Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Przygotowanie do zimowego szaleństwa. W przypadku sportów zimowych dużą rolę odgrywa równowaga. Zobacz jak szybko poprawić swoją technikę jazdy przed wyjazdem na narty lub snowboard. Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów.

Trening równowagi w sportach zimowych

Początkujący snowboardziści i narciarze często mają problem z utrzymaniem równowagi podczas treningów na stoku. Pierwszym krokiem podczas nauki tych sportów jest więc wykształcenie doskonałej równowagi. Pozwala ona na uprawianie intensywnej aktywności fizycznej. Ma także wpływ na zwiększenie efektywności treningów. Co ważne, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kontuzji czy urazów. Ćwiczenie równowagi wzmacnia także mięśnie głębokie oraz poprawia koordynację ruchową.

Szybkie poprawienie techniki jazdy na nartach

Dobrym sposobem na poprawienie tej umiejętności są ćwiczenia. Trening równowagi można przeprowadzić przed sezonem w warunkach domowych, na siłowni czy u podnóża stoku. Możliwości jest wiele – potrzeba jednak sporo cierpliwości, by bez zachwiania stanąć na desce czy nartach.

Ćwiczenia na równowagę – BOSU

trening równowagi bosu dla narciarzy zimowe

Trening równowagi na BOSU doskonale sprawdza się w przypadku snowboardzistów. Ćwiczenia na równowagę dla narciarzy z wykorzystaniem tego sprzętu wpływają na wykształcenie prawidłowej postawy. Do pracy zaangażowane są te same mięśnie co podczas jazdy na desce. W ten sposób łatwo o wypracowanie stabilizacji określonych ruchów, przydatnych podczas uprawiania tego sportu. Dzięki temu można także szybko przygotować ciało pod sporty zimowe

1. Wchodzenie – schodzenie

Przyjmij wyprostowaną postawę twarzą do piłki BOSU. Unieś jedną stopę i postaw ją na piłce. Przenieś ciężar ciała na tę nogę i wytrzymaj chwilę w tej pozycji. Następnie przejdź przez piłkę na drugą stronę. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Wykonuj powtórzenia aż do momentu, w którym poczujesz się swobodnie podczas stawania na piłkę. Kolejnym krokiem jest stanięcie na środku BOSU. Schodź i wchodź we wszystkich możliwych kierunkach.

2. Ćwiczenie na równowagę dynamiczną dla narciarzy

Stań na piłce obiema nogami. Staraj się, by kręgosłup był w naturalnej pozycji. Podnieś ręce do góry. Z tej pozycji ugnij nogi przy jednoczesnym obrocie tułowiem. Możesz utrudnić ten ruch poprzez dotykanie dłońmi do pięt. Wykonaj po kilka powtórzeń na obie strony ciała.

3. Podskoki

Postaw jedną stopę na środku piłki. Ugnij oba kolana, podskocz do góry delikatnie kierując się w bok. Ciało powinno znajdować się nad piłką. Postaraj się wylądować na BOSU po wykonaniu skoku. Wykonaj równą liczbę powtórzeń na każdą nogę.

Hulaj deska – piekła nie ma - ćwiczenia dla snowboardzistów

Równowagę na desce snowboardowej można trenować również poprzez jazdę na hulajnodze. Takie treningi równowagi znajdują swoje zastosowanie na stoku. Snowboardziści najczęściej przypinają deskę już u podnóża stoku. Warto mieć wtedy wolną tylną nogę, by łatwo pokonywać płaskie odcinki. Podczas wysiadania z wyciągu doskonale sprawdzi się umiejętność jazdy na hulajnodze.

Trening na hulajnodze powinien obejmować jazdę na płaskim terenie. Należy przenieść ciężar ciała na przednią nogę – tylna służy do odpychania się. W ten sam sposób można trenować na desce snowboardowej. Wykonanie ślizgu polega na odepchnięciu się, postawieniu tylnej nogi na desce i ślizganiu aż do zatrzymania.

Ćwiczenia na równowagę na nartach dla początkujacych i zaawansowanych 

Utrzymanie równowagi na nartach jest dużo łatwiejsze, gdy są one szerzej rozstawione. Co więcej, początkujący narciarze mogą się poczuć bezpieczniej w takiej pozycji. Warto rozpocząć ćwiczenia na równowagę na łagodnym i przygotowanym terenie.

1. Jazda na jednej narcie (w skos stoku);

2. Wykonywanie skrętów (łączonych, pojedynczych) na wewnętrznej i zewnętrznej narcie;

3. Jazda z odpiętymi klamrami;

4. Jazda z zachowaniem odchylonej bądź wychylonej pozycji.

Ćwiczenia na równowagę w warunkach domowych

1. Wykroki na jednej nodze

Stań wyprostowany, złącz nogi, rozłóż ręce na boki. Podnieś prawą nogę (około 30 centymetrów nad ziemię) – skieruj ją w bok. Tę samą nogę skieruj następnie po skosie w lewo i zrób krok. Zegnij nogi w kolanach, wyprostuj się, kolejny raz podnieś nogę. Wykonaj krok po skosie do tyłu. Zegnij ponownie obie nogi w kolanach i wyprostuj się. Powtórz ćwiczenie po sześć razy na każdą ze stron.

2. Poczciwa jaskółka

jaskółka trening równowagi nóg narciarze snowboard

To ćwiczenie na równowagę dla narciarzy (i nie tylko) doskonale zna każdy. Stań wyprostowany i złącz nogi. Pochyl ciało do przodu, podnieś jedną nogę do tyłu. Ręce rozłóż na boki. Ciało i noga powinny tworzyć linię prostą i znajdować się równolegle do podłoża. Postaraj się utrzymać nieruchomo w tej pozycji około sześciu sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą nogę.

3. Stanie na jednej nodze

Stań wyprostowany i patrz przed siebie. Zegnij jedną nogę w kolanie i unieś ją na wysokość bioder. Ręce rozłóż na boki. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji około dziesięciu sekund. Następnie zamknij oczy i nie zmieniaj pozycji przez kolejne pięć sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą ze stron.

Wykorzystując te ćwiczenia na równowagę dla narciarzy zapewnimy sobie lepszy start w sezonie zimowym!

Dominika Górska 4 10 grudnia 2016  2690

Dodaj komentarz

 • Stasiu
  27 grudnia 2016
  Na bosu jest tyle możliwości, że warto zainwestować. Trening pierwsza klasa
 • Melania
  19 grudnia 2016
  W sumie już dawno nie robiłam jaskółki, chętnie ją włączę do mojego treningu na równowagę :D
 • Mateusz Grabowski
  15 grudnia 2016
  BOSU jest doskonałe do treningu równowagi. Moim zdaniem sprzęt obowiązkowy dla każdego snowboardzisty :)
 • Oliwia Konieczna
  14 grudnia 2016
  Hulajnoga i snowboard, w sumie nigdy tak na to nie patrzyłam. Bardzo fajny pomysł. Letnie przygotowanie do sezonu zimowego :) A ja akurat hulajnogę traktuję jako transport do pracy :D

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.