Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów

Przygotowanie do zimowego szaleństwa. W przypadku sportów zimowych dużą rolę odgrywa równowaga. Zobacz jak szybko poprawić swoją technikę jazdy przed wyjazdem na narty lub snowboard. Trening równowagi dla narciarzy i snowboardzistów.

Trening równowagi w sportach zimowych

Początkujący snowboardziści i narciarze często mają problem z utrzymaniem równowagi podczas treningów na stoku. Pierwszym krokiem podczas nauki tych sportów jest więc wykształcenie doskonałej równowagi. Pozwala ona na uprawianie intensywnej aktywności fizycznej. Ma także wpływ na zwiększenie efektywności treningów. Co ważne, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kontuzji czy urazów. Ćwiczenie równowagi wzmacnia także mięśnie głębokie oraz poprawia koordynację ruchową.

Szybkie poprawienie techniki jazdy na nartach

Dobrym sposobem na poprawienie tej umiejętności są ćwiczenia. Trening równowagi można przeprowadzić przed sezonem w warunkach domowych, na siłowni czy u podnóża stoku. Możliwości jest wiele – potrzeba jednak sporo cierpliwości, by bez zachwiania stanąć na desce czy nartach.

Ćwiczenia na równowagę – BOSU

trening równowagi bosu dla narciarzy zimowe

Trening równowagi na BOSU doskonale sprawdza się w przypadku snowboardzistów. Ćwiczenia na równowagę dla narciarzy z wykorzystaniem tego sprzętu wpływają na wykształcenie prawidłowej postawy. Do pracy zaangażowane są te same mięśnie co podczas jazdy na desce. W ten sposób łatwo o wypracowanie stabilizacji określonych ruchów, przydatnych podczas uprawiania tego sportu. Dzięki temu można także szybko przygotować ciało pod sporty zimowe

1. Wchodzenie – schodzenie

Przyjmij wyprostowaną postawę twarzą do piłki BOSU. Unieś jedną stopę i postaw ją na piłce. Przenieś ciężar ciała na tę nogę i wytrzymaj chwilę w tej pozycji. Następnie przejdź przez piłkę na drugą stronę. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Wykonuj powtórzenia aż do momentu, w którym poczujesz się swobodnie podczas stawania na piłkę. Kolejnym krokiem jest stanięcie na środku BOSU. Schodź i wchodź we wszystkich możliwych kierunkach.

2. Ćwiczenie na równowagę dynamiczną dla narciarzy

Stań na piłce obiema nogami. Staraj się, by kręgosłup był w naturalnej pozycji. Podnieś ręce do góry. Z tej pozycji ugnij nogi przy jednoczesnym obrocie tułowiem. Możesz utrudnić ten ruch poprzez dotykanie dłońmi do pięt. Wykonaj po kilka powtórzeń na obie strony ciała.

3. Podskoki

Postaw jedną stopę na środku piłki. Ugnij oba kolana, podskocz do góry delikatnie kierując się w bok. Ciało powinno znajdować się nad piłką. Postaraj się wylądować na BOSU po wykonaniu skoku. Wykonaj równą liczbę powtórzeń na każdą nogę.

Hulaj deska – piekła nie ma - ćwiczenia dla snowboardzistów

Równowagę na desce snowboardowej można trenować również poprzez jazdę na hulajnodze. Takie treningi równowagi znajdują swoje zastosowanie na stoku. Snowboardziści najczęściej przypinają deskę już u podnóża stoku. Warto mieć wtedy wolną tylną nogę, by łatwo pokonywać płaskie odcinki. Podczas wysiadania z wyciągu doskonale sprawdzi się umiejętność jazdy na hulajnodze.

Trening na hulajnodze powinien obejmować jazdę na płaskim terenie. Należy przenieść ciężar ciała na przednią nogę – tylna służy do odpychania się. W ten sam sposób można trenować na desce snowboardowej. Wykonanie ślizgu polega na odepchnięciu się, postawieniu tylnej nogi na desce i ślizganiu aż do zatrzymania.

Ćwiczenia na równowagę na nartach dla początkujacych i zaawansowanych 

Utrzymanie równowagi na nartach jest dużo łatwiejsze, gdy są one szerzej rozstawione. Co więcej, początkujący narciarze mogą się poczuć bezpieczniej w takiej pozycji. Warto rozpocząć ćwiczenia na równowagę na łagodnym i przygotowanym terenie.

1. Jazda na jednej narcie (w skos stoku);

2. Wykonywanie skrętów (łączonych, pojedynczych) na wewnętrznej i zewnętrznej narcie;

3. Jazda z odpiętymi klamrami;

4. Jazda z zachowaniem odchylonej bądź wychylonej pozycji.

Ćwiczenia na równowagę w warunkach domowych

1. Wykroki na jednej nodze

Stań wyprostowany, złącz nogi, rozłóż ręce na boki. Podnieś prawą nogę (około 30 centymetrów nad ziemię) – skieruj ją w bok. Tę samą nogę skieruj następnie po skosie w lewo i zrób krok. Zegnij nogi w kolanach, wyprostuj się, kolejny raz podnieś nogę. Wykonaj krok po skosie do tyłu. Zegnij ponownie obie nogi w kolanach i wyprostuj się. Powtórz ćwiczenie po sześć razy na każdą ze stron.

2. Poczciwa jaskółka

jaskółka trening równowagi nóg narciarze snowboard

To ćwiczenie na równowagę dla narciarzy (i nie tylko) doskonale zna każdy. Stań wyprostowany i złącz nogi. Pochyl ciało do przodu, podnieś jedną nogę do tyłu. Ręce rozłóż na boki. Ciało i noga powinny tworzyć linię prostą i znajdować się równolegle do podłoża. Postaraj się utrzymać nieruchomo w tej pozycji około sześciu sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą nogę.

3. Stanie na jednej nodze

Stań wyprostowany i patrz przed siebie. Zegnij jedną nogę w kolanie i unieś ją na wysokość bioder. Ręce rozłóż na boki. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji około dziesięciu sekund. Następnie zamknij oczy i nie zmieniaj pozycji przez kolejne pięć sekund. Wykonaj po trzy powtórzenia na każdą ze stron.

Wykorzystując te ćwiczenia na równowagę dla narciarzy zapewnimy sobie lepszy start w sezonie zimowym!

Dominika Górska 4 10 grudnia 2016  2855

Dodaj komentarz

 • Stasiu
  27 grudnia 2016
  Na bosu jest tyle możliwości, że warto zainwestować. Trening pierwsza klasa
 • Melania
  19 grudnia 2016
  W sumie już dawno nie robiłam jaskółki, chętnie ją włączę do mojego treningu na równowagę :D
 • Mateusz Grabowski
  15 grudnia 2016
  BOSU jest doskonałe do treningu równowagi. Moim zdaniem sprzęt obowiązkowy dla każdego snowboardzisty :)
 • Oliwia Konieczna
  14 grudnia 2016
  Hulajnoga i snowboard, w sumie nigdy tak na to nie patrzyłam. Bardzo fajny pomysł. Letnie przygotowanie do sezonu zimowego :) A ja akurat hulajnogę traktuję jako transport do pracy :D

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!