Techniki jazdy downhill

Techniki jazdy downhill

Downhill należy do sportów ekstremalnych. Tym samym ogromne znaczenie ma opanowanie prawidłowej techniki jazdy. W innym przypadku – treningi mogą być naprawdę niebezpieczne. Zobacz, na czym polega pokonywanie przeszkód i zakrętów. Dowiedz się, jak zachowywać się na zjazdach i wykonywać skoki. Oto podstawy downhillowej techniki jazdy.

Downhillowa technika jazdy – pokonywanie zakrętów

Skręt na downhillowej trasie wiąże się ze skierowaniem ciała w stronę, w którą sportowiec chce jechać. Dobrym wyjściem jest skierowanie wzroku  po linii prostej właśnie w stronę docelowego skrętu. W taki sposób dostosuj ułożenie ciała. Technika skrętu może również opierać się na uchu bioder. Na zakrętach liczy się również pochylanie roweru – nie ciała. Tułów powinien znajdować się w jak najbardziej pionowej pozycji. Dlaczego? Sportowca nie zaskoczy wtedy kolejny zakręt, zmiana przyczepności czy przeszkody na trasie.

Jeśli chcesz osiągnąć mocniejsze pochylenie roweru – wyprostuj łokieć po stronie, w którą skręcasz. Automatycznie kierownica przechyli się w przód, a sam zakręt się pogłębi.

Downhillowa technika jazdy – kładzenie się z rowerem
Jazda rowerem downhill technika

Taka sytuacja może pojawić się na przykład na szybkich bandach. Podczas manewru kładzenia się razem z rowerem możesz mieć problem z opanowaniem własnego błędnika. Można temu zapobiec poprzez pionowe trzymanie głowy. To powoduje oszukanie mózgu – myśli, że sportowiec nie jest pochylony pod dużym kątem. Co więcej, pionowa pozycja głowy umożliwia lepsze obserwowanie terenu oraz dokładniejsze kontrolowanie reakcji. Ważne jest również płynne przejście do kładzenia się – należy unikać nagłych zmian wysokości ułożenia ciała oraz wstrząsów.

Downhillowa technika jazdy – zjazdy

Podczas zjazdów największe znaczenie ma zachowanie prawidłowej pozycji ciała oraz właściwej techniki jazdy i pokonywania zakrętów. Wysokie i trudne zjazdy wymagają ponadto uprzedniej bazy w postaci treningu siły i treningów ogólnorozwojowych. Pozycja zjazdowa obejmuje maksymalne obniżenie tułowia. Osoby początkujące powinny ułożyć dłonie w dolnym chwycie kierownicy, ugiąć nogi i podeprzeć tułów z tyłu na czubku siodełka, głowa przechylona w przód nad kierownicą. Osoby bardziej zaawansowane mogą usiąść na ramie poniżej siodełka. Dłonie w dolnym chwycie i kontrola hamulców. Utrudnieniem może być chwyt górny i wychylenie głowy poza kierownicę.

Nauka latania na downhillowym rowerze

 1. Najazd na przeszkodę. Podjeżdżając do przeszkody lepiej nie zmniejszać prędkości jazdy. Może to spowodować zahaczenie o nią przednim kołem, a w efekcie – lot nad kierownicą. Ważne jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała na obu stopach i lekkie odchylenie tułowia.
 2. Wybijanie się. Chwilę przed planowanym lotem należy mocniej docisnąć stopami na pedały. W tym momencie następuje wybicie się poprzez poderwanie kierownicy (rower powinien być w poziomej pozycji). Można rozpocząć prostowanie kończyn.
 3. Latanie. Należy całkowicie wyprostować kończyny górne i dolne. Ważne jest utrzymanie roweru w poziomej pozycji.
 4. Schodzenie na ziemię. Powinno się lekko ugiąć kończyny i w tym samym momencie przenosić środek ciężkości ciała na w tył. Wzrok skierowany na wprost.
 5. Ostateczne lądowanie. Zdecydowane ugięcie kończyn dla amortyzacji podczas lądowania. Ciało odchylone w tył. Ważne jest wylądowanie na dwóch kołach.

Downhillowa technika jazdy – porady
Downhill porady techniczne

- Postaw na pracę nóg. Na spadkach terenu i zakrętach „pompuj” rower za pomocą pedałów, nie kierownicy. To właśnie nogi powinny współpracować na trasie. Dzięki temu zachowasz stabilizację i właściwe położenie środka ciężkości ciała.

- Unikaj nadprogramowej pracy rąk. Zmęczone ręce ograniczają możliwość sterowania rowerem, także hamowania. Dobrym wyjściem jest stanie na rowerze.

- Pięty trzymaj nisko. Takie ich ułożenie zwiększa przyczepność na pedałach platformowych. Ponadto, usprawnia hamowanie i jazdę na nierównym terenie.

- Rozstawiaj łokcie na boki na zakrętach. Wtajemniczeni zwą takie ułożenie ciała „silną pozycją”. Dzięki temu dobrze obciążysz przednie koło.

- Kieruj wzrok na większe odległości. Dzięki temu możesz zwiększać prędkość jazdy. Obserwowanie bliskiego otoczenia powoduje zwalnianie tempa.

- Nie skupiaj się na elementach trasy – obserwuj całość. Kieruj wzrok w stronę, w którą chcesz jechać. W ten sposób również zauważysz ewentualne przeszkody. Wpatrywanie się w detale może wywołać zapatrywanie się – a tym samym szybszy upadek z roweru. Rower bowiem jedzie w tę stronę, w którą się patrzysz.

Czytaj dalej: Najważniejsze zawody kolarstwa górskiego


Bezpieczny trening downhill

Z uwagi na duże ryzyko kontuzji i urazów w tym sporcie warto rozpoczynać i kontynuować naukę downhillu pod okiem trenera. Trasy do ekstremalnej jazdy rowerem mogą zaskoczyć. Nawet niewielkie odstępstwa od prawidłowej techniki mogą skutkować poważnymi urazami. Z pomocą trenera downhillu opanujesz prawidłową technikę jazdy w każdej sytuacji na trasie.

 

Dominika Górska 2 23 maja 2018  1486

Dodaj komentarz

 • Yuri Boyka (Enduro Cięcina)
  7 września 2019
  Całkiem przydatny artykuł...O dziwo dowiedziałem się czegoś nowego. Dzięki wielkie!
 • Kamila
  23 maja 2018
  Bardzo pouczający materiał

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?