Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tańczenie tanga to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, lecz także sposób na pobudzenie pracy mózgu i umysłu. Tańczenie tanga wyzwala endorfiny oraz pobudza aktywność i wzrost nowych neuronów. Korzyści dla zdrowia fizycznego są natomiast niezliczone. Zobacz jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem tango.

Wpływ tańczenia tanga na organizm

Korzyści tańczenia tanga są porównywalne z korzyściami płynącymi z ćwiczeń fizycznych. Taniec przez część osób jest ponadto uważany za przyjemniejszą formę aktywności fizycznej. Dodatkowo, można dostosować tempo tańca do swoich możliwości. Utrzymanie dobrej kondycji podczas tańczenia tanga nie jest wyzwaniem. Systematyczne tańczenie tanga jest również dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. W ciągu godziny tańca można spalić od 180 do 400 kalorii [!]. Ponadto tańczenie tanga wzmacnia mięśnie (przede wszystkim nóg i pośladków), kształtuje sylwetkę, poprawia wytrzymałość i zwiększa siłę. Taniec jest także sposobem na relaks, a dzięki endorfinom uwalnianym podczas tańca jest on po prostu przyjemny. Ponadto, tańczenie tanga wzmaga odporność organizmu oraz łagodzi ból i objawy depresji.

Czym jest tango?

Tango jest tańcem towarzyskim pochodzącym z Buenos Aires w Argentynie oraz Montevideo w Urugwaju. Istnieje wiele form tanga jako tańca (tango jest również rodzajem muzyki), takich jak tango argentyńskie, tango amerykańskie, tango fińskie czy tango międzynarodowe. Tango charakteryzuje się wolnym tempem oraz metrum parzystym (2/4 lub 4/8). Jedną z najbardziej popularnych odmian tanga jest tango argentyńskie. Cechuje je brak standaryzacji oraz improwizacja i stały rozwój. Tango argentyńskie zawiera wiele wariacji na temat figur, sposobu trzymania, ozdobników czy szybkości wykonywania tańca.

Podstawowe kroki tanga
Podstawowe kroki tango dla początkujących

Kroki tanga to liczone do czterech kroki: wolny, szybki, szybki, wolny. Do podstawowych kroków w tangu zalicza się krok podstawowy do przodu i do tyłu, promenadę oraz wirowanie.

 

Podstawowy krok do przodu – partner

1 – lewa noga do przodu (krok wolny);

2 – prawa noga do przodu (krok szybki);

3 – lewa noga w lewo (krok szybki);

4 – prawą nogę dostawić do lewej (krok wolny).

 

Podstawowy krok do przodu – partnerka

1 – prawa noga do tyłu (wolny);

2 – lewa noga do tyłu (szybki);

3 – prawa noga w prawo (szybki);

4 – lewą nogę dostawić do prawej (wolny).

Technika tańca tango dla początkujących

Początkujący powinni pamiętać o tym, że w tangu technika gra ważną rolę. Nogi stawia się prosto i „od obcasa” (nie od palców). Kroki do tyłu i w bok powinny być stawiane płasko z dostosowaniem ich długości do przestrzeni, w której się tańczy. Kroki w tangu nie są posuwiste, brak w nim unoszenia się, opadania oraz nachyleń. Istotne jest również prawidłowe objęcie. Trzymanie w tangu musi oddawać charakter kłótni małżeńskiej. Powinno być mocne, o agresywnym wyglądzie, dramatyczne, gwałtowne oraz pełne obrotów, szybkich ruchów i zmian kierunków. Para powinna tańczyć bardzo blisko siebie. Partnerka po prawej stronie partnera, prawe biodra tancerzy ustawione naprzeciw siebie. Partner obejmuje partnerkę głęboko prawym ramieniem, lewą rękę natomiast ustawia pod katem ostrym. Partnerka ustawia pionowo prawą rękę, lewą – poziomo.

Porady dla początkujących podczas rozpoczynania nauki tańca tango
Tango dla początkujących

Tango wymaga od początkującego nieustannego powtarzania tych samych ćwiczeń. Warto rozpocząć zatem naukę pod okiem doświadczonego instruktora tańca. Dzięki niemu szybciej i skuteczniej początkujący uzyska zamierzony efekt. Ponadto, by szybciej się doskonalić, można po zajęciach przećwiczyć całą lekcję we własnym zakresie. Dla początkującego dodatkową motywacją może być branie udziału w zajęciach weekendowych z tanga, często poza miastem. Takie wydarzenia mogą pozwolić oderwać się od codzienności i skupić się na doskonaleniu własnych umiejętności.

Tancerz tango powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego chce, i czego potrzebuje. W momencie spadku motywacji i braku efektów należy najpierw poszukać niedoskonałości w sobie, jeśli tam ich nie ma – dopiero zmieniać nauczyciela tańca.

Warto pamiętać, że tango jako taniec towarzyski wymaga dużej systematyczności. Partnerzy powinni rozwijać swoje umiejętności w tym samym tempie i tym samym czasie, bo przecież „do tanga trzeba dwojga”.
A jeśli chcesz się nauczyć szybszych kroków w tańcu, zajrzyj tutaj

Jak nauczyć się tańczyć tango?

Pierwsze lekcje tanga to najważniejszy czas. Oczywiście każdy chce jak najszybciej osiągnąć zamierzone rezultaty i tańczyć jak najlepiej. Liczy się przede wszystkim jak największa częstotliwość zajęć. Jeden trening w tygodniu może nie wystarczyć. A takie oferty znajdziemy zwykle w szkołach tańca. Dobrym wyjściem jest zapisanie się na zajęcia równolegle u innego instruktora. Mamy wtedy pełniejszą wiedzę i utrwalamy opanowane techniki. Warto również chodzić na milongi. To doskonały sposób na sprawdzenie własnych możliwości. I trzeba koniecznie trenować także w domu.
Tango to doskonały wybór na pierwszy taniec na weselu!

Dominika Górska 1 17 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Hanka
    19 kwietnia 2018
    Mi w tangu najbardziej podoba się ta namiętność między partnerami. Nie ma świata poza nimi - tylko wirujące na parkiecie pożądanie. Mega.

Artykuły z kategorii: Taniec

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

pierwszy-taniec-weselny-2019-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2019 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

pierwszy-taniec-weselny-2019-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2019 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!