Trening Mobility wzmocnienie stawów

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

Mobilność stawów - metoda Crossfit

Nasze ciało zostało stworzone do ruchu. Poruszanie umożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie, a jego doskonalenie pozwala na robienie niesamowitych rzeczy. Niestety wraz z rozwojem technologii i komunikacji ruszamy się coraz mniej. Od stosunkowo niedawna nasz gatunek nie musi codziennie zdobywać jedzenia, pokonywać dziesiątków kilometrów pieszo czy cały dzień uprawiać rolę. Spędzamy więc większość czasu wygodnie siedząc, leżąc, stojąc lub jeżdżąc samochodem.

Z ruchu i dynamiki potrzebnej dla zdrowia naszych mięśni i stawów w bardzo krótkim czasie przerzuciliśmy się na statykę. Ma to wpływ na osłabienie kości, stawów i mięśni. Dodatkowo jeśli wysiłek występuje, to zazwyczaj charakteryzuje się on bardzo dużą intensywnością (do której stawy nie są zaadaptowane).

W dzień spokojnie pracujesz przy biurku by później na godzinę zerwać się na trening. Taka sytuacja może znacznie obciążyć stawy. Ważne jest więc wykonywanie ćwiczeń mobility. Dzięki nim nasze stawy będą w świetnym stanie i zmniejszy się ryzyko obciążenia czy kontuzji. W tym celu warto wykorzystać ćwiczenia mobility z treningu crossfit. 


Klik ->
trener crossfit

Trening Mobility – czyli trening wzmacniający aparat ruchowy

ćwiczenie mobility w piłeczką

Techniki stosowane w Mobility pozwalają przygotować narząd ruchu na wysiłek działając na takie tkanki jak więzadła, powierzchnie stawowe czy ścięgna. Ta metoda crossfit pomaga wzmocnić i przywrócić w nich naturalny stan fizjologii organizmu.

Trening mobilności stawów polea więc na stopniowym pogłębianiu zakresu ruchu przy pomocy takich narzędzi treningowych jak gumy oporowe, TRX, wałki i piłki do masażu. Ćwiczenia są podobne do rozciagania, jednak zamiast na rozciąganiu mięśni i ścięgien, skupiają się na stawach i więzadłach stawowych.

Trening mobility, a ćwiczenia siłowe crossfit

Ćwiczenia mobility idą w parze z treningiem siłowym oraz szybkościowym. Jednak pełen trening mobilności nastawiony na globalną poprawę gibkości powinien być wykonywany oddzielnie od treningu siłowego. Dalatego jeżeli chcesz ostro popracować nad swoją mobilnością nie rób tego bezpośrednio przed, ani bezpośrenio po treningu crossfit. Pełen trening mobilności jest osobnym treningiem i jego wykonanie pochłania ok 40 do 60 minut. A same ćwiczenia mobility mimo małej intensywności wysiłku mają jednak swój wpływ na zmęczenie mięśni oraz ścięgien, dlatego po jego zakońćzeniu trzeba dać organizmowi trochę czasu na regenerację.

Co innego jeżeli chcesz wykorzystać metodę mobility w zakresie ograiczonym do kilku konkretnych mięśni przy rozgrzewce lub rozluźnienia (cool down) po treningu. Wtedy wykonanie kilku ćwiczeń z zakresu mobilności można śmiało łączyć z regularnym treningiem siłowym oraz wytrzymałościowym

Statyczny trening mobility  | Trening mobility ćwiczenia

Statyczne rozciąganie to nic innego jak stretching. Ważnym słowem jest właśnie „statyczne”, ponieważ istnieje też drugi rodzaj - rozciąganie dynamiczne. Więcej na ten temat w artykule: Rozciaganie staryczne vs Rozciaganie dynamiczne Różnica polega na tym, że w przypadku techniki użytej w Mobility siła rozciągająca ścięgna i więzadła działa od zewnątrz i docisk może być zarówno wywarty przez nas samych jak i siły zewnętrzne – partnera, z którym ćwiczymy czy grawitację.

 

Sprzęt fitnes używany podczas treningu mobility 

Do najbardziej popularnych  sprzętów fitness używanych w treniningu mobility zalicza się m.in:

 • Podwójne piłki

 • Taśma mini band

 • Gumy

 • Wałek roller

Kontrola nad powiększaniem zakresu ruchu stawów

Podczas ćwiczenia mobilności mamy pełną kontrolę nad siłą z którą się rozciągamy. Trudno jest więc zrobić sobie krzywdę. 

trening mobility

Samo rozciąganie dobrze jest wykonywać zarówno przed jak i po wysiłku, a nawet w jego trakcie np. przy okazji odpoczynku. Ćwiczenia wykonywane przed wysiłkiem zadziałają na nasze mięśnie i więzadła na dwa sposoby:

 • Po pierwsze rozciąganie tych struktur przygotowuje je do wysiłku i zmniejsza ilość mikrouszkodzeń w nich powstających w trakcie intensywnego wysiłku z dużą ilością skurczy, o dużej sile.
 • Po drugie rozciąganie mięśnia zwiększa ilość aktywnych jednostek motoryczny w brzuścu. Czym więcej tych struktur aktywnych tym większą siłę może on wygenerować.

 

Stretching wykonywany po wysiłku działa efektywniej na zwiększanie długości ścięgien i brzuśców, gdyż aplikujemy technikę na rozgrzane tkanki, które mają większą elastyczność. Jest to również silny bodziec dla więzadeł. W medycynie zdania na ten temat są podzielone, ale wiele prac sugeruje, że rozciąganie przyspiesza proces przebudowy kolagenu w więzadłach, dzięki czemu szybciej osiągniemy trwałe efekty – gównie zwiększenie zakresu ruchu w stawie.

Rozciąganie przynosi nam więc wiele korzyści. Musi być jednak wykonywane z głową. Zbyt duża intensywność może powodować uszkodzenie struktur mięśniowo-więzadłowych. Warto więc, aby osoby które nie mają doświadczenia w rozciąganiu skorzystały z pomocy trenera, aby nauczyć się poprawnego wykonywania ćwiczeń.

Mobility Rozciąganie z użyciem gum oporowych

crossfit mobility

 

Nasze kości łącząc się ze sobą poprzez stawy. Tworzą je powierzchnie stawowe (końcówki kości), utworzone z tzw. chrząstki szklistej – jednej z niewielu struktur w naszym ciele niewrażliwych na ból. Jest to dla nas zbawienne, gdyż podczas każdego ruchu dochodzi do tarcia powierzchni o siebie, czego (na szczęście) nie odczuwamy. Dzięki tym połączeniom i specyficznej budowie, za pomocą mięśni, możemy wykonywać ruchy: zginanie, prostowanie, rotacje, odwodzenie, przywodzenie.

Nasze stawy możemy jednak wprowadzić jeszcze w inne ruchy tzw. ruchy translatoryczne, do tego jednak potrzebne jest użycie siły zewnętrznej, gdyż nasze ciało nie jest w stanie ich wykonać samemu.

Główne formy ruchów mobility na stawach to:

 • kompresja – jest to docisk powierzchni stawowych do siebie
 • trakcja – odseparowanie lub odciągnięcie powierzchni stawowych od siebie
 • translacja – przesunięcie powierzchni stawowych względem siebie np. wysunięcie głowy kości ramiennej do przodu przy nieruchomej łopatce

ćwiczenia mobility crossfit

Wszystkie te ruchy zostają na koniec końców ograniczone i zatrzymane poprzez napinające się więzadła. Właśnie z tych ruchów korzysta opisywana dziś technika Mobility. Z pomocą gumowych taśm możemy odseparować od siebie powierzchnie stawowe (lub przesunąć je względem siebie).

Co nam to daje?

Używając trakcji tworzymy w jamie stawowej więcej miejsca, co często natychmiast zwiększa nasz zakres ruchu. Podobnie translacje umożliwiają nam lepsze ustawienie kości względem siebie więc również będą zwiększać nasz zakres ruchu. Dodatkowo utrzymanie każdego z ruchów translacyjnych powoduje naciąganie więzadeł, co może z czasem zwiększyć ich długość i zmniejszyć wynikające z ich obkurczenia ograniczenia ruchowe.

mobility z gumą oporową

Technika mobility umożliwia nam stworzenie lepszych warunków w stawie, zwiększając też jego ruchomość. Sama stymulacja naszego układu ruchu za pomocą przesunięć stawowych powinna przynieść pozytywne efekty. Kiedy więc użyjemy taśmy na jakiś staw, powinniśmy starać się wykonać kilka powolnych i dokładnych ruchów, szczególnie tych, które uważamy że mamy ograniczone.

Powtórzmy te kilka ruchów w paru seriach i otrzymujemy pełną stymulacje np. używamy gumy do trakcji na staw biodrowy, a następnie wykonujemy 3 serie po 8 powtórzeń spokojnych i pełnych ruchów rotacji wewnętrznej. W przerwach pomiędzy seriami naprzemiennie delikatnie zwiększamy i zmniejszamy napięcie taśmy tworząc niewielkie oscylacje.  Technikę możemy wykonać na każdym dużym stawie, zasadniczo w dowolnym kierunku. Taśmę należy założyć jak najbliżej stawu – krótkie dźwignie są najbardziej dokładne. Wykonując mobilizacje przed treningiem uzyskamy zwiększony zakres ruchu w trakcie czekającego nas WOD-a, po będziemy stymulować nasz układ ruchu do utrzymania większego zakresu mobilności.

Z jaką siłą wykonywać przesunięcia? W jakim dokładnie kierunku najlepiej? Trakcja czy translacja?

Cóż, tutaj sprawa się komplikuje. Fizjoterapeuci chcący zostać terapeutami manualnymi przez lata uczą się teorii i praktyki „przesuwania stawów”, a przez kolejne lata doskonalą kąty ruchów i ich siłę. Dodatkowo używają do tego rąk, „które czują”, a nie taśmy. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że większość powierzchni stawowych nie jest ustawiona pod kątami prostymi. Każdy staw jest inny, ma inny kształt, inne ograniczenia więzadłowe, inny zakres ruchu w każdą ze stron itd.

Czy warto więc wykonywać te techniki samemu? Uważamy, że tak. Zalecamy jednak przed ich wypróbowaniem porozumieć się z trenerem po szkoleniu Mobility lub z fizjoterapeutą.

 

Pamiętajcie: bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jeżeli podczas używania taśm pojawi się ból, zmniejszmy napięcie lub kierunek przesuwania, jeżeli ból się utrzyma zrezygnujmy z ćwiczenia i zasięgnijmy opinii specjalisty.

Na sam koniec o samej taśmie. Taśma używana do autoterapii powinna dawać nam się rozciągać, jednak wciąż powinna być dość twarda – musi ona wytworzyć odpowiednio dużo siły, aby docisnąć tkanki miękkie do stawu, a następnie przesunąć kość.

Jeszcze raz chcieli byśmy zaznaczyć. Techniki Mobility, w tym ta opisana dzisiaj, służą do polepszania stanu zdrowego ciała, zwiększają elastyczność, gibkość czy zakres ruchu, mogą zmniejszyć napięcie mięśniowe czy dolegliwości bólowe po ciężkim treningu.

Nie są to jednak techniki lecznicze, nie powinniśmy używać ich na miejsca kontuzjowane czy zbytnio bolesne, od tego macie specjalistów, a samowolka w leczeniu często dokłada nam pracy i wydłuża czas rekonwalescencji.

 

Materiał powstał przy współpracy z: CrossAthlete i KFZ

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

CrossAthlete via T.K 3 21 października 2019  21590

Dodaj komentarz

 • Paweł
  20 lipca 2017
  Chętnie spróbuję treningu TRX!!!!
 • Daria
  20 lipca 2017
  Ostatnio bolą mnie stawy kolanowe. Polecacie jakieś ćwiczenia?
 • trojnar-t
  26 marca 2016
  Bardzo dobry

Artykuły z kategorii: Crossfit

crossfit-i-sporty-silowe-a-po-co-mi-rozgrzewka

Crossfit i sporty siłowe – a po co mi rozgrzewka?

Wiele osób trenujących crossfit czy sporty siłowe nie przywiązuje większej wagi do rozgrzewki. Jest to jeden z podstawowych błędów treningowych. Rozgrzewka bowiem, szczególnie przed tak intensywnymi treningami przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego. Dlaczego jednak jest aż tak ważna? Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed treningiem crossfit i treningiem siłowym? Czy można z niej zrezygnować w niektórych przypadkach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody

Crossfit – najpopularniejsze WODy

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!

crossfit-i-sporty-silowe-a-po-co-mi-rozgrzewka

Crossfit i sporty siłowe – a po co mi rozgrzewka?

Wiele osób trenujących crossfit czy sporty siłowe nie przywiązuje większej wagi do rozgrzewki. Jest to jeden z podstawowych błędów treningowych. Rozgrzewka bowiem, szczególnie przed tak intensywnymi treningami przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego. Dlaczego jednak jest aż tak ważna? Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed treningiem crossfit i treningiem siłowym? Czy można z niej zrezygnować w niektórych przypadkach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody

Crossfit – najpopularniejsze WODy

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!