Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

Żelazne dłonie mnichów z klasztoru Shaolin

Ortodoksyjni mnisi wykorzystują wiele metod mających na celu utwardzenie poszczególnych części ciała. Przykładowo technikę misy piachu zwykle stosuje się w połączeniu z techniką jednego lub dwóch palców. Dzięki temu trenujący utwardzają swoje dłonie do takiego stopnia, że są w stanie jednym palcem zrobić dziurę w worku wypełnionym piachem. Taki trening ma wykształcić u nich umiejętność przebicia skóry wroga jednym palcem. Ta technika jest jednak wyjątkowo szkodliwa dla zdrowia.
Utwardzenie mięśni osiąga się również dzięki technice kamiennego bloku. Trenujący uderzają w blok granitu. Tym samym zwiększają swoją odporność na uderzenia w twardą powierzchnię. W tym przypadku do osiągnięcia zamierzonych efektów potrzebny jest długi okres ćwiczeń.
Największą popularnością cieszy się jednak metoda wora piachu. W przeciwieństwie do pierwszej z metod, nie ma ryzyka uszkodzenia nerwów rąk. Wykorzystuje się ją w treningach Kung Fu. Dzięki temu trenujący są w stanie rozbijać dłońmi np. deski czy cegły.

Sporty walki – po co jest trening utwardzania?
Trening utwardzania sporty walki

Trening utwardzania przeprowadza się także przy pomocy partnera. Ćwiczenia wykonuje się w parach. Trenujący naprzemiennie zadają sobie lekkie ciosy czy kopnięcia w różne partie ciała. W klasztorze Shaolin wykorzystuje się do tego celu także inne przedmioty np. kije czy twarde bale. Z czasem walczący przestają odczuwać ból, nawet w obszarach punktów witalnych.
Walka zawodników na tym samym poziomie zaawansowania w danym sporcie walki może potoczyć się w różny sposób. Doskonale utwardzone ciało może jednak zadecydować o ostatecznym wyniku starcia. Powyższe techniki utwardzania mięśni są jednak bardzo ryzykowne. Stosują je jedynie ortodoksyjni mnisi z klasztoru Shaolin.

Sposoby na utwardzanie mięśni w sportach walki

- uderzanie pięściami i stopami w twarde przedmioty;
- uderzanie w drewniane bloki;
- wykonywanie pompek na kościach (w praktyce nie utwardza mięśni, lecz ma wpływ na stabilizację nadgarstka podczas zadawania ciosów);
- kopanie w piszczele bez ochraniaczy podczas sparingów;
- kopanie w worki z twardym wypełnieniem np. piaskiem;
- skakanie, chodzenie piszczelami po twardej nawierzchni;
- rolowanie piszczeli wałkiem lub szklaną butelką.

Czy trening utwardzania jest szkodliwy dla zdrowia?
Jakie są techniki utwardzania sporty walki

Niektóre kluby i szkoły sportów walki wciąż stosują techniki mające na celu utwardzenie piszczeli czy dłoni. Trudno jednak ocenić, czy stosowanie takiego treningu jest w stu procentach bezpieczne. Praktykowanie niektórych sposobów utwardzania może mieć patologiczny wpływ na układ kostny i ruchowy zawodnika. Warto zatem dokładnie zastanowić się przed rozpoczęciem tego typu treningu. Dobrym sposobem jest skorzystanie z usług trenera sportów walki. Jest on w stanie rozpisać odpowiednie techniki, które pozwolą na utwardzenie mięśni. Co więcej, będą one całkowicie bezpieczne. Kopanie w twarde przedmioty czy sparingi bez ochraniaczy mogą zakończyć się tragicznie.

Utwardzanie kości piszczelowych polega na powtarzaniu urazów w tym obszarze. Następnie tworzy się krwiak podkostny. Z czasem ulega on utwardzeniu. Taka praktyka może jednak doprowadzić do złamań, zropnień czy zapaleń kości. Stąd już prosta droga do zakończenia własnej przygody z treningami sportów walki.

Utwardzanie – trening na worku bokserskim

Ćwiczenia na worku bokserskim są doskonałym sposobem na wzmocnienie ścięgien, kości i stawów. Każde uderzenie jest dużym obciążeniem dla nadgarstków i stawów łokciowych. Ta technika jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż standardowe sposoby utwardzania mięśni. Dłonie przyzwyczajają się do przeciążeń. Tym samym stają się znacznie mocniejsze. Co więcej, wzmacniają się również piszczele. Skóra zyskuje na twardości. Z czasem przestanie się również ścierać z dłoni podczas uderzeń. Warto również zadbać o wzmocnienie mięśni karku. Dzięki temu treningi stają się znacznie bezpieczniejsze. 
 
Dominika Górska 1 7 marca 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Amon
    23 marca 2018
    Techniki utwardzania owszem, fajna sprawa, ale niekoniecznie jest to bezpieczne dla zdrowia...

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!