Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Przygotowanie do zimowego szaleństwa. W przypadku sportów zimowych dużą rolę odgrywa równowaga. Zobacz jak szybko poprawić swoją technikę jazdy przed wyjazdem na narty lub snowboard. Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów.

Trening równowagi w sportach zimowych

Początkujący snowboardziści i narciarze często mają problem z utrzymaniem równowagi podczas treningów na stoku. Pierwszym krokiem podczas nauki tych sportów jest więc wykształcenie doskonałej równowagi. Pozwala ona na uprawianie intensywnej aktywności fizycznej. Ma także wpływ na zwiększenie efektywności treningów. Co ważne, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kontuzji czy urazów. Ćwiczenie równowagi wzmacnia także mięśnie głębokie oraz poprawia koordynację ruchową.

Szybkie poprawienie techniki jazdy na nartach

Dobrym sposobem na poprawienie tej umiejętności są ćwiczenia. Trening równowagi można przeprowadzić przed sezonem w warunkach domowych, na siłowni czy u podnóża stoku. Możliwości jest wiele – potrzeba jednak sporo cierpliwości, by bez zachwiania stanąć na desce czy nartach.

Ćwiczenia na równowagę – BOSU

trening równowagi bosu dla narciarzy zimowe

Trening równowagi na BOSU doskonale sprawdza się w przypadku snowboardzistów. Ćwiczenia na równowagę dla narciarzy z wykorzystaniem tego sprzętu wpływają na wykształcenie prawidłowej postawy. Do pracy zaangażowane są te same mięśnie co podczas jazdy na desce. W ten sposób łatwo o wypracowanie stabilizacji określonych ruchów, przydatnych podczas uprawiania tego sportu. Dzięki temu można także szybko przygotować ciało pod sporty zimowe

1. Wchodzenie – schodzenie

Przyjmij wyprostowaną postawę twarzą do piłki BOSU. Unieś jedną stopę i postaw ją na piłce. Przenieś ciężar ciała na tę nogę i wytrzymaj chwilę w tej pozycji. Następnie przejdź przez piłkę na drugą stronę. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Wykonuj powtórzenia aż do momentu, w którym poczujesz się swobodnie podczas stawania na piłkę. Kolejnym krokiem jest stanięcie na środku BOSU. Schodź i wchodź we wszystkich możliwych kierunkach.

2. Ćwiczenie na równowagę dynamiczną dla narciarzy

Stań na piłce obiema nogami. Staraj się, by kręgosłup był w naturalnej pozycji. Podnieś ręce do góry. Z tej pozycji ugnij nogi przy jednoczesnym obrocie tułowiem. Możesz utrudnić ten ruch poprzez dotykanie dłońmi do pięt. Wykonaj po kilka powtórzeń na obie strony ciała.

3. Podskoki

Postaw jedną stopę na środku piłki. Ugnij oba kolana, podskocz do góry delikatnie kierując się w bok. Ciało powinno znajdować się nad piłką. Postaraj się wylądować na BOSU po wykonaniu skoku. Wykonaj równą liczbę powtórzeń na każdą nogę.

Hulaj deska – piekła nie ma - ćwiczenia dla snowboardzistów

Równowagę na desce snowboardowej można trenować również poprzez jazdę na hulajnodze. Takie treningi równowagi znajdują swoje zastosowanie na stoku. Snowboardziści najczęściej przypinają deskę już u podnóża stoku. Warto mieć wtedy wolną tylną nogę, by łatwo pokonywać płaskie odcinki. Podczas wysiadania z wyciągu doskonale sprawdzi się umiejętność jazdy na hulajnodze.

Trening na hulajnodze powinien obejmować jazdę na płaskim terenie. Należy przenieść ciężar ciała na przednią nogę – tylna służy do odpychania się. W ten sam sposób można trenować na desce snowboardowej. Wykonanie ślizgu polega na odepchnięciu się, postawieniu tylnej nogi na desce i ślizganiu aż do zatrzymania.

Ćwiczenia na równowagę na nartach dla początkujacych i zaawansowanych 

Utrzymanie równowagi na nartach jest dużo łatwiejsze, gdy są one szerzej rozstawione. Co więcej, początkujący narciarze mogą się poczuć bezpieczniej w takiej pozycji. Warto rozpocząć ćwiczenia na równowagę na łagodnym i przygotowanym terenie.

1. Jazda na jednej narcie (w skos stoku);

2. Wykonywanie skrętów (łączonych, pojedynczych) na wewnętrznej i zewnętrznej narcie;

3. Jazda z odpiętymi klamrami;

4. Jazda z zachowaniem odchylonej bądź wychylonej pozycji.

Ćwiczenia na równowagę w warunkach domowych

1. Wykroki na jednej nodze

Stań wyprostowany, złącz nogi, rozłóż ręce na boki. Podnieś prawą nogę (około 30 centymetrów nad ziemię) – skieruj ją w bok. Tę samą nogę skieruj następnie po skosie w lewo i zrób krok. Zegnij nogi w kolanach, wyprostuj się, kolejny raz podnieś nogę. Wykonaj krok po skosie do tyłu. Zegnij ponownie obie nogi w kolanach i wyprostuj się. Powtórz ćwiczenie po sześć razy na każdą ze stron.

2. Poczciwa jaskółka

jaskółka trening równowagi nóg narciarze snowboard

To ćwiczenie na równowagę dla narciarzy (i nie tylko) doskonale zna każdy. Stań wyprostowany i złącz nogi. Pochyl ciało do przodu, podnieś jedną nogę do tyłu. Ręce rozłóż na boki. Ciało i noga powinny tworzyć linię prostą i znajdować się równolegle do podłoża. Postaraj się utrzymać nieruchomo w tej pozycji około sześciu sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą nogę.

3. Stanie na jednej nodze

Stań wyprostowany i patrz przed siebie. Zegnij jedną nogę w kolanie i unieś ją na wysokość bioder. Ręce rozłóż na boki. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji około dziesięciu sekund. Następnie zamknij oczy i nie zmieniaj pozycji przez kolejne pięć sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą ze stron.

Wykorzystując te ćwiczenia na równowagę dla narciarzy zapewnimy sobie lepszy start w sezonie zimowym!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 10 grudnia 2016  3731

Dodaj komentarz

 • Stasiu
  27 grudnia 2016
  Na bosu jest tyle możliwości, że warto zainwestować. Trening pierwsza klasa
 • Melania
  19 grudnia 2016
  W sumie już dawno nie robiłam jaskółki, chętnie ją włączę do mojego treningu na równowagę :D
 • Mateusz Grabowski
  15 grudnia 2016
  BOSU jest doskonałe do treningu równowagi. Moim zdaniem sprzęt obowiązkowy dla każdego snowboardzisty :)
 • Oliwia Konieczna
  14 grudnia 2016
  Hulajnoga i snowboard, w sumie nigdy tak na to nie patrzyłam. Bardzo fajny pomysł. Letnie przygotowanie do sezonu zimowego :) A ja akurat hulajnogę traktuję jako transport do pracy :D

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.