Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

Kursy tenisa ziemnego dla dorosłych

kursy tenisa dla dorosłych

Do podstawowych umiejętności podczas nauki tenisa ziemnego należy m.in. właściwe trzymanie rakiety (chwyt) oraz wykonywanie uderzeń. Kursy dla początkujących (dorosłych) różnią się w zależności od wybranej szkoły tenisa ziemnego. Niemniej, początkowo zwykle kursanci wykonują ćwiczenia mające na celu oswojenie ich ze sprzętem treningowym (rakietami i piłkami). Oczywiście, opanowują także teorię – czyli zasady gry. W programie kursów często znajdują się ćwiczenia dla początkujących wykorzystujące wolniejsze piłki. Dzięki temu znacznie łatwiej jest nauczyć się dłuższych i prawidłowych technicznie wymian z przeciwnikiem.

Kursy tenisa ziemnego dla dzieci

W przypadku dzieci większość szkół stosuje metodę nauki tenisa przez zabawę. Pojawiają się ćwiczenia techniczne, motoryczne czy ćwiczenia dla początkujących z wolniejszymi piłkami. Trenerzy tenisa dbają, by dzieci opanowały umiejętność poruszania się na korcie. Poprzez zastosowanie np. punktowanych gier – uczą je zdrowego współzawodnictwa.

Oczywiście wszystkie treningi tenisowe są poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Składa się ona m.in. z ćwiczeń rozciągających i treningu aerobowego. Często wprowadzane są następnie ćwiczenia koordynacyjne z użyciem piłek tenisowych.

Czytaj także: Ciekawostki o tenisie ziemnym

Rozgrzewka przed każdym treningiem tenisa

Sport jak to sport – zawsze wymaga odpowiedniej rozgrzewki. W przypadku treningu tenisa wystarczy poświęcić na nią 15 minut przed ćwiczeniami dla początkujących na korcie. W pierwszym etapie należy przeprowadzić rozgrzewkę ogólną. Powinny się w niej znaleźć takie ćwiczenia jak np. trucht czy rozciąganie wszystkich partii mięśniowych. W drugim etapie – konieczne są ćwiczenia rozgrzewające na korcie. Jest to już rozgrzewka ukierunkowana na konkretną grę w tenisa. Można w niej zawrzeć np. podbijanie piłki na rakiecie (forhendem, backhendem) czy rozgrywkę na punkty.

Ćwiczenia dla początkujących tenisistów

1. Dzieci

- Ćwiczący kładzie piłkę tenisową na rakiecie. Następnie na znak partnera/trenera porusza się bądź zatrzymuje. Celem ćwiczenia jest utrzymanie piłki na rakiecie.

- Ćwiczący staje plecami do partnera/trenera. Trener rzuca piłkę tak, by znalazła się przed dzieckiem. Jego zadaniem jest natomiast złapanie piłki w momencie, gdy ta odbije się raz od podłoża.

2. Dorośli

- Ćwiczący chwyta rakietę chwytem uniwersalnym. Następnie rozpoczyna podbijanie piłki w górę. Po każdym podbiciu piłka może odbić się od podłoża. W momencie, gdy ćwiczący jest w stanie wykonać około 7 takich odbić – może zacząć odbijać piłkę bez konieczności odbijania od kortu.

- Ćwiczący staje na linii serwisowej (partner staje tak samo na drugiej stronie kortu). Następnie podbija piłkę w górę na rakiecie i wraz z drugim odbiciem kieruje piłkę na drugą stronę kortu. Celem ćwiczenia jest jak najdłuższe utrzymanie piłki w powietrzu.

Trochę teorii – jakie chwyty stosuje się w tenisie ziemnym?

1. Chwyt kontynentalny. Należy do podstawowych chwytów – dawniej stosowano go podczas wszystkich uderzeń. Obecnie służy m.in. do uderzeń defensywnych czy serwisów.

FOREHANDY

2. Eastern. Umożliwia osiągnięcie płaskich i silnych uderzeń. Wykorzystuje go wielu światowej sławy tenisistów.

3. Semi-Western. Jeden z popularniejszych chwytów w tenisie ziemnym. Dzięki rotacji pozwala na kontrolowanie ruchu.

4. Western. Pozwala na silne uderzenia z wykorzystaniem topspinu (rotacji awansującej piłki).

BACKHANDY

1. Continental. Charakteryzuje się lekkim przesunięciem w zależności od dominującej ręki. Wykorzystuje się go w slicach (uderzenie z nadaniem piłce rotacji wstecznej).

2. Eastern. Pozwala na silne płaskie uderzenia. Zwykle stosuje się go także w kick serwisach (podkręconych serwisach).

3. Backhandy oburęczne. Można spotkać się z wieloma modyfikacjami tego chwytu (m.in. kontynentalnym i półzachodnim). W tym chwycie jedna ręka wykonuje inny chwyt niż druga.

Ćwiczenia techniczne dla początkujących tenisistów

ćwiczenia techniczne dla początkujących tenis

Uprawianie tenisa ziemnego to zarazem opanowanie wielu aspektów tego sportu. Temu celowi służą różne metody treningowe. Jedną z nich jest tzw. trening z cieniem. Dzięki niemu początkujący tenisiści mają szansę nauczyć się prawidłowej techniki ruchów podczas gry. Trening z cieniem to ćwiczenia bez piłki. Dobrym sposobem jest obserwowanie siebie w lustrze w trakcie ćwiczeń. W początkowym okresie nauki tenisa to właśnie opanowanie prawidłowego sposobu poruszania się ma kluczowe znaczenie. Nabyte w tym czasie błędy jest bowiem trudno skorygować w późniejszym okresie.

Trening początkującego tenisisty to złożony zestaw ćwiczeń koordynacyjnych, nauka chwytów i uderzeń, opanowanie właściwej pracy nóg… Sport wydaje się prosty – jednak samodzielne wyszlifowanie umiejętności gry na korcie może być nieskuteczne. Dlatego dla osób początkujących najskuteczniejszą nauką jest ćwiczenie pod okiem doświadczonego trenera tenisa.

Jestem zielony w tenisie – jakie popełniam błędy?

Zwykle pierwsza styczność z rakietą i piłką nie jest najlepiej wspominana. Początkujący tenisiści muszą przecież oswoić się z kortem i poznać zasady gry. A spraw technicznych jest całe mnóstwo. Je wszystkie trzeba zapamiętać, żeby można było przejść do dalszego etapu gry. Niby prosto – skierować piłkę tam, gdzie nie ma przeciwnika. Na początkowych lekcjach nie jest to jednak tak łatwe. Ważne jest więc wykonywanie ćwiczeń dla początkującyh bez kondycji. Po czasie - ta kondycja i umiejętności się wyrabiają. 

Tenis ziemny – dlaczego warto?

Na całym świecie znajdziemy niemal 100 milionów osób trenujących ten sport. Naukę gry w tenisa można rozpocząć już w wieku dziecięcym. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe są już wykluczone! Tenis to sport możliwy do uprawiania bez względu na wiek. Przynosi liczne korzyści m.in. kształtuje charakter, poprawia koordynację ruchową, uczy dyscypliny czy zdrowej rywalizacji. W przypadku osób dorosłych, największymi zaletami gry w tenisa są rozładowanie stresu i zrelaksowanie.

Dobre zdrowie dzięki grze w tenisa

- poprawia się wydolność płuc

- spowalniają procesy starzenia się organizmu

- zapewnia doskonałą kondycję

- zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca

- obniża poziom cukru we krwi

 

Porady dla początkującego tenisisty

- Pamiętaj o tym, by zagrania były dokładne, a nie mocne

- Nie wymagaj od siebie niemożliwego

- Zacznij od nauki podstawowych uderzeń i stopniowo wprowadzaj te trudniejsze

- Pamiętaj o pracy nóg

- Bądź cierpliwy

Najczęstsze błędy początkujących w tenisie:

- stawianie sobie zbyt dużych wymagań (lepiej wyznaczać małe i łatwe do osiągnięcia cele)

- brak koncentracji i cierpliwości

- nieskupianiu się na tzw. czuciu piłki, a jedynie na poprawności technicznej

- zbyt mocne i niedokładne serwy

- niezwracanie uwagi na pracę nóg

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 20 lipca 2017  7791

Dodaj komentarz

  • Gada
    26 marca 2018
    Jakoś nigdy mnie nie kręcił ten sport :D

Artykuły z kategorii: Sport

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?