Trening w biurze

Trening w biurze

Oto kilka prostych ruchów które możesz wykonać w pracy aby poczuć energię i ożywić umysł zmęczony biurową rutyną. Ćwiczenia które można wykonać nie wstając od biurka w pracy.

Trening przy biurku

Siedzisz co najmniej 8 godzin za biurkiem i czujesz, że Twój organizm nie należy do najbardziej wysportowanych? Odczuwasz obniżony poziom energii, bóle stawów?

Pozycja siedząca a zdrowie

Niestety większość z nas spędza czas w pozycji siedzącej, która nie sprzyja fizycznej sprawności i może być przyczyną złego samopoczucia. Jest to zarazem prosta droga do intensywniejszego odczuwania zmęczenia, bólu pleców, karku, krzyża oraz senności. A wystarczy tylko kilka ćwiczeń, by pobudzić oraz rozluźnić organizm.

Praca przy biurku, trening w pracy

Proste ćwiczenia izometryczne przy biurku

Ich najmocniejsza strona tkwi w prostocie. Wystarczy, że napniesz mięśnie i pozostawisz stawy nieruchome. Trening izometryczny to szybki i wygodny sposób, który wzmacnia ciało bez konieczności inwestycji w specjalny sprzęt. Nie wymaga również znacznej przestrzeni. Szczególnie rekomendowane jest utrzymanie napięcia przez 15 do 30 sekund, wykonując kilkanaście powtórzeń w kilku seriach.

 

 1. Ćwiczenia na brzuch – usiądź prosto przy biurku i mocno napnij mięśnie brzucha. W pozycji siedzącej wykonuj skłony do boku, jakby sięgając po kartkę, która spadła na podłogę. Inna wersja ćwiczenia na brzuch: wyprostuj się w fotelu i z tej pozycji napnij mięśnie brzucha jednocześnie podnosząc stopy do góry tak aby wyprostować nogi w kolanie. Jeśli korzystasz z fotela obrotowego dodatkowym utrudnieniem będzie złapanie równowagi. Powtarzanie tego ćwiczenia na brzuch zalecane jest kilka razy w ciągu dnia.

 1. Ćwiczenia na uda – w pozycji siedzącej, złącz mocno stopy i kolana, by następnie naciskać nimi na siebie. Alternatywą ćwiczenia na uda jest aktywność w pozycji stojącej, w której początkowo należy stanąć tyłem do ściany i naciskać na nią piętą. Niech Twoja noga będzie lekko zgięta. Powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.

 1. Ćwiczenia na kark – w pierwszej kolejności, przechyl głowę w prawo. Przyłóż jednocześnie dłoń z jej lewej strony i z całej siły próbuj wyprostować głowę, naciskając na nią dłonią. Następnie zmień stronę.

 2. Ćwiczenie ogólne – w dowolnej pozycji (może to być przy biurku czy stojąc w windzie) zepnij jak największą ilość mięśni jednocześnie. Najprostszym sposobem jest zaciśnięcie dłoni w pięści i wyprostowanie nóg, a następnie wykonanie spięcia całego ciała czyli: rąk, brzucha, pośladków i nóg aż do łydek. Początkowo poczujesz napięcie właśnie w tych partiach ciała, ale z czasem można nauczyć się spinać inne partie mięśni np. samych pleców. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i ułożenia ciała np. opierając się o ścianę można spiąć inne mięśnie niż siedząc na krześle. Możliwości jest nieskończenie dużo!

Zobacz również ćwiczenia rozciągające do biura

Czy wiesz, że prawidłowe rozciąganie nie tylko poprawia krążenie krwi, ale tym samym dotlenia bardziej mózg? Pamiętaj, by podczas ćwiczenia mięsień był rozluźniony, dlatego utrzymuj go w danej pozycji co najmniej 30 sekund i powtarzaj kilkakrotnie. Co proponujemy?

 

 • Rozciąganie ramion – wyprostuj plecy, następnie zrób głęboki wdech i wydech. Unieś ręce najwyżej jak tylko potrafisz i naprzemiennie wyciągaj ramiona jeszcze wyżej. Następnie mając uniesione ręce pochyl tłów lekko w lewo i w prawo.

 • Rozciąganie nóg – zacznij ćwiczenia od pozycji siedzącej w niewielkim rozkroku. Wyprostuj prawą nogę, opierając piętą o podłoże. Następnie lewą nogę ugnij w kolanie i uchyl do boku. Oprzyj ręce o prawe udo i lekko pochyl się ku prawej nodze. Niech Twoje plecy będą całkowicie proste, zaś pracuje tylko miednica.

 • Rozciąganie pleców - siedząc na krześle odsuń się trochę od krawędzi biurka, wyprostuj nogi w kolanach i pochyl się do przodu tak jak byś chciał dotkąć rękoma stóp.

 Trening w pracy za biurkiem

Możesz zrobić więcej!

Jeżeli podróżujesz do pracy tramwajem bądź autobusem, korzyścią dla Twojego organizmu będzie wysiadanie dwa przystanki wcześniej i pokonywanie reszty trasy pieszo. Obecnie jednym z najmodniejszych środków komunikacji jest rower. Wybierz stylowy model, który najbardziej do Ciebie pasuje i podróżuj. Kolejnym motywatorem do aktywności jest czworonożny przyjaciel, który domaga się spaceru i spożytkowania jego energii, w zamian poprawia nastrój, rozwesela i ułatwia poznawanie nowych osób.

Współczesny rynek aplikacji mobilnych także wyszedł naprzeciw sportowcom. Teraz wystarczy tradycyjny krokomierz lub jedna z wielu aplikacji mobilnych, by śledzić swoje codzienne postępy.

 

Poleć ćwiczenia biurowe swojemu przełożonemu, niech wie, że dbasz o podnoszenie efektywności pracy:P 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Martyna Paprocka 3 13 sierpnia 2015  4354

Dodaj komentarz

 • Kali
  20 lipca 2017
  Ja się co jakiś czas rozciągam przed komputerem
 • Izabella
  20 lipca 2017
  Codzienna praca w biurze może naprawdę nieźle przełożyć się na pogorszenie zdrowia. Warto co godzinę sobie chociaż trochę pochodzić
 • 20 lipca 2017
  Polecę moim współpracownikom :)

Artykuły z kategorii: Trening

bezpieczne-treningi-przysiady-i-bolace-plecy

Bezpieczne treningi – przysiady i bolące plecy

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych nierzadko pojawiają się bóle poszczególnych partii mięśniowych. Tak dzieje się między innymi w przypadku przysiadów – najczęstsze są jednak bóle pleców. Gdzie tkwią przyczyny tych dolegliwości?

poznaj-liczne-zalety-treningu-oporowego-z-gumami

Poznaj liczne zalety treningu oporowego z gumami

Trening w domu, czy na siłowni? Na siłowni jest sprzęt do ćwiczeń, a w domu niekoniecznie. Czy trening na siłowni można zastąpić treningiem domowym i czy w domu można osiągnąć to samo co w klubie fitness? Oczywiście tak! Alternatywą do sprzętu na siłowni są hantle, bieżnia czy nawet gumy oporowe, na które decyduje się coraz więcej osób.

jak-wykonac-stojak-na-sztange-do-cwiczen-i-do-czego-jest-potrzebny

Jak wykonać stojak na sztangę do ćwiczeń i do czego jest potrzebny?

Stojak na sztangę do ćwiczeń to urządzenie, które służy sportowcom uprawiającym sporty siłowe. Jest doskonałym pomocnikiem również w domowej siłowni, jak i profesjonalnym klubie fitness. Jest wiele rodzajów stojaków i tylko od Ciebie zależy, który będzie spełniał oczekiwania. Zapoznaj się z charakterystyką stojaków na sztangi i wybierz najlepszy model.

wypic-kawe-przed-treningiem-czy-nie

Wypić kawę przed treningiem czy nie?

Zastanawiasz się, czy kawa przed treningiem to dobry pomysł? Przecież kawa to naturalny energetyk, który powinien szybko dodać energii, ale czy warto pić ją przed ćwiczeniami? Dowiedz się wszystkiego na temat kawy przed treningiem i zobacz czy Tobie służy.

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj je raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

bezpieczne-treningi-przysiady-i-bolace-plecy

Bezpieczne treningi – przysiady i bolące plecy

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych nierzadko pojawiają się bóle poszczególnych partii mięśniowych. Tak dzieje się między innymi w przypadku przysiadów – najczęstsze są jednak bóle pleców. Gdzie tkwią przyczyny tych dolegliwości?

poznaj-liczne-zalety-treningu-oporowego-z-gumami

Poznaj liczne zalety treningu oporowego z gumami

Trening w domu, czy na siłowni? Na siłowni jest sprzęt do ćwiczeń, a w domu niekoniecznie. Czy trening na siłowni można zastąpić treningiem domowym i czy w domu można osiągnąć to samo co w klubie fitness? Oczywiście tak! Alternatywą do sprzętu na siłowni są hantle, bieżnia czy nawet gumy oporowe, na które decyduje się coraz więcej osób.

jak-wykonac-stojak-na-sztange-do-cwiczen-i-do-czego-jest-potrzebny

Jak wykonać stojak na sztangę do ćwiczeń i do czego jest potrzebny?

Stojak na sztangę do ćwiczeń to urządzenie, które służy sportowcom uprawiającym sporty siłowe. Jest doskonałym pomocnikiem również w domowej siłowni, jak i profesjonalnym klubie fitness. Jest wiele rodzajów stojaków i tylko od Ciebie zależy, który będzie spełniał oczekiwania. Zapoznaj się z charakterystyką stojaków na sztangi i wybierz najlepszy model.

wypic-kawe-przed-treningiem-czy-nie

Wypić kawę przed treningiem czy nie?

Zastanawiasz się, czy kawa przed treningiem to dobry pomysł? Przecież kawa to naturalny energetyk, który powinien szybko dodać energii, ale czy warto pić ją przed ćwiczeniami? Dowiedz się wszystkiego na temat kawy przed treningiem i zobacz czy Tobie służy.

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj je raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.