniejszy”
Instruktor, który ponad wszystko ceni dobro i zdrowie konia. Niby rzecz oczywista, ale są tacy trenerzy, których nadgorliwość jest irytująca. Przychodzisz na zajęcia a instruktor oznajmia, że konia nie wolno męczyć i nici z wykańczającego treningu. Zapomnij o galopie i skakaniu. Koń ma problemy z kręgosłupem i się stresuje. Powinien być tylko i wyłącznie na luźnej wodzy.
Brzmi znajomo? Taki instruktor jazdy konnej myśli, że zachowuje się szlachetnie. Prawda jest taka, że klient jest zirytowany i ma poczucie wyrzucenia pieniędzy na trening w błoto. Instruktor powinien zachować umiar w komentarzach. Jeśli koń danego dnia już długo pracował, klient powinien móc ćwiczyć z wypoczętym koniem, który spokojnie będzie w stanie galopować i skakać. Trening powinien być satysfakcjonujący dla klienta, a przesadna troska o konia w tym nie pomoże.
Typ instruktora jazdy konnej: „klient jest najważniejszy”
Skrajnym typem instruktora „koń jest najważniejszy” jest instruktor, który zapomina o koniu i przesadnie dba o klienta. Trener traktuje konia jako maszynę do zarabiania pieniędzy i nie zwraca uwagi na jego zmęczenie. Po treningu koń jest wykończony, a klient niezadowolony. Przecież w treningu jeździectwa najpiękniejsze jest spędzanie czasu ze szczęśliwym zwierzęciem i partnerstwo. Tymczasem instruktor jazdy konnej przesadnie dbający o klienta zapomina o tym szczególe. Przyjmuje jednego klienta za drugim, a koń pracuje bez przerwy. Przypadek rzadko spotykany, ale niestety się zdarza.
Typ instruktora jazdy konnej: katarynka
Przychodzisz na trening jazdy konnej i ledwo zdążysz przedstawić się instruktorowi, on już zaczyna nawijać jak najęty. Opowiada ci swoją historię, historię stajni i każdego konia, który w niej przebywa lub przebywał. Z początku klient jest zadowolony. W końcu trener jest otwarty, miły i dużo opowiada. Jednak po jakimś czasie po powrocie z jazdy konnej klient nie wraca z bólem kości ogonowej tylko głowy. Instruktor „katarynka” nie da ci ani chwili wytchnienia. Będziesz znał wszystkie plotki ze stajni ze wszystkimi szczegółami.
Typ instruktora jazdy konnej: ignorant
Instruktor, który już od twojego wejścia ma zniesmaczoną minę. Jest rozdrażniony, że przyszedł kolejny klient i musi mu pomóc. Łaskawie, praktycznie bez słowa odprowadza cię do konia. Wszystko tłumaczy bardzo krótko, tak abyś zrozumiał, że nie ma na to ochoty. Powinieneś być szczęśliwy, że w ogóle zaszczycił cię swoją obecnością! Regularnie co kilka minut zerka na zegarek, żeby sprawdzić za ile koniec zajęć. W trakcie treningu umila sobie czas paląc papierosa, jedząc batona lub pijąc kawę. Czasem rozmawia przez telefon nawet ponad połowę treningu, ale w międzyczasie rzuci kilka razy ważną wskazówkę. A tak poza tym to radź sobie sam. Gdy w końcu nastąpi koniec treningu, energicznie się żegna i szybko znika ci z oczu.
Typ instruktora jazdy konnej: rzut na głęboką wodę
Odmiana instruktora ignoranta. Jest przekonany, że najlepiej uczyć się na własnych błędach. Wierzy, że rzucenie klienta na głęboką wodę przyniesie szybkie efekty. Wszystko robisz sam, chociaż niczego tak naprawdę szczegółowo ci nie wyjaśnił. Czaprak zarzucasz tył na przód, na wszelki wypadek wyrzucasz skośnik, a siodło kładziesz na zadzie. Gdy zaczyna się jazda konna, otrzymujesz szczątkowe wskazówki. A raczej sugestie dotyczące ćwiczeń, które możesz wykonać. Bo tego JAK je wykonać nie mówi. Po treningu z takim instruktorem tak naprawdę jesteś samoukiem. Główne motto treningów to nauka na zasadzie prób i błędów. Wiedzę teoretyczną musisz czerpać z fachowej prasy i instruktarzy w internecie. Inna odmiana instruktora jeździectwa to ryzykant, czyli soro masz już dwie godziny jazdy za sobą to ruszamy w teren lub uczymy się skoków przez przeszkody.
Typ instruktora jazdy konnej: terrorysta
Najważniejsze narzędzie instruktora terrorysty to krzyk. A nawet nie. To jest WRZASK! Nie interesuje go to, że stresujesz się ty, koń, inni jeźdźcy i on sam. Ciągle wykrzykuje jakieś uwagi nie oszczędzając języka nawet na przekleństwach. Ty zaś zachowujesz się cicho i nie wchodzisz w dyskusję. Grzecznie wykonujesz wszystkie polecenia w obawie, że instruktor krzyknie jeszcze głośniej.
Instruktor terrorysta ma jedną ogromną zaletę. Każda jego pochwała jest dla ciebie niczym najwspanialszy skarb świata. Gdy instruktor milczy, jesteś pełen dumny, że nie ma się do czego przyczepić. Taki instruktor sprawdzi się jedynie u osób z silnym charakterem. Najsłabsze jednostki szybko zrezygnują i uciekną z płaczem. Za to silni pod wpływem nieprzyjemnych komentarzy i krzyków dadzą z siebie wszystko i pokażą na co ich stać! Kluczem jest determinacja i wytrwałość.
Typ instruktora jazdy konnej: milutki
Przeciwieństwo terrorysty. Nieustanie chwali i pociesza klientów. Powtarza, że masz talent i głaszcze cię po głowie nawet jak popełniasz błędy. Jeździectwo z takim trenerem u boku to czysta przyjemność. Po zakończonych zajęciach już nie możesz doczekać się kolejnych. Z milutkim instruktorem czujesz się doceniony i pewny siebie. Masz poczucie wiary w swoje umiejętności. Jazda konna jest dla ciebie coraz ciekawsza.
Z czasem, gdy umiesz już coraz więcej, przesłodzona atmosfera zaczyna cię denerwować. Zaczynasz rozumieć jakie błędy popełniasz i oczekujesz, że instruktor jazdy konnej ci je wytknie i poprawi. Prawda jest taka, że milutki instruktor zabija ambicje klientów. Jedni decydują się na dalsze treningi pełne pochwał i braku poprawek. Silniejsi zaś przenoszą się do bardziej wymagającego trenera by szlifować swoje umiejętności i być coraz lepszym.
Typ instruktora jazdy konnej: IDEALNY
Jaki jest zatem idealny instruktor jazdy konnej? Łatwo go rozpoznać w tłumie innych instruktorów. Jest profesjonalnie ubrany i uśmiechnięty. Ma na sobie bryczesy, sztyblety i koszulkę firmową stajni. Gdy widzi zdezorientowaną twarz nowego klienta, podchodzi aby spytać jak może pomóc. Pyta cię o twoje potrzeby i umiejętności. Na tej podstawie wyjaśnia co ma do zaoferowania. Zanim pozwoli ci podejść do konia, wyjaśnia czego możesz się po nim spodziewać. Ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem, jednocześnie nie zniechęcając do zwierzęcia. Służy pomocą przy siodłaniu. Dokładnie tłumaczy jak to się robi i na co należy uważać. Jednocześnie nie wyręcza klienta. W trakcie jazdy konnej wyczerpująco wszystko tłumaczy aż zrozumiesz. Cierpliwie słucha twoich pytań. Do treningu motywuje łagodnie, acz stanowczo.
Oczywiście nie ma ludzi perfekcyjnych, więc nawet idealny instruktor jeżdziectwa może mieć gorszy dzień. Zrozum to. Następnym razem znów będzie idealnie!
Czytaj więcej: Czego uczy jazda konna
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!