Teoria Jazdy konnej: Chody konia

Wybierając się na naukę jazdy konnej warto znać podstawy teorii jeździectwa. Zobaczcie 4 podstawowe chody konia: step, kłus, galop i cwał. Warto je znać przed pierwszą jazdą na koniu. Ten tekst przygotuje Cię merytorycznie do nauki kierowania koniem.
Praktyczne informacje jeździeckie
Poznaj chody konia, czyli podstawowe prędkości z którymi porusza się koń.
Rodzaje chodu konia
Podstawowe chody konia i przeciętne prędkości każdego chodu:
- stęp ok 5 km/h
- kłus 15-20 km/h
- galop ok 30 km/h
- cwał ok 40 km/h
STĘP
Stęp jest najwolniejszym, czterotaktowym chodem konia. Od tego chodu rozpoczyna się naukę jazdy konnej. W stępie kursant opanowuje poprawny dosiad już na pierwszych lekcjach.
W stępie jeździec siedzi wyprostowany w siodle. Wyprostowany, ale nie spięty. To bardzo ważne, aby zachować elastyczność i nie siedzieć jak kołek, tylko lekko kołysać się wraz z koniem i rytmem jego kroków.
Stęp to nie jest jedna określona prędkość. Można regulować tempo stępu, dzięki odpowiednim komunikatom wysyłanym przez jeźdźca koniu. Te komunikaty to praca łydek, zmiana dosiadu i sygnały wodzami.
Przyśpieszenie stępu, czyli „wyciągnięcie” następuje poprzez przyciśnięcie łydek jeźdźca i wypchnięciu bioder w dosiadzie do przodu.
Zwalnianie w stępie następuje przez mocniejszy „sztywniejszy” dosiad i lekkie napięcie wodzy.
KŁUS
Kłus jest drugim co do szybkości, dwutaktowym chodem konia. Trudność w kłusie polega na mocnym „podskakiwaniu” grzbietu konia, a co za tym idzie siodła i jeźdźca. Amortyzacja tych wstrząsów odbywa się na dwa sposoby: anglezowanie i kłus ćwiczebny, czyli wysiadywany.
Kłus anglezowany polega na unoszeniu się i opadaniu w siodło w rytm ruchu konia. W jeden takt jeździec podnosi się, a na drugi opada. Anglezowanie to swoista amortyzacja i wymaga dobrego wyczucia rytmu konia. Jeździec podnosi się w strzemionach lekko podnosząc biodra. Ważne jest, aby nie prostować nóg. Kłus wymaga w trakcie podnoszenia bioder, tak by ręce trzymające wodze nie zmieniały wysokości względem siodła i cały czas były nisko.
Kłus wysiadywany, ćwiczebny polega na ciągłym dosiadaniu konia bez podnoszenia bioder. Trudność polega na tym, aby odpowiednio rozluźnić ciało i poddać się rytmowi chodu. Częsty problem polega na „wybijaniu” jeźdźca do góry. W tym celu jeździec m.in opuszcza pięty do dołu i dopasowuje swój ruch do rytmu konia.
GALOP
Galop jest trzecim co do szybkości, trzytaktowym chodem konia. To pierwszy chód gdzie koń w pewnym momencie odrywa wszystkie nogi od ziemi. Ten moment nazywa się fazą zawieszenia. Galopując jeździec jedzie w pełnym siadzie lub półsiadzie.
Galop w Pełnym siadzie
Galopując w pełnym siadzie jeździec siedzi w siodle i podąża wraz z ruchem konia wypychając się biodrami. Praca jeźdźca skupia się na utrzymaniem dobrego dosiadu i luźnej pracy biodrami.
Galop w półsiadzie
Galopując w półsiadzie jeździec trzyma równowagę na kolanach i górnych częściach łydek. Tułów należy pochylić lekko do przodu. Jeśli na początku nie umiemy dobrze utrzymać równowagi w półsiadzie, możemy złapać się rękami za grzywę konia. To właśnie w półsiadzie najczęściej galopujemy po raz pierwszy.
Jak zagalopować?
Przyśpieszenie do galopu. Rozpocząć galop można zarówno z miejsca, ze stępu jak i z kłusa
CWAŁ
Cwał: najszybszy, czterotaktowy chód konia. Jest to maksymalnie wyciągnięty galop.
Różnica między galopem a cwałem polega na tym, że galop jest trzytaktowy, a w cwale koń rozbija chód na cztery takty. Prędkość cwału wynosi ok. 40-60km/h, w zależności od rasy konia i wagi jeźdźca. Cwałować powinno się TYLKO na torach wyścigowych i w sprzyjającym terenie.
W cwale jeździ się w półsiadzie!
Chcesz nauczyć się jeździć konno? Sprawdź instruktorów jazdy konnej na lepszytrener.pl
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!