Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?
Znaczenie kopnięć i kroków w taekwondo
Taekwondo jest stylem walki w dużej mierze opartym na określonych krokach i kopnięciach. Zwykle zawodnicy stosują widowiskowe kopnięcia z wyskoku. Doskonałe opanowanie technik taekwondo pozwala na całkowite wykorzystanie szybkości i siły, do których zdolne jest ludzkie ciało. Co więcej, w tej sztuce walki uderzenia pięścią w twarz są zabronione. Tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na złożone kombinacje kopnięć. Każde z nich jest inaczej punktowane podczas walki. Wykorzystanie technik nożnych skierowanych w głowę przeciwnika daje 3 punkty. Te kierowane w tułów – 2 punkty. W przypadku technik ręcznych zawodnik może otrzymać jedynie 1 punkt (zarówno kierując uderzenie w tułów, jak i w głowę).
Czytaj więcej: Charakterystyka taekwondo
Taekwondo – kopnięcia
1. Ap Chagi – kopnięcie w przód
2. Twimyo Ap Chagi – kopnięcie w przód z wyskoku
3. Nopi Ap Chagi – kopnięcie dosiężne
4. Dollyo Chagi – kopnięcie sierpowe
5. Twimyo Dollyo Chagi – kopnięcie sierpowe z wyskoku
6. Yop Chagi – kopnięcie boczne
7. Twimyo Yop Chagi – kopnięcie boczne z wyskoku
8. Goro Chagi – kopnięcie zahaczające
9. Twimyo Goro Chagi – kopnięcie zahaczające z wyskoku
10. Dwit Chagi – kopnięcie w tył
11. Twimyo Dwit Chagi – kopnięcie w tył z wyskoku
12. Apchaoligi – wymach prostą nogą w przód
13. Twimyo Apchaoligi – wymach prostą nogą w przód z wyskoku
14. Naeryo Chagi – kopnięcie opadające prostą nogą
15. Twimyo Naeryo Chagi – kopnięcie opadające prostą nogą w dół
16. Anuro Naeryo Chagi – kopnięcie opadające prostą nogą do środka
17. Bakkuro Naeryo Chagi – kopnięcie opadające prostą nogą na zewnątrz
Przykładowe kopnięcia wielokrotne w taekwondo

W tej sztuce walki duże znaczenie mają kombinacje różnych kopnięć w jednym ruchu. Przykładowo: dubal dangseong chagi to wielokrotne kopnięcia wykonywane obiema stopami. Zawodnik po wyskoku dokonuje naprzemienne kopnięcia. Pierwsza atakuje tylna noga, następnie – przednia. Pierwsze uderzenie może być celowe lub pozorowane. Noga uderza w dolną część ciała przeciwnika. Kolejne kopnięcie powinno być skierowane wyżej niż poprzednie. Tę technikę nożną wykorzystuje się w celu dosięgnięcia przeciwnika z dalszej odległości lub podczas wyskoku nastawionego na trafienie w wyższy cel.
Taekwondo – kroki
1. Bikyo – krok po przekątnej
2. Dullo-balijt – krok z uniesioną nogą
3. Dwidolla-balijt – krok obrotowy
4. Kkoa-balijt – krok krzyżowy
5. Moa-balijt – krok dostawny
6. Naga-balijt – krok startowy
Kyorugi – technika walki w taekwondo
Bezpośrednia walka w taekwondo może odbywać się jako matchokyorugi (walka aranżowana) lub eungyongkyorugi (sparing). W pierwszym przypadku walczących obowiązuje określony schemat ataku, pozycji czy sposobu obrony. Istnieją zatem konkretne kombinacje kroków. Przykładowo: hanbon hyorugi, czyli walka na jeden krok; ibon kyorugi – walka na dwa kroki oraz sambon kyorugi, czyli walka na trzy kroki. W sparingu techniki ataku i obrony są dowolne.
Czytaj także: Jak się rozciągać do wysokich kopnięć?
Kroki i kopnięcia to nie wszystko
System technik walki w taekwondo jest wyjątkowo rozbudowany. Adepci tej sztuki walki muszą nauczyć się złożonej terminologii (zwykle w języku koreańskim). Co więcej, każdy kolejny stopień zaawansowania niesie ze sobą bardziej rozwinięte techniki walki i kombinacje technik nożnych czy ręcznych. Opanowanie taekwondo w całej swej złożoności jest sztuką. Nie sposób osiągnąć perfekcję w tym sporcie walki bez nadzoru doświadczonego trenera lub instruktora. Sprawdzają się także zajęcia grupowe z taekwondo. Dzięki nauce pod okiem profesjonalisty adept tej sztuki walki ma szansę wykształcić prawidłową technikę ruchów. Największą zaletą są jednak szybkie postępy – każdy początkujący przecież marzy o tym, by zdobyć czarny pas.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!