Typy butów do biegania - co założyć na nogi

Typy butów do biegania - co założyć na nogi

Podczas biegania jednym z ważniejszych elementów wyposażenia są buty. Dobrze dobrane i z odpowiednim przeznaczeniem pozwolą na osiąganie lepszych wyników oraz zapewnią komfort i wygodę biegu. Poznaj popularne buty do biegania.

Dlaczego buty są tak ważne podczas biegania?

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Warto wziąć pod uwagę podłoże, po którym się biega, rodzaj stopy czy intensywność treningów. Każdy z tych czynników niejako wymusza na biegaczu odpowiednie buty. Dzięki dobremu zabezpieczeniu stopy bieganie staje się bezpieczniejsze i mniej kontuzjogenne. Ponadto, bieganie w przystosowanych do tego celu butach sprawia większą przyjemność i mniej męczy. Zmniejsza ewentualny ból, który może się pojawić np. z powodu dawnych zaniedbań w ogólnej sprawności fizycznej. Noszenie nieodpowiednich butów w trakcie biegania może skutkować urazem stóp, a nawet kręgosłupa.

Buty startowe in. lekkie

buty startowe do biegania joggingu sprintu

Tego typu butów używa się przede wszystkim podczas treningów szybkościowych i zawodów. Przeznaczone są dla zaawansowanych biegaczy. Buty startowe niewiele ważą, mają cienką cholewkę i podeszwę. Dzięki takiej konstrukcji butów biegacz jest w stanie osiągnąć większą szybkość biegu oraz dynamikę. Buty lekkie zazwyczaj nie posiadają elementów stabilizujących, dlatego też amortyzacja podczas biegu jest na bardzo niskim poziomie. Biorąc pod uwagę zagrożenia jakie pojawiają się podczas biegania w butach startowych, powinni ich używać jedynie biegacze zawodowi. Ten typ butów charakteryzuje się mniejszą trwałością i szybciej się zużywa.

Buty minimalistyczne

Swoją nazwę zawdzięczają minimalną amortyzacją (często ten typ butów w ogóle nie ma amortyzacji). Buty minimalistyczne mają stosunkowo cienki bieżnik, który chroni stopę biegacza przed skaleczeniami. Ponadto, minimalizm ujawnia się również w cholewkach. Są one pozbawione dodatkowych systemów trzymania stopy oraz sztywnych zapiętków. Ten typ butów jest przeznaczony dla świadomych biegaczy. Brak amortyzacji pod piętą wymaga biegania ze śródstopia, czyli angażuje większą liczbę mięśni i ścięgien. Podczas biegania w butach minimalistycznych za amortyzację odpowiada stopa oraz aparat ruchu. But jest jedynie ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Bieganie w tym typie butów jest bardzo wymagające dla mięśni, stawów i ścięgien, dlatego powinni z nich korzystać bardziej zaawansowani biegacze. Początkujący mogą doznać kontuzji.

Buty lekkoatletyczne in. kolce

Buty lekkoatletyczne charakteryzują się wkręcanymi kolcami w zewnętrznej podeszwie. Są rozwinięciem butów używanych na bieżni – posiadają długie kolce z przodu podeszwy, z tyłu zaś mają klasyczny bieżnik. Buty lekkoatletyczne mają bardzo rozbudowaną amortyzację, zapewniającą duży komfort izolacji od kolców i nierównego podłoża. Takie buty są przeznaczone do biegania po zamrożonym i pokrytym lodem śniegu, ponieważ zapewniają wyjątkowo dobrą przyczepność. Buty lekkoatletyczne są wykorzystywane głównie podczas zawodów oraz szybkich treningów.

Innym modelem butów lekkoatletycznych są buty lekkie, posiadające niewielką amortyzację. Używane są podczas biegów na stadionie, biegów przełajowych oraz sprintów. Taki model obuwia ma zapewnić biegaczowi jak najlepsze wyniki.

Buty treningowe in. uniwersalne

buty uniwersalne do biegania joggingu maratonu

Należą do najbardziej popularnych butów używanych podczas biegania. Przeznaczone są do częstych, spokojnych i długich biegów – taki typ treningu stosują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Buty treningowe charakteryzują się bardzo dobrą amortyzacją, chroniącą mięśnie, stawy i ścięgna przed urazami. Ten typ butów zazwyczaj zapewnia doskonałą stabilizację oraz wysoki poziom wsparcia stopy. Buty uniwersalne są bardzo dobrym typem butów dla początkujących. Nie należą do najlżejszych, ale zapewniają dobrą amortyzację, są stabilne oraz wyjątkowo trwałe (można w nich przebiec nawet 1000 kilometrów).

Buty wodoodporne – buty trailowe (in. terenowe)

buty trialowe do biegania wodoodporne

Jednymi z wielu rodzajów wodoodpornych butów do biegania są buty terenowe. Są przeznaczone głównie do biegania po wymagających szlakach m.in. piachu, błocie, kamieniach, korzeniach… Ten typ butów jest przystosowany do trudnej nawierzchni. Posiada agresywny bieżnik na zewnętrznej podeszwie. Ponadto, cholewka w butach terenowych jest wykonana z mocnego materiału oraz jest bardziej zabudowana. Dzięki takiej budowie but chroni stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaczepieniami oraz uderzeniami. Dodatkowo, buty terenowe bardzo często są wodoodporne, dlatego można w nich biegać w każdych warunkach. Ten rodzaj butów biegowych jest dobrym rozwiązaniem na trudne trasy oraz podczas biegów w sezonie jesienno-zimowym.

Dominika Górska 4 29 września 2016  1838

Dodaj komentarz

 • Góral
  4 października 2016
  @Maro - buty na bieżnie czy w teren? Te na bieżnie nadają się... Jedynie na bieżnie. Jeśli zaś chodzi np o buty do biegania w tere/w zimie polecam Icebugi Pytho :D Zapomniałem co to poślizgi w zimie :D Naprawdę "robią robotę" :D
 • maro
  29 września 2016
  Generalnie zawsze chciałem kupić sobie buty z kolcami, ciekawe jak się w tym biega? :)
 • Kacperro
  29 września 2016
  Wybór butów do biegania zawsze jest dla mnie problemem. Zazwyczaj ćwiczę w uniwersalnych, ale wciąż zastanawiam się nad kupieniem lekkich. Chciałbym poćwiczyć nad szybkością, ale boję się o kontuzje. Może ktoś polecić jakiś model?
 • Maja
  29 września 2016
  Najlepsze buty sportowe to buty uniwersalne. Nadają się i do biegania po mieście i do joggingu w lesie, nawet gdy jest mokro po deszczu. Poza tym buty uniwersalne są bardzo wygodne :)

Artykuły z kategorii: Bieganie

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

O maratonie słyszał każdy. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd właściwie pochodzi tradycja biegów maratońskich. Interesujące wydaje się również to, w którym momencie uznano je za dyscyplinę sportową. Poznaj historię maratonu i najsłynniejszych maratończyków!

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

Już  Już 17 – 18 lutego 2018 roku odbędzie się ESP, czyli Europe Sport Power to jedno z największych spotkań branży fitness w Polsce. Zobacz wydarzenie które przyciąga setki profesjonalnych sportowców oraz amatorów z całej Polski. Występy kulturystyczne, nowości ze świata sportu, konferencje i wiele więcej

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

O maratonie słyszał każdy. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd właściwie pochodzi tradycja biegów maratońskich. Interesujące wydaje się również to, w którym momencie uznano je za dyscyplinę sportową. Poznaj historię maratonu i najsłynniejszych maratończyków!

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

Już  Już 17 – 18 lutego 2018 roku odbędzie się ESP, czyli Europe Sport Power to jedno z największych spotkań branży fitness w Polsce. Zobacz wydarzenie które przyciąga setki profesjonalnych sportowców oraz amatorów z całej Polski. Występy kulturystyczne, nowości ze świata sportu, konferencje i wiele więcej