Trening dla mózgu – gimnastykuj szare komórki!

Trening dla mózgu – gimnastykuj szare komórki!

Młodzi ludzie, zastanawiają się, czy uda im się zapamiętać ten ogrom materiału, który był na poprzednich sesjach. Starsi czują się zmartwieni faktem, że coraz więcej szczegółów umyka ich pamięci. A przy tym wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla osób, które z łatwością kojarzą najdrobniejsze elementy. Okazuje się, że zdolności pamięciowe możemy rozwijać w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę cierpliwości.

Trening umysłowy

Dzisiejszy świat wymaga od nas więcej. Trzeba być twórczym, a „kreatywność” staje się słowem, którym chętnie opisałaby się co druga osoba w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jesteśmy pod naciskiem wymagań. Żyjemy w stresie, dlatego osiągane przez nas wyniki bywają nieproporcjonalne do włożonego wkładu. W końcu, im więcej stresów, tym nasze szare komórki pracują mniej efektywnie.

„Wyluzowany” mózg

Przeprowadzone eksperymenty nad zależnościami mózgu i efektywności jego pracy ukazały, że organ najlepiej przyswaja informacje, gdy przeważają w nim fale alfa. Odpowiedzialne są za relaks i pozytywne myślenie. W tym stanie znajdujemy się dwa razy na dobę – podczas budzenia się i zasypiania. W momentach wolnych od potężnych wrażeń, emocji oraz stresu, umysł jest szczególnie zdolny do twórczej pracy.

Grunt to koncentracja

Rozpraszanie uwagi jest jedną z przeszkód, które stoją na drodze zapamiętania informacji. Dzieje się tak ze względu na chęć wykonania kilku czynności jednocześnie. Jest to jednak pozorna oszczędność czasu. W rzeczywistości zadania realizowane jedno po drugim nie tylko cechują się wyższą jakością, zawierają mniej błędów, to w rzeczywistości trwają krócej. Dlatego zredukujmy nasze przeszkody, w tym zmniejszmy częstotliwość zaglądania do skrzynki mailowej i planujmy krótkie przerwy w pracy.

Sprytne strategie na gimnastykę umysłową

Skojarzenia – metoda jest szczególnie przydatna w momencie zapamiętywania imion. Przykładowo, poznajemy nowego pracownika – pana Kerubińskiego. By nie zapomnieć jego nazwiska, zamieńmy literę „K” na „Ch” i wyobraźmy mężczyznę w roli złotowłosego cherubinka. Proste!

Historie – zapamiętanie listy zadań na dany dzień będzie zdecydowanie łatwiejsze, gdy powiążemy kolejne czynności ze sobą, niekoniecznie w logiczny ciąg. Przykładowo, następnego dnia w drodze do pracy musimy kupić czekoladki na imieniny koleżanki z pracy, przygotować raport, zadzwonić do mamy, zrobić pranie oraz kupić sos do spaghetti na obiad. Jak to połączyć? Wyobraźmy sobie sytuację. Wchodzimy do biura w największym opakowaniem czekoladek i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia opuszcza na podłogę plik raportów. Nagle do biura wchodzi matka z koszem prania i pokazuje ogromne plamy na białym obrusie od czerwonego sosu spaghetti. Istotne jest by sytuacje były wyraziste, czasem przesadzone i pobudzały jak najwięcej zmysłów.

Umiejscowienie – szybkie przywoływanie informacji z pamięci może się okazać trudnym zadaniem. Ku temu najlepiej sprawdza się system porządkujący. Jak to zorganizować? Po pierwsze należy wyobrazić dobrze nam znane pomieszczenie, np. salon i tam umieścić pojęcia, które chcemy zapamiętać. Można przyjąć, że zegar oznacza sprawy najpilniejsze, biblioteczka – naukę, a stół sprawy bieżące. Poruszając się po naszym salonie, porządkujemy jedną rzecz po drugiej. Wystarczy trochę wprawy, by powstał gotowy do wykorzystania szablon.

Pamięć - od czego ona zależy?

Z każdą chwilą tracimy komórki nerwowe – to potwierdzony fakt. Na szczęście, nasza pamięć nie zależy od ich liczby, lecz jakości połączeń między nimi. Neurony, które nie utworzyły połączeń z innymi, obumierają. Natomiast nowe połączenia to efekt nowych wrażeń i doświadczeń. Ich ślady zostają z nami na zawsze w „umysłowych skrytkach”. Niestety nie potrafimy ich otwierać na zawołanie. By system działał sprawnie, musimy stale odświeżać zakamarki pamięci i powtarzać, powtarzać, powtarzać... ale też poznawać nowe rzeczy. Mózg lubi zmiany i dostarczanie mu nowych bodźców jest dobrą strategią na utrzymanie go w formie.

Aktywność fizyczna, a sprawność umysłowa

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. I jest w tym dużo prawdy co potwierdzają badania naukowe. Osoby w dobrej kondycji fizycznej lepiej zapamiętują, mają lepszą orientacje przestrzenną i bujniejszą wyobraźnię. Aby utrzymać się w dobrej formie i jednocześnie nauczyć czegoś nowego, a przy tym dobrze się bawić polecamy zapisać się na trening jakiejś dyscypliny sportowej. Jest jeden warunek, musi być to sport którego wcześniej nie trenowałeś. Taki ruch to dobra okazja, aby wypróbować dyscyplinę o której kiedyś myślałeś czy nie trenować. Można zrobić to w każdym wieku i warto, bo nie chodzi o to, aby za rok startować w olimpiadzie, ale aby poprawić swoje zdrowie i usprawnić umysł! Potrzebujesz inspiracji? Zobacz popularne kategorie sportów w naszej bazie, może skusi Cię crossfit, albo pole dance lub fitness, wybór jest naprawdę szeroki: różne style tańca, sztuki walki, pływanie. Ty wybierz sport, a my znajdziemy dla Ciebie instruktora.

 

W międzyczasie gimnastykowania swoich szarych komórek, nie zapomnij zapisać się na trening, który pobudzi do pracy Twoje ciało. Znajdź swojego instruktora lub trenera personalnego na portalu LepszyTrener.pl

 

Martyna Paprocka 1 30 maja 2016  1551

Dodaj komentarz

  • Olala
    7 lipca 2016
    Na poprawę koncentracji dobrze działa joga. Polecam wszystkim, dla których multitasking nie jest obcy :)

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.