Suspensor w sportach walki – podstawowe informacje

Suspensor w sportach walki – podstawowe informacje

Osoby trenujące sporty walki powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze, a przede wszystkim o „dodatkach”, które gwarantują bezpieczeństwo podczas walk i treningów. Jednym z nich jest suspensor – ochraniacz na krocze. Oto podstawowe informacje na temat działania oraz przeznaczenia suspensora.

Czym jest suspensor do sportów walki i jak działa?

Suspensor, czyli inaczej ochraniacz na krocze jest elementem ubioru osób trenujących sporty walki m.in. MMA, krav magę czy muay tai. Jego przeznaczeniem jest ochrona najczulszego miejsca przed urazami i kontuzjami. Jest wykorzystywany w sportach opartych na bezpośrednim kontakcie, a tym samym – bezpośrednim zagrożeniu krocza oraz pachwin. Ich stosowanie jest zalecane szczególnie w formułach full contact oraz sportach grappingowych. Zawodnik ubrany w suspensor zdecydowanie podnosi poziom swojego bezpieczeństwa. Materiał, z którego wykonany jest ochraniacz (np. wartwa piankowa) amortyzuje uderzenie lub kopnięcie i pochłania jego siłę.

Ochraniacze na krocze – istotny element w treningach

W sportach walki ważne jest, by zabezpieczyć się przed wszystkimi nieprzyjemnymi konsekwencjami walki właśnie. Dlatego też tak bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego ochraniacza na krocze. Uderzenie czy kopnięcie w miejsce intymne może być przecież bardzo bolesne. Takie ciosy mogą powalić nawet najlepszych i najtwardszych zawodników. Co ważne, niekiedy w efekcie takiego uderzenia mogą pojawić się konsekwencje zdrowotne. Noszenie ochraniacza sprawia, że ból jest wytłumiony a ryzyko kontuzji minimalne.

W jakich sportach wykorzystuje się suspensory?

Suspensorów używa się najczęściej w krav madze, ponieważ ze względu na jej charakter (samoobrona) kopnięcia w krocze są jedną z ważnych technik tej dyscypliny. Ponadto, zazwyczaj używa się ich również podczas walk i sparingów MMA, boksu i muay tai. W tych sportach kopnięcie w krocze nie jest uznawane za element techniki, zdarzają się jednak przypadki omyłkowych kopnięć. Suspensory sprawdzają się również w sportach parterowych, takich jak brazylijskie jiu jitsu i grappling, ze względu na duży stopień narażenia krocza na kontuzje (częściej niż podczas judo lub zapasów). Najczęściej dzieje się tak podczas tzw. przechodzenia gardy – wrażliwe miejsca mogą ucierpieć, szczególnie na poziomie zawodowym.

Ponadto, suspensory powinny być również stosowane u dzieci podczas treningów sportów walki, gdyż zwiększają ich bezpieczeństwo i ograniczają kontuzje.

Rodzaje suspensorów w sztukach walki

W zależności od uprawianego sportu walki należy wybrać odpowiedni suspensor. Ponadto, w niektórych sportach jest on konieczny, w innych można z niego zrezygnować. W kick boxingu na przykład używanie suspensoria jest obligatoryjne podczas męskich zawodów, podczas damskich natomiast jest zalecany. Powinien być wykonany z twardego plastiku i całkowicie pokrywać krocze przed uszkodzeniem. Podczas zawodów suspensor noszony jest pod spodniami. W boksie suspensory mogą być wykonane ze skóry syntentycznej lub naturalnej czy z bawełny z plastikową miską ochronną z warstwą silikonu. W sportach, takich jak taekwondo czy karate stosowane są na przykład ochraniacze na krocze z materiału skóropodobnego z amortyzującą piankową warstwą. Tego typu suspensory można stosować również w muay thai czy boksie amatorskim. Podczas treningów krav magi również stosuje się ochraniacze z podobnego materiału, jednak powinno się wybrać model ochraniający również podbrzusze. Na rynku są również suspensory z materiału skóropodobnego z wypełnieniem metalowym. Sprawdzają się w sportach: Muay Thai, Kickboxing, MMA oraz pełnokontaktowych odmianach karate.

Większość ochraniaczy na krocze posiada ponadto bawełniane sznurki lub szeroką gumę, które ułatwiają utrzymanie ochraniacza na właściwym miejscu.

Podstawowe typy ochraniaczy na krocze

Ochraniacze na krocze dzieli się na dwa podstawowe typy. Jedne można nosić pod szortami zamiast bielizny. Są to tzw. szorty kompresyjne bądź paski jockstrap. Innym typem są te, które zakłada się na szorty. Te ostatnie są najbardziej popularne w boksie. Dlaczego? W tym sporcie walki wykorzystuje się głównie ręce do walki. Nie ma więc potrzeby zbytniego poruszania nogami. Ten typ ochraniacza zdecydowanie wystarcza do ochrony. Ochraniacze zakładane pod szorty są bardziej uniwersalne i ciasne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w sportach, w których jest dużo więcej pracy nóg. Można w nich komfortowo skakać czy wykonywać obroty – a ochraniacz trzyma się na miejscu.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru suspensora?

- Dopasowanie i poczucie komfortu. Każdy ma inną budowę ciała, więc ważne jest, by dobrać go odnośnie indywidualnych potrzeb.

- Rozmiar. Zależy od obwodu w talii. Pamiętaj, by był dobrze dopasowany. Ani nie za duży, ani nie za mały. Niektóre z suspensorów mają rozmiar uniwersalny. Dzięki paskom można je dopasować do każdej sylwetki.

- Ochrona. Jak na ochraniacz przystało – musi dobrze spełniać swoją funkcję. Ważne jest, by został on wykonany z twardego materiału.

- Cena. Wybierz suspensor w takiej cenie, która jest adekwatna do jego jakości. Tanie ochraniacze zwykle nie są wygodne i przemieszczają się podczas ruchu. Zanim wybierzesz suspesor zapoznaj się z opiniami i ocenami innych.

 

 

Dominika Górska 3 21 października 2016  2402

Dodaj komentarz

 • Andy
  14 czerwca 2018
  Czytałem ten artykuł przed zakupem suspensora do krav maga. Fajnie napisany, konkretnie. Dzięki temu od razu pominąłem najtańsze i w efekcie wybrałem kompozytowy. Sprawdza się świetnie!
 • dandan
  24 października 2016
  Kto by to wszystko spamiętał :) Laik w tej dziedzinie nie odróżni suspensora MMA od takiego z taekwondo :)
 • Jadwiga78
  21 października 2016
  Wiedziałam, że są ochraniacze na krocze, ale nigdy nie spotkałam się z pojęciem suspensor... Dobrze, kolejne słowo do mojego słownika!

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?