Trening siłowy – niesamowite ćwiczenia na barki!

Mocne, silne i rozbudowane barki to cel, do którego dąży wielu trenujących siłowo. Silne mięśnie naramienne to punkt wyjścia do ćwiczeń na ramiona, plecy czy klatkę piersiową. Oto zbiór skutecznych ćwiczeń na wzmocnienie i budowę barków.
Trening siłowy a rola barków
Mięsień naramienny składa się z części przedniej (obojczykowej), środkowej (barkowej) oraz tylnej (grzebieniowej). Część środkowa odpowiada za odwodzenie ramienia aż do poziomu. Część przednia pozwala na przywodzenie do przodu oraz wykonywanie ruchu obrotowego ramienia do wewnątrz. Część tylna natomiast przywodzi do tyłu oraz pozwala na obrót ramienia na zewnątrz.
Barki pracują podczas większości ćwiczeń na ramiona, dlatego ważne jest, by szczególnie o nie zadbać. Mięśnie naramienne pełnią również funkcje stabilizatorów lub pracują pobocznie podczas wielu ćwiczeń siłowych. Warto zatem łączyć ćwiczenia na barki z ćwiczeniami na plecy lub klatkę piersiową. Pierwszym etapem podczas takiego treningu jest wykonanie ćwiczeń na większe partie mięśniowe. Kolejnym etapem jest ćwiczenie tych mniejszych. Dzięki takiemu układowi ćwiczeń barki początkowo pracują pobocznie i tym samym rozgrzewają się do treningu docelowego.
Czytaj także: Metody na ograniczony zakres ruchu: bark i kolano
Jakie mięśnie pracują wraz z obręczą barkową?
- mięsień najszerszy grzbietu
- mięsień czworoboczny
- mięsień zębaty przedni
- mięsień piersiowy mniejszy
- mięsień piersiowy większy
- mięsień równoległoboczny mniejszy
- mięsień równoległoboczny większy
- dźwigacz łopatki
Zalety trenowania barków
1. Perfekcyjną sylwetkę. Przednia i tylna część mięśnia naramiennego ukształtowane w proporcjonalny sposób sprawiają, że ramiona są utrzymane prosto w jednej linii. Ważne jest więc, by trenować równomiernie każdą część mięśnia naramiennego;
2. Przypływ siły. Połączenie barków z innymi mięśniami sprawia, że wzmacniają się one przy każdym ćwiczeniu np. na tułów czy ręce;
Czytaj także: Dlaczego nie mogę zwiększyć siły?
3. Brak kontuzji. Tylna część mięśnia naramiennego pomaga w hamowaniu ramienia przy rzutach lub wymachach. Dobrze wyćwiczona tylna część barków może uchronić ćwiczącego przed kontuzjami;
4. Lepsze wyniki w pływaniu. Wyćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za odchylanie ramion do tyłu może pomóc w poprawieniu wyników na ergometrze wioślarskim lub na basenie.
Dlaczego warto trenować barki?
Silne barki to podstawa niemal w każdej dyscyplinie sportowej. Oczywiście, w zależności od konkretnego sportu czy obranego celu – trening na barki będzie się różnił. Dlaczego barki są tak ważne? Otóż dlatego, że łączą niemal wszystkie mięśnie w górnych częściach ciała. Co za tym idzie, bardzo trudno jest zbudować muskulaturę bez ćwiczeń na barki. Jedną z większych zalet tego typu ćwiczeń jest to, że nie wymagają one zbyt dużo pracy (mało ćwiczeń i powtórzeń). Większe znaczenie ma bowiem zachowanie prawidłowej techniki i dokładność ruchów.
Trening na barki wykonaj go w domu!
Nie trzeba biec na siłownię, by trenować barki. Ćwiczenia na tę partię mięśniową z powodzeniem można przeprowadzić w domu. Potrzebne będzie jednak obciążenie zewnętrzne, takie jak np. sztangielki czy hantle. Największe znaczenie ma właściwe dobranie ciężaru do ćwiczeń. Powinien on być dostosowany do indywidualnych możliwości ćwiczącego. Trening z hantlami w warunkach domowych nie może być obciążający dla nadgarstków. Co więcej, pomaga on w budowaniu symetrycznej sylwetki.
Najpopularneijsze ćwiczenia na barki
Unoszenie gryfu na prostych ramionach
Rada: Lekko ugięte ręce w łokciach pozwolą na mniejsze obciążenie stawów łokciowych.
Wykonanie:
1. Stań w lekkim rozkroku;
2. Złap gryf nachwytem na szerokość barków;
3. Wyprostuj ramiona wzdłuż ciała;
4. Unieś gryf do linii barków (upewnij się, że masz wyprostowane ręce);
5. Wytrwaj chwilę w tej pozycji i wróć do pozycji wyjściowej.
Wznosy ramion na boki w opadzie tułowia
Rada: To ćwiczenie kształtuje tylną część mięśnia naramiennego – niezbyt dużą – dlatego hantle nie powinny być o dużym ciężarze.
Wykonanie:
1. Stań w lekkim rozkroku;
2. Złap hantle chwytem neutralnym;
3. Zegnij tułów w pasie, ramiona powinny zwisać swobodnie;
4. Ramiona unoś do boków, aż stworzą linię prostą (ręce miej wyprostowane);
5. Chwilę wytrzymaj i powróć do pozycji wyjściowej.
Arnoldki siedząc
Rada: Rozpocznij rotację wraz z rozpoczęciem ruchu.
Wykonanie:
1. Usiądź na krawędzi ławki poziomej;
2. Złap hantle podchwytem;
3. Ręce zegnij w łokciach i trzymaj przy tułowiu, z takiej pozycji zacznij wypychać ciężar nad głowę;
4. Obracaj dłonie podczas wypychania ciężaru tak, by nad głową hantle były trzymane nachwytem;
5. Wytrzymaj tak chwilę i wróć do pozycji wyjściowej.
Wyciskanie hantli w leżeniu na ławce
Rada: Wykonanie tego ćwiczenia w pozycji siedzącej zmniejsza udział mięśni tułowia i nóg oraz zwiększa izolację barków.
Wykonanie:
1.Złap hantle w dłonie;
2. Połóż się na poziomej ławce na plecach i ugnij nogi w kolanach;
3. Trzymaj hantle przed brodą (jak sztangę), łokcie szeroko rozstawione – tworzą z barkami linię prostą;
4. Weź wdech i wypchnij hantle przed siebie;
5. Wytrzymaj chwilę i wróć do pozycji wyjściowej.
Bezpieczny to podstawa! - trening na barki
Barki można trenować zarówno na siłowni, jak i w domu. Największą efektywność i bezpieczeństwo można jednak uzyskać dzięki treningom z trenerem osobistym. Mamy wtedy pewność, że ćwiczenia zostały dobrane pod indywidualnym kontem. Co więcej, jeśli nie dają one efektów – trener może na bieżąco zmieniać plan. Szukasz trenera? Sprawdź naszą bazę specjalistów!
Rabat -15% na WSZYSTKIE abonamenty w LepszyTrener.pl z kodem:
Lubiępromocje
Ćwiczenia na barki – porady
- Mięśnie barków silnie pracują podczas ćwiczeń. Bardzo łatwo o kontuzję. Zadbaj o odpowiedni czas na regenerację tej partii mięśniowej.
- Średnia intensywność ćwiczeń – 2 dni na regenerację barków.
- Pamiętaj o rozgrzewce przed każdym treningiem.
- Trening na barki można śmiało łączyć z ćwiczeniami na inne partie mięśniowe, ze względu na to, że są połączone z innymi partiami mięśni.
- Pamiętaj o zachowaniu symetrii mięśni. Powinno się trenować wszystkie partie mięśniowe w takim stopniu, by zachować proporcje ciała.
- Nie zapomnij o stopniowaniu ciężaru. Zacznij od mniejszych obciążeń.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!