Twoje 9 miesięcy na sportowo - zobacz najlepsze ćwiczenia w ciąży na siłowni

Mogłoby się wydawać, że dziewięć miesięcy w stanie błogosławionym to czas na regenerację. Nie musi to jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z twojej ulubionej aktywności. Sprawdź, dlaczego ćwiczenia w ciąży na siłowni to dobry pomysł i przekonaj się, jak w prosty sposób zadbać o siebie i swoje maleństwo.
Ćwiczenia w ciąży na siłowni: aktywność w strefie cardio
Siłownia to dobre miejsce dla przyszłej mamy, która nie tylko chce zachować dobrą kondycję, ale też dobrze czuć się w ciąży i przygotować swoje ciało na poród. Regularny trening i konsekwencja w działaniu pozwolą osiągnąć dobre efekty. Wydolność oddechowa to kluczowa umiejętność w tym wyjątkowym okresie w życiu kobiety. Pojemność robocza płuc musi być odpowiednio duża, dlatego ćwiczenia w ciąży na siłowni najlepiej zacząć od aktywności w strefie cardio. Ze względu na twój wyjątkowy stan, powinnaś ćwiczyć raczej do końca drugiego trymestru. Pamiętaj, by nie przesadzać i raczej truchtać, bo zbyt szybki bieg może niekorzystnie wpływnąć na rozwój twojego maleństwa.
Ćwiczenia funkcjonalne: trening w ciąży na siłowni
Nic tak nie wpływa na ogólne samopoczucie w ciąży, jak odpowiednio sprężyste i mocne mięśnie. Twoje ciało pracuje przecież za dwoje i potrzebujesz jeszcze więcej mocy niż dotychczas. Ćwiczenia w ciąży na siłowni, które warto robić, to szeroko rozumiany trening funkcjonalny. Rozciąganie, rolowanie, ćwiczenia w zawieszeniu i na niestabilnym podłożu na pewno skutecznie wzmocnią całe twoje ciało z jednoczesnym zaangażowaniem mięśni głębokich. Również ćwiczenia z wolnym obciążeniem będą świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie prostowników grzbietu i mm. pleców. Kręgosłup w ciąży jest wyjątkowo obciążony i dodatkowe wzmocnienie otaczających go mięśni to dobry krok.
Ćwiczenia w ciąży na siłowni: maszyny czy wolne ciężary?

To chyba odwieczny problem wszystkich kobiet ćwiczących na siłowni. Wiemy już, że trening z wolnym ciężarem nie zamieni filigranowych kobiet w chodzące góry mięśni, a dodatkowe obciążenia na maszynach nie zbudują żelaznej muskulatury. Ćwiczenia w ciąży na siłowni powinny jednak uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój płodu. To właśnie dlatego rekomendujemy ograniczenie ćwiczeń z wolnym obciążeniem do minimum i wybranie raczej treningu na maszynach. Tyczy się to przede wszystkim ćwiczeń bardzo obciążających tłocznię brzuszną. Ćwiczyć można w zasadzie do samego końca, bo odpowiednio duża aktywności pomoże lepiej przygotować ciało na poród.
Grupowe zajęcia fitness: jakie ćwiczenia w ciąży na siłowni?
Kobiety, które nie do końca widzą się w akcji na sali treningowej, mogą odetchnąć z ulgą. Ciąża to dobra okazja do grupowych zajęć fitness, a oferta treningowa wszystkich klubów fitness odpowiada na potrzeby ciężarnych. Ćwiczenia w ciąży na siłowni to nie tylko dedykowane programy dla przyszłych mam - chodzi przede wszystkim o wzmocnienie mm. brzucha i opanowanie prawidłowej techniki oddychania. Dlatego właśnie kobiety w ciąży powinny uczęszczać na pilates, zdrowy kręgosłup i jogę, najlepiej w wersji dla początkujących. Ostatni trymestr to dobry moment na aqua aerobik - to wszechstronne zajęcia w wodzie, które skutecznie wzmocnią całe ciało, stawy i kręgosłup, który w ciąży jest wyjątkowo narażony na przeciążenia.
Mała dygresja: ćwiczenia w ciąży na siłowni a strefa odnowy
Ponieważ twoje ciało jest na trochę innym poziomie funkcjonowania, powinnaś uważać na gorące kąpiele i korzystanie z sauny. Wiadomo, że ćwiczenia w ciąży na siłowni to spory wysiłek i relaks po zakończonym treningu to wyjątkowa nagroda. Pamiętaj jednak, że wzrost temperatury twojego ciała powyżej 39 stopni może stanowić spore zagrożenie dla maleństwa. Gorące kąpiele stosuj raczej z umiarem i stosunkowo rzadko, a na sesje w saunie wchodź na maksymalnie 10 minut. Pamiętaj, aby stopniowo schładzać nagrzane w saunie ciało, polewając je wodą o temperaturze poniżej 34 stopni. W ten sposób unikniesz szoku termicznego i na pewno nie zaszkodzisz swojemu nienarodzonemu dziecku.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!