Trenuj jak strażak, czyli strażacki trening bojowy

Jeden z najbardziej pożytecznych zawodów na Świecie. Ich trening do walki z ogniem, jest trudny i wyczerpujący, poznajcie ćwiczenia ludzi którzy często pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia.
Inspiracja zawodem strażaka
Wizerunek strażaka jest kształtowany już od najmłodszych lat i słusznie, bo mało jest zawodów kojarzących się tak jednoznacznie pozytywnie. Trudne warunki z którymi mają doczynienia w trakcie pracy wymagają specjalnego przygotowania.
Tutaj fim z treningu strażackiego w latach 50'
oraz współczesna wersja treningu strażaków z Gopro
Trening strażaka
Ty też możesz ćwiczyć na siłowni jak strażak. Najbliższym rodzajem treningu fizycznego do tego co trenują strażacy jest crossfit. Dlaczego własnie crossfit? Bo trening strażaka jest rodzajem treningu funkcjonalnego ukierunkowanego na uzyskanie sprawnośći fizycznej w określonych czynnościach.
Wyzwania z którymi mierzą się strażacy na codzień:
Strażacki trening na ręce
Wejście/zejście po drabinie
Niekiedy do uszkodzonego lub płonącego budynku wejście z ziemi jest niemożliwe. Wtedy jedyną możliwością dotarcia do potrzebujących jest wejście przez okno/dach za pomocą drabiny. Strażak musi nie tylko nie mieć lęku wysokości, ale również być wstanie poruszać się po drabinie z obciążeniem, głową w dół oraz móc zaczepić się drabiny nogami i odchylać bez użycia rąk w każdym kierunku.
Polecane ćwiczenie: podciąganie
Ćwiczenia uzupełniające: wiosłowanie sztangą w pochyleniu, wejście na skrzynię/przysiady na jednej nodze i oczywiście trening na drabinie.
Czytaj więcej: Podciąganie na drążku
Strażacki trening na nogi
Szybkie poruszanie
W warunkach bojowych kiedy sytuacja bojowa dynamicznie się zmienia trzeba się szybko poruszać mimo dużego obciążenia sprzętem. Podobnie w sytuacji kiedy wymagana jest ewakuacja osób nie mogących się samodzielnie chodzić. Silne nogi są najważniejszym elementem.
Polecane ćwiczenie na nogi:
Wykroki w przód z obciążeniem, wskakiwanie na skrzynię.
Strażacki trening dynamiczny
Wejście do pomieszczeń
Na skutek wysokich temperatur podczas pożaru bardzo często wypaczają się ramy oraz zawiasy drzwi/okien uniemożliwiając ich otwarcie… lub są zwyczajnie zamknięte. W takich sytuacjach konieczne jest ich wyważenie lub rozbicie. W tym celu używa się siekier, łomów, młotów oraz przecinaków. Aby skutecznie posługiwać się tym sprzętem konieczny jest silny chwyt oraz duża siła dynamiczna.
Polecane ćwiczenie:
Najlepszym ćwiczeniem jest po prostu wykonywanie uderzeń ciężkim młotem lub siekierą tak, aby ręce i plecy przyzwyczaiły się i „zapamiętały” ten ruch. Tutaj nie liczy się bowiem tylko siła ale również precyzja uderzeń.
Ćwiczenie siłowe: pompki i wymachy kattebells
Czytaj więcej: Trening drwala
Strażacki trening na plecy
Podnoszenie ciężarów
Przenoszenie ciężkiego sprzętu, usuwanie przeszkód jak zawalone części konstrukcji budynku.
Do czynności związanych z podnoszeniem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów potrzebne są silne plecy, bicepsy oraz nogi.
Polecane ćwiczenia:
Martwy ciąg, wypychanie nóg na suwnicy.
Plan treningowy dostosowany jest do wszystkich czynności które wykonuje się podczas akcji: wejście/zejście po drabinie, bieganie, podnoszenie, przenoszenie itd. Kładzie nacisk na ćwiczenia które będą rozwijały i przygotowywały do wszystkich tych czynności, a rekomendowaną metodą jest trening funkcjonalny. Czyli taki który zwiększa siłę i mobilność w konkretnych, wykorzystanych w codziennym życiu czynnościach. Dobrą praktyką jest wykonywanie treningu w pełnym ubraniu bojowym, taki zabieg nie tylko urealnia trening i przyzwyczaja do niewygodnego stroju. Dodatkowo sam w sobie zwiększa poziom trudności czyniąc trening skuteczniejszym.
Przykładowy crossfitowy trening strażacki - obwód strażaka
Interesują Cię inne crossfitowe inspiracje? Sprawdź trening drwala
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!