Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.

Survivwal = Przeżycie

Ludzie niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy udałoby im się przetrwać w ekstremalnych warunkach. Zobacz co należy zrobić, by przeżyć w warunkach pustynnych, na syberyjskim zimnie, w odległej jaskini oraz na bezkresnym morzu.

Turystyczny survival

survival turystyczny liny wspinaczka przetrwanie

Survival należy do aktywności przygodowej i turystyczno-rekreacyjnej. Ponadto dzięki wystawianiu się na działanie ekstremalnych warunków człowiek gromadzi wiedzę i umiejętności, które mają mu się przydać w trudnych warunkach. Są trzy główne formy survivalu:

- militarny – nabycie umiejętności, które pozwolą człowiekowi przetrwać w celu wykonania zadania, wzorowany na wojsku;

- zielony – nabycie umiejętności, które pozwolą człowiekowi przetrwać poza cywilizacją;

- miejski – nabycie umiejętności, które pozwolą człowiekowi przetrwać samowystarczalnie w mieście, poza uwarunkowaniami społecznymi.

Wielu ludzi bierze udział w turystycznych obozach przetrwania, by sprawdzić swoje możliwości. W światowej telewizji jest bardzo dużo programów dokumentujących uczestników, którzy zmagają się z trudnymi warunkami. Te wszystkie aktywności są jednak w jakiś sposób nadzorowane. Co jeśli nie byłoby takiej możliwości? Co zrobić, gdy znajdziemy się w ekstremalnych warunkach?

Z każdej strony pustynia - Survival pustynny

pustynia survival przeżycie gorąco piasek sucho

Wśród kamienistych i gliniastych płaskowzgórzy, samotnych wzgórz i piaszczystych wydm nie widać ani śladu wody.

1. Słońce praży, a organizm domaga się wody. Latem na pustyni polecana dawka wody dla dorosłego człowieka to 4-5 litrów dziennie. Przyzwyczaj się, że Twój organizm będzie odwodniony. Pij wodę często i małymi łykami – w taki sposób organizm lepiej ją wchłonie.

2. Uważaj na zadrapania i rany. W warunkach pustynnych uszkodzenia skóry goją się wolniej, przez co istnieje większe ryzyko zakażenia.

3. Nie zdejmuj ubrań! Palące słońce może sprawić, że odczujesz chęć rozebrania się. Nie wolno tego robić, gdyż pozostając w ubraniu zatrzymujemy w organizmie więcej wody, chronimy się przed słońcem i kurzem. Ważne jest, by zakryć również głowę i oczy. Jeżeli nie masz czapki i okularów oderwij kawałek materiału od ubrań i przewiąż nim głowę w ten sposób, by jak najlepiej zasłonić oczy. Możesz też z paska materiału zrobić opaskę na oczy (należy wyciąć otwory na oczy i przewiązać dookoła głowy).

4. Przemieszczaj się nocą. Podróżowanie w dzień może grozić udarem słonecznym, w nocy jest chłodniej i bezpieczniej. Dodatkowo kierunek marszu mogą wyznaczać gwiazdy. W dzień postaraj się zbudować odrobinę cienia. Rozstaw wszystkie rzeczy, które masz, by choć trochę osłoniły Cię od słońca. Warto również wykopać około półmetrowy dołek, w którym można się schować. Głębsze warstwy piasku są zimniejsze.

5. Burza pisakowa. Jak najszybciej połóż się z podwietrznej strony najbliżej skały lub głazu. Głowę zawiń w dowolny materiał, a nos i usta zakryj – nawet ręką.

6. Szukaj źródeł wody. W miejscach, w których rosną rośliny o wodę nie jest trudno. Wystarczy na krzew lub gałąź założyć foliowy woreczek i zawiązać go sznurkiem. Woda wyparowuje z rośliny i zbiera się w woreczku. Jeżeli masz ze sobą przezroczystą folię możesz spróbować pozyskać wodę z piasku. Trzeba wykopać dołek, do którego wstawia się naczynie na wodę. Folię należy rozłożyć nad dołkiem, a jej krawędzie przysypać piaskiem wydobytym z dołka. Na środku należy położyć niewielki kamień lub grudkę ziemi. Woda parująca z gruntu zbierze się w naczyniu. Jest to proces czasochłonny, jednak w ekstremalnych warunkach może się przydać. Warto obserwować muszki i komary – gdy po zachodzie słońca unoszą się nad jednym miejscem, to znak, że znajduje się tam płytko zalegająca woda.

7. Jedzenie. Niektóre z pustynnych roślin nadają się do jedzenia. Owoce kaktusów, miękisz (miąższ) kaktusów – ugotowany stanowi dobry posiłek, młode pędy kaktusa po upieczeniu nad żarem również nadają się do jedzenia. Warto wiedzieć jak rozpoznać jadalnego kaktusa. Roślinę należy nadłamać lub naciąć – mleczny sok oznacza, że roślina jest niejadalna. Przy sprawdzaniu warto być ostrożnym, ponieważ soki niektórych pustynnych roślin mogą być żrące.

8. Trzeba być ciągle czujnym będąc na pustyni. Ważne, by iść ciągle w tym samym kierunku (na przykład na północ), korzystać z roślin i rzeczy napotkanych po drodze oraz wypatrywać karawan lub innych ludzi. Przy odpowiednim przygotowaniu warunki pustynne da się przeżyć w samotności.

Survival - syberyjski dziadek mróz

Syberia mróz rosja survival przeżycie śnieg

Minus 50 stopni, gdzie nie spojrzysz – śnieg i lód. Jak zabezpieczyć się przed zamarznięciem czy odmrożeniami?

1. Załóż na siebie wszystko co masz. Jak najgrubsze ubranie najskuteczniej uchroni Cię przed mrozem. Pamiętaj o zakryciu dłoni – są bardzo podatne na odmrożenia.

2. Rozgrzewanie zmarzniętych części ciała. Ręce można ogrzać poprzez włożenie ich pod pachy lub pachwiny. Do uszu i nosa przykładamy ciepłą dłoń, ale nie pocieramy! Może to spowodować popękanie skóry, powstanie ran i ich zakażenie. Nie można rozcierać zmarzniętych części ciała śniegiem – obniża to temperaturę ciała.

3. Hipotermia. Gdy osoba zapadnie na hipotermię należy ją jak najszybciej rozebrać i położyć w śpiworze ze zdrową nagą osobą twarzami do siebie tak, by się jak najciaśniej przytulały. W razie możliwości choremu należy podawać ciepłe napoje w miodem i cytryną. Gdy nie ma żadnych materiałów, którym można go okryć, nie można pozwolić na to, by zasnął na mrozie. Nie można również zostawiać go samego.

4. Masaż uszu źródłem energii. Małżowiny uszne należy uchwycić dwoma palcami i delikatnie ugniatać na całej powierzchni po kolei. Masaż nie tylko poprawia krążenie krwi w organizmie i dodaje energii, lecz także jest bardzo przyjemny.

5. Chroń oczy przed ślepotą śnieżną. Jeśli nie masz ze sobą okularów przeciwsłonecznych, wykorzystaj kawałek w miarę przezroczystego materiału, by zrobić z niego opaskę. Zamiast materiału może to też być folia lub inny przedmiot – sam zdecyduj, co będzie najwygodniejsze.

6. Lawina. Rozglądaj się, obserwuj otoczenie, nie wędruj zboczami. Jeśli jednak porwie Cię lawina wykonuj ruchy tak, jakbyś „płynął do góry”. Chroń swoją twarz, jeśli wydaje Ci się, że powierzchnia jest blisko spróbuj unieść rękę w górę. W ten sposób zapewnisz sobie dostęp do powietrza.

7. Nie przechodź po zamarzniętych zbiornikach. Grubość lodu może wydawać się wystarczająca, by Cię utrzymać, jednak jeśli nie musisz – nie przechodź. Ryzykujesz przemoczeniem (co w takich warunkach jest niebezpieczne), a także życiem.

8. W ekstremalnie mroźnych warunkach przy dużej pomysłowości i ostrożności da się przeżyć. Warto jednak pamiętać, żeby próbować dotrzeć do okolicznej ludności, która zapewni schronienie. Często jednak może nie być takiej możliwości i człowiek jest zdany na siebie.

Survival - kryjówka w jaskini

jaskinia survival przeżycie jungle dżungla las

Jeżeli wędrujesz po nieznanych okolicach i jedynym miejscem, w którym możesz się schronić jest jaskinia, to trafiłeś w dziesiątkę. Jak przystosować jaskinię, by można w niej przetrwać?

1. Jaskinia to naturalne schronienie – nie musisz go budować.

2. Stabilny dach nad głową – w nocy nie musisz się obawiać niebezpieczeństw.

3. Sprawdź czy jaskinia jest pusta. Często w jaskiniach kryją się zwierzęta, które mogą zaatakować. Krzyknij w głąb jaskini i wrzuć klika patyków lub kamieni. Obejrzyj również teren dookoła jaskini. Sprawdź czy nie leżą pióra, kości lub odchody. Gdy uznasz, że jaskinia nie jest zamieszkana – wejdź.

4. Rozpal małe ognisko, bez dymu. Zadymiona jaskinia nie jest dobrym miejscem do przebywania ze względu na brak świeżego powietrza.

5. Nazbieraj drewna na noc, by zapewnić sobie ciepło w jaskini i nie narażać się na niebezpieczeństwo przy chodzeniu po ciemku.

6. Zastaw wejście do jaskini dużymi gałęziami. Odgrodzenie się zabezpieczy Cię przed dzikimi zwierzętami.

7. Pamiętaj, że jaskinia to wyjście na krótki czas. W jaskiniach panuje wilgoć, a także mieszkają tam zwierzęta, które mogą przenosić choroby. Przebywaj w jaskini tylko tyle czasu, ile jest konieczne.

Survival - rozbitek na morzu

Podczas sztormu Twój statek się rozbija, jako jedynemu udaje Ci się przeżyć. Dopływasz na kawałku burty, lub innej szalupy do pobliskiej wyspy, ale co dalej?

1. Poszukaj na plaży rzeczy, które mogą Ci się przydać. Mogą to być śmieci wyrzucone przez ocean czy rzeczy pozostawione przez tubylców.

2. Rozejrzyj się za jadalnymi roślinami. Jeżeli nie jesteś pewien czy roślina nadaje się do jedzenie lepiej ją zostaw.

3. Naucz się rozpalać ogień przy pomocy pocierania dwóch patyków lub kamieni. Ta metoda nie należy do najszybszych, ale wytrwałym może się udać.

4. Wypatruj przepływających statków i jeżeli jakiś zauważysz – rozpal ogień.

5. Zbuduj schronienie. Na wyspie znajdą się materiały do budowy schronienia – kawałki drewna, gałęzie, kamienie. Postaraj się, by znajdowało się na obrzeżach lasu i było jak najbardziej stabilne. Patyki powbijaj w ziemię, dach zrób z gałęzi (gdyż są najlżejsze). Postaraj się zabezpieczyć schronienie przed deszczem (jeśli masz folię lub plastik).

6. Poszukaj długich patyków, naostrz je i staraj się łowić ryby i polować na zwierzęta przy pomocy tego narzędzia. Możesz również zastawiać pułapki lub zasadzki na zwierzęta.

7. Zachowaj dystans jeśli spotkasz tubylców. Pamiętaj, że to ich teren i nie zawsze mogą być pokojowo nastawieni. Możesz trafić na ludzi pierwotnych, nie znających cywilizacji. W takim wypadku postępuj tak, jak Ci każą.

Dominika Górska 3 8 września 2016  2554

Dodaj komentarz

 • Martyna
  29 września 2016
  Mnie się wydaje, że zrobienie szałasu to trochę więcej pracy. Jeśli sprawdzi się odpowiednio czy jaskinia jest bezpieczna, to można z niej skorzystać. Dlaczego nie pójść na skróty? W końcu jakoś trzeba przeżyć, a lepiej chyba nie marnować sił na budowanie szałasu, skoro jest gotowe schronienie.
 • xdd
  11 września 2016
  Tylko po co bawić się w urządzanie sobie jaskini w dungii skoro szybkim sposobem na schronienie jest zrobienie szałasu? Moim zdaniem to lepszy pomysł na przeżycie niż szukanie jaskini, które prawie zawsze są zajęte przez różne zwierzęta.
 • griow
  11 września 2016
  Fajny materiał, brakuje takich opracowań o survivalu w internecie. Oczywiście temat jest opisany bardzo skrótowo, jednak jeżeli ktoś na serio zacznie się interesować survivalem to doczyta resztę z książek :)

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i survival

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?