Trening Pole Dance

Trening Pole Dance

Seksowne ćwiczenia na rurze, które skutecznie wysmuklają sylwetkę, wydobywają zmysłowe ruchy i podnoszą świadomość ciała. Pole Dance. W przeciwieństwie do erotycznego tańca na rurze, Pole Dance to dyscyplina sportowa, której kluczowym celem jest poprawa ogólnej sprawności i zwinności. Czym tym tkwi sekret popularności tańca na rurze?

Czym jest Pole Dance? 

czym jest pole dance

Pole dance a taniec erotyczny

Trening Pole Dance bazuje na ćwiczeniach fitness z elementami tańca oraz akrobatyki, wykonywanych przy użyciu zamontowanego pionowo drążka. Dyscypliny nie należy mylić z Lap Dance, czyli zwykłym tańcem erotycznym w klubach ze striptizem. Obie kategorie mają sporo cech wspólnych, lecz Pole Dance trenuje się przede wszystkim dla poprawy sprawności fizycznej. Umiejętność zmysłowego poruszania to dodatkowy efekt ćwiczeń. Podobnie zresztą jak smukłe i jędrne ciało, silne mięśnie, giętki kręgosłup i stawy.

Skąd wywodzi się Pole Dance?

Źródeł tańca na rurze można się doszukać nawet 800 lat temu w XII – wiecznych Chinach i Indiach. Oba kraje, niezależnie od siebie, zainicjowały akrobatyczne formy ćwiczeń początkowo uprawiane wyłącznie przez mężczyzn. W tym celu wykorzystywano pionowy słup czy pal – pierwowzór współczesnego drążka. Więcej na ten temat w artykule: Sporty narodowe w Indiach W Europie taniec na rurze zapoczątkowały trupy artystów i akrobatów którzy podróżowali ze wschodu.

Zamiana charakteru akrobatycznego w erotyczny nastąpiła pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych wraz z rozwojem występów „Hoochi Coochi”. Te roznegliżowane spektakle przeniesiono z hal namiotowych do innej formy widowiskowej - burleski. Po wplątaniu elementów akrobatyki do tańca dyscyplina zyskała coraz większą popularność. W tej chwili Pole Dance cieszy się w USA taką popularnością jak Areobik w latach 90'.

Pole Dance na czerwonym dywanie

gwiazdy tańczą pole dance

Do uprawiania Pole Dance przyznaje się wiele sław – Fergie, Kate Hudson, Jessica Alba czy Madonna. W Polsce również nie brakuje miłośniczek fitnessu na rurze. Zainteresowanie kobiet wzrosło na tyle, że od 2012 roku organizowane są u nas mistrzostwa w tej dyscyplinie. Tancerki pod czujnym okiem jury oceniane są za profesjonalną technikę wykonywania figur, płynność ruchu, oryginalność, elastyczność i styl. Oglądanie takich mistrzostw to prawdziwa przyjemność :)

Dla kogo są zajęcia Pole Dance?

zajęcia pole dance nauka

Wszystkie kobiety, które szukają niestandardowego sposobu na wyszczuplenie sylwetki i wzmocnienie wszystkich partii mięśni powinny przekroczyć próg sali treningowej. Tym bardziej, jeżeli tradycyjny aerobic czy ćwiczenia siłowe uważają za opcję zbyt monotonną. Brak figury modelki czy kondycji nie musi być obawą – to właśnie treningi sprawią, że pozbędziemy się dodatkowych kilogramów i zyskamy sprawność. W zajęciach coraz częściej uczestniczą także mężczyźni.

Zajęcia tańca na rurze w praktyce


ciekawostki o pole dance

http://www.buzzfeed.com/shampoorums/15-truths-about-pole-dancing-ks2y

Pierwsze kroki na drodze fitnessu na rurze polegają na opanowaniu prostych ćwiczeń wzmacniających, ujędrniających i rozciągających ciało. Początkujące tancerki uczą się podstawowych chwytów, obrotów i nieskomplikowanych figur. Pierwszy etap to także proces oswojenia się z nową formą treningu. Dzięki stopniowaniu intensywności nie wskakujemy od razu na głęboką wodę, lecz powoli zyskujemy świadomość własnego ciała.

Po kilku treningach, tancerki podejmują się coraz trudniejszych ewolucji. Wówczas nauka ukierunkowana jest na płynność przejść pomiędzy figurami, łączenie kilku technik w dłuższe układy oraz zmysłowość ruchów. Dalsze etapy wymagają większej siły i koordynacji ruchowej. Wówczas treningi odbywają się na rurce obrotowej, zaś układy choreograficzne nawiązują do akrobatyki.

Korzyści z trenowania Pole Dance

piękno pole dance

Pole Dance jest uważany za doskonały sposób na modelowanie szczupłej i zgrabnej sylwetki. Jak to możliwe? Jeden trening mobilizuje do pracy aż 95% wszystkich mięśni ciała – zaczynając od nadgarstka, przez ramiona, barki, brzuch, plecy, pośladki, uda, łydki, zaś na stopach kończąc. Jednocześnie konieczność utrzymania się na rurze wymaga doskonałego opanowania koordynacji i równowagi. Za skutecznością przemawia trening na boso, który kształtuje mięśnie nóg oraz nadaje udom i pośladkom jędrnego wyglądu. Godzina Pole Dance to gwarancja spalenia nawet 600 kcal.

Pole Dance wzmacnia kręgosłup 

zdrowy kręgosłup z pole dance

Z ćwiczeń korzysta także kręgosłup. Poszczególne figury wymagają elastycznych i zmysłowych ruchów, które sprawiają, że mięśnie kręgosłupa zostają wzmocnione, a ciało zyskuje na giętkości.

Poza doskonałą figurą i zdrowiem, Pole Dance pozytywnie wpływa na kobiecą samoocenę. Zmysłowe ruchy odkrywają kobiecość, uczą jak poruszać się z gracją. Ten zmysłowy taniec to także skuteczny sposób na rozprawienie się z kompleksami.

Jednak taniec Pole Dance to nie tylko domena kobiet. Panowie również mają swój mały wkałd w ten sport. Tutaj zaobaczycie zawodnika Kenneth Kao który wykonuje skok pomiędzy rurami. 

facet tańczący na rurze pole dance

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Martyna Paprocka 3 18 lutego 2016  7713

Dodaj komentarz

 • Miłośnik pole dance
  20 lipca 2017
  Jak to dobrze, że ktoś wymyślił ten sport ! :D
 • Opos
  24 lutego 2016
  Nie zgodzę się z tym komentarzem. Pole Dance może mieć zarówno charakter siłowy jak również wytrzymałościowy. Wszystko zależy od sposobu przeprowadzenia treningu. Kwestia budowania masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej to już zupełnie inny temat. Zależny głównie od diety.
 • mmmm
  24 lutego 2016
  Jejku - kiedy ludzie przestaną pisać takie bzdury. Na pole dance - NIE schudniesz i NIE zbudujesz sylwetki chyba, że masz takie predyspozycje. To trening siłowy, a to ma to do siebie, że buduje MASĘ nie paląc przy tym tłuszczu.

Artykuły z kategorii: Pole Dance

butterfly-czyli-figura-dla-sredniozaawansowanych-milosnikow-pole-dance

Butterfly, czyli figura dla średniozaawansowanych miłośników pole dance

Pole dance to dyscyplina sportowa ciesząca się rosnącą popularnością i z roku na rok przyciągająca ogromne rzesze zainteresowanych osób. Jak wykonać figurę butterfly, czyli jedną z bardziej efektownych pozycji w pole dance?

handspring-czyli-figura-pole-dance-dla-sredniozaawansowanych

Handspring, czyli figura pole dance dla średniozaawansowanych

Pole dance składa się z wielu różnych figur, z których niektóre są nieco trudniejsze niż inne. Czym dokładnie cechuje się wyjątkowo popularny handspring oraz jak wykonać go samodzielnie w sposób poprawny i bezpieczny?

spodenki-pole-dance-ktory-model-jest-najwygodniejszy-i-gdzie-kupic-taka-odziez

Spodenki pole dance - który model jest najwygodniejszy i gdzie kupić taką odzież?

Spodenki do pole dance różnią się nieco od tych używanych podczas treningów biegowych, jazdy na rowerze czy gry w piłkę. Jak wybrać wygodne spodenki do pole dance i gdzie można je kupić?

taniec-na-rurze-czyli-wymagajacy-sport-o-wielu-obliczach

Taniec na rurze, czyli wymagający sport o wielu obliczach

Taniec na rurze wielu osobom w dalszym ciągu kojarzy się bardzo jednoznacznie, jednak jest to niezwykle wymagający sport cieszący się rosnącą popularnością na całym świecie. Na czym polega taka aktywność i jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem na rurze?

stroje-do-pole-dance-jak-wybrac-najlepszy

Stroje do pole dance - jak wybrać najlepszy?

Wybór odpowiedniego stroju do pole dance to ważna decyzja, od której zależy komfort przeprowadzanych treningów. Jakie ubrania używane podczas takich treningów są obecnie dostępne na rynku i ile one kosztują?

pole-dance-najtrudniejsze-figury-na-rurze

Pole dance – najtrudniejsze figury na rurze

Wraz ze stopniem zaawansowania w treningach pole dance rośnie poziom trudności wykonywanych figur. Zobacz, które figury pole dance należą do najtrudniejszych.

pole-dance-wybor-rury-do-tanca

Pole dance – wybór rury do tańca

Trenujesz pole dance i zastanawiasz się jaki rodzaj rurki jest najlepszy dla ciebie? Zobacz wady i zalety rury statycznej oraz rury obrotowej. Rodzaje rur do tańca sportowego pole dance.

komfort-przede-wszystkim-jak-wybrac-stroj-na-trening-pole-dance

Komfort przede wszystkim! Jak wybrać strój na trening pole dance?

Do niedawna kojarzony z klubami nocnymi, obecnie stanowi najpopularniejszy punkt oferty wielu klubów fitness. Treningi pole dance wzmacniają wszystkie mięśnie, wspierając redukcję tkanki tłuszczowej i skutecznie rzeźbiąc sylwetkę. Jak przygotować się do zajęć i w jaki strój najlepiej się ubrać na pole dance?

rura-do-pole-dance-po-jaka-siegnac-by-osiagnac-najlepsze-efekty

Rura do pole dance - po jaką sięgnąć, by osiągnąć najlepsze efekty?

Składana, rozporowa, obrotowa i typu spin up. Kilka rodzajów, mnóstwo możliwości. Rura do pole dance błędnie kojarzy się wyłącznie z erotycznym tańcem. To doskonałe narzędzie do mocnego treningu mięśni posturalnych. Jaką wybrać, by osiągnąć najlepsze efekty?

nauka-pole-dance-dla-poczatkujacych

Nauka pole dance dla początkujących

Nie da się ukryć, że umiejętność tańczenia na rurze oraz wykonywanie skomplikowanych figur jest marzeniem wielu pań. Osiągnięcie perfekcji w tej dyscyplinie jest jednak długotrwałą drogą. Zobacz, jak przebiega nauka pole dance na poziomie początkującym.

butterfly-czyli-figura-dla-sredniozaawansowanych-milosnikow-pole-dance

Butterfly, czyli figura dla średniozaawansowanych miłośników pole dance

Pole dance to dyscyplina sportowa ciesząca się rosnącą popularnością i z roku na rok przyciągająca ogromne rzesze zainteresowanych osób. Jak wykonać figurę butterfly, czyli jedną z bardziej efektownych pozycji w pole dance?

handspring-czyli-figura-pole-dance-dla-sredniozaawansowanych

Handspring, czyli figura pole dance dla średniozaawansowanych

Pole dance składa się z wielu różnych figur, z których niektóre są nieco trudniejsze niż inne. Czym dokładnie cechuje się wyjątkowo popularny handspring oraz jak wykonać go samodzielnie w sposób poprawny i bezpieczny?

spodenki-pole-dance-ktory-model-jest-najwygodniejszy-i-gdzie-kupic-taka-odziez

Spodenki pole dance - który model jest najwygodniejszy i gdzie kupić taką odzież?

Spodenki do pole dance różnią się nieco od tych używanych podczas treningów biegowych, jazdy na rowerze czy gry w piłkę. Jak wybrać wygodne spodenki do pole dance i gdzie można je kupić?

taniec-na-rurze-czyli-wymagajacy-sport-o-wielu-obliczach

Taniec na rurze, czyli wymagający sport o wielu obliczach

Taniec na rurze wielu osobom w dalszym ciągu kojarzy się bardzo jednoznacznie, jednak jest to niezwykle wymagający sport cieszący się rosnącą popularnością na całym świecie. Na czym polega taka aktywność i jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem na rurze?

stroje-do-pole-dance-jak-wybrac-najlepszy

Stroje do pole dance - jak wybrać najlepszy?

Wybór odpowiedniego stroju do pole dance to ważna decyzja, od której zależy komfort przeprowadzanych treningów. Jakie ubrania używane podczas takich treningów są obecnie dostępne na rynku i ile one kosztują?

pole-dance-najtrudniejsze-figury-na-rurze

Pole dance – najtrudniejsze figury na rurze

Wraz ze stopniem zaawansowania w treningach pole dance rośnie poziom trudności wykonywanych figur. Zobacz, które figury pole dance należą do najtrudniejszych.

pole-dance-wybor-rury-do-tanca

Pole dance – wybór rury do tańca

Trenujesz pole dance i zastanawiasz się jaki rodzaj rurki jest najlepszy dla ciebie? Zobacz wady i zalety rury statycznej oraz rury obrotowej. Rodzaje rur do tańca sportowego pole dance.

komfort-przede-wszystkim-jak-wybrac-stroj-na-trening-pole-dance

Komfort przede wszystkim! Jak wybrać strój na trening pole dance?

Do niedawna kojarzony z klubami nocnymi, obecnie stanowi najpopularniejszy punkt oferty wielu klubów fitness. Treningi pole dance wzmacniają wszystkie mięśnie, wspierając redukcję tkanki tłuszczowej i skutecznie rzeźbiąc sylwetkę. Jak przygotować się do zajęć i w jaki strój najlepiej się ubrać na pole dance?

rura-do-pole-dance-po-jaka-siegnac-by-osiagnac-najlepsze-efekty

Rura do pole dance - po jaką sięgnąć, by osiągnąć najlepsze efekty?

Składana, rozporowa, obrotowa i typu spin up. Kilka rodzajów, mnóstwo możliwości. Rura do pole dance błędnie kojarzy się wyłącznie z erotycznym tańcem. To doskonałe narzędzie do mocnego treningu mięśni posturalnych. Jaką wybrać, by osiągnąć najlepsze efekty?

nauka-pole-dance-dla-poczatkujacych

Nauka pole dance dla początkujących

Nie da się ukryć, że umiejętność tańczenia na rurze oraz wykonywanie skomplikowanych figur jest marzeniem wielu pań. Osiągnięcie perfekcji w tej dyscyplinie jest jednak długotrwałą drogą. Zobacz, jak przebiega nauka pole dance na poziomie początkującym.