Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.
Na czym polega sztuka żeglowania?
Żeglowanie po zamkniętym akwenie lub na otwartej wodzie to świetna przygoda. Należy jednak pamiętać, że tak jak na drodze, również na wodzie obecni są inni użytkownicy ruchu. Sztuka żeglowania to nie tylko umiejętność operowania sterem, tworzenia węzłów czy dobierania jachtu i żagli do pogody. To także zasady bezpieczeństwa, a więc czujność i ciągła obserwacja oraz utrzymywanie bezpiecznej prędkości oraz pełna kontrola nad jachtem. Sztuka żeglowania to również zasady savoir vivre na wodzie i uprzejmować wobec innych osób żeglujących, m.in. ustąpienie pierwszeństwa podczas wyprzedzania.
Sztuka żeglowania: skąd wziąć odpowiedni jacht?
Co do zasady sposobów na żeglugę jest kilka. Można wypożyczyć lub wynająć łodź, choć coraz częściej wypożyczalnie wymagają patentu żeglarza lub sternika, a ten wymaga z kolei czasu i nakładu finansowego. Na początek dobrze sprawdzą się stabilne jachty jednożaglowe do pływania w pojedynkę, choć zdecydowanie lepiej wybrać się na pierwsze pływanie z doświaczoną osobą. Wówczas w grę wchodzą nieco większe, dwużaglowe jachty, na których możemy obserwować manerwy wykonywane przez naszego towarzysza. Pierwsze kroki na jachcie to także podstawowe węzły żeglarskie - najważniejsze, aby zastosowany węzeł mocno trzymał i nie sprawiał problemów podczas rozwiązywania.
Odpowiednia woda. Sztuka żeglowania dla początkujących

Jeśli zaczynamy swoją przygodę z żeglarstwem, warto zdecydować się najpierw na niewielki akwen, np. odpowiedniej głębokości jezioro. Zbiornik nie może być zbyt płytki - paradoksalnie bezpieczniejsze są głębsze akweny. Początkowo sztuka żeglowania będzie dla ciebie wymagająca, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki. Na mniejszych jeziorach nie wytwarzają się wysokie fale, które utrudniają żeglowanie, mniej trudności jest także bliżej brzegu, dlatego mniejszy zbiornik dobrze sprawdzi się ze względu na mniejsze odległości. Warto pamiętać, aby przed wypłynięciem ustalić na podstawie mapy płytsze miejsca na jeziorze i mielizny oraz kamienie. Znajomość tych punktów pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji i ewentualnego uszkodzenia jachtu.
Czytaj: Etykieta żeglarska
Najważniejsze bezpieczeństwo! Sztuka żeglowania podstawy
Pierwsze płwanie to zawsze swoista doza niepewności. O tym, czy twój pierwszy rejs będzie bezpieczny, decydujesz we własnym zakresie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by żeglować w pojedynkę, koniecznie weź na pokład osobę, która ma już doświadczenie w pływaniu. Sztuka żeglowania to przede wszystkim odpowiedzialność, a najważniejsze jest zdrowie i ludzkie życie. Pamiętaj, że nie musisz nikomu niczego udowadniać - im więcej jest łodzi i żeglarzy na wodzie, tym bezpieczniej. W razie ewentualnych komplikacji osoby żeglujące z tobą na wodzie będą zauważą problem i sprowadzą pomoc. Sztuka żeglowania to także umiejętność obserwowania pogody - pierwsze pływanie najlepiej zorganizować w słoneczny i ciepły dzień. W taką pogodę żeglowanie da ci więcej satysfakcji niż pływanie w deszczu czy silnym wietrze.
Sztuka żeglowania: o czym pamiętać?
Pawdopodobnie uznasz, że to niepotrzebne porównanie, ale wiele osób zapomina, że jach żaglowy to nie samochód. Początkujących żeglarzy zaskakuje znos jachtu, który najbardziej objawia się podczas płynięcia prosto. Trzymanie steru w pozycji na wprost nie oznacza, że będziemy płynąć prosto, tym bardziej, że wiatr i prądy wodne dokładają swego do kierunku płynięcia. Pamiętaj też, że sztuka żeglowania nie znosi popisu i brawury - jachty posiadają coś na kształt naszej osobowości i nieodpowiednie zachowanie na wodzie może szybko zakończyć się nieprzyjemną sytuacją. Staraj się zawsze dopasować szybkość jazdy i wykonywane manewry do warunków atmosferycznych i liczby jachtów na wodzie.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!