Trasy rowerowe w Szczyrku - istny raj dla najbardziej wymagających cyklistów

Położony w południowej Polsce Szczyrk to malownicza miejscowość kojarzona głównie ze znanymi w tym rejonie stokami narciarskimi. Ale Szczyrk i okoliczne miejscowości to również idealne miejsce dla fanów dwóch kółek. Jakie trasy rowerowe znajdziemy w Szczyrku i które są najbardziej atrakcyjne?
Umiarkowane wzniesienia: łatwe trasy rowerowe Szczyrk
Z myślą o miłośnikach pieszej turystyki i początkujących cyklistach w Szczyrku powstała trasa pieszo-rowerowa. Zagospodarowanie przestrzenne tego terenu było możliwe z wykorzystaniem funduszy unijnych - to naprawdę udane inwestycja! Trasa służy pieszym i rowerzystom o każdej porze roku niezależnie od panującej aury. Trasa rowerowa ma ok. 4 km długości i biegnie od Urzędu Miasta wzdłuż Żylicy aż do Skalitego. Typowo rowerowy szlak biegnie również Wkoło Skalitego przez Siodło. Ta trasa rowerowa w Szczyrku ma 8,1 km długości, a czas przejazdu zajmuje ok. 45 min. Ponieważ należy ona do niebieskich szlaków górskich, różnica wysokości terenu wynosi 232 km. Po drodze mijamy przepiękne widoki malowniczych okolic Szczyrku, m.in. Beskid Mały czy Beskid Żywiecki.
Szukaj sportu w Szczyrku ->>>>
Średni poziom trudności: trasy dla rowerzystów w Szczyrku
Do szlaku niebieskiego należy również trasa rowerowa Górka-Bieniatka, choć tutaj różnica wysokości jest już większa niż Wkoło Skalitego i wynosi 317 m. Trasa rowerowa ma swój początek w centrum Szczyrku i prowadzi do czarnego szlaku górskiego, którym można dotrzeć do osiedla Bieniatka. Pokonanie 9-kilometrowego szlaku zajmuje ok. 50 min, jednak z uwagi na piękne widoki panoramy Beskidu Żywieckiego może się nieco wydłużyć. Wart uwagi jest również żółty szlak rowerowy Beskid, który prowadzi przez Szczyt Beskidka i Przełęcz Karkoszczonkę. Po drodze można łatwo dostrzec zapierającą dech w piersiach panoramę Górnego Szczyrku i pasmo Skrzycznego. Na tej trasie rowerowej w Szczyrku różnica wysokości wynosi niecałe 350 m, a blisko 10-kilometrową drogę można pokonać już w godzinę.
Prawdziwe wyzwanie: trudniejsze trasy rowerowe Szczyrk

W Szczyrku i okolicach spotkamy również czerwone szlaki rowerowe, charakteryzujące się większymi różnicami wysokości terenu. Jedną z nich jest trasa Magura, która prowadzi spod schroniska PTTK “Klimczok” w centrum Magury. To jedna z trudniejszych tras rowerowych - różnica poziomów wynosi tutaj 554 m, a na dodatek długość odcinka osiąga niemal 14 km. Na przejazd będziemy potrzebować co najmniej 1,5 godziny, a zakładając ewentualne postoje warto zarezerwować sobie 2 h. Prawdziwym wyzwaniem jest również szlak Skrzyczne. Chociaż ta trasa rowerowa ma niespełna 10 km długości i czas potrzebny na przejazd to niewiele ponad godzinę, różnica wysokości jest bardziej odczuwalna niż na wszystkich pozostałych odcinkach. Rowerowy turnus zaczynamy na wysokości 514 m n.p.m., a najwyższe wzniesienie osadzone jest na wysokości blisko 1300 m n.p.m. Daje to aż 780 m różnicy poziomów! Ten szlak rowerową spośród wszystkich w Szczyrku poleca się wyłącznie zaawansowanym kolarzom, którzy znają swoje możliwości i potrafią właściwie zarządzać energią po trasie.
Czytaj też: Trasy narciarskie w Szczyrku
Trasy rowerowe cross w Szczyrku: tylko dla wymagających
Oprócz klasycznych tras rowerowych, w Szczyrku znajdziemy również szlak do jazdy crossowej. Miłośnicy ekstremalnego kolarstwa typu cross mogą skorzystać z trasy przewidzianej na wysoki szczyt dla narciarzy biegowych. Latem zlokalizowana w Górnym Szczyrku pętla spełnia wymogi Polskiego Związku Kolarskiego, dlatego można organizować tu nie tylko przejażdżki indywidualne, ale również zawody najwyższej rangi. Nic dziwnego, że wraz z kolarzami crossowymi trasą interesuje się coraz więcej miłośników MTB. Trasa ma niecałe 2 km długości, ale tutaj nie liczy się standardowy przejazd. Tutaj wykonywane są ślizgi i szusy, a główną rolę gra prędkość. Na trasie odnajdą się również wielbiciele nordic walking czy biegów terenowych, jest to również doskonały teren spacerowy.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!