Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

Funkcjonalny trening medyczny – skąd ten pomysł?

Pomysł na połączenie fizjoterapii ze sportem w unikalnej metodzie treningowej powstał w Niemczech i Skandynawii. Tam bowiem te dwie dziedziny przeżywają swoisty renesans. Bardzo szybko jednak medycyna sportowa zdobyła popularność w innych krajach – także w Polsce. Obecnie w wielu klubach fitness czy ofertach trenerów personalnych możemy znaleźć tego typu usługę. Nic dziwnego – medyczne podejście do aktywności fizycznej to oczywiście jeszcze większa skuteczność ćwiczeń. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej metodzie treningowej.

Medycznie, a więc specjalistycznie
Zasady treningu medycznego

Trening medyczny jest jedną z odmian treningu funkcjonalnego. Bardzo ogólnie mówiąc, jest to połączenie zabiegów fizjoterapeutycznych z treningiem motorycznym. Naturalnie, wiedza z obu tych zakresów się zazębia. Dzięki temu trener jest w stanie kompleksowo poprowadzić ćwiczącego w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu ćwiczeń. Jednak by stosować tę metodę treningową, trener musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istotna jest bowiem wiedza zarówno z dziedziny sportu, jak i rehabilitacji. Jest to więc specjalistyczna metoda treningowa – skierowana do określonej grupy ćwiczących. Z tego powodu również mamy pewność, że będzie ona skuteczna i przyniesie planowane rezultaty.

Medyczna fizjoterapia, czyli trening szyty na miarę

Podstawowe działanie treningu medycznego to przede wszystkim poprawienie czucia głębokiego bądź koordynacji wewnątrz mięśni. Każdy ćwiczący jest więc poddawany indywidualnej ocenie. Trener-fizjoterapeuta bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na upośledzenie ogólnej kondycji ćwiczącego. Mieszczą się w niej m.in. uwarunkowania ruchowe, nawyki, zmiany adaptacyjne czy czynniki zewnętrzne. Wszystkie te aspekty mogą bowiem wywołać zmiany w funkcjonowaniu organizmu (np. postawie ciała czy sposobie poruszania się). Nagromadzenie czynników negatywnych dla organizmu może objawiać się przeciążeniami. Stąd już prosta droga do kontuzji.

Na czym polega fizjoterapeutyczny sport?

Wzorce ruchowe właściwe dla poszczególnych technik sportowych zawdzięczamy odpowiedniej pracy mięśni głębokich. W grę wchodzi ich synchronizacja i stabilność. Przed ustaleniem planu działania, fizjoterapeuta wykonuje więc szereg testów. Mają one na celu ocenę funkcjonowania aparatu ruchu ćwiczącego. Następnie układa on zestawy ćwiczeń ukierunkowane na zwiększenie motorycznej kontroli ciała. W ten sposób realnie jesteśmy w stanie odczuć jego spójną pracę. W tej metodzie treningowej stosuje się więc przeważnie ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe. Mięśnie zatem nie pracują w izolacji. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie równowagi między napięciem mięśni głębokich i powierzchniowych.

Dla kogo powstał trening medyczny?
Trening medyczny założenia

Trening medyczny ma na celu określenie dysfunkcji w aparacie ruchu. Z prostej przyczyny poleca się go więc głównie osobom po przebytych urazach czy kontuzjach. Często dzieje się przecież tak, że pomiędzy okresem rehabilitacji a powrotem do regularnej aktywności fizycznej, potrzebna jest inna metoda treningowa. Tę właśnie lukę wypełnia forma sportowej rehabilitacji. Trening medyczny jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Z tego powodu nieważne są wiek, płeć, budowa ciała czy kondycja ćwiczących. Co więcej, tę metodę mogą stosować osoby uprawiające każdą dyscyplinę sportową. Odpowiednio dobrany plan treningowy jest bowiem w stanie przywrócić pełną sprawność i komfort zarówno u biegaczy, jak i tenisistów.

Kto powinien zapisać się na trening medyczny?

- Osoby otyłe

- Osoby narażone na osteoporozę

- Osoby z niektórymi chorobami neurologicznymi

- Osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów obwodowych

- Osoby po przebytej kontuzji (zwichnięciach, złamaniach, skręceniach)

- Osoby mające endoprotezę stawu kolanowego bądź biodrowego

- Osoby po artroskopii stawu barkowego bądź kolanowego

Sprawność w każdym wieku – fizjoterapia i sport

Jak już wspomnieliśmy, trening medyczny jest skierowany do osób bez względu na wiek. Niemniej, wiek w dużej mierze ma wpływ na cel wykonywanych ćwiczeń. W przypadku osób młodych większą wagę przywiązuje się do modelowania i utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych. Jeśli chodzi o osoby starsze – królują ćwiczenia profilaktyczne oraz zatrzymujące postępowanie nieprawidłowości w aparacie ruchu. Długotrwałe korzystanie z treningów medycznych może przekładać się również na poprawę ogólnej kondycji i wydolności. Efekty są widoczne także po zakończeniu tego typu treningów. Mianowicie poprawia się technika czy efektywność po powrocie do regularnej aktywności fizycznej.

Trening medyczny – korzyści w pigułce

- Zmniejszenie odczuwania bólu

- Usprawnienie aparatu ruchu

- Zwiększenie wytrzymałości, koordynacji i siły

- Polepszenie sprawności organizmu podczas wykonywania codziennych czynności

- Zwiększenie możliwości sportowych

- Zmniejszenie ryzyka kontuzji

- Zrzucenie zbędnych kilogramów

- Powiększenie wytrzymałości więzadeł, ścięgien, mięśni i chrząstki stawowej

Trening medyczny vs trening przygotowania motorycznego
Trening medyczny a motoryczny

Bardzo często można spotkać się z wymiennym używaniem tych dwóch terminów w odniesieniu do jednej metody ćwiczeń. Jest to duży błąd. Trening medyczny bowiem mieści się w kompetencjach fizjoterapeuty. Jego nadrzędnym celem jest doskonalenie mobilności i stabilności. Trening przygotowania motorycznego natomiast to część kwalifikacji trenera personalnego. Służy on usprawnieniu motoryki organizmu – zwinności, gibkości, siły, mocy, wytrzymałości i szybkości.

Jednym z głównych założeń treningu medycznego jest zniwelowanie obecnych dysfunkcji ruchowych. Często bowiem mają one wpływ na wyniki sportowca we własnej dyscyplinie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pod okiem fizjoterapeuty – może on wykorzystać sto procent własnych możliwości.

Dominika Górska 0 20 listopada 2017  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i masaż

metody-na-ograniczony-zakres-ruchu-bark-i-kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

fizjoterapia-czym-jest-powiez

Fizjoterapia – czym jest powięź?

Obecnie osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z dodatkowych usług, które oferują kluby fitness. W ofercie znajdziemy więc masaże sportowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, saunę… Coraz większą uwagę przywiązuje się do najmniejszych elementów ludzkiego ciała. Zobacz terapie powięziowe.

jakie-sa-najlepsze-masaze-plecow

Jakie są najlepsze masaże pleców?

Masaże mogą być relaksujące, lecznicze, pobudzające… W zależności od oczekiwanego celu można wybrać odpowiedni z nich. Jaki masaż zastosować na plecy, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty?

po-co-nam-gimnastyka-korekcyjna

Po co nam gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna w dużej mierze pełni funkcję terapeutyczną. Dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom możliwe jest zniwelowanie wad postawy czy nieprawidłowych ruchów. Kto może skorzystać na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej? Jakie są metody treningowe? Ile czasu czasu czeka się na lecznicze efekty?

wady-postawy-cwiczenia-fizjoterapeutyczne-przy-lordozie

Wady postawy – ćwiczenia fizjoterapeutyczne przy lordozie

Lordoza oznacza chorobę polegającą na nadmiernym wygięciu dolnej części kręgosłupa ku przodowi. W przypadku leczenia tej wady postawy dużą rolę odgrywają ćwiczenia fizyczne. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z lordozą.

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie?

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą.

masaz-po-treningu-silowym-co-warto-o-nim-wiedziec

Masaż po treningu siłowym – co warto o nim wiedzieć?

Każda aktywność fizyczna jest mniejszym lub większym obciążeniem dla organizmu. Po treningu należy więc zadbać o właściwą regenerację całego ciała. Dla zbolałych mięśni ukojeniem może być masaż.

co-zrobic-z-przeciazonym-stawem

Co zrobić z przeciążonym stawem?

Kontuzje stawów zdarzają się często, zwłaszcza urazy stawu kolanowego, barkowego lub łokciowego. Do kontuzji dochodzi w trakcie treningu o zbyt dużej intensywności lub jednorazowego przeciążenia. Oto poradnik jak radzić sobie z bolącym, przeciążonym stawem.

jak-fizjoterapeuta-moze-pomoc-w-podniesieniu-efektywnosci-treningu

Jak fizjoterapeuta może pomóc w podniesieniu efektywności treningu?

Z zabiegów fizjoterapeutycznych korzystają zarówno kontuzjowani, jak i zdrowi sportowcy. Jakie są zalety fizjoterapii czyli co zyskasz korzystając z pomocy fizjoterapeuty i czym są popularne tejpy?

metody-na-ograniczony-zakres-ruchu-bark-i-kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

fizjoterapia-czym-jest-powiez

Fizjoterapia – czym jest powięź?

jakie-sa-najlepsze-masaze-plecow

Jakie są najlepsze masaże pleców?

po-co-nam-gimnastyka-korekcyjna

Po co nam gimnastyka korekcyjna?

wady-postawy-cwiczenia-fizjoterapeutyczne-przy-lordozie

Wady postawy – ćwiczenia fizjoterapeutyczne przy lordozie

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie?

masaz-po-treningu-silowym-co-warto-o-nim-wiedziec

Masaż po treningu siłowym – co warto o nim wiedzieć?

co-zrobic-z-przeciazonym-stawem

Co zrobić z przeciążonym stawem?

jak-fizjoterapeuta-moze-pomoc-w-podniesieniu-efektywnosci-treningu

Jak fizjoterapeuta może pomóc w podniesieniu efektywności treningu?