Trening siłowy dla snowboardzisty

Trening siłowy dla snowboardzisty

Sezon snowboardowy w niektórych państwach już trwa. W Polsce otwarcie jest planowane na grudzień. Przed wyjazdem na stok, warto jednak przygotować się do wzmożonej aktywności fizycznej. Pełny trening snowboardzistów powinien składać się z ćwiczeń wytrzymałościowo-wydolnościowych, gimnastycznych oraz siłowych. Poniżej prezentujemy ostatnią z form treningu. Trening siłowy dla jeżdżących na desce snowboardowej.

Trening przygotowawczy do sezonu snowboardowego

Przygotowanie fizyczne przed wyjazdem na stok pozwoli na efektowniejsze spędzanie czasu na desce. Dobra forma sprawi, że rider będzie w stanie spędzić na stoku znacznie więcej czasu. Ponadto, zwiększy także tolerancję na wysiłek. Warte podkreślenia jest to, że osobom wytrenowanym jazda na desce sprawia większą przyjemność. Dzięki dobremu przygotowaniu mogą również bardziej poszaleć i podnosić treningową poprzeczkę. Ci, którzy nie przygotują się właściwie przed wyjazdem na stok mają więcej ograniczeń fizycznych. Dodatkowo, wśród takich osób zwiększa się ryzyko urazu lub kontuzji. Przygotowanie ścięgien i mięśni przed jazdą sprawia, że jest ona bezpieczniejsza.

Trening wytrzymałościowo-wydolnościowy dla snowboardzistów powinien składać się z ćwiczeń cardio. Wystarczy trenowanie przez 40 minut dziennie 2-3 razy w tygodniu. Ćwiczenia gimnastyczne mogą obejmować różne typy skłonów lub szpagatów, mostki czy tzw. kołyski. Należy codziennie wykonać zestaw takich ćwiczeń. Przygotowanie do sezonu powinno trwać minimum 4 tygodnie.

Trening siłowy przed sezonem snowboardowym

Trening siłowy dla snowboardzisty powinien zawierać ćwiczenia ogólnosprawnościowe oraz ćwiczenia na nogi. Pierwsze z nich polegają na wytrenowaniu wszystkich partii mięśni. Drugie natomiast zakładają przećwiczenie każdego z mięśni nóg. Ćwiczenia należy rozpocząć przynajmniej 2 miesiące przed planowanym wyjazdem w góry. Czytaj więcej: Przygotowanie do sezonu zimowego w dwa miesiące

Trening ogólnosprawnościowy dla snowboardzisty może wyglądać w następujący sposób. Pierwszym etapem są ćwiczenia na klatkę piersiową, następnie na biceps i triceps. Ostatnim elementem są ćwiczenia na brzuch. Ćwiczenia na nogi natomiast powinny głównie skupiać się na pracy mięśni czworogłowego oraz dwugłowego uda, pośladków oraz łydek.

Zobacz także: Jak się ubrać na narty/snowboard?

Silne nogi najważniejsze | Trening silowy snowboard

Siła i wytrzymałość nóg sprawiają, że jazda na stoku przychodzi łatwo i przyjemnie. Oto ćwiczenia, które można wykonywać na poszczególne mięśnie nóg:

- mięśnie łydek: różne rodzaje wspięć na palce;

- mięsień czworogłowy: wykroki w tył i w przód, przysiady;

- mięśnie zewnętrznej i wewnętrznej strony ud: przywodzenie i odwodzenie (na maszynie), wykroki na boki;

- mięsień dwugłowy i pośladkowy wielki: uginanie nóg (na maszynie), martwy ciąg.

Podparcie czyli mocne plecy snowboardzisty

Podczas jazdy na desce tułów jest narażony na działanie dużych sił. Odpowiednie wzmocnienie tej partii mięśni wpływa na utrzymanie właściwej postawy na stoku. Oto ćwiczenia siłowe dla snowboardzisty na wzmocnienie poszczególnych mięśni tułowia:

- mięśnie brzucha: różne typy unoszenie nóg, spięcia brzucha;

- mięśnie grzbietu: skłony tułowia z obciążeniem, podciąganie na drążku, prostowanie grzbietu.

Zobacz również: Trening równowagi pod sporty zimowe

Trening siłowy ramion przed sezonem zimowym

Ważną funkcję podczas uprawiania snowboardu pełnią ramiona. Dzięki nim rider może kontrolować kijki i ustabilizować ciało w trakcie jazdy. Oto ćwiczenia na przygotowanie ramion do sezonu snowboardowego:

- triceps (mięsień trójgłowy ramienia): wyciskanie sztangi w leżeniu (wąski chwyt), różne typy prostowania ramion z obciążeniem;

- biceps (mięsień dwugłowy ramienia): różne typy uginania ramion z obciążeniem.

Snowboard: Jak często trenować siłowo?

Sesje treningu siłowego powinny odbywać się około 3 razy w tygodniu. Cały trening należy przeprowadzić minimum w ostatnich 4 tygodniach przed sezonem snowboardowym. Podczas jednego treningu warto przeznaczyć 2-3 serie (seria = 10-15 powtórzeń) na każdy z wyszczególnionych mięśni.

Trening przed sezonem można przeprowadzać na siłowni, w domu lub w terenie.

Dominika Górska 4 3 listopada 2016  2565

Dodaj komentarz

 • Igor
  7 listopada 2016
  Sucha zaprawa jest mega ważna. Inaczej potem są wypadki na stoku i robi się niebezpiecznie. Ważne jest, żeby każdy się przygotował, bo na trasie łatwo wpaść na tych, którzy olali przygotowania do sezonu. Wtedy może komuś się stać krzywda.
 • Łukasz
  4 listopada 2016
  Za dużo zachodu, bez treningu też dam sobie radę na stoku.
 • Paweł
  3 listopada 2016
  Ja nie potrzebuje specjalnego przygotowania przed sezonem, bo jestem aktywny przez cały rok. Dzięki temu mogę się pochwalić kondycją i sprawnością na stoku. Polecam! :)
 • Rafaello
  3 listopada 2016
  Fajny materiał. Niewiele snowboardzistów przykłada jakąkolwiek wagę do tego, by dobrze przygotować się do sezonu. Najważniejsze są regularne treningi. Inaczej, długo się na desce nie wytrzyma.

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.