Trening siłowy z kettlebells

Trening siłowy z kettlebells

Zobacz pochodzenie i zastosowanie kettlebells - narzędzia służącego do wzmocnienia całego ciała w crossficie. Odważniki kuliste to również sposób na ciekawe urozmaicenie tradycyjnego treningu siłowego.

Natłok narzędzi do treningu siłowego na siłowniach

ciężary siłownia crossfit

Dzięki powszechnej modzie na zdrowy tryb życia i fitness na rynku jest wiele narzędzi, które mogą w większym lub mniejszym stopniu ulepszyć trening siłowy. Wybór jest ogromny, a firmy ścigają się z coraz to lepszymi ofertami. Jednym z wielu ciekawych produktów urozmaicających trening są hantle kuliste – kettlebells.

Czym są hantle kuliste kettlebells?

Hantle kuliste to żadna nowość. Istnieją od ponad 200 lat, ale ich popularność wzrosła dopiero niedawno. Wynalezienie Kettlebells czyli kuli (przypominające kule armatnie) z uchwytem przypisuje się Rosjanom. Stąd też ich potoczna nazwa hantle rosyjskie lub girya. Początkowo girya służyły w Rosji jako odważniki do ważenia zbóż. Rosyjscy chłopi zaczęli używać ich do treningów siłowych już w XIX wieku.

rosyjskie hantle kettlebells

Kiedyś korzystało się z bardzo ciężkich hantli kulistych. Kiedyś ich waga zaczynała się od 16kg. Obecnie kettlebells mają różne rozmiary i wagi. Najlżejsze kettlebells ważą 4 kg najcięższe spotykane na siłowniach mają ok 32 kg. Odważnik kulisty dawniej były narzędziem zarezerwowanym dla bardziej doświadczonych bywalców siłowni. Korzystanie z ciężkich hantli kulistych wymaga niemałej siły. Dzisiaj łatwo można dobrać ciężar hantli kulistych do swojego poziomu siły.

Zapraszamy również na stronę  o treningu siłowym z kettlebels 

Czym odważniki kuliste różnią się od klasycznych hantli?

kettlebells odważniki siłownia

Kettlebells, czyli odważniki kuliste, mogą się wydawać niepotrzebne, skoro mamy klasyczne hantle. Czy kettlebells to po prostu zabieg marketingowy skłaniający fanów fitnessu do zakupu kolejnego narzędzia treningowego? Nie! Środek ciężkości hantli kulistych rozłożony jest poza dłoń co ułatwia robienie wymachów. Jest to zauważalne już od pierwszych minut treningu. Trening siłowy z odważnikami kulistymi, w przeciwieństwie do klasycznych hantli czy sztangielek, wymaga robienia wielu powtórzeń. Podczas treningu siłowego z hantlami kulistymi pracuje wiele mięśni jednocześnie. Można ćwiczyć ciągiem przez kilka minut lub robić krótkie przerwy. Trening przypomina bardziej HIIT i aerobik niż klasyczny trening z ciężarami.

Trening siłowy z hantlami kulistymi

swing kettlebells wymachy kettlami

Ogromną zaletą treningu z hantlami kulistymi kettlebells jest możliwość wykonywania wielu łączonych ćwiczeń. Z użyciem klasycznych hantli trening nie jest tak płynny i łatwy w wykonaniu z uwagi na ich kształt. Odważniki kuliste umożliwiają szybkie przejście z jednego ćwiczenia do drugiego.

Największa zaleta odważników kulistych

siła dłoni kettlebells

W Kettlebells środek ciężkości położony jest na zewnątrz dłoni. Dzięki temu podczas treningu wzmacnia się siłę przedramienia oraz siłę chwytu dłoni. Jest to cecha szczególna tego treningu siłowego którego nie dają tradycyjne hantle. Trening siłowy z hantlami kulistymi to nie tylko zwiększanie siły i rzeźbienie mięśni. To również świetny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej! Trening z kettlebells pozwala na spalenie kilkuset kalorii w ciągu godzinnego treningu.

Kettlebells – efekty treningu z odważnkami na ciało

Efekty treningu z Kettlebells różnią się od klasycznego treningu z hantlami i sztangami. Regularny trening z odważnikami kulistymi przynosi następujące efekty na ciało:

- Zwiększenie siły oraz wytrzymałości organizmu. Trening siłowy z Kettlebells nie izoluje mięśni, jest treningiem wielostawowym. Generalnie dzięki treningowi wzrasta siła wymierna współdziałających mięśni – podobnie jak ma to miejsce w przypadku treningu funkcjonalnego. Rozbudowa muskulatury następuje harmonijnie w całym ciele.

- Trening z odważnikami kulistymi to również poprawa gibkości oraz koordynacji i równowagi. W wyniku przesunięcia masy na zewnątrz oraz dynamicznego charakteru treningu siłowego trenujący nieustanie musi walczyć o zachowanie balansu ciała. Z tego powodu na taki rodzaj treningu decydują się osoby trenujące sporty walki oraz crosssfit.

- Poprawa funkcjonalnej siły. Trenując z kettlebells znacząco zmniejsza się ryzyko kontuzji podczas podnoszenia ciężarów w codziennym życiu (dźwigania).

- Trening Kettlebells chroni przed bólem pleców. Wykonując wymachy i przysiady z odważnikami poprawia się sylwetka oraz postawa ciała. Wzmocnieniu ulega kręgosłup oraz mięśnie głębokie.

- Dobra metoda na odchudzanie. Angażując wiele partii mięśniowych jednocześnie, ćwiczenia powodują spalanie dużych ilości kalorii.

Kettlebells w crossficie

Odważniki kuliste są jednym z podstawowych sprzętów do treningu crossfit. Wymachy tymi odważnikami, pompki na kettlach to tylko kilka z propozycji zastosowania kattlebels w crossfit.

crossfit odważniki kuliste

Aby urozmaicić trening siłowy warto zacząć trenować z odważnikami kulistymi. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z hantli i sztangielek. Znajdź trenera personalnego, który odpowiednio dobierze dla ciebie plan treningowy i zadba o bezpieczeństwo ćwiczeń.

Wnioski: trening siłowy z kettlebells

Odważniki kuliste mogą być ciekawym urozmaiceniem treningu siłowego. Hantle kuliste różnią się od klasycznych hantli i sztangielek. Trening siłowy z kettlebells niesie ze sobą wiele korzyści. Ponieważ trening jest bardzo płynny, poprawia się również płynność ruchów ciała. Dzięki kulistemu kształtowi odważników zwiększa się siła chwytu. Różne ćwiczenia z hantlami kulistymi poruszają te same mięśnie w inny sposób, dlatego jest to zrównoważony trening. Dzięki odważnikom kulistym kettlebells będziesz mógł wykonywać dziesiątki rozmaitych ćwiczeń i ubarwić swój trening!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 3 4 sierpnia 2016  4111

Dodaj komentarz

 • Maria dom
  20 lipca 2017
  Ja ćwiczyłam sporo z ketlami i serio widzę poprawę i szybki progres
 • Eliza
  20 lipca 2017
  Pewnie, że warto. Dobrze, że pojawia się aż tyle ćwiczeń z tym sprzętem
 • Kinga
  20 lipca 2017
  Naprawdę warto ćwiczyć z kettlami?

Artykuły z kategorii: Crossfit

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody-aktualizacja-2020

Crossfit – najpopularniejsze WODy | AKTUALIZACJA 2020

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box-aktualizacja-2020

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box? | AKTUALIZACJA 2020

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik-aktualizacja-2020

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik | Aktualizacja 2020

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

trening-plyometryczny-crossfit-sposoby-wykonywania-skokow-na-skrzynie

Trening plyometryczny/crossfit – sposoby wykonywania skoków na skrzynię

Skoki – w treningu plyometrycznym podstawowa metoda ćwiczeń. W crossficie – nieodłączny element większości WOD-ów. Najczęściej wykonuje się skoki na skrzynię lub pudło. Co jednak można zyskać na takich ćwiczeniach? Jakie są warianty techniczne skoków na skrzynię?

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody-aktualizacja-2020

Crossfit – najpopularniejsze WODy | AKTUALIZACJA 2020

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box-aktualizacja-2020

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box? | AKTUALIZACJA 2020

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik-aktualizacja-2020

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik | Aktualizacja 2020

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

trening-plyometryczny-crossfit-sposoby-wykonywania-skokow-na-skrzynie

Trening plyometryczny/crossfit – sposoby wykonywania skoków na skrzynię

Skoki – w treningu plyometrycznym podstawowa metoda ćwiczeń. W crossficie – nieodłączny element większości WOD-ów. Najczęściej wykonuje się skoki na skrzynię lub pudło. Co jednak można zyskać na takich ćwiczeniach? Jakie są warianty techniczne skoków na skrzynię?