Trening dla mózgu – gimnastykuj szare komórki!

Trening dla mózgu – gimnastykuj szare komórki!

Młodzi ludzie, zastanawiają się, czy uda im się zapamiętać ten ogrom materiału, który był na poprzednich sesjach. Starsi czują się zmartwieni faktem, że coraz więcej szczegółów umyka ich pamięci. A przy tym wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla osób, które z łatwością kojarzą najdrobniejsze elementy. Okazuje się, że zdolności pamięciowe możemy rozwijać w każdym wieku. Wystarczy tylko trochę cierpliwości.

Trening umysłowy

Dzisiejszy świat wymaga od nas więcej. Trzeba być twórczym, a „kreatywność” staje się słowem, którym chętnie opisałaby się co druga osoba w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jesteśmy pod naciskiem wymagań. Żyjemy w stresie, dlatego osiągane przez nas wyniki bywają nieproporcjonalne do włożonego wkładu. W końcu, im więcej stresów, tym nasze szare komórki pracują mniej efektywnie.

„Wyluzowany” mózg

Przeprowadzone eksperymenty nad zależnościami mózgu i efektywności jego pracy ukazały, że organ najlepiej przyswaja informacje, gdy przeważają w nim fale alfa. Odpowiedzialne są za relaks i pozytywne myślenie. W tym stanie znajdujemy się dwa razy na dobę – podczas budzenia się i zasypiania. W momentach wolnych od potężnych wrażeń, emocji oraz stresu, umysł jest szczególnie zdolny do twórczej pracy.

Grunt to koncentracja

Rozpraszanie uwagi jest jedną z przeszkód, które stoją na drodze zapamiętania informacji. Dzieje się tak ze względu na chęć wykonania kilku czynności jednocześnie. Jest to jednak pozorna oszczędność czasu. W rzeczywistości zadania realizowane jedno po drugim nie tylko cechują się wyższą jakością, zawierają mniej błędów, to w rzeczywistości trwają krócej. Dlatego zredukujmy nasze przeszkody, w tym zmniejszmy częstotliwość zaglądania do skrzynki mailowej i planujmy krótkie przerwy w pracy.

Sprytne strategie na gimnastykę umysłową

Skojarzenia – metoda jest szczególnie przydatna w momencie zapamiętywania imion. Przykładowo, poznajemy nowego pracownika – pana Kerubińskiego. By nie zapomnieć jego nazwiska, zamieńmy literę „K” na „Ch” i wyobraźmy mężczyznę w roli złotowłosego cherubinka. Proste!

Historie – zapamiętanie listy zadań na dany dzień będzie zdecydowanie łatwiejsze, gdy powiążemy kolejne czynności ze sobą, niekoniecznie w logiczny ciąg. Przykładowo, następnego dnia w drodze do pracy musimy kupić czekoladki na imieniny koleżanki z pracy, przygotować raport, zadzwonić do mamy, zrobić pranie oraz kupić sos do spaghetti na obiad. Jak to połączyć? Wyobraźmy sobie sytuację. Wchodzimy do biura w największym opakowaniem czekoladek i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia opuszcza na podłogę plik raportów. Nagle do biura wchodzi matka z koszem prania i pokazuje ogromne plamy na białym obrusie od czerwonego sosu spaghetti. Istotne jest by sytuacje były wyraziste, czasem przesadzone i pobudzały jak najwięcej zmysłów.

Umiejscowienie – szybkie przywoływanie informacji z pamięci może się okazać trudnym zadaniem. Ku temu najlepiej sprawdza się system porządkujący. Jak to zorganizować? Po pierwsze należy wyobrazić dobrze nam znane pomieszczenie, np. salon i tam umieścić pojęcia, które chcemy zapamiętać. Można przyjąć, że zegar oznacza sprawy najpilniejsze, biblioteczka – naukę, a stół sprawy bieżące. Poruszając się po naszym salonie, porządkujemy jedną rzecz po drugiej. Wystarczy trochę wprawy, by powstał gotowy do wykorzystania szablon.

Pamięć - od czego ona zależy?

Z każdą chwilą tracimy komórki nerwowe – to potwierdzony fakt. Na szczęście, nasza pamięć nie zależy od ich liczby, lecz jakości połączeń między nimi. Neurony, które nie utworzyły połączeń z innymi, obumierają. Natomiast nowe połączenia to efekt nowych wrażeń i doświadczeń. Ich ślady zostają z nami na zawsze w „umysłowych skrytkach”. Niestety nie potrafimy ich otwierać na zawołanie. By system działał sprawnie, musimy stale odświeżać zakamarki pamięci i powtarzać, powtarzać, powtarzać... ale też poznawać nowe rzeczy. Mózg lubi zmiany i dostarczanie mu nowych bodźców jest dobrą strategią na utrzymanie go w formie.

Aktywność fizyczna, a sprawność umysłowa

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. I jest w tym dużo prawdy co potwierdzają badania naukowe. Osoby w dobrej kondycji fizycznej lepiej zapamiętują, mają lepszą orientacje przestrzenną i bujniejszą wyobraźnię. Aby utrzymać się w dobrej formie i jednocześnie nauczyć czegoś nowego, a przy tym dobrze się bawić polecamy zapisać się na trening jakiejś dyscypliny sportowej. Jest jeden warunek, musi być to sport którego wcześniej nie trenowałeś. Taki ruch to dobra okazja, aby wypróbować dyscyplinę o której kiedyś myślałeś czy nie trenować. Można zrobić to w każdym wieku i warto, bo nie chodzi o to, aby za rok startować w olimpiadzie, ale aby poprawić swoje zdrowie i usprawnić umysł! Potrzebujesz inspiracji? Zobacz popularne kategorie sportów w naszej bazie, może skusi Cię crossfit, albo pole dance lub fitness, wybór jest naprawdę szeroki: różne style tańca, sztuki walki, pływanie. Ty wybierz sport, a my znajdziemy dla Ciebie instruktora.

 

W międzyczasie gimnastykowania swoich szarych komórek, nie zapomnij zapisać się na trening, który pobudzi do pracy Twoje ciało. Znajdź swojego instruktora lub trenera personalnego na portalu LepszyTrener.pl

 

Martyna Paprocka 1 30 maja 2016  1355

Dodaj komentarz

  • Olala
    7 lipca 2016
    Na poprawę koncentracji dobrze działa joga. Polecam wszystkim, dla których multitasking nie jest obcy :)

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.