Sztuki walki – ukłony i pozdrowienia

Sztuki walki – ukłony i pozdrowienia

Zapewne każdy spotkał się z tym, że zawodnicy sztuk walki pozdrawiają się i wykonują ukłony np. przed walką. Co oznacza ta tradycja? Jakie są zasady i etykiety obowiązują w poszczególnych sportach walki?

Etykieta Dojo Aikido

Treningi aikido charakteryzują się określonym kodeksem zachowania się. Spokój, uprzejmość w obyciu czy uśmiech – to tylko niektóre elementy kultury zaczerpniętej ze wschodnich sztuk walki. Dzięki nim zajęcia stają się uporządkowane, a każdy uczestnik czuje się szanowany. Dojo jest określeniem z języka japońskiego oznaczającym miejsce treningów sztuk walki lub salę medytacji mnichów buddyjskich zen. Nie może być zatem traktowane jako zwykła sala ćwiczeń. W tym miejscu obowiązują określone zasady zachowania, które pozwalają na doskonalenie ciała i umysłu. Ponadto, kodeks postępowania opiera się na wzajemnym szacunku i życzliwości, hierarchii oraz dyscyplinie.

Obecnie Dojo oznacza praktycznie każde miejsce, w których odbywają się zajęcia ćwiczenia sztuk walki. Wchodząc do Dojo i wychodząc z niego należy wykonać ukłon w pozycji stojącej (tachi rei) w stronę kamiza (ściany głównej Dojo, znajduje się na niej portret O’Sensei oraz kakejuku – ideogramy aikido). W ten sposób uczniowie i instruktorzy wyrażają uznanie i szacunek dla twórcy aikido, jego następców oraz zasad tej sztuki walki. Przed wejściem na matę trzeba zdjąć zori (klapki), a następnie wykonać kolejny ukłon (już w pozycji siedzącej - seiza) także w stronę kamiza. Ostatni z ukłonów oznacza gotowość do treningu, a także ma funkcję witającą oraz przekazującą szacunek wszystkim obecnym w Dojo.

Zajęcia poprzedzone są siadaniem w rzędzie wszystkich uczniów twarzą do kamiza (Od prawej strony – najwyżsi stopniem). Instruktor aikido oddaje ukłon w kierunku kamiza, po czym powtarzają go uczniowie. Teraz jest kolej na pozdrowienie poprzez wypowiedzenie słów „onegai shimasu”, czyli „zapraszam do wspólnego treningu” (jednocześnie wszyscy wykonują kolejny ukłon).

Ukłony podczas zajęć z aikido wykonuje się także w innych okolicznościach. Na przykład w razie spóźnienia na zajęcia. W takim przypadku uczeń siada z boku na maci i czeka na pozwolenie wejścia na nią. Gdy je otrzyma – wykonuje ukłon w seiza i może dołączyć do ćwiczących. Innym przykładem mogą być również ukłony po zakończeniu demonstracji przez instruktora lub przed rozpoczęciem ćwiczenia z partnerem. Trening kończy wypowiedzenie słów „arigato gozaimashita”, czyli „bardzo dziękuję”.

Podobna etykieta odnośnie zachowania i ukłonów podczas treningu obowiązuje w Dojo Iaido, czyli japońskiej sztuce walki polegającej na dobywaniu miecza (katana).

Etykieta Dojo Karate Kyokushin

Zasady zachowania się karateki w Sali treningowej oraz poza nią są oparte na etyce, dyscyplinie i kurtuazji (pozdrowienia, ukłony). Dzięki temu atmosfera na zajęciach jest przyjemna oraz każdy uczestnik zajęć wie dokładnie jak się zachować. Podczas wchodzenia do Dojo oraz wychodzenia z niego należy w milczeniu pozdrowić Chiden, czyli świątynię Dojo. W tym celu wykonuje się ukłon górną połową ciała i pochyla się głowę. Taki ukłon oznacza szacunek do miejsca treningów oraz współuczestników ćwiczeń, a także podkreśla rangę treningów karate. Trzeba również pozdrowić obecnych poprzez powiedzenie „Osu”. To słowo oznacza ukłon, szacunek dla współćwiczących oraz dla wartości zawartych w tej sztuce walki. Karateka może w ten sposób pokazać uznanie dla ducha samowyrzeczenia się, a tym samym – dalszego doskonalenia siebie.

Uczniowie podczas treningów karate zajmują miejsca w zależności od uzyskanych stopni. Instruktor wydaje komendy, które należy wykonać. Jedną z nich jest „shiden ni rei”, oznaczająca ukłon dla miejsca ćwiczeń. Wykonuje się go w pozycji siedzącej seiza poprzez pochylenie się do przodu i jednoczesne podparcie obu rąk na pięściach przed sobą. Pośladki muszą przylegać do pięt, a głowa powinna być skierowana do przodu.

Komendy odnośnie ukłonów różnią się w zależności od osób/miejsc, którym oddaje się szacunek. „Shihan ni rei” to ukłon dla mistrza, profesora posiadającego 5 Dan i wyżej; „Sensei ni rei” – dla mistrza, nauczyciela ze stopniem 4 Dan i niżej; „Sempai ni rei” – dla starszych stopniem, natomiast „Otagai ni rei” – ukłon wzajemny, dla pozostałych.

Podczas treningu karate należy przed każdym wspólnym ćwiczeniem oraz po jego zakończeniu ukłonić się partnerowi.

Etykieta Taekwondo

etykieta w taekwondo ukłon sporty walki

Podczas treningów taekwondo oraz w codziennym życiu adeptów tej sztuki walki powinny obowiązywać m.in. zasady grzeczności, uprzejmości, uczciwości, rzetelności, wytrwałości, samokontroli, opanowania czy odwagi. Na sali treningowej, czyli Do Jang, obowiązuje określony regulamin zachowania się. Wchodząc i wychodząc należy wykonać ukłon i powiedzieć „taekwon”. Dopuszczalne jest także powitanie przez podanie ręki, jednak ten ruch może zapoczątkować jedynie starszy stopniem. Jest on wyrazem szacunku dla tej sztuki walki, instruktora, miejsca ćwiczeń oraz innych uczestników zajęć. W trakcie treningu stosuje się wiele komend m.in. „Kyong Ye” (pochylenie tułowia tak, by utworzył się kąt około 15 stopni, nie można opuszczać wzroku), czyli pozdrowienie instruktora z ukłonem czy „Kyonge” – ukłon. Przed walką lub ćwiczeniami z partnerem także należy wykonać ukłon.

Ukłon w Kung Fu

Podczas treningu wschodnich sztuk walki ukłon jest nieodłącznym elementem ceremoniału. W Kung Fu służy podobnym celom, co w pozostałych sztukach walki. Jest jednak bardzo rozbudowany i niesie ze sobą złożone przesłanie. Wyróżnia się 6 elementów takiego ukłonu:

- podniesienie do góry prawej zaciśniętej pięści, czyli symbolika sztuk walki;

- podniesienie do góry otwartej lewej ręki, czyli równość wszystkich ludzi/cztery oceany symbolizujące cały świat, na którym panuje pokój i równość (4 palce) i ego zawodnika (kciuk);

- zaciśnięcie kciuka do środka dłoni w lewej ręce, czyli podtrzymanie własnego ego;

- przykrycie prawej pięści lewą ręką, czyli powtrzymanie się od wykorzystywania sztuk walki do zwalczania innych czy zdobycia silnej pozycji lub autorytetu. Postrzeganie sztuki walki jako drogę do doskonalenia siebie oraz perfekcji;

- zbliżenie połączonych dłoni do siebie, czyli akceptacja powyższych wartości oraz wyznawanie ich;

- wypychanie rąk do przodu, czyli dzielenie się powyższymi wartościami z innymi ludźmi.

Wzajemny szacunek i przyjazna atmosfera

sporty walki pozdrowienia przeciwnika na ringu walce

Ukłony i pozdrowienia w sztukach walki nie są jedynie zbędną formalnością. Każdy z nich ma określone znaczenie i jest wyrazem poszanowania dla danej sztuki walki i uprawiających ją osób. Jest to jedynie element szerokiej etykiety zachowania się podczas treningów, a także w codziennym życiu. Ukłony i pozdrowienia stosuje się również m.in. w judo, boksie, mma czy niektórych odmianach BJJ.

Dominika Górska 2 30 grudnia 2016  2742

Dodaj komentarz

  • Ilona976
    11 stycznia 2017
    Ależ rozbudowane są te sposoby zachowania się podczas treningów. Coś czuję, że trzeba mieć serce do tych sportów. To nie są zwykłe treningi.
  • Rafał
    9 stycznia 2017
    Sztuki walki to życie, a nie tylko sport. Wiadomo, że trzeba zachować odpowiednią etykietę.

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?