Trening cardio - co to tak właściwie jest?

Trening cardio to określenie często pojawiające się w wielu planach ćwiczeniowych i poradnikach. Trening cardio - co to znaczy i na czym polega? Kiedy go wykonywać i jakie ma działanie?
Trening cardio - co to?
Trening cardio to zestaw ćwiczeń mających na celu poprawę kondycji oraz wydolności organizmu. Zdarza się również, że tego typu czynności nazywa się treningiem tlenowym, ponieważ jego celem jest głównie dotlenienie i poprawa pracy układu krążenia. Takie działanie pozwala na uzyskanie nie tylko znacznie lepszej kondycji, lecz także pozbycie się zbędnych kilogramów, co ma znaczenie głównie w przypadku osób na redukcji i ćwiczących borykających się z nadwagą.
Trening cardio - efekty
Trening cardio powtarzany regularnie po zakończeniu głównej sesji ćwiczeniowej na siłowni jest w stanie w znacznym stopniu obniżyć masę ciała danej osoby. Dotlenianie organizmu i szybkie spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej sprawdza się świetnie w przypadku ćwiczących z nadwagą lub sportowców na redukcji. Pozytywnym działaniem treningu cardio jest także zwiększenie wydolności i poprawa kondycji, co w dalszej perspektywie może okazać się niezwykle przydatne podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia cardio mogą być realizowane również osobno, bez uprzedniej sesji siłowej.
Trening cardio - na czym polega?
Trening cardio polega na intensywnym wykonywaniu ćwiczeń aerobowych będących w stanie skutecznie dotlenić tkanki ludzkiego organizmu. Zwykle taka sesja trwa od 30 do 60 minut, co jest optymalnym czasem do uzyskania pożądanych rezultatów. Podczas treningu cardio nie należy robić przerw, ponieważ mogą one doprowadzić do zmniejszenia jego efektywności. Częstotliwość wykonywania ćwiczeń cardio powinna wynosić około 3 razy w ciągu tygodnia, co pozwala na przyzwyczajenie organizmu do wysiłku fizycznego bez jego nadmiernego obciążania.
Trening cardio - przykłady ćwiczeń
Trening cardio może składać się z różnych ćwiczeń aerobowych, od jeżdżenia na rowerku stacjonarnym, aż po pływanie. Wszystko zależy jedynie od preferencji danej osoby i posiadanych sprzętów. Podczas sesji na siłowni warto skorzystać z orbitreka lub bieżni, jednak istnieją również inne ćwiczenia pozwalające na dotlenienie organizmu. Dobrym pomysłem jest również spacer energicznym krokiem przez minimum 30 minut. Osoby mające dostęp do otwartych zbiorników wodnych mogą spróbować także wioślarstwa lub kajakarstwa.
Czytaj: Ćwiczenia cardio w domu
Trening cardio w domu - jak ćwiczyć?
Wykonywanie treningu cardio we własnym domu jest niezwykle proste. W tym celu wystarczy zakupić tanią bieżnię mechaniczną, rowerek stacjonarny lub inny przyrząd pozwalający na wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Istnieje jednak możliwość przeprowadzania treningu cardio bez żadnych sprzętów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są pompki, brzuszki lub trucht w miejscu pozwalający na zwiększenie tętna i dotlenienie mięśni.
Trening cardio na siłowni

Niektóre osoby decydują się na przeprowadzanie treningu cardio po zakończonej sesji siłowej. Wówczas pozwala on na uzyskanie widocznych efektów w postaci utraty zbędnych kilogramów. Taki trening powinien trwać od 20 do 40 minut, co jest wystarczającym czasem na dotlenienie organizmu po skończonych ćwiczeniach siłowych. Warto jednak pamiętać, że długi trening cardio nie powinien być przeprowadzany przed rozpoczęciem sesji na siłowni, ponieważ może on zmniejszyć siłę mięśni i ich zdolność do regeneracji. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest krótka rozgrzewka.
Trening cardio - dla kogo?
Trening cardio może być wykonywany przez osoby dążące do utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej i takie, które chcą poprawić swoją kondycję oraz wspomóc układ odpornościowy. Jednak istnieją choroby stanowiące zagrożenie podczas intensywnych ćwiczeń aerobowych. Są nimi wszelkie problemy z układem sercowo-naczyniowym, dlatego osoby cierpiące na takie dolegliwości przed podjęciem treningu powinny skonsultować się z lekarzem i dopasować intensywność aktywności fizycznej do swoich możliwości.
Czytaj: Turbo spalacz interwałowy
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!