Trening triathlonowy: jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Każdy plan treningowy należy odpowiednio zorganizować, aby obserwować postępy i na bieżąco wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu triathlonowego. Na co zwrócić uwagę, aby przygotowania do triathlonu zakończyły się ukończeniem całego wyścigu?
Triathlon trening: jakie dyscypliny wchodzą w jego skład?
Choć dla wielu triathlon kojarzy się tylko z zawodami na międzynarodowym szczeblu, tak naprawdę każdy z nas przy odpowiednim przygotowaniu może uprawiać ten rodzaj treningu. Na triathlon składają się 3 równoważne dyscypliny: pływanie, kolarstwo i bieganie. Osoby trenujące triathlon i biorące udział w zawodach kolejno płyną, jadą na rowerze i biegną, a końcowy czas obejmuje również zmianę stroju czy sprzętu sportowego. Triathlon rozgrywany jest w 11 różnych dystansach, a najpopularniejszy dystans olimpijski (tzw. standard) obejmuje 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem oraz 10 km biegu. Tak jak w każdym sporcie indywidualnym, również w triathlonie ważny jest odpowiedni trening, który przygotuje nas do większych zmagań.
Od czego zacząć: triathlon trening dla początkujących
Pierwsze starty w triathlonie muszą być poprzedzone odpowiednio długimi przygotowaniami. Nie bez powodu triathlon uważa się za najbardziej wymagające zawody sportowe - to połączenie 3 dyscyplin mocno angażujących ośrodkowy układ nerwowy. W przygotowaniach do startu ważny jest odpowiedni plan treningowy, zwłaszcza taki, który uwzględni aktualną kondycję zawodnika oraz predyspozycje do rozwijania różnorodnych parametrów fizycznych, takich jak wytrzymałość mięśniowa, pojemność tlenowa płuc, dynamika biegu czy tempo pływania i jazda rowerem po różnym terenie. Trening triathlonowy dla początkujących powinien być ułożony w zależności od przyjętego celu oraz stopnia zaawansowania w poszczególnej dyscyplinie.
Triathlon trening: jak prawidłowo ustalić plan działania?

Wiele osób początkujących popełnia podstawowy błąd - doskonalą się tylko w tej dyscyplinie, w której czują się dobrze, a pozostałe dwie ćwiczą raczej rekreacyjnie. Tymczasem trening triathlonowy to równomierny rozwój naszego ciała i parametrów wydolnościowych we wszystkich 3 dyscyplinach. Plan treningu triathlonowego powinien zakładać nie tylko okres przygotowania, ale też roztrenowanie, w tym rozpływanie i rozbiegnie oraz trening tempa i techniki. Najlepiej podzielić trening na cykle 6-tygodniowe, w których każdy tydzień będzie miał inny priorytet w danej dyscyplinie.
Rower, pływanie, bieganie: triathlon trening pod lupą
W treningu triathlonowym wszystkie 3 dyscypliny są względem siebie równoważne. Trening na rowerze powinien odbywać się w tempie wycieczkowym, a przed każdym “wyjazdem” warto się dobrze rozciągnąć przez ok. 10-15 min. Trening pływania jest trochę bardziej skomplikowany - to 3 różne rodzaje zorientowane na rozpływanie, technikę i tempo. To odpowiednio: kraul na dystansach 2x100 m i 5x100 m (rozpływanie), spokojne ćwiczenia ze zmianą kraula na pływanie grzbietowe po każdych 100 m (technika) i trening 4x100 m kraulem z 30 s przerwy po każdej serii (tempo). Ważny jest również trening biegowy - ten odbywa się w 2 rodzajach: swobodny lub na tempo.
Czytaj: Jak ułatwić sobie ukończenie triathlonu?
Triathlon trening: o czym musisz pamiętać?
Przede wszystkim trening triathlonowy to przygotowanie do większych zmagań. Musisz bezwzględnie pamiętać o tym, jak ważne jest rozumienie własnego ciała i sygnałów, które nam wysyła. Konieczny jest także odpowiedni ubiór, a więc taki, który nie będzie krępować twoich ruchów i zapewni ci swobodny bieg, jazdę rowerem i pływanie. Twój trening triathlonowy powinien odbywać się regularnie, niezależnie od tego, jaka jest aktualnie pogoda, dlatego zadbaj o odpowiednie obuwie, które sprawdzi się również w deszczu. Warto też pomyśleć o żelach energetycznych, które dobrze sprawdzą się na trasie. Podczas biegu i jazdy rowerem warto uzupełniać płyny - tutaj warto sięgać przede wszystkim po napoje izotoniczne, które nawadniają dużo lepiej niż woda.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!