Trening na siłę czy masę mięśniową?

Trening na siłę czy masę mięśniową?

Choć metody treningowe różnią się zamierzonym efektem – i tak trudno wybrać tę, nad którą chce się najbardziej pracować. W treningu siłowym czy kulturystycznym dominują dwa typy ćwiczeń – na siłę i na masę mięśniową. Na czym polegają oba typy treningów? I który z nich jest skuteczniejszy?

Trening na siłę i masę mięśniową jednocześnie?

Nawet osoby zaawansowane w treningach często zastanawiają się czy jest możliwa praca nad siłą i masą mięśniową w tym samym czasie. Wiele planów treningowych bowiem rozdziela oba te cele ćwiczeń. Jak jest naprawdę? Możliwe są niezależne treningi na siłę i masę mięśniową. Istnieją jednak także kompleksowe metody, pozwalające na rozwój obu tych cech motorycznych.

Masa i siła – trening dwa w jednym
Trening na masę i siłę mięśniową

Podstawową zasadą w treningu na siłę i masę mięśniową jest właściwy dobór ćwiczeń. Najskuteczniejsze będą ćwiczenia na duże partie mięśni. Trening powinien opierać się na ruchach możliwych do wykonania w fazie hipertoficznej i siłowej. W planie treningowym powinny więc znaleźć się takie ćwiczenia jak m.in. przysiady, wyciskanie czy różne rodzaje martwego ciągu. Lepiej unikać ćwiczeń izolowanych. Należy pamiętać, że ostateczny kształt treningu zależy przede wszystkim od założonych efektów ćwiczeń. Niekoniecznie przecież ma to być w tym samym stopniu praca nad siłą i masą mięśniową. Można skupić się na większym rozwijaniu jednej z tych cech. Zwiększenie masy mięśniowej można osiągnąć na przykład dzięki treningowi hipertoficznemu. Siłę natomiast trenuje się za pomocą ćwiczeń z dużym obciążeniem i małą liczbą powtórzeń. Obie te metody można łączyć – w zależności od tego, który cel ma być dominujący.

Jak trenować na masę mięśniową?

- Cykl treningowy trwa zwykle 6-12 tygodni.
- Stopniowe zwiększanie intensywności oraz obciążenia treningowego (65-85 % ciężaru maksymalnego).
- Liczba powtórzeń w serii w granicach 4-15.
- Przerwy między seriami trwające 1-2 minuty.

Jak trenować na siłę mięśniową?

- Cykl treningowy trwa zwykle 3-6 tygodni.
- Duża intensywność ćwiczeń i obciążenie treningowe (85-100 % ciężaru maksymalnego).
- Stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń w trakcie cyklu treningowego.
- Liczba powtórzeń w serii w granicach 1-6.
- Długie przerwy między seriami trwające 3-5 minut.

Wiedza w pigułce – treningi na siłę i masę
Liczba powtórzeń a cel treningu

Charakter treningu zależy od zamierzonego celu ćwiczeń. Przykładowo, zwiększenie masy mięśniowej jest możliwe dzięki ćwiczeniom z obciążeniem o wartości 60-80 % ciężaru maksymalnego. Ten typ ćwiczeń wybierają zwykle osoby zainteresowane kulturystyką czy budowaniem sylwetki. W przypadku chęci poprawienia siły mięśni – stosuje się obciążenie sięgające 80-90 % ciężaru maksymalnego. Tę metodę można spotkać w treningu sportowców z takich dyscyplin jak m.in. lekkoatletyka czy sztuki walki.

Nie samymi ćwiczeniami człowiek żyje

Budowanie masy i siły mięśniowej – jak właściwie wszystkie cele treningowe – wymaga stosowania odpowiedniej diety. Podczas pracy nad rozrostem mięśni, należy uwzględnić w diecie właściwą ilość makroskładników, a przede wszystkim – białka. To ono umożliwia prawidłowy rozwój komórek mięśniowych. Jedną z uniwersalnych zasad jest spożywanie około 200-300 kalorii więcej niż wynosi standardowe dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli chodzi o trening na siłę mięśniową – dieta powinna opierać się na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Tym samym konieczny jest taki dobór składników odżywczych, który pokrywa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W zależności od poziomu wytrenowania można także pokusić się o nieznaczną nadwyżkę kaloryczną.

Trenować na masę czy siłę mięśniową?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ćwiczący bowiem ma inną budowę ciała, możliwości, predyspozycje genetyczne, typ sylwetki… czy znajduje się na innym etapie treningowym. A przede wszystkim – każdy ma indywidualny cel ćwiczeń. Przed wybraniem konkretnej metody treningowej, warto więc przeanalizować wszystkie te czynniki. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie trener personalny. Pomocne może być także wsparcie dietetyka. Dzięki specjalistom treningi na siłę i masę mięśniową będą skuteczne.
Dominika Górska 1 18 sierpnia 2017  < 1000

Dodaj komentarz

  • Daniel
    26 marca 2018
    Wiadomo, że to zależy od tego, co kto chce osiągnąć. I w tym wszystkim może pomóc trening z trenerem :)

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

Słyszysz dziwne określenia sprzętu na siłowni? Zupełnie nie wiesz jak trenować na niektórych przyrządach? Oto krótki poradnik wyjaśniający zawiłe kwestie treningu ze sprzętem na siłowni.

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Treningi na siłowni niosą ze sobą wiele możliwości wykonywania ćwiczeń. Większość z nich jest skuteczna. Są jednak i te, których lepiej nie robić. Dlaczego? Część z nich jest niebezpieczna, a cześć – niemal zabawna. Oto zestawienie najgorszych ćwiczeń na siłowni!

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

Nie da się zaprzeczyć, że masaż jest efektywnym uzupełnieniem treningu. Niewiele osób jednak jest w stanie pozwolić sobie na skorzystanie z usług masażysty. A gdyby tak istniały techniki, które można wykonywać na własną rękę? Zobacz, jak przeprowadzić automasaż mięśni po treningu siłowym oraz sesji rozciągania!

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

W dzisiejszym odcinku – Jarosław Domański – trener jakich mało. Poznaj specjalistę który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem!

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

Brakuje energii do treningu? Odczuwasz zmęczenie? Oto materiał o rodzajach przedtreningówek i ich wpływie na organizm. Poznaj sposoby na podniesienie własnej wydajności przed treningiem siłowym czy wytrzymałościowym. Opowie nam o tym trener personalny Jacek Kremer.

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

Uprawianie każdej aktywności fizycznej wiąże się z możliwością nabawienia się kontuzji. Jak to jest w przypadku podciągania się na drążku? Otóż najbardziej narażone są barki i łokcie. Czy to ćwiczenie szkodzi na stawy barkowe i łokciowe? Jak prawidłowo się podciągać, by zmniejszyć ryzyko urazów? O tym w poniższym artykule!

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

Czym jest proces hipertrofii i jak wpływa na budowę masy mięśniowej. Poznaj mechanikę swoich mięśni!

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

Przyrost beztłuszczowej masy ciała jest celem wielu osób trenujących na siłowni. Żeby to osiągnąć, ważna jest praca nad zwiększaniem kapilarności mięśni, czyli po prostu ich objętości. W jaki sposób można to osiągnąć? Zobacz sprawdzone sposoby na zwiększenie masy mięśniowej.

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie

Hipertrofia jest jedynym potwierdzonym procesem wzrostu mięśni. Stanowi zarówno skutek ćwiczeń fizycznych, jak i ich cel. Z tego powodu powstała również metoda treningowa określana treningiem hipertroficznym. Na czym jednak właściwie polega ten proces? Jak ćwiczyć, żeby skutecznie budować mięśnie przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej? O tym w poniższym artykule.

co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

cwiczenie-cwiczeniu-nierowne-poznaj-najgorsze-cwiczenia-na-silowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

automasaz-miesni-po-treningu

Automasaż mięśni po treningu?

jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

Jarosław Domański: specjalista-optymista

przedtreningowka-sposob-na-energie

Przedtreningówka – sposób na energię

podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

hipertrofia-miofibrylarna-i-sarkoplazmatyczna

Hipertrofia miofibrylarna i sarkoplazmatyczna

czym-jest-kapilarnosc-miesni-i-jak-nad-nia-pracowac

Czym jest kapilarność mięśni i jak nad nią pracować?

hipertrofia-czyli-jak-zbudowac-miesnie

Hipertrofia – czyli jak zbudować mięśnie