Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

Funkcjonalny trening medyczny – skąd ten pomysł?

Pomysł na połączenie fizjoterapii ze sportem w unikalnej metodzie treningowej powstał w Niemczech i Skandynawii. Tam bowiem te dwie dziedziny przeżywają swoisty renesans. Bardzo szybko jednak medycyna sportowa zdobyła popularność w innych krajach – także w Polsce. Obecnie w wielu klubach fitness czy ofertach trenerów personalnych możemy znaleźć tego typu usługę. Nic dziwnego – medyczne podejście do aktywności fizycznej to oczywiście jeszcze większa skuteczność ćwiczeń. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej metodzie treningowej.

Medycznie, a więc specjalistycznie
Zasady treningu medycznego

Trening medyczny jest jedną z odmian treningu funkcjonalnego. Bardzo ogólnie mówiąc, jest to połączenie zabiegów fizjoterapeutycznych z treningiem motorycznym. Naturalnie, wiedza z obu tych zakresów się zazębia. Dzięki temu trener jest w stanie kompleksowo poprowadzić ćwiczącego w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu ćwiczeń. Jednak by stosować tę metodę treningową, trener musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istotna jest bowiem wiedza zarówno z dziedziny sportu, jak i rehabilitacji. Jest to więc specjalistyczna metoda treningowa – skierowana do określonej grupy ćwiczących. Z tego powodu również mamy pewność, że będzie ona skuteczna i przyniesie planowane rezultaty.

Medyczna fizjoterapia, czyli trening szyty na miarę

Podstawowe działanie treningu medycznego to przede wszystkim poprawienie czucia głębokiego bądź koordynacji wewnątrz mięśni. Każdy ćwiczący jest więc poddawany indywidualnej ocenie. Trener-fizjoterapeuta bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na upośledzenie ogólnej kondycji ćwiczącego. Mieszczą się w niej m.in. uwarunkowania ruchowe, nawyki, zmiany adaptacyjne czy czynniki zewnętrzne. Wszystkie te aspekty mogą bowiem wywołać zmiany w funkcjonowaniu organizmu (np. postawie ciała czy sposobie poruszania się). Nagromadzenie czynników negatywnych dla organizmu może objawiać się przeciążeniami. Stąd już prosta droga do kontuzji.

Na czym polega fizjoterapeutyczny sport?

Wzorce ruchowe właściwe dla poszczególnych technik sportowych zawdzięczamy odpowiedniej pracy mięśni głębokich. W grę wchodzi ich synchronizacja i stabilność. Przed ustaleniem planu działania, fizjoterapeuta wykonuje więc szereg testów. Mają one na celu ocenę funkcjonowania aparatu ruchu ćwiczącego. Następnie układa on zestawy ćwiczeń ukierunkowane na zwiększenie motorycznej kontroli ciała. W ten sposób realnie jesteśmy w stanie odczuć jego spójną pracę. W tej metodzie treningowej stosuje się więc przeważnie ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe. Mięśnie zatem nie pracują w izolacji. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie równowagi między napięciem mięśni głębokich i powierzchniowych.

Dla kogo powstał trening medyczny?
Trening medyczny założenia

Trening medyczny ma na celu określenie dysfunkcji w aparacie ruchu. Z prostej przyczyny poleca się go więc głównie osobom po przebytych urazach czy kontuzjach. Często dzieje się przecież tak, że pomiędzy okresem rehabilitacji a powrotem do regularnej aktywności fizycznej, potrzebna jest inna metoda treningowa. Tę właśnie lukę wypełnia forma sportowej rehabilitacji. Trening medyczny jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Z tego powodu nieważne są wiek, płeć, budowa ciała czy kondycja ćwiczących. Co więcej, tę metodę mogą stosować osoby uprawiające każdą dyscyplinę sportową. Odpowiednio dobrany plan treningowy jest bowiem w stanie przywrócić pełną sprawność i komfort zarówno u biegaczy, jak i tenisistów.

Kto powinien zapisać się na trening medyczny?

- Osoby otyłe

- Osoby narażone na osteoporozę

- Osoby z niektórymi chorobami neurologicznymi

- Osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów obwodowych

- Osoby po przebytej kontuzji (zwichnięciach, złamaniach, skręceniach)

- Osoby mające endoprotezę stawu kolanowego bądź biodrowego

- Osoby po artroskopii stawu barkowego bądź kolanowego

Sprawność w każdym wieku – fizjoterapia i sport

Jak już wspomnieliśmy, trening medyczny jest skierowany do osób bez względu na wiek. Niemniej, wiek w dużej mierze ma wpływ na cel wykonywanych ćwiczeń. W przypadku osób młodych większą wagę przywiązuje się do modelowania i utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych. Jeśli chodzi o osoby starsze – królują ćwiczenia profilaktyczne oraz zatrzymujące postępowanie nieprawidłowości w aparacie ruchu. Długotrwałe korzystanie z treningów medycznych może przekładać się również na poprawę ogólnej kondycji i wydolności. Efekty są widoczne także po zakończeniu tego typu treningów. Mianowicie poprawia się technika czy efektywność po powrocie do regularnej aktywności fizycznej.

Trening medyczny – korzyści w pigułce

- Zmniejszenie odczuwania bólu

- Usprawnienie aparatu ruchu

- Zwiększenie wytrzymałości, koordynacji i siły

- Polepszenie sprawności organizmu podczas wykonywania codziennych czynności

- Zwiększenie możliwości sportowych

- Zmniejszenie ryzyka kontuzji

- Zrzucenie zbędnych kilogramów

- Powiększenie wytrzymałości więzadeł, ścięgien, mięśni i chrząstki stawowej

Trening medyczny vs trening przygotowania motorycznego
Trening medyczny a motoryczny

Bardzo często można spotkać się z wymiennym używaniem tych dwóch terminów w odniesieniu do jednej metody ćwiczeń. Jest to duży błąd. Trening medyczny bowiem mieści się w kompetencjach fizjoterapeuty. Jego nadrzędnym celem jest doskonalenie mobilności i stabilności. Trening przygotowania motorycznego natomiast to część kwalifikacji trenera personalnego. Służy on usprawnieniu motoryki organizmu – zwinności, gibkości, siły, mocy, wytrzymałości i szybkości.

Jednym z głównych założeń treningu medycznego jest zniwelowanie obecnych dysfunkcji ruchowych. Często bowiem mają one wpływ na wyniki sportowca we własnej dyscyplinie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pod okiem fizjoterapeuty – może on wykorzystać sto procent własnych możliwości.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 20 listopada 2017  3950

Dodaj komentarz

  • Danios
    23 marca 2018
    Jakie fajne rozwiązanie, naprawdę super, że trenerzy poszli też w tę stronę. Jednak sporo osób przeszło kontuzje i chce wrócić do ćwiczeń. A trening medyczny jest najlepszym rozwiazaniem w tym przypadku :)

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.