Trening dla mam – rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie

Trening dla mam – rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie

Wszystkie młode mamy marzą o jak najszybszym powrocie do formy sprzed urodzenia dziecka. Zdarza się jednak, że na drodze staje im nie lada problem – rozstęp mięśni prostych brzucha. Na czym on polega? Gdzie tkwi przyczyna? Jakie ćwiczenia mogą pomóc mamom pozbyć się tego problemu? Zobacz, jak radzić sobie z rozstępem mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie.

Rozstęp mięśni prostych brzucha – co to jest?

rozstępy mięśni prostych brzucha po ciąży porodzie

Mięsień prosty jest umiejscowiony w centralnej części brzucha. Jest podzielony na dwie partie, między którymi znajduje się kresa biała. W momencie zajścia w ciążę obie części odsuwają się od siebie. Macica zwiększa swoją objętość i tym samym rozciąga mięśnie brzucha. Staje się on bardziej wypukły. Po porodzie natomiast mięśnie powinny wrócić do dawnego położenia. Czasem jednak się tak nie dzieje. Wtedy mówimy właśnie o rozstępie mięśni prostych brzucha. Między obiema częściami mięśnia powstaje przerwa (przez środek brzucha). Co więcej, ta partia mięśniowa staje się osłabiona. Zwykle taki stan można zaobserwować mniej więcej od drugiej połowy ciąży. Po porodzie natomiast rozejście mięśni prostych brzucha może się pogłębić.

Czy rozejście mięśni prostych brzucha jest niebezpieczne?

Rozciągnięcie się kresy białej nie powoduje zagrożeń zdrowotnych dla młodej mamy. Niemniej, jest problemem natury estetycznej. Rozstęp mięśni prostych brzucha niekiedy ma również wpływ na utrudnienie codziennego funkcjonowania. Podczas wykonywania czynności mogą bowiem pojawić się bóle. Nieestetyczna przerwa między mięśniami jest również podatna na pogłębianie. Skutkami nieleczonego rozejścia mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie mogą być również m.in. bóle pleców, nietrzymanie moczu czy przepuklina brzuszna.

Dlaczego mięśnie brzucha rozchodzą się w ciąży i po porodzie?

- Znaczne zwiększenie masy ciała w trakcie trwania ciąży;

- Ciąża mnoga;

- Duża waga dziecka;

- Podnoszenie ciężkich przedmiotów w trakcie ciąży lub po porodzie;

- Większe napięcia mięśni brzucha;

- Zrezygnowanie z aktywności fizycznej w ciąży lub nadużywanie jej;

- Mała siła mięśni brzucha i grzbietu;

- Liczne ciąże lub/i małe odstępy między nimi.

Jak rozpoznać rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie?

Przyszła lub młoda mama może samodzielnie rozpoznać czy doszło do rozstępu mięśni brzucha. By tego dokonać, powinna się położyć na plecach, ugiąć kolana i oprzeć stopy na podłożu. Następnie należy podnieść głowę lekko w górę i wyciągnąć dłoń w kierunku brzucha. Palcami skierowanymi w dół trzeba dotknąć mięśni prostych brzucha. Rozejście tych mięśni występuje wtedy, gdy palce zagłębiają się w szczelinę na brzuchu. Jeśli jednak po dotknięciu napięcie brzucha jest wyczuwalne – nie mamy do czynienia z rozejściem mięśni.

Samodzielne rozpoznanie problemu powinno jednak wiązać się z wizytą lekarską. Lekarz oceni czy nie pojawiły się dolegliwości współwystępujące i zaleci odpowiednie środki postępowania.

Trening niwelujący rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie

Rozejście mięśni prostych można skutecznie zmniejszyć przy pomocy aktywności fizycznej. Ważne jest jednak uprzednie skonsultowanie się z doświadczonym fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Ćwiczenia na tę dolegliwość powinny być bowiem dobrane indywidualnie. U każdej kobiety rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie przebiega inaczej. Ważne jest zatem świadome określenie stopnia problemu oraz podjęcie odpowiednich kroków. Tę rolę najlepiej zostawić specjaliście.

trening brzucha dla mam po porodzie rozstepy

Jak jednak wyglądają treningi na rozejście mięśni prostych brzucha? Przede wszystkim lepiej zrezygnować na jakiś czas z intensywnych ćwiczeń, podnoszenia ciężarów oraz klasycznych brzuszków. Dobrym wyjściem jest natomiast trening na wzmocnienie mięśni skośnych brzucha. Dzięki takim ćwiczeniom silniejsza staje się siatka odpowiedzialna za „trzymanie” brzucha. Ćwiczenia na mięśnie poprzeczne brzucha pozwolą na zmniejszenie nieestetycznej przerwy biegnącej przez środek brzucha. Ważne jest również pracowanie nad wzmocnieniem mięśni dna miednicy. Kobiety zmagające się z rozejściem mięśni prostych brzucha w ciąży i po porodzie powinny także skupić się na zachowywaniu prawidłowej postawy ciała (zarówno podczas treningów, jak i na co dzień).
Dobrym wyjściem na zapobieganie rozstępowi mięśni prostych brzucha jest aktywność fizyczna w trakcie ciąży. Bezpieczne treningi dla kobiet w ciąży mogą obejmować np. zajęcia jogi, pilatesu czy aqua aerobiku. 

Dominika Górska 9 25 kwietnia 2017  2411

Dodaj komentarz

 • aga
  10 sierpnia 2017
  przeczytałam parę komentarzy... i dziwię się się co niektórym. Ktoś piszę, że to jakaś bzdura - rozstęp mięśni brzucha może spotkać każdą mamę... tak naprawdę nie dotyczy to jedynie pań, które nie widziały nigdy siłowni, ale również aktywnych. Oczywiście, że nie chodzi o straszenie a dziecko to największy skarb ale samopoczucie mamy również jest ważne. Nie jesteśmy jedynie inkubatorami! Każda z nas chce wyglądać dobrze i nie jest to budujące kiedy 6 miesięcy po urodzeniu dziecko wołają cię do kasy jako pierwszą bo jesteś niby w ciąży. To nie chodzi o zwykłe rozstępy. Ćwiczcie jeśli jesteście w ciąży, zawsze to większa szansa na szybki powrót do stanu z przed ciąży.... To nie są jakieś tam bzdurne fanaberie...niestety")
 • Mamamama
  28 czerwca 2017
  Ale straszycie
 • 9 maja 2017
  Jeszcze w życiu nie spotkałam żadnej kobiety, która miałaby rozstęp mięśni brzucha po ciąży
 • Ilona
  8 maja 2017
  Po ciąży może nastąpić wiele powikłań, w sumie nieestetyczne rozstępy to pikuś
 • Paulina
  5 maja 2017
  Jak ktoś chce mieć dzidziusia, to rozstęp brzucha mu nie straszny
 • Weronika90
  28 kwietnia 2017
  Wiadomo, że ciąża ma wpływ na ciało. Przecież dajemy nowe życie, nie mogłoby się to stać bez zauważenia. Ale żeby aż tak się przejmować wyglądem? Ważne, żeby maluszek urodził się zdrowy
 • 27 kwietnia 2017
  Ale chyba nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przecież ciąża to piękny okres i nie powinno się myśleć o tym, jakie estetyczne efekty przyniesie ona dla ciała matki. Będzie miała dziecko, a to największy skarb. I to się powinno liczyć.
 • Pamela
  26 kwietnia 2017
  Faktycznie, te rozstępy brzmią tragicznie i przerażająco...
 • Michalina
  25 kwietnia 2017
  Chyba nigdy nie zajdę w ciążę. Przeraża mnie fakt, że mogłabym mieć dziurę na brzuchu, w którą można włożyć niemal całą rękę!

Artykuły z kategorii: Aktywnie w Ciąży

bieganie-podczas-ciazy-czy-warto-i-czy-w-ogole-mozna

Bieganie podczas ciąży - czy warto i czy w ogóle można?

Ciąża jest szczególnym okresem, podczas którego wszelka aktywność fizyczna powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do stanu zdrowia danej kobiety. Jak kwestia ta wygląda w przypadku biegania?

nie-aktywne-9-miesiecy-poznaj-10-mitow-na-temat-treningow-w-ciazy

(Nie)aktywne 9 miesięcy? Poznaj 10 mitów na temat treningów w ciąży

Nadmierna troska bliskich ci osób bywa niekiedy przytłaczająca. I choć w głębi serca wiesz, że twoja mama, babcia czy ciocia chcą dla ciebie dobrze, sama wiesz, co jest najlepsze dla ciebie i twojego ciała. Zobacz top 10 mitów na temat treningów w ciąży, by łatwo rozprawić się z podobnymi wskazówkami.

joga-w-ciazy-rozluznianie-i-rozciaganie-krok-po-kroku

Joga w ciąży - rozluźnianie i rozciąganie krok po kroku

Wszechstronne działanie jogi na nasz organizm sprawia, że trening w ciąży może wywierać zbawienny wpływ na rozwój wypadków. I choć niektóre asany klasycznej jogi są wyjątkowo trudne i nie poleca się ich m.in. kobietom ciężarnym, jest wiele pozycji, które świetnie wpłyną na ogólne rozluźnienie i pomogą ci lepiej pracować oddechem. Zobacz, od czego zacząć, by joga w ciąży przyniosła jak najklepsze efekty!

cwiczenia-na-pilce-w-ciazy-czy-warto

Ćwiczenia na piłce w ciąży - czy warto?

W mediach społecznościowych i na wielu blogach regularnie pojawiają się poradniki, dotyczące tego, jak ćwiczyć na piłce w czasie ciąży. Czy jest to dobry pomysł i co można uzyskać regularnie praktykując taką aktywność?

nordic-walking-dla-kobiet-w-ciazy-spacer-z-kijkami-nie-tylko-na-emeryturze

Nordic walking dla kobiet w ciąży - spacer z kijkami nie tylko na emeryturze!

Wiadomość o ciąży dla wielu przyszłych mam oznacza przejście w stan wytężonego dbania o siebie i swój organizm. Niestety, większość ciężarnych rezygnuje z aktywności fizycznej w obawie przed niekorzystnym wpływem na rozwój maleństwa. Okazuje się, że aktywność fizyczna, wskazana na każdym etapie życia, świetnie sprawdzi się również w ciąży. Nordic walking będzie idealny! Dlaczego?

joga-i-pilates-w-ciazy-czy-warto

Joga i pilates w ciąży - czy warto?

Joga i pilates w ciąży mogą mieć podobne zalety, co ćwiczenia siłowe. Zmniejszanie bólu kręgosłupa i skracanie porodu to tylko niektóre efekty regularnych treningów. Jak zacząć praktykować jogę lub pilates w ciąży?

silownia-w-ciazy-czy-jest-to-bezpieczne

Siłownia w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Siłownia w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wcale tak szokującym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie zalety ma aktywność fizyczna podczas tego szczęśliwego okresu? Komu może zaszkodzić siłownia w ciąży?

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

cwiczenia-dla-kobiet-przygotowujacych-sie-do-ciazy

Ćwiczenia dla kobiet przygotowujących się do ciąży

Ciąża wiąże się z diametralną zmianą kobiecego ciała. Wszystkie panie wiedzą, że konieczne jest podjęcie pewnych ważnych kroków przed zajściem w ciążę. Wliczają się w to badania ginekologiczne, prawidłowe odżywianie oraz właśnie treningi. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne i korzystne dla przyszłej mamy?

bieganie-podczas-ciazy-czy-warto-i-czy-w-ogole-mozna

Bieganie podczas ciąży - czy warto i czy w ogóle można?

Ciąża jest szczególnym okresem, podczas którego wszelka aktywność fizyczna powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do stanu zdrowia danej kobiety. Jak kwestia ta wygląda w przypadku biegania?

nie-aktywne-9-miesiecy-poznaj-10-mitow-na-temat-treningow-w-ciazy

(Nie)aktywne 9 miesięcy? Poznaj 10 mitów na temat treningów w ciąży

Nadmierna troska bliskich ci osób bywa niekiedy przytłaczająca. I choć w głębi serca wiesz, że twoja mama, babcia czy ciocia chcą dla ciebie dobrze, sama wiesz, co jest najlepsze dla ciebie i twojego ciała. Zobacz top 10 mitów na temat treningów w ciąży, by łatwo rozprawić się z podobnymi wskazówkami.

joga-w-ciazy-rozluznianie-i-rozciaganie-krok-po-kroku

Joga w ciąży - rozluźnianie i rozciąganie krok po kroku

Wszechstronne działanie jogi na nasz organizm sprawia, że trening w ciąży może wywierać zbawienny wpływ na rozwój wypadków. I choć niektóre asany klasycznej jogi są wyjątkowo trudne i nie poleca się ich m.in. kobietom ciężarnym, jest wiele pozycji, które świetnie wpłyną na ogólne rozluźnienie i pomogą ci lepiej pracować oddechem. Zobacz, od czego zacząć, by joga w ciąży przyniosła jak najklepsze efekty!

cwiczenia-na-pilce-w-ciazy-czy-warto

Ćwiczenia na piłce w ciąży - czy warto?

W mediach społecznościowych i na wielu blogach regularnie pojawiają się poradniki, dotyczące tego, jak ćwiczyć na piłce w czasie ciąży. Czy jest to dobry pomysł i co można uzyskać regularnie praktykując taką aktywność?

nordic-walking-dla-kobiet-w-ciazy-spacer-z-kijkami-nie-tylko-na-emeryturze

Nordic walking dla kobiet w ciąży - spacer z kijkami nie tylko na emeryturze!

Wiadomość o ciąży dla wielu przyszłych mam oznacza przejście w stan wytężonego dbania o siebie i swój organizm. Niestety, większość ciężarnych rezygnuje z aktywności fizycznej w obawie przed niekorzystnym wpływem na rozwój maleństwa. Okazuje się, że aktywność fizyczna, wskazana na każdym etapie życia, świetnie sprawdzi się również w ciąży. Nordic walking będzie idealny! Dlaczego?

joga-i-pilates-w-ciazy-czy-warto

Joga i pilates w ciąży - czy warto?

Joga i pilates w ciąży mogą mieć podobne zalety, co ćwiczenia siłowe. Zmniejszanie bólu kręgosłupa i skracanie porodu to tylko niektóre efekty regularnych treningów. Jak zacząć praktykować jogę lub pilates w ciąży?

silownia-w-ciazy-czy-jest-to-bezpieczne

Siłownia w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Siłownia w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wcale tak szokującym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Jakie zalety ma aktywność fizyczna podczas tego szczęśliwego okresu? Komu może zaszkodzić siłownia w ciąży?

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

cwiczenia-dla-kobiet-przygotowujacych-sie-do-ciazy

Ćwiczenia dla kobiet przygotowujących się do ciąży

Ciąża wiąże się z diametralną zmianą kobiecego ciała. Wszystkie panie wiedzą, że konieczne jest podjęcie pewnych ważnych kroków przed zajściem w ciążę. Wliczają się w to badania ginekologiczne, prawidłowe odżywianie oraz właśnie treningi. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne i korzystne dla przyszłej mamy?