Trening na siłowni – od czego zacząć?

Liczy się nie tylko lokalizacja siłowni, ale również towarzystwo i dobry trener. Sprawdź, co jeszcze!
Chcesz zacząć ćwiczyć? Gratulujemy, podjąłeś właściwą decyzję. Aby wytrwać w postanowieniu, zadbaj najpierw o kilka rzeczy:
1. Wybierz miejsce
Przede wszystkim zwróć uwagę na odległość siłowni od domu lub pracy - przy mocno napiętym grafiku każde 5 minut ma znaczenie. Zamierzasz ćwiczyć w weekendy? Najlepszym wyborem będzie klub znajdujący się bliżej domu. Jeśli natomiast lubisz trenować rano, pomyśl o zapisaniu się do siłowni obok pracy – jadąc na trening z samego rana uda Ci się ominąć korki (pamiętaj o sprawdzeniu godzin otwarcia).
2. Zaplanuj budżet
Cena ma znaczenie. Przemyśl dokładnie, czy będziesz korzystać ze wszystkich udogodnień znajdujących się w danym klubie... basen? może sauna? często ekstra płatne. Jeśli masz jasno określony cel i interesuje Cię tylko trening siłowy, nie przepłacaj. Wybierz raczej małą, osiedlową siłownię.
3. Znajdź trenera
Jesteś początkującym „siłaczem”? Postaw na ćwiczenia z trenerem personalnym. Dzięki niemu dowiesz się, od czego powinieneś zacząć, jak ćwiczyć efektywnie oraz jak układać swój plan treningowy, by przyniósł rezultaty jak najszybciej. Zdecydowanie tańszą opcją będzie wybór siłowni z profesjonalnym trenerem na miejscu, który czuwa nad ćwiczącymi i udziela im wskazówek.
4. Zachęć znajomych do wspólnych treningów
Nikt tak nie mobilizuje do ćwiczeń jak najlepszy przyjaciel, który chce osiągnąć dokładnie taki sam cel, jak Ty. Zachęć swoich znajomych do wspólnych ćwiczeń. Razem możecie dojeżdżać do klubu, a potem dzielić się wrażeniami po treningach. Do wspólnych zmagań dołączy również element rywalizacji, który podsyci ducha walki i zwiększy ochotę na częstsze i intensywniejsze treningi.
4. Ustal plan treningowy
Zastanów się, czy wolisz trenować rano, czy może w godzinach popołudniowych? Poranne ćwiczenia idealnie rozbudzą wiecznie zaspanych. Z kolei ćwiczenia popołudniowe i wieczorne poprawią Twój metabolizm i przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej. Wspólnie z trenerem ustalcie również długość każdego treningu. Jeśli wcześniej nigdy nie ćwiczyłeś, nie forsuj się. Zacznij od krótkiego treningu i stopniowo go wydłużaj. Optymalna długość to godzina. Warto rozpocząć od 10-minutowej rozgrzewki, następnie przejść do ćwiczeń siłowych (30 min), a na koniec poświęcić około 20-30 min na trening wytrzymałościowy (cardio).
5. Dobierz ćwiczenia
Każdy trening na siłowni warto dobrze zaplanować. Inaczej powinien on wyglądać w przypadku osób, które planują zrzucić wagę, inaczej u tych, którzy pragną nabrać masy. Przemyśl, które partie mięśni chcesz rozwinąć / wymodelować, a następnie omów swój plan z trenerem. To właśnie jego zadaniem jest dobranie dla Ciebie optymalnych ćwiczeń oraz ustalenie liczby serii lub długości trwania całego treningu. Chcesz schudnąć i wyrzeźbić ciało? Postaw na większą liczbę powtórzeń przy mniejszym obciążeniu. Jeśli natomiast Twoim celem jest nabranie masy, rób dokładnie na odwrót – zwiększ ciężar, ogranicz serie i wydłuż przerwy.
6. Zmodyfikuj sposób odżywiania
Zasada jest jedna – jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Nie objadaj się, a już na pewno nie przychodź na trening tuż po sycącym obiedzie. Najlepszym wyborem będzie coś lekkiego, minimum pół godziny przed planowaną wizytą na siłowni. Po treningu zjedz posiłek bogaty w białko (mięso, drób, ryby), pamiętaj także o świeżych warzywach, które pomogą uzupełnić witaminy i minerały po intensywnym wysiłku.
7. Postaw na nawadnianie ciała
Pij przed, podczas i w czasie treningu – Twój organizm będzie potrzebował dużej dawki płynów. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda, mineralna lub źródlana. Od czasu do czasu możesz sięgnąć po napój izotoniczny, którego zadaniem jest wyrównanie nie tylko poziomu wody, ale i elektrolitów. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejsze dla zdrowia są napoje bez substancji konserwujących oraz sztucznych słodzików.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!