Tańcem przez kulturę – jakie tańce wykonywano dawniej?

Tańcem przez kulturę – jakie tańce wykonywano dawniej?

Oto przegląd historycznych tańców obrzędowych, religijnych, plemiennych i wojennych z całego świata.

Taniec w kulturze ogólnoświatowej pełni bardzo wiele funkcji. Mógł być m.in. wyrazem przynależności do plemienia, wiary w dane bóstwo czy tradycji.

Saman – indonezyjski taniec ludowy

taniec Indonezja saman ludowy tysiąca rąk

Mówi się o nim również jako o tańcu tysiąca rąk. Taniec Saman powstał około XIII wieku. Twórcą aktualnego kształtu tego tańca jest Saman. Dzięki niemu zyskał on również charakter religijny. Ta forma tańca charakteryzuje się żywym tempem. Wykonują ją jedynie młodzi mężczyźni z plemienia Gayo (Sumatra). Rytm ruchów tanecznych jest określany przez tancerzy. Strzelają oni z palców, klaszczą i biją się w uda oraz piersi. Tańczący noszą czarne stroje z motywami plemiennymi. Podczas tańca siedzą lub klęczą w rzędach i wyginają ciała. W obrębie Samanu wyróżnia się około 130 ruchów rękami. Taniec jest symboliczny – wykonywane czynności mają oddać środowisko i życie plemienia.

Tańcowi przewodzi penangkat. Siedzi w środku tancerzy i nuci pieśń zwykle w języku plemienia. Saman tańczy się w czasie świąt religijnych i narodowych.

Poi – nowozelandzka kultura przędzenia

Poi Nowozelandzki taniec przędzenie historyczny

Poi jest tańcem plemiennym Maori, zamieszkującego Nową Zelandię. Historia tego tańca może wywodzić się z dwóch źródeł. Pierwszym z nich może być tradycja przędzenia. Kobiety z plemienia Maori zajmowały się właśnie tą czynnością. Przędzenie opiera się głównie na ruchach nadgarstka i dłoni – w późniejszym czasie naturalnie skojarzone z tańcem. Podczas obrzędów pojawił się więc zwyczaj wykorzystywania własnych umiejętności przez kobiety jako formę ruchów tanecznych. Szkolenie w zawodzie tkaczki obejmowało kręcenie nadgarstkami, na których zaczepiony był sznurek z obciążnikiem w postaci kamienia. Tę czynność również przeniosły na taniec. Kamień zamieniły jednak na białe kule z tkanin, szarfy czy kwiaty.

Inną możliwą historią tego tańca może być forma komunikacji na odległość.

Taniec poi ma być formą wyrażania wdzięczności. Obecnie kobiety używają małych piłek (poi), które obracają w dłoniach w pozycji siedzącej, kucającej lub stojącej.

Umhlanga – afrykański taniec trzcin

Umhlanga afrykański taniec trzcin plemienny

Taniec trzcin jest określeniem na coroczne święto w królestwie Suazi. Tradycja tego obrzędu trwa już wiele lat. Młode niezamężne kobiety z całego kraju przynoszą trzcinę, którą składają w hołdzie Królowej Matce. Trzcina jest symbolem możliwości naprawienia domu. Cały obrzęd trwa osiem dni. Piątego dnia rozpoczynają się przygotowania strojów tanecznych i dekoracji włosów. Następnego dnia kobiety podzielone na grupy rozpoczynają tańce i pieśni. Podczas tego obrzędu król Suazi ma prawo wybrać przyszłą małżonkę. Warto zaznaczyć, że królowie mają prawo do wielożeństwa.

Gymnopedia – starożytny Festiwal Tańca bez Broni

Gymnopedia starożytny grecki taniec festiwal tańca bez broni

Obchodzone je prawdopodobnie od VII w. p.n.e. w Sparcie ku czci Apollina Pytiosa, Artemidy i Dionizosa. Podczas tych obrzędów miały miejsce także zawody lekkoatletyczne. Tańcom towarzyszyły pieśni efebów, starców oraz wojowników. W tańcach brali udział efebowie oraz dojrzali mężczyźni. Uczestnicy tańca występowali nago. Spartańskie tańce należały do bardzo widowiskowych. Podczas Gymnopedii wykonywano m.in. wojenny taniec pyrrihichios. Stanowił początkowo formę treningu przed wojną. Tańczono go szybko i lekko.

Capoeira – akrobatyczne taneczne sztuki walki

capoeira akrobatyczny taniec brazylijski sztuka walki

Ta forma tańca ma swoje korzenie w Afryce oraz Brazylii. Ruchy taneczne są akrobatyczne, rytmiczne i opierają się na kopnięciach. Taniec jest nieprzewidywalny i płynny. Capoeira powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej twórcami byli brazylijscy niewolnicy. Taniec był dla nich sposobem na odstresowanie oraz zaznaczenie własnej odrębności. Capoeira czerpie z tradycji plemiennych tańców afrykańskich oraz indiańskich. Aktualna forma tańca zawiera techniki samoobrony, ewolucje akrobatyczne oraz elementy realnej walki.

Taniec Aztecki – harmonia ciała i duszy

taniec Aztecki harmonijny ciało i duch trans taneczny

Tańce Azteków zakładają wejście w trans. Podczas ich wykonywania rodzi się harmonia pomiędzy materią a duchem. Wymagają pełnego zaangażowania – zwykle trwają wiele godzin. Rytm nakreśla dźwięk bębna oraz grzechotek, które są zamocowane na nogach i rękach tancerzy. Każdy uczestnik musi opanować kroki, ponieważ wszyscy podczas tańca mają stać się jednością. Aztekowie wykorzystywali taniec jako sposób na poznanie własnej duszy. Odbywały się zwykle przed obrzędami religijnymi czy rytuałami.

Haka – rytualne tańce z rejonu Oceanu Spokojnego

haka rytualny taniec ocean spokojny nowa Zelandia

Haka jest określeniem na rytualne i tradycyjne tańce plemion z obszaru Oceanu Spokojnego. Szczególnie charakterystyczne są dla nowozelandzkich Maorysów. W obrębie tańców Haka można wyróżnić różne style taneczne:

- haka peruperu, czyli taniec wojenny. Wykonywali go wojownicy przed walką. Dzięki temu mieli szansę na pokazanie własnych sił, woli walki i chęci zwycięstwa. Tym samym, odstraszali wroga;

- poi, czyli operowanie kulami (patrz wyżej);

- haka w wersji powitalnej. Tańczyli ją wyłącznie mężczyźni w małych grupach. Współcześnie służy do powitania delegatów zagranicznych w Nowej Zelandii (jako forma dziedzictwa narodowego);

- haka rozrywkowa. Mogła opisywać treść pieśni, do której ją wykonywano.

Taniec Jaguara – ochrona kobiet w wersji plemienia Toba

taniec jaguara Brazylia plemienny Toba kobiety

Plemię Toba zamieszkiwało w przeszłości tereny Brazylii i Paragwaju. Ich tradycja obejmowała wiele tańców m.in. z okazji zakończenia pory suchej. Taniec służył uzyskaniu dobrych plonów w przyszłym roku. Obrzęd prowadził czarownik, który dowodził kobietami. Podczas tańca upadały one na ziemię jakby były chore. Czarownik imitował ich leczenie. Reszta tancerzy zbierała się wokoło i uderzała stopami o ziemię, wydawała okrzyki i potrząsała grzechotkami.

Taniec Jaguara natomiast był tańcem ochronnym. Tańczyli go mężczyźni i kobiety. Zbierali się w kręgu. Mężczyzna uderzał swoją wybrankę tkaniną, ona upadała. Jaguarem stawał się czarownik – pozorował wysysanie krwi z leżących kobiet. Ten obrzęd miał uchronić kobiety przed atakami dzikich zwierząt.

Taniec plemienia Warrau – celebrowanie zbiorów manioku

Na terenach dzisiejszej Wenezueli dawniej mieszkało plemię Warrau. W okresie dojrzewania manioku odbywał się tradycyjny taniec. Dwóch tancerzy dzieliła strzała włożona w ziemię. Jeden tancerz miał szyję owiniętą hamakiem, który zawijał mu się za pośladkami. Tancerze mieli splecione ręce przed sobą. Wykonywali różne od siebie kroki w miejscu. Podczas tańca nie mogli na siebie patrzeć ani się uśmiechać. Tancerz, który wyraził radość opuszczał widowisko przy groźbach niezawarcia małżeństwa oraz drwinach.

Ceremonia manioku charakteryzuje również plemię Jivaro, mieszkające dawniej na obecnych terenach Ekwadoru. Tam, po zasadzeniu manioku, przez pięć dni odbywały się tańce i śpiewy kobiet. Rytuał służył osiągnięciu dobrych zbiorów.

Czam – tybetańskie tańce obrzędowe

Czam – tybetańskie tańce obrzędowe Tybet Azja Himalaje

Wykonywano je we wszystkich najważniejszych klasztorach w Tybecie. Celem tych tańców było ostateczne i symboliczne przedstawienie rzeczywistości. Miejsce odbywania się tańców służyło połączeniu sacrum i profanum. Tancerze nosili maski oraz kolorowe stroje. Posiadali również atrybuty, wskazujące na określony symbol. Maski miały natomiast imitować bóstwa. Rytualne czamy pozwalały na oczyszczenie, odrzucenie negatywnych emocji oraz uzewnętrznienie własnych przeżyć.

Taniec trwał około 1-3 dni. Był wykonywany od wschodu do zachodu słońca. Zawiera w sobie dużą dawkę magii i symboliki. Odbywał się według ustalonych reguł. Postacie obecne w tańcu poruszały się po mandali – w ściśle określonym porządku. W centrum koła stały proporce symbolizujące najwyższe bóstwa. Rytm nadawały trąby, cymbały, bębny, cymbałki, piszczałki, dzwonki i fujarki.

Dominika Górska 3 16 stycznia 2017  1608

Dodaj komentarz

 • Oskar
  17 stycznia 2017
  Capoeira jest ekstra!
 • Alamakota
  16 stycznia 2017
  oj, nie chciałabym mieszkać w Suazi. Nie dość, że trzeba się pindrzyć przed jakimś królem, bo to największy prestiż zostać jego żoną, to jeszcze może on sobie wybrać wiele tych żon. Boże, jak tak można traktować kobiety w XXI wieku.
 • Daro135
  16 stycznia 2017
  Bardzo ciekawe jest pochodzenie tych tańców. Na przykład poi - kobiety zajmowały się przędzeniem i w ten sposób powstała wyższa forma kultury i rodzaj sportu z zajęcia jedynie użytkowego. Podoba mi się kierunek, w którym zmierza ludzkość :)

Artykuły z kategorii: Taniec

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

Któż z nas nie kojarzy pięknej sceny tańca z „Dirty Dancing”? Wykonanie tych figur wymagało jednak od aktorów długotrwałych treningów. Zobacz, jakie są najtrudniejsze obroty i podrzuty w różnych stylach tanecznych!

taniec-jak-poradzic-sobie-z-otarciami-na-stopach

Taniec – jak poradzić sobie z otarciami na stopach?

Godzinne treningi tańca, całonocna impreza czy ważny konkurs – niekiedy wszystkie z nich kończą się otarciami na stopach. Czy są jakieś sposoby na ten przykry skutek uboczny rozkoszowania się tańcem?

hej-wesele-jak-rozplanowac-nauke-pierwszego-tanca

Hej wesele! Jak rozplanować naukę pierwszego tańca?

Pierwszy taniec stanowi niezapomnianą chwilę w życiu młodej pary. Ta tradycja niesie ze sobą jednak konieczność dodatkowych przygotowań. Jaki styl tańca wybrać? W jaki sposób zaplanować układ taneczny? Ile trwa nauka pierwszego tańca weselnego?

roztanczone-wydarzenia-imprezy-zumby-w-polsce

Roztańczone wydarzenia – imprezy zumby w Polsce

Obecnie trwający rok niesie ze sobą wiele ciekawych wydarzeń tanecznych. Oto zestawienie nadchodzących imprez z zakresu zumby, fitnessu i tańca w naszym kraju!

jaki-styl-tanca-do-klubu

Jaki styl tańca do klubu?

W dzisiejszych czasach trudno o potańcówki rodem z młodości naszych rodziców. Obecnie tańczy się w klubach i na dyskotekach. Taki taniec nie musi jednak być improwizowanym doborem kroków. Zobacz, jaki styl tańca sprawdzi się na klubowych imprezach!

trening-silowy-dla-tancerza

Trening siłowy dla tancerza

Taniec to nie tylko nauka układów choreograficznych. Zachowanie prawidłowej techniki podczas ćwiczeń wymaga przecież silnych górnych i dolnych partii ciała. Co więcej, ważne jest wzmocnienie mięśni głębokich. To bowiem mięśnie odpowiadają za ruchy tancerza podczas występu. Jak zatem wygląda trening siłowy w tej dyscyplinie?

jak-wybrac-buty-do-tanca

Jak wybrać buty do tańca?

Istnieje bardzo wiele rodzajów tańca. W zależności od tego na jakie zajęcia taneczne się wybieramy, należy dobrać odpowiedni strój. Dużą rolę odgrywają buty taneczne. Zobacz, czym się kierować przy ich wyborze oraz jakie buty są przeznaczone do poszczególnych tańców.

tance-wojenne-indian

Tańce wojenne Indian

Kultura indiańska może się poszczycić wieloma charakterystycznymi elementami m.in. strojem czy tańcem. Ich tradycja obejmowała również zachowanie się plemienia w trakcie wojny. Oto tańce wojenne Indian.

najwieksze-cykliczne-zawody-taneczne-w-polsce

Największe cykliczne zawody taneczne w Polsce

Tańce towarzyskie, tańce latynoskie, tańce sportowe… Zobacz, jakie turnieje taneczne są corocznie organizowane w Polsce. Może weźmiesz udział w którymś z nich?

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

taniec-jak-poradzic-sobie-z-otarciami-na-stopach

Taniec – jak poradzić sobie z otarciami na stopach?

hej-wesele-jak-rozplanowac-nauke-pierwszego-tanca

Hej wesele! Jak rozplanować naukę pierwszego tańca?

roztanczone-wydarzenia-imprezy-zumby-w-polsce

Roztańczone wydarzenia – imprezy zumby w Polsce

jaki-styl-tanca-do-klubu

Jaki styl tańca do klubu?

trening-silowy-dla-tancerza

Trening siłowy dla tancerza

jak-wybrac-buty-do-tanca

Jak wybrać buty do tańca?

tance-wojenne-indian

Tańce wojenne Indian

najwieksze-cykliczne-zawody-taneczne-w-polsce

Największe cykliczne zawody taneczne w Polsce