Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

Funkcjonalny trening medyczny – skąd ten pomysł?

Pomysł na połączenie fizjoterapii ze sportem w unikalnej metodzie treningowej powstał w Niemczech i Skandynawii. Tam bowiem te dwie dziedziny przeżywają swoisty renesans. Bardzo szybko jednak medycyna sportowa zdobyła popularność w innych krajach – także w Polsce. Obecnie w wielu klubach fitness czy ofertach trenerów personalnych możemy znaleźć tego typu usługę. Nic dziwnego – medyczne podejście do aktywności fizycznej to oczywiście jeszcze większa skuteczność ćwiczeń. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej metodzie treningowej.

Medycznie, a więc specjalistycznie
Zasady treningu medycznego

Trening medyczny jest jedną z odmian treningu funkcjonalnego. Bardzo ogólnie mówiąc, jest to połączenie zabiegów fizjoterapeutycznych z treningiem motorycznym. Naturalnie, wiedza z obu tych zakresów się zazębia. Dzięki temu trener jest w stanie kompleksowo poprowadzić ćwiczącego w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu ćwiczeń. Jednak by stosować tę metodę treningową, trener musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istotna jest bowiem wiedza zarówno z dziedziny sportu, jak i rehabilitacji. Jest to więc specjalistyczna metoda treningowa – skierowana do określonej grupy ćwiczących. Z tego powodu również mamy pewność, że będzie ona skuteczna i przyniesie planowane rezultaty.

Medyczna fizjoterapia, czyli trening szyty na miarę

Podstawowe działanie treningu medycznego to przede wszystkim poprawienie czucia głębokiego bądź koordynacji wewnątrz mięśni. Każdy ćwiczący jest więc poddawany indywidualnej ocenie. Trener-fizjoterapeuta bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na upośledzenie ogólnej kondycji ćwiczącego. Mieszczą się w niej m.in. uwarunkowania ruchowe, nawyki, zmiany adaptacyjne czy czynniki zewnętrzne. Wszystkie te aspekty mogą bowiem wywołać zmiany w funkcjonowaniu organizmu (np. postawie ciała czy sposobie poruszania się). Nagromadzenie czynników negatywnych dla organizmu może objawiać się przeciążeniami. Stąd już prosta droga do kontuzji.

Na czym polega fizjoterapeutyczny sport?

Wzorce ruchowe właściwe dla poszczególnych technik sportowych zawdzięczamy odpowiedniej pracy mięśni głębokich. W grę wchodzi ich synchronizacja i stabilność. Przed ustaleniem planu działania, fizjoterapeuta wykonuje więc szereg testów. Mają one na celu ocenę funkcjonowania aparatu ruchu ćwiczącego. Następnie układa on zestawy ćwiczeń ukierunkowane na zwiększenie motorycznej kontroli ciała. W ten sposób realnie jesteśmy w stanie odczuć jego spójną pracę. W tej metodzie treningowej stosuje się więc przeważnie ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe. Mięśnie zatem nie pracują w izolacji. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie równowagi między napięciem mięśni głębokich i powierzchniowych.

Dla kogo powstał trening medyczny?
Trening medyczny założenia

Trening medyczny ma na celu określenie dysfunkcji w aparacie ruchu. Z prostej przyczyny poleca się go więc głównie osobom po przebytych urazach czy kontuzjach. Często dzieje się przecież tak, że pomiędzy okresem rehabilitacji a powrotem do regularnej aktywności fizycznej, potrzebna jest inna metoda treningowa. Tę właśnie lukę wypełnia forma sportowej rehabilitacji. Trening medyczny jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Z tego powodu nieważne są wiek, płeć, budowa ciała czy kondycja ćwiczących. Co więcej, tę metodę mogą stosować osoby uprawiające każdą dyscyplinę sportową. Odpowiednio dobrany plan treningowy jest bowiem w stanie przywrócić pełną sprawność i komfort zarówno u biegaczy, jak i tenisistów.

Kto powinien zapisać się na trening medyczny?

- Osoby otyłe

- Osoby narażone na osteoporozę

- Osoby z niektórymi chorobami neurologicznymi

- Osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów obwodowych

- Osoby po przebytej kontuzji (zwichnięciach, złamaniach, skręceniach)

- Osoby mające endoprotezę stawu kolanowego bądź biodrowego

- Osoby po artroskopii stawu barkowego bądź kolanowego

Sprawność w każdym wieku – fizjoterapia i sport

Jak już wspomnieliśmy, trening medyczny jest skierowany do osób bez względu na wiek. Niemniej, wiek w dużej mierze ma wpływ na cel wykonywanych ćwiczeń. W przypadku osób młodych większą wagę przywiązuje się do modelowania i utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych. Jeśli chodzi o osoby starsze – królują ćwiczenia profilaktyczne oraz zatrzymujące postępowanie nieprawidłowości w aparacie ruchu. Długotrwałe korzystanie z treningów medycznych może przekładać się również na poprawę ogólnej kondycji i wydolności. Efekty są widoczne także po zakończeniu tego typu treningów. Mianowicie poprawia się technika czy efektywność po powrocie do regularnej aktywności fizycznej.

Trening medyczny – korzyści w pigułce

- Zmniejszenie odczuwania bólu

- Usprawnienie aparatu ruchu

- Zwiększenie wytrzymałości, koordynacji i siły

- Polepszenie sprawności organizmu podczas wykonywania codziennych czynności

- Zwiększenie możliwości sportowych

- Zmniejszenie ryzyka kontuzji

- Zrzucenie zbędnych kilogramów

- Powiększenie wytrzymałości więzadeł, ścięgien, mięśni i chrząstki stawowej

Trening medyczny vs trening przygotowania motorycznego
Trening medyczny a motoryczny

Bardzo często można spotkać się z wymiennym używaniem tych dwóch terminów w odniesieniu do jednej metody ćwiczeń. Jest to duży błąd. Trening medyczny bowiem mieści się w kompetencjach fizjoterapeuty. Jego nadrzędnym celem jest doskonalenie mobilności i stabilności. Trening przygotowania motorycznego natomiast to część kwalifikacji trenera personalnego. Służy on usprawnieniu motoryki organizmu – zwinności, gibkości, siły, mocy, wytrzymałości i szybkości.

Jednym z głównych założeń treningu medycznego jest zniwelowanie obecnych dysfunkcji ruchowych. Często bowiem mają one wpływ na wyniki sportowca we własnej dyscyplinie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pod okiem fizjoterapeuty – może on wykorzystać sto procent własnych możliwości.

Dominika Górska 1 20 listopada 2017  3665

Dodaj komentarz

  • Danios
    23 marca 2018
    Jakie fajne rozwiązanie, naprawdę super, że trenerzy poszli też w tę stronę. Jednak sporo osób przeszło kontuzje i chce wrócić do ćwiczeń. A trening medyczny jest najlepszym rozwiazaniem w tym przypadku :)

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!